Mariana Tretiaková
06.04.11,08:35
S manželom sme si zobrali úver na dom aj pozemok.V šetko je to na katastri presne na polovicu.On má pol domu pozemku a ja.Rozviedli sme sa keď sa mu niečo stane smrť,kto preberá po ňom ten dlh aj s vlastníctvom,jeho rodina alebo ja.V banke je on hlavný dlžník a ja spoludlžník.Dá sa u notára spísať predbežne súhlas v prípadnej smrti,že to prejde na mňa?Lebo nemám kde potom ísť s dcérkou.
Xanti
06.04.11,07:27
Ak by ex zomrel tak dedí Vaša dcéra. Takže nemusíš nič spisovať úver aj dom teda podiel prejde na vašu dcéru, a kedže je neplnoletá tak defakto to budeš platiť ty.
Ty nededíš,
ale ak dcéra nie je jeho tak potom dedia po ňom jeho rodičia.
Stanislav 1975
06.04.11,07:32
Ak by ex zomrel tak dedí Vaša dcéra. Takže nemusíš nič spisovať úver aj dom teda podiel prejde na vašu dcéru, a kedže je neplnoletá tak defakto to budeš platiť ty.
Ty nededíš,
ale ak dcéra nie je jeho tak potom dedia po ňom jeho rodičia.

Teoreticky máš pravdu Xanti, ale to neznamená, že automaticky by mohla s dcériným podielom narábať ona- dcéra bude musieť mať opatrovníka...- takže nieje to tak že automaticky sa celý úver prenesie na zadávateľku, to bude treba dohodnúť s bankou...
Xanti
06.04.11,07:33
Teoreticky máš pravdu Xanti, ale to neznamená, že automaticky by mohla s dcériným podielom narábať ona- dcéra bude musieť mať opatrovníka...- takže nieje to tak že automaticky sa celý úver prenesie na zadávateľku, to bude treba dohodnúť s bankou...
Určite áno,
len zadávateľka sa asi desí, že by prišla o strechu nad hlavou. :D
Stanislav 1975
06.04.11,07:35
Určite áno,
len zadávateľka sa asi desí, že by prišla o strechu nad hlavou. :D

Nemyslím si, že by sa musela báť- ty máš aký názor?:confused:

Ja si myslím, že by nemala mať problém- však aj ten opatrovník, je vlastne taký akože- navrhuje ho vlastne rodič a súd to zvačša schváli...
Xanti
06.04.11,07:42
Nemyslím si, že by sa musela báť- ty máš aký názor?:confused:

Ja si myslím, že by nemala mať problém- však aj ten opatrovník, je vlastne taký akože- navrhuje ho vlastne rodič a súd to zvačša schváli...
No zadávateľka nepíše, či ide o ich spoločné dieťa. Ak dieťa je len jej, tak má mať z čoho strach.
Stanislav 1975
06.04.11,07:43
No zadávateľka nepíše, či ide o ich spoločné dieťa. Ak dieťa je len jej, tak má mať z čoho strach.

Tak ja predpokladám, že je to ich spoločné dieťa...:)
ivka70
06.04.11,07:49
Komplikacie mozu nastat, ak sa exmanzel znovu ozeni, pripadne aj ked sa neozeni, ale bude mat dieta.
Dedicmi su potom jeho manzelka a vsetky jeho deti.
Stanislav 1975
06.04.11,07:51
Komplikacie mozu nastat, ak sa exmanzel znovu ozeni, pripadne aj ked sa neozeni, ale bude mat dieta.
Dedicmi su potom jeho manzelka a vsetky jeho deti.

to je pravda, na to som pozabudol...:cool:
Mariana Tretiaková
07.04.11,20:52
Dobrý deň je to naše dieťa.Ďakujem za odpoveď.Pýtala som sa pre to,niežeby som chcela aby sa mu niečo stalo.Pred týždňom sme sa rozviedli a už sa chce vrátiť,nechal nás s dcérkou v starom dome rok aj pol samé a že si niečo spraví.Pracuje v Belgicku.Jeho rodina ho proti nám štve aby nás odtiaľto vyhodil a bála som sa čo s nami bude hlavne s malou.Psychicky nás hlavne mňa celé roky vydieral ustavične sa balil a neviem čo môžem čakať.Teraz nás čaká majetkoprávne aj to neviem či je to automaticky alebo to podáva on.
Stanislav 1975
08.04.11,04:05
Dobrý deň je to naše dieťa.Ďakujem za odpoveď.Pýtala som sa pre to,niežeby som chcela aby sa mu niečo stalo.Pred týždňom sme sa rozviedli a už sa chce vrátiť,nechal nás s dcérkou v starom dome rok aj pol samé a že si niečo spraví.Pracuje v Belgicku.Jeho rodina ho proti nám štve aby nás odtiaľto vyhodil a bála som sa čo s nami bude hlavne s malou.Psychicky nás hlavne mňa celé roky vydieral ustavične sa balil a neviem čo môžem čakať.Teraz nás čaká majetkoprávne aj to neviem či je to automaticky alebo to podáva on.

Ale ale, tej jeho rodiny sa neboj- ak je polovička domu tvoja, tak neexistuje aby ťa vyhodil- práveže naopak, ty si teraz v lepšej situácii ako on( dieťa)..., ty z toho možeš viac vyťažiť,ale pozor- nezanedbaj to majetkoprávné ako jedna poraďáčka tu a potom to zle dopadlo- staraj sa a chodievaj na súd a nezver všetko len do rúk právnika...
A bude dobre...;)
Mária27
08.04.11,06:10
Dobre si rozmysli, ako sa chceš s domom podeliť. Ak nič nepodniknete s delením do troch rokov, zapíše sa vám podielové spoluvlastníctvo na dom, každý bude mať polovicu. Potom ten, kto v ňom zostane bývať, si bude môcť do ďalších troch rokov vymáhať sumu úveru splácanú po rozvode od toho, kto síce dostal 1/2, avšak úver na celý dom nesplácal. A samozrejme, dom nebude len jeho, druhý spoluvlastník tam môže bývať, alebo žiadať úhradu užívania jeho časti ...

Ak chceš požiadať o majetkové vyrovnanie do troch rokov a chceš v dome bývať, budeš splácať nielen úver, ale aj vyplácať manžela - polovicu zaplatenej časti domu. Môžete sa dohodnúť aj tak, že dom predáte, peniaze si rozdelíte a každý si nájde bývanie.
Mila123
08.04.11,06:17
S manželom sme si zobrali úver na dom aj pozemok.V šetko je to na katastri presne na polovicu.On má pol domu pozemku a ja.Rozviedli sme sa keď sa mu niečo stane smrť,kto preberá po ňom ten dlh aj s vlastníctvom,jeho rodina alebo ja.V banke je on hlavný dlžník a ja spoludlžník.Dá sa u notára spísať predbežne súhlas v prípadnej smrti,že to prejde na mňa?Lebo nemám kde potom ísť s dcérkou.
Už máš rozdelený spoločný majetok i dlhy ?????
Mária27
08.04.11,06:22
Teoreticky máš pravdu Xanti, ale to neznamená, že automaticky by mohla s dcériným podielom narábať ona- dcéra bude musieť mať opatrovníka...- takže nieje to tak že automaticky sa celý úver prenesie na zadávateľku, to bude treba dohodnúť s bankou...

Rodičia zastupujú dieťa vždy, ak žijú a nie sú rodičovských práv zbavení (pozastavený výkon), alebo ak nejde o rozpor záujmov (kolízny opatrovník). Pravdaže, pri nakladaní s majetkom dieťaťa (napr. predaj) by potrebovala súhlas súdu.

Pozri zákon o rodine (36/2005), napr.


§ 31
Zastupovanie maloletého dieťaťa


(1) Rodičia zastupujú maloleté dieťa pri právnych úkonoch, na ktoré nie je spôsobilé.7)

(2) Žiadny z rodičov nemôže zastupovať svoje maloleté dieťa, ak ide o právne úkony, pri ktorých by mohlo dôjsť k rozporu záujmov medzi rodičmi a maloletým dieťaťom alebo medzi maloletými deťmi zastúpenými tým istým rodičom navzájom; v takom prípade súd ustanoví maloletému dieťaťu opatrovníka, ktorý ho bude v konaní alebo pri určitom právnom úkone zastupovať (ďalej len "kolízny opatrovník").

(3) Kolízneho opatrovníka súd ustanoví aj v prípadoch, ak maloleté dieťa nemá zákonného zástupcu alebo ak zákonný zástupca nemôže z vážneho dôvodu maloleté dieťa v konaní alebo pri určitom právnom úkone zastupovať.

(4) Na ustanovenie kolízneho opatrovníka sa primerane použijú ustanovenia § 60 a 61. Funkcia kolízneho opatrovníka zaniká ukončením konania alebo vykonaním právneho úkonu, na ktorého účely bol ustanovený.