Silvia Szalaiova
04.04.11,19:17
Dobrý deň, ak vie niekto poradiť prosím o radu v nasledovnej veci. Jedná sa o dedičské konanie po otcovi. Sme dvaja dediči, náš otec sa o nás nestaral od narodenia, o úmrtí sme sa dozvedeli od notára. V aktívach je nehnuteľnosť, ktorá má hodnotu asi 20000 Eur a nebohí otec mal časť 6/32, ešte žije sestra, ktorá má takú istú časť z domu. Ostatný dediči sa myslím vzdali dedičstva v prospech otca. Piati boli súrodenci.

V pasívach sú: požička od sestry okolo 400 Eur, ktorá nie je podložená žiadnym dokladom, požička od tej istej sestry 830 Eur podložená zdrapom papiera (tá a tá požičala vtedy a vtedy nájmu otcovi toľko a toľko, dátum asi mesiac pred jeho smrťou), je to doveryhodný doklad? Ďalej popl. za odlásenie elektriny, vyplatenie pohľadávky voči mestskému úradu, spp a pohrebné trovy, ktoré sú dokladované. Celkom pasíva vyše 2100 Eur.
Vedel by niekto poradiť čo by bolo najvhodnejšie riešenie, vzdať sa dedičstva alebo vyplatiť veriteľke pasíva, ktoré možno nie sú pravdivé?
arizona
04.04.11,17:32
Zober si kalkulacku a vyrataj si :
-kolko ziskas,ak sa vzdas dedicstva
-kolko ziskas,ak zo zdedeneho majetku vyplatis otcovu sestru

No,ale vazne. Ty sama musis vediet,ako sa rozhodnes. Ak sa ti zda, ze ten zdrap papiera je podvod, mozes to riesit sudnou cestou.
Silvia Szalaiova
05.04.11,05:19
Ďakujem za odpoveď, ja som len chcela vedieť či je to zákonom uznané, že niekto niečo tvrdí bez podloženia akéhokoľvek dokladu. To by som si aj ja mohla potom vymyslieť, že tomu a tomu som požičala.
doktor23
05.04.11,05:22
Môžte pohľadávky uznať alebo neuznať. Ak ich neuznáte, notár ich do dedičstva nezaradí, ale veritelia majú možnosť podať žalobu na súde, pričom zodpovedáte do výšky nadobudnutého dedičstva.