neobud
06.04.11,08:42
Zdravím všetkých,potreboval by som poradiť a pomocť s excelom.Potrebujem pripočítať percentuálnu maržu v cenníku v exceli hromadne, tj. mám cenník produktov (cca 900 položiek) v jednom slpci bude cena bez dph a v druhom s dph.Ako mám pripočítať 20% hromadne (s nejakým vzorcom), tak aby som nemusel každú jednu položku prepočitať na kalkulačke a následne zapísať do jednotlivej bunky?Viď priložený príklad.:do slpca C potrbujem pripočítať maržu a do slpca D aj dph. ďakujem za odpoveď
arion92
06.04.11,08:40
Da sa to jednoducho vzorcom - bunka s cenou (napriklad A1)*1,2.

Podmienkou vsak je, aby v bunke s cenou bolo priamo zadane len cislo - to znamena 0,87 a nie 0,87 EUR. Pokial chces, aby sa v bunkach zobrazovala aj mena, je to mozne urobit klikom na prave tlacidlo mysi, z ponuky si vybrat moznost "Formatovat bunky" a z kategorie moznost "Mena".
newmi
06.04.11,09:05
ked si da marzu do nejakej bunky samostane, nemusi tam napevno zadavat cislo a moze menit marzu ako chce. Akurat si pomocou $ musi zafixovat vo vzorci tu bunku kde ma marzu
PaloPa
06.04.11,09:18
ked si da marzu do nejakej bunky samostane, nemusi tam napevno zadavat cislo a moze menit marzu ako chce. Akurat si pomocou $ musi zafixovat vo vzorci tu bunku kde ma marzu

Súhlas. Výsledok - ako to môže byť - je v prílohe.

Ak však chce len jednorázovo pre veľký počet buniek zmeniť hodnotu (násobenie, delenie, plus, mínus) dá sa takto:
1) postaviť sa na zdrojovú bunku (o hodnotu ktorej sa budú meniť cieľové) a stlačiť CTRL+C
2) vyznačiť všetky cieľové bunky
3) klik pravým tl. myši, voľba "Prilepiť špeciálne"
4) voľby "Hodnoty", operácia napr. "Násobenie"
!!! Predpoklad, že v cieľových bunkách nie sú vzorce

Palo

Tip: Niekedy je užitočné stĺpce s hodnotami bez rabatu skryť.
Dá sa (XL 07, 10) cez:
1) Označiť stĺpce, ktoré budú dynamicky skrývané
2) Karta "Údaje", skup. "Prehľad", "Zoskupiť"

Potom sa dá cez +, - ikonky zobraziť, alebo skryť
neobud
07.04.11,17:27
...ďakujem všetkým za radu/y...hneď to idem vyskúšať...:-)