GF-JNK
04.04.11,10:57
Zdravím mám jednu špecifickú otázku,
moji rodičia sú rozvedený pomerne dlhú dobu, otec po 18 rokov platil 13€mesačne formou výživného, v auguste minulého roku sme podali žiadosť na zvýšenie výživného, vzľadom na podstatne zmenené pomery - nástup na vš v Brne ( kombinovanou formou - prezenčná a distančná v jednom ). Na SR nemôžem byť vedený ako nezamestnaný uchádzač o prácu aani ..... Teda som študentom. Súdny spor sa tiahne od augusta, otec sa na predčastné opatrenie v ktorom bolo rozhodnuté o mesačom výživnom vo výške 40€ čo je cca polovička živ. minima ( 84€ aktuálne ) odvolal ...tohoto času putuje zrejme rozhodnutie na vyšší ( krajský súd ) .... A na rozhodnutie o riadnom výživnom čakáme.. a čakáme...
Odporca je podnikatel, je jediným majitelom s.r.o. a zároveň aj jediným konatelom, zároveň má živnosť ako SHR .... príjmy mal zrejme úmýselne za rok 2009 znížené, základ dane 1200€, 2010 dokonca -200 ..
Čo môžem od rozhodnutia súdu očakávať? Treba pripomenúť že môj otec má peniaze na nákup prevažne psíkov z výstav a digitálnych fotoaparátov a iného....Tak isto má dve deti ktoré niesu ani plnoleté a majú po 40ha ornej pôdy napísanej na sebe.. .zaujimavé? aj ja som si chcel ako 6tak na ZŠ kupovať pozemky .....
Treba pripomenúť ešte že od roku 2009 nezaplatil ani € na výživné ... jedine doplatok na ešte stužkovú ktorej polovicu neuhradil už vtedy načas, + uplatok tohto roku 150€, so slovami - cit. myslím že by si mal návrh zo súdu stiahnuť ... čuduj sa svete nestalo sa tak ....
Ako mi navrhujete dalej postupovať?
Tohoto času kôli komplikáciam zvažujem aj prestup na dennú školu, od budúceho školského roku...
Zo správania môjho otca som rozčarovaný asi najviac .... Ale aj takýto vie byť vztah syna s otcom ...
Mária27
04.04.11,16:29
Priprav si súpis všetkého, čo mesačne potrebuješ - vrátane kultúry a športu. Priprav si čo najviac argumentov, že otec si umelo znižuje oficiálne príjmy - súd na to prihliadne. Zohľadňujú sa tvoje potreby a u povinného iba nevyhnutnosti. Minimum výživného je 30 % životného minima - to býva na malé deti od úplných chudákov.
Využívaj zákon a okamžite ho udávaj, keď nezaplatí načas.

Predpokladám, že poznáš zákon o rodine, ale pre istotu ti ho prikladám. Pozri najmä § 62 a 75.
TinaL
04.04.11,16:39
Ako dlho je už podaný riadny návrh na zvýšenie výživného na súde? Mohli by ste skúsiť napísať žiadosť o vytýčenie pojednávania, ak je to naozaj príliš dlho. Niekedy pomôže aj to.
GF-JNK
04.04.11,19:15
V prvom rade sa chcem poďakovať za odpovede, k prvému príspevku, všetko sme dokladovali súdu, na 4roch pojednávaniach ...tohoto času súd ukončil dokazovanie.. čakáme na rozhodnutie, pred 2mesiacmi sme ale podali návrh na predčastné opatrenie, ktorému súd vyhovel vo výške spomínaných 40€, na čo sa ale otec odvolal .. takže to musí prehodnotiť vyšší súd ... Snáď potom to bude ok.... budúci týžden ma byť vynesený rozsudok ... K druhému príspevku žiadosť o vytýčenie pojednávania bola tak isto podanná ešte minulý rok...spolu s urýchlením súdneho konania.... paradoxne súd trvá od podania návrhu 7augusta 2010 do teraz prakticky,...zaujimavé...
Zaujimalo ma ale či, pokial prebieha súdne konanie o zvýšenie a teda čakáme na rozsudok je povinný odporca platit podla starého rozsudku ktorý nadobudol platnosť už pred17rokmi výživné .... Teda pokial nieje nový rozsudok právoplatný, či už prečastné opatrenie ( ktoré putuje na vyšší súd ) alebo rozhodnutie o zvýšení právoplatné .. tak platí staré rozhodnutie nie? a podla toho bol zaviazaný zaplatiť aj ked smiešnu sumu v prepočte 13€ na mesiac x 12 ročne... vždy na rok dopredu, podla ... ktoré výživné nezaplatil už minulý rok k 1.4.2010 a tak isto k 1.4.2011 ... teda je možné postupovať nejako voči tomu ? alebo ? Vaše odporučania sú ? Otec sa určite odvolá aj voči rozhodnutiu o zvýšenie ...( voči predčastnému sa odvolal tak isto ..)
TinaL
05.04.11,04:53
Ak dobre rozumiem tak v normálnom konaní ste od podania návrhu 07.08.2010 už stihli 4 pojednávania a teraz sa čaká na výsledok, čiže na rozhodnutie vo veci? Až tak dlho to vo Vašom prípade netrvá, verte mi, sú konania, ktoré trvajú roky. U Vás je to pekné ukážkové, že už aj 4 pojednávania prebehli. Kedy bolo posledné, tento rok, či ešte minulý?
No a predbežné opatrenie ste žiadali kvôli tomu, aby Vám súd dočasne upravil pomery. Takže odvtedy ako ste ho prevzali (presný dátum si môžete zistiť na súde v infocentre-vykonateľnosť si nechať vyznačiť na predbežnom opatrení) má otec platiť 40 eur, aj napriek tomu, že podal odvolanie.Teraz sa vlastne čaká, kým sa nerozhodne v riadnej veci. Inak neviem o čo otec opiera odvolanie voči predbežnému opatreniu, keď sa rozhodol odvolať voči tak malej sume ako je 40 eur.
GF-JNK
05.04.11,05:56
Tiež by bol aj rozsudok ukážkový..... :) rozumiete tomu správne, budúci týžden má byť už len vynesenie rozsudku, bez pojednávania.
Čo sa týka predčastného opatrenia, je na ňom uvedené že od 25.3 je povinný platiť 40€ ...toto rozhodnutie bolo vydané 10.3. .. otec do teraz nezaplatil, odvolal sa v lehote 15dní...
To ale teda nič nemení na tom to že si môžem nechať vyznačiť vykonatelnosť takéhoto opatrenia a dalej?
Mária27
05.04.11,06:56
Rozsudky o výživnom sú predbežne vykonateľné vždy.
Najúčinnejší spôsob vymáhania výživného u podnikateľa býva zadržanie vodičského preukazu.

Exekučný zákon
§ 63
(1) Ak podkladom na exekúciu je exekučný titul, v ktorom sa ukladá povinnosť zaplatiť peňažnú sumu, exekúciu možno vykonať
a) zrážkami zo mzdy a z iných príjmov,
b) prikázaním pohľadávky,
c) predajom hnuteľných vecí,
d) predajom cenných papierov,
e) predajom nehnuteľnosti,
f) predajom podniku,
g) príkazom na zadržanie vodičského preukazu.

SIEDMY DIEL
EXEKÚCIA PRÍKAZOM NA ZADRŽANIE VODIČSKÉHO PREUKAZU
§ 179a
(1) Exekútor môže vydať príkaz na zadržanie vodičského preukazu tomu, kto nesplní výživné stanovené rozhodnutím súdu.
(2) Exekučný príkaz na zadržanie vodičského preukazu exekútor doručí orgánu Policajného zboru, ktorý vodičský preukaz vydal.
(3) Exekútor exekučný príkaz doručí aj oprávnenému a povinnému. Povinnému sa príkaz doručí do vlastných rúk.
(4) Ak pominú dôvody exekúcie, exekútor bezodkladne vydá príkaz na vrátenie vodičského preukazu. Príkaz doručí orgánu Policajného zboru, ktorý vodičský preukaz vydal, a upovedomí o tom povinného.


Občiansky súdny poriadok
§ 162
(1) Pri rozsudkoch predbežne vykonateľných plynie lehota na plnenie od ich doručenia.
(2) Predbežne vykonateľné sú rozsudky odsudzujúce na plnenie výživného alebo pracovnej odmeny za posledné tri mesiace pred vyhlásením rozsudku.
(3) Na návrh môže súd predbežnú vykonateľnosť rozsudku vysloviť, a to vo výroku rozsudku, ak by inak účastníkovi hrozilo nebezpečenstvo ťažko nahraditeľnej alebo značnej ujmy.
GF-JNK
05.04.11,10:05
Len dostať sa k razítku ( vyznačenia ) vykonatelnosti je problém, sudkyňa pojednáva,.... Na inf. centre sa to zrejme bez súhlasu sudkyne nedá keďže v rozhodnutí o predčastnom opatrení chýba zmienka o vykonatelnosti ... zaujimavé... Ak ale predčastné opatrenie neni predčastne vykonatelné ( teda nemusím čakať na vyznačenie právoplatnosti) aký má zmysel? keď odporca zaplatit nemusí, stačí že sa odvola.... nonsens ...
GF-JNK
05.04.11,10:09
* oprava ... teda musím čakať na vyznačenie právoplatnosti ...
.....
A teda podla jeho vyjadrení že sa bude odvolávať do ... nekonečna...
by mu táto teoria zrejme prešla, to že jeho syn do školy nemôže isť a stažuje mu akú koľvek možnosť realizácii v škole ho netrápi ... :) ... Slovensko
TinaL
05.04.11,10:16
Sudkyňa musí vyznačiť na predbežnom opatrení tú doložku vykonateľnosti do súdneho spisu, inak to v infocentre nemôžu vedieť vyznačiť. Tak musíte chápať niekedy aj ich, že nemôžu hneď na všetkých spisoch mať vyznačené doložky, lebo im prichádzajú stále nové a nové veci a zároveň sudkyňa aj pojednáva a pripravuje sa na nové veci. Zároveň pre asistentku platia tiež nejaké lehoty, že spis predloží sudkyni po uplynutí napr. 20 dní od nejakej poslednej úpravy v spise. Kto vám povedal, že nie je vykonateľné? Len Vám nevedia dať momentálne na infocentre to "razítko" ako ste to nazvali vy. Ale predbežné opatrenie je vydané, Váš otec o ňom vie a má uloženú povinnosť platiť.
Mária27
10.04.11,20:28
Vykonateľnosť vyznačuje vyšší súdny úradník. Podľa môjho názoru stačí originál rozhodnutia, lebo je vykonateľné vždy. Ak exekútor požiada súd o poverenie na vykonanie exekúcie, súd sa pozrie do spisu to musí potvrdiť aj bez tej doložky.
Mila123
11.04.11,05:13
Ach jaj...otec si neuvedomuje čo v tebe má...pozerá sa na teba ako na " nutné zlo, na ktoré musí, resp. ho chcú donútiť platiť"????
Ja mám 2 dcéry, jedna študuje na UPJŠ v KE, všeobecné lekárstvo a druhá je na gymnáziu, v malom provinčnom meste ...obe sú veľmi úspešné....až sa niekedy, priznávam sa, poviem si, že si také úspešné nezaslúšim...ale ich drahý tatko prispieva mesačne sumou po 10,- €.....súdne rozhodnutie je na podstatne vyššiu sumu......a ja iba vyčkávam....na čo ??? kým ma dobre nanaštve, zájdem k exekútorovi.....a keď veľmi aj na políciu...pekný deň ...veľa nervov i úspechu želám....
GF-JNK
11.04.11,15:04
Ďakujem všetkým za rady, dnes na pojednávaní (vynesení rozsudku ) pani sudkyňa úspešne zrušila vyživovaciu povinosť otca voči mne ( plnoletému synovi ) aj napriek tomu že sa sústavne pripravuje na svoje budúce povolanie. Podla súdu sa môžem zamestnať alebo zaevidovať na úrade práce... pritom riadtel danného uradu práce ktorý ma nastarosti tento sektor mi jasne povedal že to možné nieje podla zákonov SR:) Pousmiatia hodné, zrejme mi nič iné ani neostáva :) Na úrade práce ma nezaevidujú ako nezamestnatného .... :) Takže neviem .... Čo už sme na Slovensku :-) .... rozmýšlam či sa oplatí odvolávať sa na vyšší krajský súd... PS ( Zaujimavé že sa pri prednesení rozsudku triasol hlas sudkyni) ... Ale aspoň som dostal najkrajší darček k meninám :)