DodoSTI
05.04.11,09:27
Zdravím Vás,

rozhodol som sa založiť túto tému, lebo stojím pred otázkou či začať moje (prvé) podnikanie pod formou živnosti alebo spol s r.o.

Uvediem výhody resp. nevýhody podľa môjho názoru, budem rád, ak mi moje domnienky potvrdíte alebo vyvrátite.

študent VŠ
obrat ročný - cca. 6000€

Založenie:
SZČO - takmer zadarmo (5€ za predmet)
S. R. O. - cez spoločnosť na zakladanie s.r.o. (cca. 330€)

Prevádzka:
SZČO
- prvý rok cca. 40€/mesačne, po ďalšie roky (SP+ZP) cca. 150€/mesačne
- to sú náklady v prvom roku takmer 500€ (40x12).
- mínusom je, že aj keď neprodukujem žiaden zisk stále platím odvody

S.R.O.
- ako študent VŠ za mňa platí zdrav. poistenie štát, ak by som bol jediným spoločníkom/konateľom bez nároku na odmenu a zisk po zdanení by som si vyplácal iba raz ročne, ostal by mi pravdepodobne aj štatút študenta. Čiže náklady na prevádzku S.R.O. - 0€
- plus = mám zisk, zaplatím daň z príjmu (+možnosť optimalizácie daň. zaťaženia), vyplatím si čistý zisk - nemám zisk neplatím nič

Už len kvôli tomuto sa mi zdá, že S.R.O. je výhodnejšia forma podnikania, kedže za odvody v prvom roku SZČO by som zaplatil 500€. Takže už v prvom roku by som ušetril 170€ = 500€ odvody SZČO - 330€ založenie SRO s ročnými nákladmi na "prevádzku" (odvody) 0€. Nehovorím o tom, že v ďalších rokoch sú odvody min. cca. 150€/mesačne (ročne 1800€) a náklad na založenie SRO mám iba raz.

Učtovanie
- vyštudoval som Obchodnú akadémiu, kde sme sa účtovaniu venovali viac ako 3 roky, navyše účtovníctvo študujem aj na VŠ
- myslím si, že základné účtovné prípady si budem vedieť zaúčtovať aj sám
SRO aj SZČO- náklady 0€

Odmeny resp. mzda
SZČO
- financie sú dostupné počas celého roka, čo je aj výhoda SZČO

SRO
- "vyťahovanie" peňazí z SRO, by som chcel riešiť Dohodou o brigádnickej práci študenta, takže taktiež v tom nevidím zásadný problém


Rozhodol som sa pre s. r. o. hlavne kvôli tomu, aby som minimalizoval náklady na prevádzku "firmy". Príde mi to v mojom prípade ako výhodnejšia forma podnikania.

Urobil som dobre? :)

Budem vďačný za každú odpoveď

Ďakujem
Gabi03
05.04.11,08:31
Na čo si zabudol:
- aj z dohody o BPŠ sa platí do SP úrazové a garančné poistenie, spolu 1,05 %
- základné imanie s.r.o. je minimálne 5000 Eur
- nemusíš si platiť účtovníka, ale predsa si preveruj informácie minimálne tu na porade
- všetko ostatné sa odvíja od predmetu činnosti, ktorú si neuviedol, a iných okolností
DodoSTI
05.04.11,14:32
Na čo si zabudol:
- aj z dohody o BPŠ sa platí do SP úrazové a garančné poistenie, spolu 1,05 %
s tým počítam, ale aj pri mesačnej odmene 500€ budú odvody na úrazové a garančné poistenie iba 5€, čo je neporovnateľne nižšia suma ako pri SZČO odvodoch (cca. 150€ mesačne)


- všetko ostatné sa odvíja od predmetu činnosti, ktorú si neuviedol, a iných okolností
jedná sa o bežné činnosti - nákup a predaj MO a VO, sprostredkovateľská činnosť a reklamná činnosť
Dáša_
05.04.11,14:45
keby si sa pýtal mňa, tak by som ti poradila presne tak, ako si sa rozhodol.

Ešte jedna poznamka, programy na podvojne uctovnictvo su obyčajne trochu drahšie.
blavaciko
05.04.11,20:37
mozno bude robit rucne :)
marjankaj
05.04.11,20:58
s tým počítam, ale aj pri mesačnej odmene 500€ budú odvody na úrazové a garančné poistenie iba 5€, čo je neporovnateľne nižšia suma ako pri SZČO odvodoch (cca. 150€ mesačne)


jedná sa o bežné činnosti - nákup a predaj MO a VO, sprostredkovateľská činnosť a reklamná činnosť

Zabudol si na odpočítateľnú položku
SZČO má odpočítateľnú položku 3559,3 € to znamená že do tejto sumy sa neplatí daň
S.R.O ju nemá a preto pri základe 3559,3 € zaplatí daň v sume 676,26 €
DodoSTI
05.04.11,21:19
Ešte jedna poznamka, programy na podvojne uctovnictvo su obyčajne trochu drahšie.

Zatiaľ budem účtovať v Omege, ktorá ponúka účtovanie určitého množstva účt. prípadov aj v demoverzii bez časového obmedzenia zdarma. Neskôr, keď sa mi počet účt. prípadov zvýši, vyriešim to nákupom licencie.


Zabudol si na odpočítateľnú položku
SZČO má odpočítateľnú položku 3559,3 € to znamená že do tejto sumy sa neplatí daň
S.R.O ju nemá a preto pri základe 3559,3 € zaplatí daň v sume 676,26To je síce pravda, ale celkové náklady na prevádzku sú aj tak v prospech spol s r.o., kedže odpočítateľná položka má dopad iba na základ dane, nie na odvody:

SZČO
- minimálne cca. 1800€ ročné odvody (cca. ZP-40€/mes.+SP-110€/mes=150€x12mes.) a je jedno či tvorí alebo netvorí zisk.

S.R.O.
- 0€ ročne - žiadne náklady na odvody (nie som zamestnaný, poistenie do ZP platí štát, atď)
- jediné moje náklady za rok sú cca. 1% (gar. a úraz. poistenie) pri DBPŠ a daň z príjmu zo zisku (samozrejme ak nejaký bude)
marjankaj
05.04.11,21:30
Zatiaľ budem účtovať v Omege, ktorá ponúka účtovanie určitého množstva účt. prípadov aj v demoverzii bez časového obmedzenia zdarma. Neskôr, keď sa mi počet účt. prípadov zvýši, vyriešim to nákupom licencie.

To je síce pravda, ale celkové náklady na prevádzku sú aj tak v prospech spol s r.o., kedže odpočítateľná položka má dopad iba na základ dane, nie na odvody:

SZČO
- minimálne cca. 1800€ ročné odvody (cca. ZP-40€/mes.+SP-110€/mes=150€x12mes.) a je jedno či tvorí alebo netvorí zisk.

S.R.O.
- 0€ ročne - žiadne náklady na odvody (nie som zamestnaný, poistenie do ZP platí štát, atď)
- jediné moje náklady za rok sú cca. 1% (gar. a úraz. poistenie) pri DBPŠ a daň z príjmu zo zisku (samozrejme ak nejaký bude)

No ešte by bola jedna možnosť. Keďže počítaš so ziskom 0 €, tak ani nezačínaj podnikať a nebudeš platiť žiadnu daň ani odvody.:rolleyes:
A si bez starostí.:cool:
DodoSTI
05.04.11,21:37
No ešte by bola jedna možnosť. Keďže počítaš so ziskom 0 €, tak ani nezačínaj podnikať a nebudeš platiť žiadnu daň ani odvody.:rolleyes:
A si bez starostí.:cool:

Trošku zle sme sa pochopili. Nulovým ziskom som myslel skôr znížený základ dane, zle som sa vyjadril :)

Neviem či to celkom správne chápem, ale predpokladám, že keď budem mať ku koncu roka vysoký základ dane, tak si kúpim napr. auto, resp. technicky zhodnotím súčasné, čím si zvýšim náklady (v tomto prípade odpismi) a súčasne znížim ZD z ktorého potom platím daň z príjmu.

A môže sa stať, že sa náklady úplne vyrovnajú výnosom a bilancia na konci roku bude 0€, resp. bilancia sa zastaví na sume, z ktorej odvedenie dane z príjmu "nebude až tak bolieť". Rozumiem tomu správne?
JarkaL
06.04.11,01:11
K tomu SW: POHODA dáva zľavu asi 20%, ak máš medzi činnosťami vedenie účtovníctva /možno aj iné Sw/, oplatí sa ju dať do predmetu podnikania, aj keď to neplánuješ robiť.
Dáša_
06.04.11,14:25
Zabudol si na odpočítateľnú položku
SZČO má odpočítateľnú položku 3559,3 € to znamená že do tejto sumy sa neplatí daň
S.R.O ju nemá a preto pri základe 3559,3 € zaplatí daň v sume 676,26 €

odpočitateľnú položku predsa využije pri dohode - píše, že sám seba zamestná na Dohodu o brigádnickej práci študenta