dari123
05.04.11,19:24
Som studentka, pracujem od augusta 2010 na TPP a uplatnujem si narok na nezdanitelnu cast zakladu dane. Tym, ze mam statut studenta, som si myslela, ze stat za mna plati dane, a vacsia cast dani, ktore mi kazdy mesiac strhavaju z platu sa mi vrati. ale nestalo sa tak. Viete mi poradit preco? dakujem :)
Xanti
05.04.11,17:26
Lebo z platu sa nestrhávajú len dane, ale aj odvody a tie štát nevracia na rozdiel od daní.
Si na TPP, takže musíš odvádzať aj odvody. Ak by si pracovala na dohodu, tak odvody by si neplatila.
Melnick
05.04.11,17:33
Som studentka, pracujem od augusta 2010 na TPP a uplatnujem si narok na nezdanitelnu cast zakladu dane. Tym, ze mam statut studenta, som si myslela, ze stat za mna plati dane, a vacsia cast dani, ktore mi kazdy mesiac strhavaju z platu sa mi vrati. ale nestalo sa tak. Viete mi poradit preco? dakujem :)
Asi nazývaš veci nesprávnym menom, alebo........ ?
Ak nám sem dáš sumy tvojho príjmu ... skúsime sa na to pozrieť.
Ináč súhlasím s Xanti.:)
dari123
06.04.11,08:47
zarabam v hrubom 500 eura a pre danu spolocnost pracujem od augusta. Dikes za rady, nepochybujem o tom, ze by sa stala nejaka chyba, ide len o moje uspokojenie ;)
monna333
06.04.11,09:09
Ako už bolo spomenuté si TPP čiže platíš aj odvody. Moje otázky sú - predtým si si nezdaniteľnú časť neuplatňovala? resp. na aký úväzok a v akej výške boli pred augustom 2010 tvoje zárobky?
lebo ak by si si predtým nič neuplatnila, tak sa ti mali vrátiť nejaké tie eurá späť.
veronikasad
06.04.11,09:11
zarabam v hrubom 500 eura a pre danu spolocnost pracujem od augusta. Dikes za rady, nepochybujem o tom, ze by sa stala nejaka chyba, ide len o moje uspokojenie ;)
Požiadala si zamestnávatela o ročné zúčtovanie dane za rok 2010 ( termín bol do 15.2.2011 na predpísanom tlačive )

Do augusta si nemala žiadny príjem, ani podpísané vyhlásenie u iného zamestnávatela ?
dari123
06.04.11,17:06
Požiadala si zamestnávatela o ročné zúčtovanie dane za rok 2010 ( termín bol do 15.2.2011 na predpísanom tlačive )

Do augusta si nemala žiadny príjem, ani podpísané vyhlásenie u iného zamestnávatela ?

Ano, o rocne zuctovanie som poziadala a pred spominanym augustom som len brigadovala trochu, ale prijem bol maly, mozno ani nepresiahol 200 Eur.
dari123
06.04.11,17:08
Ako už bolo spomenuté si TPP čiže platíš aj odvody. Moje otázky sú - predtým si si nezdaniteľnú časť neuplatňovala? resp. na aký úväzok a v akej výške boli pred augustom 2010 tvoje zárobky?
lebo ak by si si predtým nič neuplatnila, tak sa ti mali vrátiť nejaké tie eurá späť.
nezdanitelnu cast som si uplatnila len u sucasneho zamestnavatela, pracujem na skrateny uvazok a ako som aj ja spominala, zarobky za rok 2010 sice boli, ale velmi slabe, slo len o studentsku brigadu.:)
Tweety
06.04.11,17:17
nezdanitelnu cast som si uplatnila len u sucasneho zamestnavatela, pracujem na skrateny uvazok a ako som aj ja spominala, zarobky za rok 2010 sice boli, ale velmi slabe, slo len o studentsku brigadu.:)
A kde si si ešte chcela? NČ je možné uplatniť len raz, a kedže sa Ti dane nevrátili, asi si mala vyšší príjem,ako je výška samotnej NČ.
pizzanoel
06.04.11,17:21
Hm, keby za nas platil stat dane boli by sme jak v rozpravke...:) Len neviem z coho by zil tento stat keby si sam sebe platil za nas dane...

Skoda ze nie si premiérka urcite by som ti dala hlas....:)
dari123
06.04.11,20:27
A kde si si ešte chcela? NČ je možné uplatniť len raz, a kedže sa Ti dane nevrátili, asi si mala vyšší príjem,ako je výška samotnej NČ.

Tweety, skor nes budes reagovat, precitaj si celu konverzaciu, lebo ja len odpovedam na otazky, ktore mi niekto pred tym polozil...som buduca ekonomka a taketo zakladne veci uz ovladam...len som doposial nemala skusenost s danovym priznanim co som TPP, ako brigadnicke mi vratili uplne vsetko. ale dakujem aj tak za tvoj nazor. papa
KEJKA
06.04.11,20:33
prepáč, ale ak ovládaš základné veci, tak musíš rozoznať, či štát za teba platí dane alebo odvody a ktoré - ZP -.
Dane za teba štát určite neplatí.
Ak si požiadala o RZD, tak prípadný preplatok na dani sa ti zohľadnil v mzde - priamo na účet sa ti daň nevráti.
ak si si predsa len aj pri TPP a RZD podávala DPFO A sama, tak vieš, čo ti tam vyšlo.
Bez konkrétnych čisiel ťažko posúdiť správnosť výsledku.
dari123
06.04.11,20:36
tweety, pred tym ked nabuduce zareagujes, si precitaj celu konverzaciu. ja len odpovedam na otazky, ktore mi niekto na zaklade niecoho polozil. ja sama budem coskoro ekonomka a taketo zakladne veci ovladam. len som doteraz nemala skusenosti ako student s TPP, len s dohodou, a tam je trocha rozdiel. nemyslim si, ze sa niekde stala chyba, len som chcela vediet preco je to tak, a odpoved mi prisla hned ako prva. ale aj tak ti dakujem za tvoj nazor. papa
veronikasad
06.04.11,20:41
tweety, pred tym ked nabuduce zareagujes, si precitaj celu konverzaciu. ja len odpovedam na otazky, ktore mi niekto na zaklade niecoho polozil. ja sama budem coskoro ekonomka a taketo zakladne veci ovladam. len som doteraz nemala skusenosti ako student s TPP, len s dohodou, a tam je trocha rozdiel. nemyslim si, ze sa niekde stala chyba, len som chcela vediet preco je to tak, a odpoved mi prisla hned ako prva. ale aj tak ti dakujem za tvoj nazor. papa
dari prepáč, toto ale nie je vhodná reakcia budúcej ekonomky.

Uveď konkrétne čísla - skontrolujeme. HM, odvody, zrazené preddavky
Mala by si od zamestnávatela dostať kopiu ročného zúčtovania dane, z ktorého uvidíš svoj preplatok.
dari123
06.04.11,20:42
este sa tu neviem pohybovat. v poriadku. nepracujem v socialnej sfere, ale tak viem ze o RZD mozem poziadat len 1 zamestnavatela. a ked som student, platim aj dan z prijmu? ja som si doteraz myslela, ze nie..ze to mi stat vracia
dari123
06.04.11,20:44
ekonomia je ale najvacsia veda, nemozem vediet vsetko...to by som sa tu nepytala
dari123
06.04.11,20:45
odpoved na svoju otazku som uz dostala, ale aj tak dakujem za ochotu
veronikasad
06.04.11,20:46
este sa tu neviem pohybovat. v poriadku. nepracujem v socialnej sfere, ale tak viem ze o RZD mozem poziadat len 1 zamestnavatela. a ked som student, platim aj dan z prijmu? ja som si doteraz myslela, ze nie..ze to mi stat vracia
doplň požadované údaje. NČZD si môže za rok 2010 uplatniť každý daňovník v sume 4025.70€. Celá daň ti bude vrátená len v prípade, ak tvoj základ dane (po odpočítaní poistného bol nižší.

Študenti nemajú žiadnu špecialnu ulavu
KEJKA
06.04.11,20:53
ekonomia je ale najvacsia veda, nemozem vediet vsetko...to by som sa tu nepytala
v poriadku, ale aj tak.............daň od odvodov rozoznávajú aj "obyčajní" živnostníci bez ekonomického vzdelania.
Daň z príjmov je základ, tú platia za istých podmienok všetci, či sú alebo nie sú študenti /na rozdiel od odvodov/.
A na tú daň, ktorá sa neplatí - tam je práve podmienka dosiahnuť alebo nedosiahnuť určitú hranicu príjmov.......už to bolo vyššie spomenuté.
veronikasad
06.04.11,20:57
ekonomia je ale najvacsia veda, nemozem vediet vsetko...to by som sa tu nepytala
daria, doporučenie pre budúcnosť - trošku viac skromnosti.

Si na Porade, kde spolu vieme viac ... Ak budeš pozorne čítať, alebo správne sa pýtať, rozlúskaš aj problémy takej vedy, akou je ekonomika ...
dari123
07.04.11,06:27
dakujem veronika, pokusim sa brat si od tialto co najviac. Akurat Ta len upozornim, ze ekonomika nie je veda, ale prakticky aspekt. Ale to je len taka hra so slovickami...
veronikasad
07.04.11,07:18
Citovala som len tvoju definíciu ekonomiky. Lebo teoria zo školy a prax je strašne veľký rozdiel ...
milenia
07.04.11,07:30
Ak si požiadala svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, mal Ti dať tlačivo, kde je výsledok ročného zúčtovania, tam uvidíš preplatok , resp. nedoplatok. zamestnávateľ ti ho vysporiada najneskôr v marcovej výplate vyplatenej v apríli. Ak si naozaj požiadala zamestnávateľa - bol povinný ti to urobiť.
Príjmy z dohôd - ak boli zdadnené zrážkovou daňou a nie preddavkovou sa považujú za vysporiadané. Tj. môžeš sa rozhodnúť, či si ich pri zúčtovaní uplatníš alebo nie. Rozdiel medzi zrážkou a preddavkom je vo výške zárobku, čiže aj ako študentka si mohla mať už platený preddavok, závisí od výšky príjmu v tom mesiaci.