bodonka
04.04.11,06:05
Keď som spoznala bývalého manžela vlastnil starý 120 ročný dom,ktorý mu slúžil ako stolárska dieľňa.Samozrejme list vlastníctva bol na jeho meno a je aj dodnes.My sme však spolu za 18-násť rokov dom zrekonštruovali a dnes má hodnotu okolo 10 000 eur.On ho kúpil za 40 000 sk.Po tom ako si doviedol do domu milenku ja som odišla bývať do podnájmu.Z trvalého bydliska ma odhlásil a ja som bezdomovec,dokonca som prišla aj o podnájom,lebo dom v ktorom som bývala majiteľka predala.Mám nárok žiadať o náhradné bývanie?Počula som,že som mala zažiadať hned po rozvode,ale akosi mi to uniklo....mala som kde bývať,mala som trvalý pobyt a bola som rada,že mám za sebou rozvod,ktorého som sa dosť obávala.Do domu ma viac nepustil,celý náš majetok zostal jemu a teraz ešte aj toto.Obec mi pomôcť nevie,sociálne byty nemajú.Čo mám robiť?
Dáša_
04.04.11,04:26
Ako dlho ste po rozvode? Bolo vysporiadane BSM?
Mária27
04.04.11,07:13
Čo sa týka majetku, máš právo žiadať o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov do troch rokov od rozvodu. Po troch rokoch zostane všetko tak, ako užívate, pokiaľ nejde o nehnuteľnosť a majetkové práva.
Majetkové právo v dome nemáš, lebo si investovala do jeho výhradného vlastníctva. Polovicu investície do domu sa ti pri vyporiadaní BSM musí započítať do tvojho podielu. Čiže, spíš všetok majetok, čo ste spolu nadobudli, tiež investície do jeho nehnuteľnosti. Potom si môžeš žiadať vyplatiť polovicu BSM, resp. žiadať niektoré veci do svojho vlastníctva (napr. nábytok) a finančne riešiť zbytok.

Ako manželka si mala právo bývania v jeho dome, preto si sa nemusela vysťahovať, kým by si nemala zabezpečenú bytovú náhradu. Bytová náhrada neznamená, že by ti musel niečo kúpiť, stačilo by mu predložiť nájomnú zmluvu, aby si mala kam ísť bývať. Keďže si si bývanie zabezpečila sama, už nemáš nárok žiadať to od neho.
bodonka
04.04.11,16:26
Ďakujem za rady....takže vysporiadať BSM,veľa toho rozpredal a rozpredáva,asi dokazovanie nebude jednoduché.