L.ili
05.04.11,10:21
Chcem vás poprosiť o info a radu.
firma má zamestnancov, ktorý ked robia nákupy tak sa im to prepláca z kasy, asistentka mi odovzdáva k tomu výdavkové pokladničné doklady vyplatené zamestnancovi bez dph.
Ja si to nahrávam pod firmou kde to bolo platené a na pokladničné doklady napíšem poradové číslo.
Je to postačujúce alebo musí byť vypísaný výdavkový pokladničný doklad kde to je rozdelené s DPH?
Možno pre niekoho laická téma ale neviem kde by som to mohla nájsť :)
Ďakujem
JarkaL
05.04.11,08:25
Ste platiteľom DPH?
L.ili
05.04.11,08:31
ano
L.ili
05.04.11,08:33
ja to účtujem samozrejme s dph len nevypisujem nové pokladničné doklady
tweedle
05.04.11,08:40
ja to účtujem samozrejme s dph len nevypisujem nové pokladničné doklady
mňa to učili tak že treba ku každému výdavku vypísať "výdavkovy PD"
JarkaL
05.04.11,08:43
Nemusíš to mať rozpísané, stačí suma spolu. Ale treba mať predkontácie - a tam by to mohlo byť rozpísané.
L.ili
05.04.11,08:44
aj mňa :) oni mi ho vypisujú ale je to vyplatenie zamestnanca a bez dph VPD. takže neviem :(
tweedle
05.04.11,08:45
A treba alebo netreba ku každému bločiku z obchodu prikladať náš výdavkový doklad?
L.ili
05.04.11,08:47
ja som to štandardne robila že som vypisovala firmu ktorej sa to vyplácalo a bol to aj VPD s dph.
JarkaL
05.04.11,08:47
A treba alebo netreba ku každému bločiku z obchodu prikladať náš výdavkový doklad?

Treba.

Zákon o účtovníctve:
§ 10
Účtovný doklad
Na začiatok

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.
L.ili
05.04.11,08:51
Dakujem :)
Ivuchak
12.10.11,14:07
Nedalo by sa to zjednodušiť tak, že na konci roka vytlačím zoznam zápisov k jednotlivým dokladom aj s predkontáciami a podpíšem to ? Aby som to nemusela robiť na každom doklade samostatne.
JANULA999
20.10.11,21:15
Prosím, Vás mám takýto problém. Konateľ nakupoval pre firmu materiál a nemal u seba hotovosť tak to nakúpil cez kreditnú kartu ale zo svojho osobného účtu. Ako to mám zaúčtovať. Ďakujem pekne.
Betina2
20.10.11,21:24
Prosím, Vás mám takýto problém. Konateľ nakupoval pre firmu materiál a nemal u seba hotovosť tak to nakúpil cez kreditnú kartu ale zo svojho osobného účtu. Ako to mám zaúčtovať. Ďakujem pekne.

Ako keby to nakúpil za hotové. Takže vystaviť VPD, zaúčtovať ako nákup v hotovosti, na platbu kartou v tomto prípade nebudeš prihliadať.Nemala by si ju ako zúčtovať (neprejde to cez Váš BU). No a pekne na základe dokladu mu vyplatíš peniažky z pokladne, ak je to teda opodstatnený nákup. A potvrdenku o platbe kartou ani nepripájaj k bločku.
JANULA999
20.10.11,21:32
Ďakujem. Ale on mi priniesol len faktúru a lístok z terminálu že to poslal z jeho účtu. Tak aký doklad dám do pokladne? Mohla by som to dať aj ako pôžičku? Ale neviem či bude vadiť keď nemám príjmový doklad k faktúre len ten z toho terminálu.
Betina2
20.10.11,22:10
Ďakujem. Ale on mi priniesol len faktúru a lístok z terminálu že to poslal z jeho účtu. Tak aký doklad dám do pokladne? Mohla by som to dať aj ako pôžičku? Ale neviem či bude vadiť keď nemám príjmový doklad k faktúre len ten z toho terminálu.

A faktúra je vystavená na koho? NA vašu firmu, kompletne s identifikačnými údajmi firmy? Alebo na neho? Lebo ak na neho, tak má smolu, je to jeho "osobný" nákup. A nič by som mu nepreplatila. Mal na to myslieť hned pri nákupe.
Ak je faktúra na firmu, tak faktúru riadne zaeviduj a zúčtuj. Urob si záväzok voči zamestnancovi s odvolávkou na danú faktúru. Od neho si vyžiadaj kópiu výpisu z BU, ofoť si ho 2x, ostatné sumy nech zafarbí čiernou fixkou. Toto si pripni 1x k vášmu VDP, 1x k vytvorenému záväzku, VPD vystavíš v prospech zamestnanca.
FA 5xxx,343/321 100+20
OP celková suma k preplateniu 321/333 120
VPD preplatenie 333/211 120
JANULA999
20.10.11,22:12
A mohlo by to byť zaúčtované takto?
1. poskytnutý preddavok zamestnancovi na nákup materiálu 412,00 € 335/211
2. prijatú faktúru 501,343/321 412,00 €
3. k prijatej faktúre (nemá prijmový pok.doklad) tak k tomu pripojím len doklad z terminálu
4. VPD 412,00 € - úhrada 321/335
Tak čo mohla by som to takto zaúčtovať?
Je to správne?
Ďakujem pekne za radu.
Betina2
20.10.11,22:15
A ideálne by bolo mať aj dodávateľom potvrdené, že úhrada bola dňa xy na ich BU č.xy a že voči vám neevidujú pohľadávku z nezaplatenej tejto faktúry. (to keby zamestnanec nechcel alebo nemal ten výpis zo svojho účtu. Ale to by som mu zase ja bez neho nič nepreplatila. Potvrdenka o platbe kartou ešte neznamená, že skutočne uhrádzal danú faktúru, ak tam nie je jasne uvedené jej poradové číslo.
Betina2
20.10.11,22:23
A mohlo by to byť zaúčtované takto?
1. poskytnutý preddavok zamestnancovi na nákup materiálu 412,00 € 335/211 OK
2. prijatú faktúru 501,343/321 412,00 € OK
3. k prijatej faktúre (nemá prijmový pok.doklad) tak k tomu pripojím len doklad z terminálu
4. VPD 412,00 € - úhrada 321/335 NIE, jedine ak sa priloží kópia výpisu z BU alebo vyhlásenie dodávateľa
Tak čo mohla by som to takto zaúčtovať?
Je to správne?
Ďakujem pekne za radu.

V texte. Doplním. Faktúra je pre vás daňový doklad, ale dokladom o úhrade nie je potvrdenka o platbe súkromnou kartou. Nikdy sa nezúčtováva tá potvrdenka, ale pohyb na BU. To že predložil faktúru, neznamená, že poskytnutý preddavok použil práve na jej úhradu. A sama si písala, že platil súkromnou kartou, lebo nemal hotovosť. Tak aký preddavok? Mohol by byť aj preddavok, ale doklad o úhrade nepredložil.
Na základe čoho mu chceš vyplatiť z pokladne? Podla mňa nepredložil relevantný dôkaz, doklad. Taký by bol pre mňa výpis z účtu alebo prehlásenie od dodávateľa, že to vtedy bolo zaplatené.
KEJKA
21.10.11,07:23
Ďakujem. Ale on mi priniesol len faktúru a lístok z terminálu že to poslal z jeho účtu. Tak aký doklad dám do pokladne? Mohla by som to dať aj ako pôžičku? Ale neviem či bude vadiť keď nemám príjmový doklad k faktúre len ten z toho terminálu.
podľa mňa predchádzajúce príspevky zbytočne riešenie komplikujú. Platba PK je bežná platba, ja by som to preplatila=zúčtovala ako výdaj z pokladnice v hotovosti. Na blok z terminálu by som uviedla súkromná karta konateľa.
Konateľ na faktúre môže vlastnoručne napísať "tovar zaplatený v hotovosti súkromnou PK"+podpis.
Ak je dôvod pochybovať, tak samozrejme súhlasím aj s kontrolou, ale stavať do pozoru konateľa firmy? ktorý vlastne za správnosť účtovníctva zodpovedá? ktorý - ak by sa ukázalo, že DF je neuhradená - to bude riešiť s dodávateľom?
Betina2
21.10.11,07:39
Samozrejme, ak ide o serióznu osobu konateľa, čo nezapre účtovníčku, tak v pohode :)
Ja som počítala aj s možnosťou, že to platil zamestnanec, alebo spoločník, alebo ktokolvek další....a ak je tých zamestnancov docela dosť, nemôžem poznať každého osobne.....u mňa platí dôveruj, ale preveruj :)
Ale samozrejme, ak sa dá zjednosušiť práca, prečo nie ! :)
Asi som paranoidná, čo? Ale ved najlepšie sa učí na chybách druhých a ja by som nerada dopadla tak, že ked príde "na lámanie chleba" nebudem krytá. Žial občas sa aj také stáva, mne zatial našťastie nie :) Všetko je o dôvere.
Pekný deň prajem :)
Galka26
23.10.11,17:11
Dobrý deň.

Mám otázku k tejto téme a nechcem načínať novú tému..

Začínam s jednoduchým účtovníctvom, pre mamu a pomaly už aj pre seba... Čítam v zákone o náležitostiach účtovných dokladov... Nemusí tam byť meno OBOCH strán, či áno? V tom prípade by blôčik z RP asi nepostačoval..

Ďalej mám otázku. Kupovala som si nejakú elektroniku zo svojho dôchodku (ID), ale v podstate to používa na podnikateľské účely mama. Vtedy, keď som to kupovala, nenapadlo mi dať to na mamu (ja zatiaľ ešte nemám živnosť, len jej sem-tam pomáham). Faktúra je vystavená na moje meno. Môžeme to zaúčtovať v maminom účtovníctve? Musí byť faktúra vystavená konkrétne na meno podnikateľa? Nechcem vyzerať ako podvodník, veď je to len v rámci rodiny, nezháňame daňové doklady kade tade po meste. A s mamou máme v podstate spoločné príjmy, lebo odkedy som ostala na ID, nejakú dobu som nebola schopná živiť sa sama, takže sa o mňa stará.

Takže tak nejako.

Ďakujem za odpovede.

G.
a_je_to
17.11.11,20:05
Dobrý deň.

Mám otázku k tejto téme a nechcem načínať novú tému..

Začínam s jednoduchým účtovníctvom, pre mamu a pomaly už aj pre seba... Čítam v zákone o náležitostiach účtovných dokladov... Nemusí tam byť meno OBOCH strán, či áno? V tom prípade by blôčik z RP asi nepostačoval.. Blôčik z RP ako doklad postačuje. Ja naň, alebo vedľa neho dávam ešte pečiatku s dokl. číslo, zaúčtoval, schválil a sumu, dopíšem, podpíšem a je z toho doplnený doklad. Aspoň 5 daňových kontrol to akceptovalo bez výhrad, žiadna neodporovala.

Ďalej mám otázku. Kupovala som si nejakú elektroniku zo svojho dôchodku (ID), ale v podstate to používa na podnikateľské účely mama. Vtedy, keď som to kupovala, nenapadlo mi dať to na mamu (ja zatiaľ ešte nemám živnosť, len jej sem-tam pomáham). Faktúra je vystavená na moje meno. Môžeme to zaúčtovať v maminom účtovníctve? Môžeš ! Pripoj k nej výdavkový doklad, ktorý vyhotoví mama na Tvoje meno a podpíš prevzatie sumy. Musí byť faktúra vystavená konkrétne na meno podnikateľa? Mala by byť, ale keď nie je, tak urob podľa predchádzajúceho. Mama ten predmet fakticky akoby kúpi už od Teba, za obstarávaciu cenu, to nie je zakázané, nič sa nedeje. Nechcem vyzerať ako podvodník, veď je to len v rámci rodiny, nezháňame daňové doklady kade tade po meste. A s mamou máme v podstate spoločné príjmy, lebo odkedy som ostala na ID, nejakú dobu som nebola schopná živiť sa sama, takže sa o mňa stará.

Takže tak nejako.

Ďakujem za odpovede.

G.

odpoveď modrým v texte
yvica
24.07.12,11:40
prosím Vás môže byť na jednom vpd aj 20 poklad. dokladov, priniesli mi takto doklady pricvakané na papieri a k tomu je súpis základ+dph=spolu v exceli a to je priložené k vpd, ja som zvyknutá každý blok účtovať zvlášť alebo aspoň bločky s rovnakým zaúčtovaním ak ich je viac v jeden deň a je treba aj ten súpis, takto dávam len PHL na konci mesiaca , kde pricvakávam po 6 a tlačím vpd, len nerobím ten súpis. dík
maria58
24.07.12,11:53
Môže, ja som robila v jednej firme práve pokladňu a do účtovníctva som spájala bločky spolu so súpisom v exceli. Mali sme aj audit aj daňovú kontrólua nevytkli nám to.
yvica
25.07.12,09:48
ok a potom aký dátum je na vpd dátum platby, keď bločky majú rôzne dátumy, alebo účtovať všetko k poslednému dňu, no neviem, odkladať si bokom doklady a čakať na koniec mesiaca a potom zaúčtovať , ja som zvyknutá účtovať hneď aj keď po jednom doklade. dík
Tweety
25.07.12,09:50
ok a potom aký dátum je na vpd dátum platby, keď bločky majú rôzne dátumy, alebo účtovať všetko k poslednému dňu, no neviem, odkladať si bokom doklady a čakať na koniec mesiaca a potom zaúčtovať , ja som zvyknutá účtovať hneď aj keď po jednom doklade. dík
Pokladničné doklady vznikajú vtedy, keď niečo buď vkladáme, alebo vyberáme z pokladne., skrátka je pohyb. Takže, ak sa to robí raz za mesiac, potom je len jeden doklad. Ak každý deň, potom tých dokladov máme za každý deň. Účtovať sa má vtedy ,kedy účtovný prípad nastal.
Adiks
25.07.12,11:57
Myslím si, že nič nebráni tomu, že ak poskytnem zamestnancovi preddavok napr. 20.7.2012 a on mi potom 31.7.2012 donesie viac bločkov s dátumami v rozmedzí od 20.7.2012 do 31.7.2012, vystaviť na všetky (alebo niektoré) tieto bločky jeden (alebo aj viac) VPD s dátumom účtovania 31.7.2012. Rovnaký postup môžem použiť aj vtedy, ak v horeuvedenom prípade zamestnancovi neposkytnem preddavok. Tento postup však nemôžem použiť v prípade faktúr uhradených v hotovosti a v prípade dokladov z ERP, ktoré sa tvária ako úhrada faktúry (napr. Metro Cash & Carry-namiesto bločku z ERP s rozpisom nakúpeného tovaru, resp. materiálu majú bloček z ERP na úhradu faktúry, pričom základným znakom faktúry by malo byť že má nejakú splatnosť, čo nie je v tomto prípade dodržané), kedy sa dátum VPD musí zhodovať s dátumom uvedeným na PPD od dodávateľa z dôvodu, že sa jedná o saldokontové prípady, kedy dátum úhrady faktúry na strane dodávateľa aj odberateľa musí byť zhodný. Nemôžem Jožkovi zaplatiť faktúru 20.7.2012, on bude mať PPD 20.7.2012 a ja VPD z 22.7.2012, tiež to musí byť 20.7.2012. Avšak v prípade ak mám bloček z ERP na náhradné diely uhradený v hotovosti 20.7.2012, čo mi bráni vystaviť VPD až napr.25.7.2012, kedy zamestnanec, ktorý kúpil náhradné diely mi dá príslušný doklad ?
Paula
25.07.12,17:02
tak. A nemusí byť ani v exceli. Kontrola si súpisku "odfajká" s dokladmi.
yvica
26.07.12,10:33
dík, ešte by ma zaujímalo, či hotovostné faktúry-čiže keď je faktúra napr. z metra hneď hradená a je tam pripatý pokl.blok, treba dávať medzi fa alebo priamo ako výdaj z pokladne a či je treba nato nejaká smernica?
IvetaH
26.07.12,10:39
Podľa mňa nevzniká záväzok v tomto prípade, preto rovno do pokladne, ako nákup v hotovosti.
Už to tu na porade bolo riešené.
yvica
26.07.12,10:44
na vpd píšete vyplatené komu? ja vypisujem meno konateľa nakoľko bolo vyplatené jemu, nevypisujem adresu, ktorá je na bločku, je to správne?
IvetaH
26.07.12,10:46
Aj ja tak robím, veď peniaze berie z kasy konateľ nie Metro.
Adiks
27.07.12,09:56
A čo keď v Metre kúpiš čistiace prostriedky, ktoré budeš prijímať na sklad materiálu, tak aj príjemka bude vystavená na konateľa? To je predsa hlúposť. Treba dôsledne rozlišovať, že ak sa niečo z bločku prijíma na sklad, tak VPD musí byť vystavený na konkrétnu spoločnosť, v ostatných prípadoch by to mohlo byť tak, ako píšeš.
Badko
03.08.12,06:18
Nechcem zadávať novú temu, lebo som nič nenašla.
Chcela by som sa spýtať - SZČO poskytuje služby - podľa zákona nepotrebuje ERP- neplátca dph
vystavuje fa za službu dátum vystavenia je napr. 31.07. splatnosť 08.08. peniaze ale dostal v hotovosti - 31.07. dátum na PPD je zhodný s dátumom vystavenia fa.
Podľa mojej spolusediacej je to zle - tvrdí mi, že dátum na PPD má byť iný - nesmie byť totožný s dátumom vystavenia fa.
Zneistila ma tak prosím o radu.
Díky
Zita5
03.08.12,06:26
Nechcem zadávať novú temu, lebo som nič nenašla.
Chcela by som sa spýtať - SZČO poskytuje služby - podľa zákona nepotrebuje ERP- neplátca dph
vystavuje fa za službu dátum vystavenia je napr. 31.07. splatnosť 08.08. peniaze ale dostal v hotovosti - 31.07. dátum na PPD je zhodný s dátumom vystavenia fa.
Podľa mojej spolusediacej je to zle - tvrdí mi, že dátum na PPD má byť iný - nesmie byť totožný s dátumom vystavenia fa.
Zneistila ma tak prosím o radu.
Díky

Pokiaľ nie ste povinný podľa zákona o ERP používať registračnú pokladnicu(predaj tovaru) a nie ste povinný ani podľa prílohy k zákonu o ERP(služby) používať registračnú pokladnicu , tak môžete na PPD mať aj dátum 31.7.2012 .
Badko
03.08.12,06:32
Pokiaľ nie ste povinný podľa zákona o ERP používať registračnú pokladnicu(predaj tovaru) a nie ste povinný ani podľa prílohy k zákonu o ERP(služby) používať registračnú pokladnicu , tak môžete na PPD mať aj dátum 31.7.2012 .
Díky za rýchlu odpoveď
Zita5
03.08.12,06:39
Díky za rýchlu odpoveď

Nemáte za čo.

Ešte dodám....tento spôsob sa využíval ešte za účinnosti vyhlášky 55 k ERP, vtedy sa posúval dátum o jeden deň(hoci sa aj nemusel,lebo sa uhrádzala pohľadávka), ale pri platnosti nového zákona to už je jasne stanovené,kto je povinný používať ERP a kto nie je povinný ....a s tým aj skutočnosť, že ten kto má povinnosť evidovať tržby prostredníctvom ERP , tak musí zaevidovať v ERP aj úhradu FA .Ten kto nemá, vystaví PPD v deň kedy skutočne platba v hotovosti prebehla.
Paula
03.08.12,07:38
Spolusediacej sa zastavil kalendár 31.12.1996 :)