ajacik
03.01.06,13:17
V tomto prípade ide o s.r.o-čku s jediným spoločníkom, ktorý je zároveň jediným konateľom. Od 13.12.2005 využíva pri podnikaní svoje súkromné auto. Ak si chce za služobné cesty uplatňovať paušál + spotrebu PHM podľa TP, je potrebné zaplatiť daň z MV? Ak áno, tak mi je jasné, že len od dátumu "15 dní naspäť od podania DP".
Našla som množstvo príspevkov týkajúcich sa tejto témy, ale mám z toho strašný guláš.

dakujem
andrej_rv
03.01.06,14:41
V tomto prípade ide o s.r.o-čku s jediným spoločníkom, ktorý je zároveň jediným konateľom. Od 13.12.2005 využíva pri podnikaní svoje súkromné auto. Ak si chce za služobné cesty uplatňovať paušál + spotrebu PHM podľa TP, je potrebné zaplatiť daň z MV? Ak áno, tak mi je jasné, že len od dátumu "15 dní naspäť od podania DP".
Našla som množstvo príspevkov týkajúcich sa tejto témy, ale mám z toho strašný guláš. dakujem
Čo sa týka zaplatenia dane z MV v prípade, ak je spoločník s.r.o. zároveň konateľom alebo zamestnancom používajúcim na pracovné cesty vlastné motorové vozidlo, DRSR zastávalo názor, že má zaplatiť daň z motorových vozidiel (je k tomu príspevok na portáli DRSR v časti F.A.Q - často kladené otázky).
Novelou zákona o dani z MV sa v zákone presnejšie vymedzilo, že predmetom dane je len vozidlo používané na podnikanie a odvolávka na § 2 Obch.zákonníka bola doplnená o § 6 zákona o dani z príjmov. Predmetom dane je teda u fyzickej osoby len použitie motorového vozidla na dosahovanie príjmov podľa § 6 - t.j. príjmovi z podnikania a samostatnej zárobkovej činnosti. Príjem konateľa sa posudzuje ako príjem zo závislej činnosti (§ 5). Podľa môjho názoru po upresnenom vymedzení termínu "používaného na podnikanie" v novele zákona o miestnych poplatkoch sa aj spoločník, ktorý je konateľom alebo zamestnancom, musí pre účely dane z MV posudzovať ako zamestnanec a daň z MV nie je povinný platiť.
Nejaké usmernenie alebo výklad k tejto problematike po novele zatiaľ nie je k dispozícii, tak asi budeš musieť nechať na zváženie šéfstvu, čo s platením. Konatelia firmy, ktorú účtujem, sa rozhodli vzhľadom na súčasné znenie zákona daň neplatiť.
Lila
04.01.06,07:58
Andrej rv, prosím , do 30.11.2005 mali konatelia firmy, ktorú spomínate, uhradenú daň z MV??? Keďže hovoríte, že vzhľadom na novelu sa rozhodli, že daň z MV platiť nebudú?
A ak mali zaplatenú, ako sa to malo vypočítať??? Daň je 19% ??? A základ dane je čo???
Pretože my sme len traja zamestnanci , z toho 2 spoločníci, ktorí počas r. 2005 chodili na rokovania za klientami na služ. cesty . Daň sme neplatili, keďže šlo o ich súktomné vozidlá. Teraz ma zaujíma, či to bolo správne.
ajacik
04.01.06,07:59
dakujem za obšírne vysvetlenie.

takže ked sa rozhodne, že nezaplatí daň z MV, tak si bude uplatňovať náhradu 6,20 SK/km + spotrebu PHM podľa TP. Nebude si ale môcť uplatniť DPH z nakúpených PHM, opravy ani nič podobné. (tá náhrada vychádza ale stále výhodnejšie)
Dúfam, že som to pochopila správne. Ak nie, prosím opravte ma.

ešte raz ti dakujem
bepo
04.01.06,08:14
A ak mali zaplatenú, ako sa to malo vypočítať??? Daň je 19% ??? A základ dane je čo???

Daň je fixná suma za kus ktorú si určí kraj VZN.
Lila
04.01.06,08:36
Prosím, nevie niekto aká daň je od 1.1.2005 v žilinskom ÚC ???
A prosím Vás toto platilo aj v r. 2004???? Alebo sa to týkalo len SZČO a firiem, ktorí mali os. autá vo svojom majetku ???
liba2
04.01.06,09:08
Prosím, nevie niekto aká daň je od 1.1.2005 v žilinskom ÚC ???
A prosím Vás toto platilo aj v r. 2004???? Alebo sa to týkalo len SZČO a firiem, ktorí mali os. autá vo svojom majetku ???Malo by to byť nezmenené.

http://www.porada.sk/showpost.php?p=159522&postcount=179
Lila
04.01.06,09:37
Ako ste to mysleli???Prosím konkrétne.
andrej_rv
04.01.06,10:34
Andrej rv, prosím , do 30.11.2005 mali konatelia firmy, ktorú spomínate, uhradenú daň z MV??? Keďže hovoríte, že vzhľadom na novelu sa rozhodli, že daň z MV platiť nebudú?
Nie, nemali uhradenú ani v roku 2005 napriek stanovisku DRSR. Podľa nášho názoru aj vtedajšie znenie zákona s odvolávkou pri vymedzení slova "podnikanie" len na Obchodný zákonník nezakladá spoločníkom - konateľom povinnosť platiť daň. § 2 OZ definuje podnikanie nasledovne:
"(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.
(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:
a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu."
Spoločník (konateľ alebo zamesnanec) nie je ani jednou z osôb podľa odseku 2 a ako konateľ či zamestnanec nevykonáva činnosť vo vlastnom mene, ale v mene firmy. Ak DRSR považuje za "podnikanie" aj majetkovú účasť vo firme, tak potom by podľa tejto logiky mali platiť daň z MV aj zamestnanci - akcionári alebo zamestnanci (štatutári) - členovia družstiev.
Stanovisko DRSR nie je právne záväzné, ale správca dane je povinný postupovať podľa neho. Takže v prípade neuhradenia dane z MV je treba počítať s daňovým sporom. Ale podľa môjho názoru s minimálnym rizikom prehry.
Lila
04.01.06,10:47
Ďakujem, presne takto aj my uvažujeme.
ajacik
04.01.06,11:40
dakujem za obšírne vysvetlenie.

takže ked sa rozhodne, že nezaplatí daň z MV, tak si bude uplatňovať náhradu 6,20 SK/km + spotrebu PHM podľa TP. Nebude si ale môcť uplatniť DPH z nakúpených PHM, opravy ani nič podobné. (tá náhrada vychádza ale stále výhodnejšie)
Dúfam, že som to pochopila správne. Ak nie, prosím opravte ma.

ešte raz ti dakujem

mohol by sa mi niekto mrknúť aj na toto?? Ďakujem
andrej_rv
04.01.06,17:45
takže ked sa rozhodne, že nezaplatí daň z MV, tak si bude uplatňovať náhradu 6,20 SK/km + spotrebu PHM podľa TP. Nebude si ale môcť uplatniť DPH z nakúpených PHM, opravy ani nič podobné. (tá náhrada vychádza ale stále výhodnejšie)
U súkromného vozidla nikdy nie je možnosť odpočítania DPH z nakúpených PHM. Nie je možné uplatniť si ani žiadne iné výdavky súvisiace s prevádzkou súkromného motorového vozidla (mimo parkovacích poplatkov a v určitých prípadoch aj dialničnej nálepky - ale len v rámci vyúčtovania cestovných náhrad). Náklady na bežnú údržbu, opravy opotrebenie atď. sú paušalizované práve v tej základnej náhrade 6.20 Sk/km.
Odpočet DPH z nakúpených PHL i materiálu a služieb spotrebovaných na údržbu a opravy je možný len u auta zaradeného do obchodného majetku reasp. prenajatého.
ajacik
04.01.06,18:40
dakujem. myslela som si to. ale od skúsených kolegov je pre mňa súhlas veľmi dôležitý.
pekný večer :)
liba2
04.01.06,23:09
Prosím, nevie niekto aká daň je od 1.1.2005 v žilinskom ÚC ???
A prosím Vás toto platilo aj v r. 2004???? Alebo sa to týkalo len SZČO a firiem, ktorí mali os. autá vo svojom majetku ???Prikladám Sadzby dane z MV platné pre rok 2005 (v tabuľke pre všetky kraje).
Do 31.12.2004 sme platili Cestnú daň. Bohužiaľ, sadzby dane už nearchívujem.
majernikova
05.01.06,08:58
Ahoj Liba2, ja potrebujem poradiť ako je to vlastne s cestnou daňou.
V roku 2005 sme podali daňové priznanie a odviedli daň a teraz neviem, ako je to vlastne má byť "cestná daň" alebo " daň z motorových vozidiel"?
Ide o s.r.o. , auto ktoré je predmetom dane bolo zakúpené 03/2005. Poradte mi ako ďalej.
liba2
05.01.06,09:26
Ahoj Liba2, ja potrebujem poradiť ako je to vlastne s cestnou daňou.
V roku 2005 sme podali daňové priznanie a odviedli daň a teraz neviem, ako je to vlastne má byť "cestná daň" alebo " daň z motorových vozidiel"?
Ide o s.r.o. , auto ktoré je predmetom dane bolo zakúpené 03/2005. Poradte mi ako ďalej.V r. 2004 to bola cestná daň, od r. 2005 je to daň z MV - zmenil sa názov a financovanie, ale je to tá istá daň.
Janiela
05.01.06,16:00
Ako je to v prípade, ak je motorové vozidlo v prenájme? Daň je uhradená nájomcom. Nájomca je zároveň platiteľom DPH. Ide o motorové vozidlo, ktoré manžel (nepodnikateľ) požičal bezodplatne manželke (podnikateľke).
1- Môžme odpočítavať PHM?
2- Môžme z PHM odpočítavať DPH?
Asi je to trápna otázka, ale verte mi, čím viac čítam, tým viac sa zamotávam.
Alenaa
14.01.07,09:52
Prosím o radu:
V r. 2006 konateľ používal svoje súkromné mot. vozidlo v podnikaní - nemal zaplatenú daň z mot. vozidiel. Môže si uplatňovať náhradu 6,2 + spotrebu podľa TP?
Zoltán Kovács
14.01.07,10:11
Ak si chce uvedené výdavky uplatniť, musí uhradiť daň z motorových vozidiel, čo je možné i dodatočne, bude tam sankcia od DÚ, ale väčšinou sa to oplatí podstúpiť, treba si len dať pozor, ak pôjdeš na DÚ treba povedať za aké obdobie chceš daň z MV uhradiť, či za celý rok 2006, alebo len za jeho časť - a za to obdobie potom dávaj do nákladov náhradu 6,2 + spotrebu podľa TP.
Ak daň z MV neuhradí, tak mu ju dorúbia dodatočne a podľa debát čo tu už prebehli by mu nemali z výdavkov vyhodiť (dať dodaniť) náhradu 6,2 + spotrebu podľa TP.;) Nesúhlasím

V r. 2006 konateľ používal svoje súkromné mot. vozidlo v podnikaní - nemal zaplatenú daň z mot. vozidiel. Môže si uplatňovať náhradu 6,2 + spotrebu podľa TP? Píše sa o konateľovi, potom zrejme sa jedná o sro, kde konateľ si môže uplatniť náhrady za použitie súkromného motorového vozidla bez toho aby bola daň z motorových vozidiel uhradená. Je to ako u zamestnanca.
Alenaa
14.01.07,10:40
Tak áno, alebo nie???
Ja som mu tvrdila,že ak si chce dať preplatiť uvedené výdavky, musí si zaplatiť daň MV. Ak to nie je nutné, môže mi vyčítať /a dať mi k náhrade/ zaplatenú daň za rok 2007.:mad: Dúfam, že ešte nezaplatil:D

Je to s.r.o. - jediný konataľ, nie je zamestnancom firmy.
Zoltán Kovács
14.01.07,10:42
Tak áno, alebo nie???
Ja som mu tvrdila,že ak si chce dať preplatiť uvedené výdavky, musí si zaplatiť daň MV. Ak to nie je nutné, môže mi vyčítať /a dať mi k náhrade/ zaplatenú daň za rok 2007.:mad: Dúfam, že ešte nezaplatil:D

Je to s.r.o. - jediný konataľ, nie je zamestnancom firmy.

Nemusel zaplatiť daň z motorových vozidiel. Z DÚ sa dá požiadať o vrátenie omylom zaplatenej dane z MV. Treba napísať žiadosť v ktorej vysvetlíš o čo ide.
Alenaa
14.01.07,10:47
Ďakujem pekne,
osobne si myslím, že ešte nezaplatil.
Pekný deň, Alena
Alenaa
14.01.07,11:28
môžem poprosiť o citát v zákone??

hľadám....
sway
14.01.07,11:36
môžem poprosiť o citát v zákone??

hľadám....


zmažem svoje príspevky, nakoľko
súhlasím so smith, našla som na stránke DRSR takúto otázku a odpoveď:

Otázka
Kedy je daňovníkom dane z motorových vozidiel zamestnanec, konateľ, spoločník obchodnej spoločnosti ?


Odpoveď
Za podnikanie sa v r. 2006 v súlade so zákonom č. 517/2005 Z. z., ktorý s účinnosťou odo dňa 1.12.2005 mení a dopĺňa zákon č. 582/2004 Z. z., považuje tak podnikanie podľa § 2 Obchodného zákonníka, ako aj dosahovanie príjmov z inej samostatnej zárobkovej činnosti vymedzenej v ustanovení § 6 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (napr. správcovia konkurznej podstaty, súdni znalci, umelci, športovci a pod.).
Daňovníkom dane z motorových vozidiel je podľa ust. § 85 cit. zákona fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie. V r. 2006 už nie je daňovníkom držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla ako v r. 2005, ale užívateľ vozidla, t.j. osoba ktorá používa vozidlo na podnikanie.
V zdaňovacom období roku 2006, ak zamestnanec, konateľ alebo spoločník obchodnej spoločnosti použije na pracovnú cestu súkromné motorové vozidlo, čo znamená, že si uplatní náhrady v zmysle zákona č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov, toto vozidlo nie je predmetom dane podľa § 84 zákona č. 582/2004 Z.z. v znení platnom od 1.12.2005, nakoľko v takýchto prípadoch chýba jeden zo základných znakov vymedzenia predmetu dane z motorových vozidiel, ktorým je podnikanie podľa § 2 Obchodného zákonníka.
Z hľadiska citovaného zákona nie je rozhodujúci vlastnícky vzťah k motorovému vozidlu.





www.drsr.sk