katuliK1986
05.04.11,14:40
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, kam účtujete faktúru za výmenu pneumatík zo zimných za letné?
+ kam by ste zaúčtovali nákup pneumatík (zatiaľ je FAD iba na nákup, bez montáže)

ďakujem za odpovede
lenka_bodorova
05.04.11,12:48
Prezutie 518
Pneumatiky 501
Betina2
05.04.11,12:57
Ak je to bez montáže, demontáže, prezutia, len čistý nákup pneumatík....dávam na 501AE s tým, že pokial presahujú internou smernicou určenú hodnotu resp. ak sa rozhodne, že je ich doba použiteľnosti dlhšia ako jeden rok ale jednotlivá cena za kus pneumatiky nedosahuje VC pre zaradenie do DHM, tak 501AE + Operatívna evidencia drobného majetku. Inak len 501AE. Pokial by to bol nákup vrátane montáže, demontáže, prezutia, vyváženia atď a na faktúre bude spolu vyčíslené pneu + ich prezutie, dalo by sa to celé naúčtovať aj na opravu a údržbu 511AE (osobne však uprednostňujem rozúčtovanie)
Ak mám napr. z internetového obchodu FA za dodanie 4 ks á 100 Eur/ 1 ks letných pneu na bežné MV v majetku firmy, tak celú dodávku pneu vrátane prípadnej vyúčtovanej dopravy dám na 501AE + oper.evid. (podla intern.postupov). Ak o niekolko dní neskôr dám v bežnom pneuservise dané auto prezuť, túto službu už zaúčtujem ako opravu a údržbu 511AE.
Betina2
05.04.11,12:58
Prezutie 518 Ja to považujem za údržbu (letnú, zimnú ....na 511AE)
Pneumatiky 501

.
ekopo
05.04.11,13:08
. Ak o niekolko dní neskôr dám v bežnom pneuservise dané auto prezuť, túto službu už zaúčtujem ako opravu a údržbu 511AE.
k 511 opravy a udržiavanie...opravou sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebenie....................udržiavaním sa spomaľuje fyzické opotrebenie - to nie je tento prípad, čiže ostáva 518 pri prezúvaní
Betina2
05.04.11,13:20
k 511 opravy a udržiavanie...opravou sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebenie....................udržiavaním sa spomaľuje fyzické opotrebenie - to nie je tento prípad, čiže ostáva 518 pri prezúvaní

No kedže ja odstraňujem čiastočné fyzické opotrebenie a dávam auto do prevádzky schopného stavu (pri nízkom dezéne sú pokuty aj horšie, to šoféri vieme), tak to považujem za údržbu. Ak mi prestane svietiť žiarovka a dám si ju vymeniť, tiež to bude údržba, ak mi vumenia prasknutý výfuk, tiež to bude údržba
citujem z § 35 ods. 2 f) opatrenia:
opravami sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebenie alebo poškodenie za účelom uvedenia majetku do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu,....udržiavaním sa spomaluje fyz,opotrebenie, predchádza jeho následkom a odstraňujú sa drobnejšie poškodenia.
Pneumatiky sú nevyhnutnou súčasťou auta. Kedže výmenou pneumatík odtsraňujem ich opotrebenie, nakolko sú nevyhnutné pre bezpečnosť používania HM....vždy sme ich účtovali ako opravu a údržbu, nikdy s tým problém nebol.
Ak dám auto umyť, tiež zabraňujem dalšiemu opotrebeniu a predlžujem živostnosť laku a karosérie, takže aj to je údržba. Považujem to za obdobné. Ale každý má svoj systém, netvrdím, že 518 musí byť zle, len ja viem o tomto účtovaní.
Stefan2005
05.04.11,14:36
k 511 opravy a udržiavanie...opravou sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebenie....................udržiavaním sa spomaľuje fyzické opotrebenie - to nie je tento prípad, čiže ostáva 518 pri prezúvaní

ba práveže je to tento prípad - aj pneumatiky si vyžadujú udržiavanie; výmena pneumatík totiž zahŕňa nielen ich výmenu letných za zimné a naopak, ale zahŕňa i ďalšie činnosti, a to v prvom rade ich správne vyváženie - ktoré samo o sebe znamená nielen vyšší komfort jazdy, ochranu samotných pneumatík (pred nepravidelným oderom) ale i ochranu ostatných mechanických súčastí vozidla (napr. nápravy) pred opotrebovaním ....
ekopo
05.04.11,15:11
otázka bola "kam účtujete faktúru za výmenu pneumatík zo zimných za letné" tak som odpovedal na 518, ak by bola otázka v znení "kam účtujete faktúru za výmenu, vyváženie, očistenie pneumatík" tak by som napísal 511
suma sumárum: aká otázka, taká odpoveď (platí nielen pre túto tému)
Stefan2005
05.04.11,15:23
... Výmenu letných na zimné / zo zimných na letné kvalitný servis nevykoná bez vyváženia, dohustenia, ... a pod....
katuliK1986
05.04.11,16:11
otázka bola "kam účtujete faktúru za výmenu pneumatík zo zimných za letné" tak som odpovedal na 518, ak by bola otázka v znení "kam účtujete faktúru za výmenu, vyváženie, očistenie pneumatík" tak by som napísal 511
suma sumárum: aká otázka, taká odpoveď (platí nielen pre túto tému)


Tak to sa teda ospravedlňujem, že neviem presne čo sa robí pri výmene pneumatík - že sa aj vyvažujú a čistia. ja som opísala len presne to, čo som mala na faktúre. nie som servisný technik, ani o autá zaujímajúci sa muž, pre mňa je výmena pneumatík proste výmena pneumatík