imelia
04.04.11,13:53
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť ohľadom trafáku na pozemku mojich rodičov? Ide o trafostanicu, nie stĺp elektrického vedenia. Nachádza sa pri našom rodinnom dome, v rohu pozemku. Je možnosť prikázať ho odstrániť? Alebo aby majiteľ platil aspoň nájomné? Ďakujem
Xanti
04.04.11,14:37
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť ohľadom trafáku na pozemku mojich rodičov? Ide o trafostanicu, nie stĺp elektrického vedenia. Nachádza sa pri našom rodinnom dome, v rohu pozemku. Je možnosť prikázať ho odstrániť? Alebo aby majiteľ platil aspoň nájomné? Ďakujem
Pošlite výzvu vlastníkovi trafostanice ( najlepšie ju zformuluje právnik ) na odstránenie stavby z pozemku alebo na zaplatenie nájomného.
Zvyčajne sa priečia, známa má ten istý problém. Dala to na súd, a súd sa ťahá už dobrých pár rokov a zdá sa že stále nie je koniec.
Takže určite právnika treba.
Mária27
04.04.11,15:27
Pozri si k tomu zákon 656/2004 o energetike. Ide o zákonné vecné bremeno, v súčasnosti by malo byť zapísané v katastri. Žiadaj odstránenie, umiestnenie na obecný pozemok (verejný záujem), alebo zmluvu o odplatnom bremene. Odplatu za bremeno na obecnom pozemku žiadajú aj obce, zvyčajne jednorazovú.
doktor01
04.04.11,15:50
Pozri si k tomu zákon 656/2004 o energetike. Ide o zákonné vecné bremeno, v súčasnosti by malo byť zapísané v katastri. Žiadaj odstránenie, umiestnenie na obecný pozemok (verejný záujem), alebo zmluvu o odplatnom bremene. Odplatu za bremeno na obecnom pozemku žiadajú aj obce, zvyčajne jednorazovú.
Ja mám problém, že na mojom pozemku bol 1 betónový stĺp a cez zimu „vyrástli“ ďalšie 2 betónové stĺpy bez môjho súhlasu. Všimol som si to až na jar, nakoľko daná nehnuteľnosť je neobývaná -dedičstvo. Je možné žiadať finančnú kompenzáciu odplatu- nájomné (nepredpokladám, že by ich chceli odstrániť)?
PS: Vecné bremeno nebolo zriadené ani na jeden stĺp.