protector
06.04.11,10:04
Ahojte,mam jeden velky problem, bol som zamestnany na dobu urcitu, som na PN a skoncila platnost pracovnej zmluvy, zamestnavatel mi uz dorucil vypoved. Ako mam postupovat dalej, kedze som na PN ktora zacala uz pocas trvania pracovneho pomeru ? predpokladam ze na Urade Prace sa prihlasit nemozem kedze som PN ale komu mam ake tlacivo dorucit ? kedze som dostaval nemocenske davky zo Socialnej poistovne a PN nemam este 52 tyzdnov tak mam narok aj dalej na nemocenske davky ? bojim sa aby mi nevznikli nejake nedoplatky na zdravotnom poisteni a tak dalej takze prosim poradte, komu a ake tlacivo dorucit a ako dalej postupovat. velmi mi to suri, prosim poradte !
drobeceva
06.04.11,08:08
Ahojte,mam jeden velky problem, bol som zamestnany na dobu urcitu, som na PN a skoncila platnost pracovnej zmluvy, zamestnavatel mi uz dorucil vypoved. Ako mam postupovat dalej, kedze som na PN ktora zacala uz pocas trvania pracovneho pomeru ? predpokladam ze na Urade Prace sa prihlasit nemozem kedze som PN ale komu mam ake tlacivo dorucit ? kedze som dostaval nemocenske davky zo Socialnej poistovne a PN nemam este 52 tyzdnov tak mam narok aj dalej na nemocenske davky ? bojim sa aby mi nevznikli nejake nedoplatky na zdravotnom poisteni a tak dalej takze prosim poradte, komu a ake tlacivo dorucit a ako dalej postupovat. velmi mi to suri, prosim poradte !
zamestnávateľ môže ukončiť PP ak končí doba určitá. PN-ku bude naˇalej vyplácať SP. Po ukončení marodky sa zaeviduješ na ÚP.
Počas PN-ky je na ZP platiteľom štát...takže žiadne nedoplatky Ti nehrozia.
protector
06.04.11,08:24
cize teraz nemam voci nikomu nijake povinnosti z dovodu skoncenia PP,myslim tym na nejakom tlacive oznamit SP a ZP atd ze som nezamestnany? nikomu nemusim predlozit ze som dostal vypoved ? a dajme tomu ze PN skonci po 2mesiacoch, ako to potom vydokladujem to obdobie medzi datumom ukoncenia pracovnej zmluvy do obdobia skoncenia PN ? lebo logicky ak pracujem mam pracovnu zmluvu, ak na UP tak oni to obdobie potvrdia ale obdobie PN ked vlastne som bez prace ale nie som evidovany na UP vznikne "datumova diera" ktoru nemam ako vydokladovat.
a spravne predpokladam ze potvrdenie o trvani docasnej PN mam zasielat na SP ktora vydala rozhodnutie o nemocenskych davkach?
nela07
06.04.11,08:34
ja by som v tomto prípade išla hlásiť (samozrejme v čase vychádzky) na úrad práce a odniesla by som tam aj potvrdenie o PN. Mám skúsenosti s tým, že ak sa odnesie PN až po skončení (pri už zaevidovanom nezamestnanom), tak hrozia vyradením z evidencie. Že aj oni majú právo chodiť na kontrolu na dodržiavanie liečebného režimu.
protector
06.04.11,08:44
nela07 : ano, toto mas pravdu,pokial si uz evidovana na UP tak aj im mas povinnost predkladat potvrdenie o PN,tusim maju na to aj tlacivo lebo ak nedostavas nemocenske davky mas narok tusim na osetrovne alebo tak nejak sa to vola a to je tusim v sume cca 60e, takze preto im to musis dokladovat, problem ale je ze ja som momentalne uz bez prace ale na UP sa hlasit nemozem prave kvoli trvajucej PN ale ked ju zrusim tak ostanem bez penazi cize momentalne neviem komu ake tlacivo dorucit aby z toho casom nevznikol problem =(
drobeceva
06.04.11,08:45
ja by som v tomto prípade išla hlásiť (samozrejme v čase vychádzky) na úrad práce a odniesla by som tam aj potvrdenie o PN. Mám skúsenosti s tým, že ak sa odnesie PN až po skončení (pri už zaevidovanom nezamestnanom), tak hrozia vyradením z evidencie. Že aj oni majú právo chodiť na kontrolu na dodržiavanie liečebného režimu.
pochopila som, že PN-ka vznikla pred ukončením doby určitej - pokračuje sa v nej, evidencia na ÚP ešte nie je. Tak zbytočne tam dávať PN-ku. Tú nosí iba na SP.
Tá doba sa objaví na zápočtovom liste ako PN-ochranná lehota.
nela07
06.04.11,08:52
Teraz som to našla: par. 34 odsek 2f) treba sa hlásiť do siedmich kalendárnych dní od skončenia PN. Potvrdenie o PN nesieš na sociálku, lebo tá ti vypláca nemocenské.
protector
06.04.11,08:52
v akom zapoctovom liste? ja zapoctovy list uz mam doma,je tam uvedena doba od zaciatku PN do dna vypovede,cize do dna ukoncenia PP. a kto mi potvrdi ze som aj po vypovedi bol dalej PN ? lebo na UP sa na to urcite budu pytat ze vypoved mam k nejakemu datumu, preslo napr obdobie 2mesiacov a ja nemam potvrdenie ze "kde som bol "
suzika1979
06.04.11,08:55
ahojte poradaci, chcela by som sa opytat, ze ako to je, ked rodic je PN,vychadzky nema povolene a dieta treba /v noci/ urychlene vziat k lekarovi a nie je nikto iny z rodiny k dispo... ze co robit v tom pripade. Risknut to a ist s dietatom na pohotovost,popripade druhy den k pediatrovi a vypytat si klasicku priepustku? v pripade kontroly to uznaju? dakujem
drobeceva
06.04.11,08:55
v akom zapoctovom liste? ja zapoctovy list uz mam doma,je tam uvedena doba od zaciatku PN do dna vypovede,cize do dna ukoncenia PP. a kto mi potvrdi ze som aj po vypovedi bol dalej PN ? lebo na UP sa na to urcite budu pytat ze vypoved mam k nejakemu datumu, preslo napr obdobie 2mesiacov a ja nemam potvrdenie ze "kde som bol "
no veď práve - ak zamestnanec ukončí PP a PN trvá /aj tak sa nemôže zaevidovať na ÚP / - v takých prípadoch dávam zápočtové listy až po ukončení PP - kde vyznačím, ukončenie PP a ukončenie PN-ky. Z toho je jasné všetko.
Tak to robím a nikto mi to doposiaľ nespochybnil a nebol s tým ani na ÚP problém pri zaevidovaní.
protector
06.04.11,09:03
drobeceva : ved to je v poriadku, oni mi dali vypoved, v zapoctovom liste to oznacili trvanie PN pocas PP? ale kde si mam potom pytat potvrdenie o datumoch od datumu ukoncenia PP do datumu ukoncenia PN ? zeby mi to vystavila SP ? lebo ja netusim
veronikasad
06.04.11,09:08
v akom zapoctovom liste? ja zapoctovy list uz mam doma,je tam uvedena doba od zaciatku PN do dna vypovede,cize do dna ukoncenia PP. a kto mi potvrdi ze som aj po vypovedi bol dalej PN ? lebo na UP sa na to urcite budu pytat ze vypoved mam k nejakemu datumu, preslo napr obdobie 2mesiacov a ja nemam potvrdenie ze "kde som bol "
odkedy trvá PN-ka a kedy skončil pracovný pomer ?
protector
06.04.11,09:12
veronikasad : PN od 2.9.2010 a PP do 31.3.2011 ,preco? je to dolezite?
veronikasad
06.04.11,09:17
veronikasad : PN od 2.9.2010 a PP do 31.3.2011 ,preco? je to dolezite?
PN zrejme trvá naďalej, na UP ťa nezaevidujú.

Ak chceš byť naďalej poistencom štátu, musíš nahlásiť v zdr. poisťovni (ak si tak už neurobil) zmenu platitela poistného. Potrebuješ k tomu potvrdenie zo SP o výplate nemocenského.

Ak bude PN-ka pokračovať ďalej, tzv. "prechodku" k posl. dňu v mesiaci budeš nosiť priamo do soc.poisťovne. Po výplate nemocenského (okolo 15. v mes.) musíš ísť znovu do SP pre potvrdenie o výplate nem.dávok a toto odniesť do zdr.poisť. (každý mesiac počas trvania PN-ky).
protector
06.04.11,09:25
veronikasad : dakujem za radu, ano, PN este trva a ktora pobocka SP mi to potvrdenie vyda ? lebo nemocensku eviduju v kosiciach a ja som z uplne ineho mesta kde mame tiez SP, ale to asi musim do kosic ze ? alebo im musim napisat doporuceny list do SP kosice so ziadostou o vydanie toho potvrdenia? musim to urobit uz za 3ti mesiac ci az na konci tohto 4mesiaca?

a este som nikde nebol nic vybavovat, vypoved som dostal iba dnes a vychadzky mam blbo nacasovane ze to dnes nestiham
suzika1979
06.04.11,09:26
ahojte poradaci, chcela by som sa opytat, ze ako to je, ked rodic je PN,vychadzky nema povolene a dieta treba /v noci/ urychlene vziat k lekarovi a nie je nikto iny z rodiny k dispo... ze co robit v tom pripade. Risknut to a ist s dietatom na pohotovost,popripade druhy den k pediatrovi a vypytat si klasicku priepustku? v pripade kontroly to uznaju? dakujem
prosim,prosim,poradite aj mne? je to dost surne,dakujem
protector
06.04.11,09:31
suzika1979 : ak iny rodic nie je malo by to byt tak ze na pohotovosti ti vystavia potvrdenie o navsteve lekara a musia oznacit ze bol nevyhnutny sprievod a ak to nedaju tak k pediatrovi a ten to vystavi, mali by to uznat pretoze aj ked nemas vychadzky tak k lekarovi musis ist a v pripade kontroly predkladas lekarsku spravu ,cize podla mna by to malo byt aj v tomto pripade
suzika1979
06.04.11,09:33
dakujem :)
veronikasad
06.04.11,09:35
veronikasad : dakujem za radu, ano, PN este trva a ktora pobocka SP mi to potvrdenie vyda ? lebo nemocensku eviduju v kosiciach a ja som z uplne ineho mesta kde mame tiez SP, ale to asi musim do kosic ze ? alebo im musim napisat doporuceny list do SP kosice so ziadostou o vydanie toho potvrdenia? musim to urobit uz za 3ti mesiac ci az na konci tohto 4mesiaca?

a este som nikde nebol nic vybavovat, vypoved som dostal iba dnes a vychadzky mam blbo nacasovane ze to dnes nestiham
Potvrdenie o poberaní nemocenského ti vydá pobočka SP, ktorá vypláca nemocenské.

Bol si už v ZP ? (oznam.povinnosť je do 8 kal.dní).Potvrdenie o poberaní nemocenského musíš predložiť už za tretí mesiac. Teraz ti vydajú za obdobie 01-02, spolu s prechodkou za apríl si pýtaj potvrdenie za marec... (je to posunuté).

Zvýraznenému nerozumiem.31.3.si skončil pracovný pomer na dobu určitú. Dnes si zrejme dostal doklady o skončení prac.pomeru. V piatok by si mal stihnúť zdravotku, ak nechceš byť samoplatitelom (štvrtok je zväčša nestránkový deň-prever si na pobočke ZP).
protector
06.04.11,09:37
suzika1979 : ale zalezi na koho na kontrole natrafis, znamej toto raz uznali ale ona je jediny rodic s dietatom,mala sa dusila a nechceli jej poslat RZPcku tak s nou utekala na pohotovost
protector
06.04.11,09:47
veronikasad: zatial staci ze ZP predlozim ze mam vypoved? lebo potvrdenie o poberani nemocenskeho nemam a za tak kratky cas to ani nemozem stihnut lebo ja som fakt o vypovedi nic nevedel a pobocka je v KE a ja som niekde uplne inde =(
veronikasad
06.04.11,09:52
veronikasad: zatial staci ze ZP predlozim ze mam vypoved? lebo potvrdenie o poberani nemocenskeho nemam a za tak kratky cas to ani nemozem stihnut lebo ja som fakt o vypovedi nic nevedel a pobocka je v KE a ja som niekde uplne inde =(
Ofoť si aspoň tvoj preukaz o trvaní DPN + zápočtový list a choď na pobočku. Potvrdenie zo SP môžeš doložiť neskôr
protector
06.04.11,09:58
veronikasad : DAKUJEM DAKUJEM DAKUJEM !!!! uz to scanujem ,tlacim a ked bude vychadzka palim na ZP to vybavit
ivka70
06.04.11,10:17
Pocas PN je zbytocne chodit na UP, lebo tam ta nezaregistruju.
Na UP sa zaregistrujes do 7 dni po ukonceni PN.
Predlzenie PN treba stale nosit do socialnej poistovne.
Urob si kopiu PNky a s nou chod do Zdravotnej poistovne (povinnost do 8 dni po ukonceni PP) a nahlas sa ako poistenec statu na PN v ochrannej dobe.
Potom po evidencii na UP sa pojdes prihlasit ako poistenec statu evidovany na UP a odhlasis sa ako poistenec statu na PN.
suzika1979
07.04.11,06:56
ahojte, bola som so synom u pediatra,mam aj to potvrdenie,ze som musela maleho sprevadzat,v schranke som nastastie nic nenasla. mozem byt kludna? ak by kontrola predsalen bola v tom case...nechali by papierik? diky
protector
07.04.11,08:11
suzika1979 : ano, vacsinou nechavaju oznamenie o vykonanej kontrole s naslednou vyzvou aby tusim do 3dni clovek na PN preukazal kde sa v case kontroly nachadzal, ak ale nie je listok neznamena to ze kontrola nebola, este v ten den mozu prist opat na kontrolu a ziadat vysvetlenie kde clovek bol o takej a takej hodine /vlastna skusenost /, ale asi to zalezi kto tu kontrolu vykonava
drobeceva
07.04.11,08:12
ahojte, bola som so synom u pediatra,mam aj to potvrdenie,ze som musela maleho sprevadzat,v schranke som nastastie nic nenasla. mozem byt kludna? ak by kontrola predsalen bola v tom case...nechali by papierik? diky
buď kľudná...boli by nechali oznámenie o kontrole ;)
drobeceva
07.04.11,08:14
v robote kolega vravel, že u jedného bola kontrola 3 x za deň /ktovie, možno ho niekto hlásil/, dokonca posledná kontrola o 21.00 - neviem, nie je to nevhodný čas na kontrolu?
protector
07.04.11,08:47
veronikasad : ZP som si vybavil cize uz som poistenec statu v ochrannej lehote a stacilo vypisat tlacivo a kopia potvrdenia DPN, ale pytal som sa na to ci potrebuju to potvrdenie o vyplateni nemocenskych davok alebo potvrdenie o poberani nemocenskeho alebo nejake ine potvrdenia a bolo mi povedane ze ich to nezaujima ci nieco dostavam alebo nie ze ich zaujima ci som sa prihlasil a splnil oznam povinnost .. cize viete poradit ci som dostal dobre alebo zle info od pracovnicky ZP alebo mate osobnu skusenost ze to potvrdenie od Vas ziadali ? lebo mam z toho hokej .. inak jedna sa o VsZP
suzika1979
07.04.11,10:23
dakujem za upokojenie :) ja som inak velmi disciplinovany pacient,takze pocas pn nikam nebeham,ale toto bola zufala situacia. ozaj,ak je dakto pn,tak po skonceni pnky mu dojde papier o sume nemocenskeho? odkial? zo sp alebo zp? ja som bola pn este v januari a doteraz mi nic nedoslo. kolegyna vraj dostala nejake potvrdenie postou...
protector
07.04.11,10:58
pride to postou a je to zo SP ktora tu PN eviduje
veronikasad
07.04.11,11:52
veronikasad : ZP som si vybavil cize uz som poistenec statu v ochrannej lehote a stacilo vypisat tlacivo a kopia potvrdenia DPN, ale pytal som sa na to ci potrebuju to potvrdenie o vyplateni nemocenskych davok alebo potvrdenie o poberani nemocenskeho alebo nejake ine potvrdenia a bolo mi povedane ze ich to nezaujima ci nieco dostavam alebo nie ze ich zaujima ci som sa prihlasil a splnil oznam povinnost .. cize viete poradit ci som dostal dobre alebo zle info od pracovnicky ZP alebo mate osobnu skusenost ze to potvrdenie od Vas ziadali ? lebo mam z toho hokej .. inak jedna sa o VsZP
skusim zistiť zajtra na našej pobočke. Osobnú skúsenosť so zamestnancami nemám, u živnostníkov potvrdenie o poberaní nemocenského zo SP vyžadujú.
Pre istotu by som po skončení PN-ky to potvrdenie odovzdala. Teraz je podstatné, že si sa stihol zaregistrovať v stanovenej lehote ...
suzika1979
07.04.11,12:51
pride to postou a je to zo SP ktora tu PN eviduje
aha...a kedy to asi pride? bola som pn na prelome dec/jan a potom zase ako na potvoru na prelome jan/feb tri vyplaty som mala mizerne kvoli tomu,ale zial,chorobu si nik nevybera a kedze cakam babatko,neriskovala som robit chora ako to mam inak vo zvyku. teraz som zase vypisana od 1.4. netreba to na sp nejak reklamovat? ze mi nic od nich neprislo...mam tam pre istotu zavolat? budem niekedy tie potvrdenia o vyplate nemocenskeho potrebovat ?
protector
07.04.11,13:21
suzika1979 : nic netreba riskovat,viem ze peniaze potrebuje kazdy ale za ohrozenie svojho zdravia a hlavne zdravia babatka to rozhodne nestoji takze suhlasim ze ste PN aj ked je to dost financne tazke..
co sa tyka toho potvrdenia tak asi preto meska ze ste tak marodovali ze jedno zacalo,potom skoncilo a zase marodka,asi ten subeh PN nestihaju v SP spracovat a vystavit rozhodnutia ale ak to nepride napr do polovice tohto mesiaca skuste sa na to informovat, najlepsie osobne ak to bude mozne, potvrdenie je dobre nato aby ste si odkontrolovala ci Vam nemocenske vyratali spravne a hlavne na aku dlhu dobu lebo pomylit sa moze kazdy a kedze je to rozhodnutie statneho organu tak je dobre to mat,nemocensku Vam sice poslu aj bez toho ale ja osobne si vsetky doklady odkladam,clovek nikdy nevie kedy nejaky uradnik nanho nieco vytiahne a povie ze ste peniaze dostali nepravom,asi som paranoik ale mam v tomto bohate neprijemne skusenosti a od isteho okamihu si vsetko odkladam

veronikasad: este raz velmi pekne dakujem za pomoc,usetrili ste ma velkych problemov a a aj zbytocnych financnych vydavkov s tym suvisiacich a budem rad ak to preverite aj na Vasej pobocke ZP a date mi info
suzika1979
07.04.11,16:53
dakujem pekne za rady,este pockam a ak nepride potvrdenie a uz budem mat vychadzky,tak zajdem na pobocku sp.pekny vecer prajem :)
Mila123
07.04.11,17:00
zamestnávateľ môže ukončiť PP ak končí doba určitá. PN-ku bude naˇalej vyplácať SP. Po ukončení marodky sa zaeviduješ na ÚP.
Počas PN-ky je na ZP platiteľom štát...takže žiadne nedoplatky Ti nehrozia.
Iba dopĺňam......aké tlačivo doručiť ZP? napríklad potvrdenie o dočasnej práceneschopnosti , popr. potvrdenie zo SP .....a určite choď do ZP, aby si nemal žiadne problémy, vyhneš sa korešpodencii so ZP.......
anilah
28.06.11,16:20
30. júna sa mi skočí pracovný pomer na dobu určitú a dostanem výpoveď. Mám zdravotné problémy chcela by som ísť na PN. Čo pre mňa bude výhodnejšie? Evidovať sa na ÚP a potom ísť na PN, alebo odmarodovať a potom sa evidovať na ÚP? VOPRED ĎAKUJEM
drobeceva
28.06.11,16:23
30. júna sa mi skočí pracovný pomer na dobu určitú a dostanem výpoveď. Mám zdravotné problémy chcela by som ísť na PN. Čo pre mňa bude výhodnejšie? Evidovať sa na ÚP a potom ísť na PN, alebo odmarodovať a potom sa evidovať na ÚP? VOPRED ĎAKUJEM
nedostaneš výpoˇveď, ale PP skončí uplynutím dohodnutej doby.
Jednoznačne zaevidovať na ÚP a ak si chorá, do 7 dní sa daj vypísať.
Tweety
28.06.11,16:23
30. júna sa mi skočí pracovný pomer na dobu určitú a dostanem výpoveď. Mám zdravotné problémy chcela by som ísť na PN. Čo pre mňa bude výhodnejšie? Evidovať sa na ÚP a potom ísť na PN, alebo odmarodovať a potom sa evidovať na ÚP? VOPRED ĎAKUJEM
Ak máš PP na dobu určitú, nedostaneš výpoveď, ale jednoducho PP skončí dobou určitou. OD na PN je 7 dní. Ak máš teda zdravotné problémy, choď k lekárovi. Na ÚP môžeš ísť hocikedy po skončení PN.
anilah
28.06.11,16:31
Ďakujem. A keď si otvorím PN, tak marodný lístok mám odovzdať zamestnávateľovi alebo na sociálku? A na ÚP vtedy nemám ísť vôbec?
rodina1
28.06.11,16:40
Ďakujem. A keď si otvorím PN, tak marodný lístok mám odovzdať zamestnávateľovi alebo na sociálku? A na ÚP vtedy nemám ísť vôbec?
Ak po skončení PP, v ochrannej lehote budeš PN, začiatok PN-ky zanes na SP. Na úrad práce pôjdeš až po skončení PN-ky.
drobeceva
28.06.11,16:42
Ďakujem. A keď si otvorím PN, tak marodný lístok mám odovzdať zamestnávateľovi alebo na sociálku? A na ÚP vtedy nemám ísť vôbec?
Ak pôjdeš hneď na PN-ku, tak na ÚP pôjdeš až po ukončení PN-ky.
K PN-ke z-ľ doloží Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatne.nároku na nemoc.dávku a postúpi na SP. SP Ti platí PN od prvého dňa z ochrannej lehoty.
anilah
28.06.11,16:46
Veľmi pekne všetkým ďakujem :)
veronikasad
28.06.11,17:05
anilah, nezabudni k PN-ke priložiť potvrdenie o príjme pre účely nem.dávok od posledného zamestnávateľa.
anilah
28.06.11,18:11
ďakujem za radu
Spyko24
07.06.12,06:06
Potrebujem od vas poradit, som na urade prace a zo socialky nedostavam ziadne nemocenske, aka je sanca ze by mi prisla kontrola? Je vacsia sanca, ze by prisli keby som dostaval peniaze zo socialky alebo ked som teraz na urade prace? Som doma už rok na PN a tie dvojhodinove vychadzky ma uz nebavia. Chcel by som v nedelu ist sa preist do prirody konecne.
Mila123
07.06.12,06:09
Ak nemáš hradenú PN zo SP, Tvoju maródku ani SP neeviduje......
Spyko24
07.06.12,06:10
Takze ani z uradu prace ma nepridu skontrolovat?
Mila123
07.06.12,06:11
Takze ani z uradu prace ma nepridu skontrolovat?
to ja netvrdím......