rokimka
06.04.11,10:13
PO v rokoch 2005-2009 vykázala daňovú i účtovnú stratu. V roku 2010 vykázala zisk a ja som zaúčtovala daň z príjmu na 591/341, čo som robiť nemala. Čo teraz? Podať opravné daňové a otvoriť rok 2010, alebo ako sa
zbaviť tej sumy na 341 v roku 2011??? Dík, za akúkoľvek odpoveď !!!
neldanka
06.04.11,08:27
umorovala si stratu alebo nie? lebo ak ano a vykryla si cely zisk roku 2010, tak potom o dani z prijmov si uctovat nemala, pretoze danova povinnost by bola nulova. V pripade, ze vyska straty na umorenie nebola az taka vysoka ako bol zisk za rok 2010, ten rozdiel zdanit trebalo a o dani uctovat.
great.zv
06.04.11,08:36
PO v rokoch 2005-2009 vykázala daňovú i účtovnú stratu. V roku 2010 vykázala zisk a ja som zaúčtovala daň z príjmu na 591/341, čo som robiť nemala. Čo teraz? Podať opravné daňové a otvoriť rok 2010, alebo ako sa
zbaviť tej sumy na 341 v roku 2011??? Dík, za akúkoľvek odpoveď !!!

treba upresniť - jedná sa o umorenie strát za PO a v DP základ 0,-?
v takomto prípade si o dani z príjmu PO nemala účtovať. pokiaľ bol zisk väčší ako suma umorovaných strát a nejaký základ dane zostal, tak si účtovala správne... a zostatku na účte 341 sa zbavíš úhradou, ktorá mala byť zrealizovaná do 31.3., výpis z BÚ: 341/221
rokimka
06.04.11,11:08
Práveže problém je v tom, že ja som tú stratu umorila, čiže daň mala byť 0. A neviem teraz čo spraviť s tou 341!!!
neldanka
06.04.11,11:34
oooooooj, a jak potom mas vlastne urobene danove priznanie??? ved suma z riadku 900 DP sa MUSI ROVNAT zostatku uctu 341 v uctovnictve, z jakeho danoveho zakladu si potom tu dan vypocitala??? Neviem ako ti poradia ini poradaci, ale asi by bolo lepsie urobit opravu uctovania.... je ta suma dane vysoka alebo je to "zanedbatelna" suma???
great.zv
06.04.11,11:35
hm.. opravné - to už nestíhaš, už by si mohla podať len dodatočné... len neviem či ho chceš "napasovať" na tú daň.. a straty umoriť v nasledujúcom DP - to by bola jedna možnosť.
2.možnosť - opraviť účtovanie dane v r.2010 - to sa zmenia výkazy, neviem či sa dá dohodnúť so správcom dane, nové vytačené výkazy vymeniť za pôvodné. za pokus to stojí...
3.možnosť - storno zápis k 1.1.t.r. teda -591/341. účet 591 je nedaňový náklad... ale zápis mínusom - treba si to overiť po naúčtovaní, ako sa bude správať v podkladoch na nasledujúce DP... s tým skúsenosť nemám
rokimka
06.04.11,12:24
Ďakujem veľmi pekne za všetky odpovede. Pokúsim sa z toho nejako vymotať.Asi skúsim možnosť 2, ak nie tak to realizujem možnosťou 3. Ešte raz veľmi pekne ďakujem!!!
neldanka
06.04.11,17:55
hm.. opravné - to už nestíhaš, už by si mohla podať len dodatočné... len neviem či ho chceš "napasovať" na tú daň.. a straty umoriť v nasledujúcom DP - to by bola jedna možnosť.
2.možnosť - opraviť účtovanie dane v r.2010 - to sa zmenia výkazy, neviem či sa dá dohodnúť so správcom dane a stačilo by výkazy vymeniť za pôvodné. za pokus to stojí...
3.možnosť - storno zápis k 1.1.t.r. teda -591/341. účet 591 je nedaňový náklad... ale zápis mínusom - treba si to overiť po naúčtovaní, ako sa bude správať v podkladoch na nasledujúce DP... s tým skúsenosť nemám
tou opravou uctovania som mala na mysli prave 2.moznost.
3.moznost mi nejak nepasuje, (ale to je iba moj nazor), ja by som to radsej vysporiadala do roku 2010 (co ak pride danova kontrola prave na rok 2010?) - a skusit sa dohodnut so spravcom dane, pricom uviest nejaky normalny dôvod, aby to preslo v pohodicke. Vela stastia zelam :-)))
PS: ja som mala raz taku skusenost, ze som prebrala uctovnictvo po jednej pani, a asi po roku nas spravca vyzval na opravu uctovnych vykazov lebo nesedel VH... mozno by to bol neskor aj tvoj pripad.
promont maja
08.04.11,05:04
... ja sa už len opýtam, či máš schválenú účtovnú závierku za spomínané obdobie? ... pretože, ak ju nemáš ( ... spravidla je na to čas do 30. 6. 2011) ... môžeš opätovne otvoriť účtovné knihy ... zrealizovať opravu v nesprávnom účtovaní ... podať dodatočné daňové priznanie aj so zmenenými výkazmi a poznámkami ( v nich uvedieš informáciu o tom, o čom si účtovala po otvorení účtovných kníh ...) ... a keďže sa Ti nezvýšila daňová povinnosť k dani z príjmu ... tak je to celé v poriadku.

Ale môžeš vykonať opravu aj v tomto účtovnom období ( t. j. roku 2011) a zaúčtovať to ako opravy chýb minulých období ... a túto opravu môžeš vykonať aj pred schválením a aj po schválení spomínanej účtovnej závierky ...

... je to ale iba moja rada ... a možno ma niekto iný ešte doplní ...či?
KEJKA
08.04.11,05:51
myslím že toto je najsprávnejšie riešenie, obe možnosti sú rovnocenné, ale prvá - opraviť účto ešte za rok 2010 bude jednoduchšie.
treba si však ozrejmiť to, či už bola daň zaplatená alebo nebola.
Ak bola zaplatená, tak by som sa nenaťahovala so správcom dane o vrátenie preplatku z dôvodu dodatočného DP, nechala to tak a stratu umorila až za rok 2011.