nowacik
05.04.11,11:49
Ahojte.
potrebovala by som poradit ohladom materskej. neviem ako je to teraz presne v zakone, nevyznam sa v tom.
momentalne pracujem, mam odpracovanych 8-9rokov, neviem teraz presne. rozmyslame s partnerom nad babatkom. :)
otazka prva, ci si mam doplacat na nemocenske poistenie aby som mohla dostavat maximum co sa da - a ci je to vobec mozne. priemerny mes.plat za min.rok mam 1120 eur v hrubom. podla tohoto by som to asi nepotrebovala, niekde som sa docitala ze max.suma na vypocet nem.je 1116 - tak nejak. ale niektory mesiac som mala mensiu vyplatu niekedy vysiiu. neviem podla coho sa to posudzuje.:(
a druha otazka by bola, ze ak by som bola nezamestnana, tak by sa dalo aj v tom pripade sa pripoistit aby som dostala co najlepsiu matersku.
je to tak ze tych 270 dni na nem.poistenie treba splnat v predchadz.kal.roku? ak by som sa teraz pripoistila, to by som este mala splnat ak by som na matersku odisla v januar/2012?
mozno trochu zlozite, ale neviem co by bolo pre mna najlepsie....risuje sa totiz ze budem asi bez prace, ale nie je to iste. tak preto zistujem co potom bude.
Dakujem velmi pekne za rady :)
Hegyi
06.04.11,07:28
ahojček, takže ak pôjdeš na materskú v roku 2011, tak ti ju budú rátať z roku 2010, čo je v tvojom prípade OK. Avšak ak pôjdeš až v roku 2012 tak ti ju budú rátať z roku 2011. Práve som na MD a beriem maximum, lebo som si to platila dobrovoľne. Odporúčam pokiaľ si v zamestnaní tak nerieš nič, lebo máš dobré odvody avšak ak pôjdeš na nezamestnanecké tak si to dobrovoľne plať. Pozor však na tých 270 dní. Musíš ich mať do pôrodu splnené. Tak neviem ako to vyšpekulovať. Mala by si presne vedieť či o tú prácu prídeš, alebo nie. Ak si si istá že áno tak sa prihlás a začni platit ešte pred tým ako začnete bábo "zarábať". ak niečomu nerozumieš kludne napíš. pa
nowacik
06.04.11,07:41
ahoj. dik za odpoved...no musim to vyspekulovat. vyzera to tak ze coskoro budem bez prace, cize pojdem na urad ak si nenajdem druhu robotu. ak som dobre zratala zvysne dni tohto roka, tak dnes je akurat 270 dni do konca mesiaca. neviem ze ked sa pojdem prihlasit da sa aj spatne alebo vzdy iba ten den je zaciatok poistenia. ak by bol iba ten den ze sa neda spatne, tak to by som mala asik dnes zacat riesit, bo zajtra to je uz zbytocne. snad dobre tomu rozumiem. dakujem