zuzanka111
05.04.11,19:54
chcela by som vas poprosit o radu, pomozte mi pochopit nasledujúci priklad

spolocnost zakupila v roku 2007 stroj v hodnote 205 328,06 eur. Typ odpisu je leasing.

uctovny odpis: odpisovat sa rozhodla od roku 2007 - 2019.
Odpis v roku 2007 jej vysiel 9 895,48 eur
v roku 2008 jej vyšiel 16 963,61 eur
v roku 2009 to ÚJ zaokruhlila nahor 16 964,00 eur
a v dalsich rokov to znova nezaokruhlila ale nechala povodnu cenu 16 963,61 eur.
Nerozumiem ako im vyšli tieto čísla, ved podla leazingu by sa malo odpisovať rovnomerne, ciže by to malo byt 205 328,06/13=15 794,46 eur.

danovy odpis: prva vec ktoru nechapem je to, ze stroj je zaradeny do 1 uctovnej skupiny ale odpisuje sa 6 rokov!
a druha vec ktorym nechapem su opat tie sumy odpisov ktore im vysli neviem odkial.
v roku 2007 im vyslo 23 955,12 eur
a v dalsich rokoch to bolo 41 065,92 eur

prosim vas pekne o pomoc, ja som uplny zaciatocnik ale velmi to potrebujem rozlusknut o co ide pri odpisovani tohto stroja

Dakujem za pomoc
Rozalka
05.04.11,18:06
K posúdeniu problému sú potrebné údaje:
Počet mesiacov uzatvorenia lízingovej zmluvy
Dátum prevzatia predmetu lízingu
Mesiac začatia účtovného odpisovania
zuzanka111
05.04.11,18:11
počet mesiacov uzatvorenia lizingovej zmluvy - neviem:/ ja sa len pozeram na kartu dlhodobeho majetku kde je tento stroj odpisovany, ale tento udaj tam nie je...

dátum prevzatia predmetu lízingu - ak sa tým myslí kúpa tak 28. 06. 2007.

a mesiac začatia účtovného odpisovania - 31.12.2007 bol zadaný ručne
Rozalka
05.04.11,18:28
Počet mesiacov lízingovej zmluvy je veľmi dôležitý údaj:
daňový odpis = cena obstarania/počet mesiacov líz.zmluvy
účtovné odpisy = cena obstarania/počet predpokladanej doby používania
DO nemusia byť zhodné s ÚO
ak sa predmet zakúpil 28.6.2007, účtovný odpis sa mal vykonať už za jún
zuzanka111
05.04.11,18:38
neviem si s tým rady, nič mi tu nevychádza
adato
19.04.11,11:40
Pri prepočtoch si je potrebné uvedomiť ešte jednu vec, že za roky 2007 a 2008 boli odpisy pôvodne v korunách. V roku 2009 možno zaokrúhľovali na celé € hore a potom nasledujúci rok to zmenili. Toto je prípustné, zaokrúhľovanie účtovných odpisov si stanovuje účtovná jednotka.
marjankaj
19.04.11,12:00
neviem si s tým rady, nič mi tu nevychádza

Daňové odpisy bez splátkového kalendára neurobíš.



§26
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.

(9) Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a 8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom sa majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11 alebo 14. Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.

(10) Mesačný odpis vypočítaný podľa odsekov 6, 7 a 8 sa zaokrúhľuje na celé eurá nahor.


V roku 2007 to platilo podobne. Iba zaokrúhlenie bolo na celé koruny nahor.