xxxVilma
04.04.11,13:49
potrebujem poradiť v nasledovnej veci. Syn má živnosť od marca t.r. - počítačové služby. Pracuje na základe zmluvy u jedného podnikateľa v jeho priestoroch. Syn má uvedené miesto podnikania - adresa bydliska. Chcem sa spýtať, aké preukázateľné výdavky si môže účtovať - ide o to, že v budúcom roku pri daň.priznaní / daň z príjmu/
na paušál 40 % by mu pri orientačnom výpočte vyšla dosť vysoká daň z príjmu. Preto
rozmýšľa, že by účtoval v jednoduchom účtovníctve, ale nie je mi jasné, čo si môže účtovať do výdavkov. Dochádza denne cca 14 km /ta a späť/ svojim autom do práce, stravuje sa v reštaurácii /menu/. Či je možné uplatniť si cestovné výdavky resp.bločky
o nákupe PHM,zakúpenie stravných lístkov, ap. Ja som na starob.dôchodku, môže ma
na dohodu zamestnať na admin.práce a do akej výšky môže byť moja odmena? Za každú dobrú radu ďakujem
Viem, že musí ohlásiť na DÚ auto a zaplatiť CD. Ešte ma napadlo, že ešte v januári si kúpil DZ, môže si túto zúčtovať? ďakujem
rdb
04.04.11,11:58
Len zo skusenosti viem, ze pri tomto sposobe podnikania, ktore spominas su skutocne vydaje omnoho nizsie ako spominanych 40% pausalnych vydavkov.
Ak by si chcel uplatnovat vydavky na auto tak by ho musel mat
1. v majetku spolocnosti
2. alebo pouzivat sukromne vozidlo na potreby podnikania a vyplacat si nahrady
v oboch pripadoch ale musi vozidlo prihlasit aj na danovom urade aplatiti cestnu dan
.
Stravovanie v restauraciach nie je uznatelnym vydajom. Ma narok na riadne stravne podla zakona, ale to mu vyjde ak si dobre spominam okolo 1000 eur rocne.
.
Moze ta zamestnat a odvadzat za teba dane a tie poistne, ktore je povinny platit dochodca. Vyska nie je obmedzena.
.
Co znamena DZ kupena v januari?