mamina h.
06.04.11,09:32
Dobry den, prosim vas surne o radu.
Slovenska sro (konkretne projekcna kancelaria) zacina robit projekt, ktory sa bude stavat v Ceskej republike, z toho mi vyplyva, ze predmet cinnosti je v CR (?!). Investor je ceska strana, nasi poddodavatelia (profesisti) su tiez v Cechach.

Otazky:
1/ my budeme fakturovat ceskemu investorovi projekcne prace s dph alebo bez? ak s dph, to bude ceske alebo slovenske?
2/ profesisti z Ciech nam budu vystavovat faktury s dph alebo bez?

(opakujem, ze trochu nas v tom celom matie miesto cinnosti, aj ked my to robime zo slovenska, ceski poddodavatelia si to robia tiez u seba v cechach)

Dakujem velmi pekne vopred !
thalia13
06.04.11,07:52
Podľa môjho názoru vy budete fakturovať do ČR bez DPH (miesto dodania podľa § 16 (1) je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza) a profesisti Vám budú fakturovať s českou DPH pretože ich služby sa vykonali na území ČR.
mamina h.
06.04.11,07:55
Podľa môjho názoru vy budete fakturovať do ČR bez DPH (miesto dodania podľa § 16 (1) je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza) a profesisti Vám budú fakturovať s českou DPH pretože ich služby sa vykonali na území ČR.
dakujem thalia, a to dph od ceskych profesistov my zaplatime, a vieme ho nejako vyzIadat naspat od statu ?
thalia13
06.04.11,07:59
určite refundácia DPH zo zahraničia žiadosť sa podáva na DU BA I iba elektronicky (zo zaručeným el.podpisom) tu je potrebné za rok 2011 podať myslím do septembra 2012. My sme si žiadali o DPH z BG robili sme to cez firmu ktorá už mala el podpis.
mamina h.
06.04.11,22:21
určite refundácia DPH zo zahraničia žiadosť sa podáva na DU BA I iba elektronicky (zo zaručeným el.podpisom) tu je potrebné za rok 2011 podať myslím do septembra 2012. My sme si žiadali o DPH z BG robili sme to cez firmu ktorá už mala el podpis.
dakujem ti thalia:
1/ cize refundaciu ziadame od du ba I a nie od ceskeho du?
2/ ta ziadost sa da spravit naozaj vylucne elektronicky?
3/ este sa vratim k fakturacii voci investorovi: nasa fakturacia voci nemu bude bez dph, ale kto odvedie a v ktorom state DPH z tejto fakturacie? (on je platca dph v CR)
dakujem ti :)
katka1605
07.04.11,04:34
príjemca fa v Čechách za projekčné služby sa bude riadiť paragrafom 10 českého zákona o DPH : http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA9846B-37FC1C3C/cds/xsl/dane_poplatky_690.html?year=PRESENT

a z neho vyplýva, že miesto zdanenia je v mieste kde sa nehnuteľnosť nachádza
xiastro
07.04.11,14:08
dakujem ti thalia:
1/ cize refundaciu ziadame od du ba I a nie od ceskeho du? ano
2/ ta ziadost sa da spravit naozaj vylucne elektronicky? ano
3/ este sa vratim k fakturacii voci investorovi: nasa fakturacia voci nemu bude bez dph, ale kto odvedie a v ktorom state DPH z tejto fakturacie? (on je platca dph v CR) odberatel , ak je platitelom, si prijatu sluzbu samozdani
dakujem ti :)

hoci nie thalia, ale odpovede doplnene v otazkach ;)
xiastro
07.04.11,14:13
Dobry den, prosim vas surne o radu.
Slovenska sro (konkretne projekcna kancelaria) zacina robit projekt, ktory sa bude stavat v Ceskej republike.

apropos, podotazka, tento projekt je projektom na mieru alebo sa da povazovat za vseobecny? vzbudzuje to dojem, ze dodavatel sa bude venovat inzierskej cinnosti.
mamina h.
07.04.11,14:41
apropos, podotazka, tento projekt je projektom na mieru alebo sa da povazovat za vseobecny? vzbudzuje to dojem, ze dodavatel sa bude venovat inzierskej cinnosti.
projekt je robeny na konkretnu situaciu, cize ako pises na mieru.
investor pozaduje okrem projektu aj inziniersku cinnost, to znamena vybavovanie na uradoch, oslovovanie institucii a ziskanie suhlasnych stanovisk. tato inzinierska cinnost je len mala cast popri samotnom projekte ...
mamina h.
07.04.11,14:46
xiastro, katka1605, thalia --- dakujem velmi pekne, ste zlati !
ja som dnes aj nejake informacie vytelefonovala s ceskym danovym uradom, myslim ze uz tomu celkom rozumiem, moc vam dakujem. :)
Ajna
07.04.11,20:46
Dobry den, zaujala ma tato vasa "debata", pretoze mam podobny problem. Sme firma, ktora prilezitostne prepravuje tovar. Mojim problemom je, ze predvcerom sme prepravovali tovar do Ciech a ja mam urobit odberatelsku fakturu za prepravu. Pochopila som spravne, ze fakturu vystavim bez DPH, resp. bude tam uvedena iba suma, ktora vlastne bude obsahovat cenu s DPH, no nebude to tam rozpisane? Takze my DPH platit nebudeme, ale česka firma ktorej dovoz fakturujem? Som zaciatocnicka, takze vopred dakujem za pochopenie :)
xiastro
08.04.11,06:42
Dobry den, zaujala ma tato vasa "debata", pretoze mam podobny problem. Sme firma, ktora prilezitostne prepravuje tovar. Mojim problemom je, ze predvcerom sme prepravovali tovar do Ciech a ja mam urobit odberatelsku fakturu za prepravu. Pochopila som spravne, ze fakturu vystavim bez DPH, resp. bude tam uvedena iba suma, ktora vlastne bude obsahovat cenu s DPH, no nebude to tam rozpisane? Takze my DPH platit nebudeme, ale česka firma ktorej dovoz fakturujem? Som zaciatocnicka, takze vopred dakujem za pochopenie :)

ak tomu rozumiem spravne, potom sa fakturuje len preprava tovaru a nie dodanie tovaru s prepravou. faktura sa vystavi ceskemu odberatelovi bez dph. samozrejme, ze dodavatel musi byt platitel dph alebo registrovany na ucely dph.
mamina h.
08.04.11,07:15
Dobry den, zaujala ma tato vasa "debata", pretoze mam podobny problem. Sme firma, ktora prilezitostne prepravuje tovar. Mojim problemom je, ze predvcerom sme prepravovali tovar do Ciech a ja mam urobit odberatelsku fakturu za prepravu. Pochopila som spravne, ze fakturu vystavim bez DPH, resp. bude tam uvedena iba suma, ktora vlastne bude obsahovat cenu s DPH, no nebude to tam rozpisane? Takze my DPH platit nebudeme, ale česka firma ktorej dovoz fakturujem? Som zaciatocnicka, takze vopred dakujem za pochopenie :)
Podla toho, co som o tom zistila, treba vediet, ci 1/ cesky odberatel je platcom DPH alebo nie je a 2/ kde je "miesto plnenia".
Kedze ste prepravcovia, to je zaujimave, kde to bude, kedze fakticky sa to plni v obidvoch statoch... Pokial bude miesto plnenia v CZ, tak to bdue tak ako pises, faktura pojde bez DPH a bude sa to riadit ceskym zakonom, to znamena ceska strana dph odvedie a aj si ho vyziada naspat od statu, tx. samozdanenie. Ale pokial oni nie su platcami dph, tak sa musite v CR vy zaregistrovat na ceskom DU ako platcovia dph a odviest ju tam musite vy ...
Ajna
08.04.11,19:34
Dakujem za vase rady, som rada, ze som sa az tak nemylila :), no vyriesili sme to tak, ze fakturu nakoniec nevystavim do Čiech, ale ich slovenskemu partnerovi, ci pobocke. Bolo mi povedane, ze by sme sa museli koli tomu aj registrovat elektronicky na danovom urade, ze robime sluzbu do zahranicia a stvrtrocne podavat suhrnny vykaz, a to aj v dalsom stvrtroku napriek tomu, ze by sme uz takuto sluzbu nerobili, co by bolo teda prilis komplikovane, kedze tuto sluzbu sme robili naozaj iba prilezitostne. Vkazdom pripade vam velmi si velmi cenim vase reakcie :)