shofatko
06.04.11,11:25
Dobrý deň,

chcel by som sa podeliť s mojou situáciou a zároveň by som potreboval poradiť, ako sa môžem brániť.

Počas mojej 14-dňovej PN-ky (rozumej 14 kalendárnych dní), ma v 10. deň o 19.00 prišiel skontrolovať zamestnávateľ. Iróniou osudu bolo to, že jediný krát za celú PN - a to zrovna vtedy, som musel na 20 minút odbehnúť z domu.
Keď som potom nastúpil do práce, šéfko mi pripravil papier - DISCIPLINÁRNE UPOZORNENIE - v takomto znení :

"Týmto listom Vám vyslovujem nespokojnosť s Vašou pracovnou disciplínou v intenciách príslušného zákonníka práce. Dôvodom pre toto konanie bol váš úmysel sa vyhýbať pracovným povinnostiam tým, že v čase vašej PN a následnej kontrolnej návšteve na adrese ubytovania, v ktorom čase o 19.00 hodine ste sa mal nachádzať na uvedenej adrese, čo sa nestalo bez preukázaného odôvodnenia. Taktieť v súlade so zákonom nemáte právo na nemocenské dávky, ktoré je váš zamestnávateľ ináč povinný hradiť z dôvodov vyššie uvedených. Namiesto toho si môžete uplatniť za čas vašej PN buď dovolenku, ak je na ňu nárok, alebo neplatené voľno. (...)"

Chcem sa opýtať či má môj zamestnávateľ právo na takéto konanie, keďže kontrolu vykonával on sám osobne, bez upovedomenia môjho lekára, a zrejme aj soc.p. .. zároveň mi nedal ani podpísať žiadne vyhlásenie ani nič podobné, ktoré by hmotne dokazovalo vykonanú kontrolu..

vopred ďakujem za radu a za čas venovaný tomuto príspevku.
VERONIKA6
06.04.11,09:28
shofatko
06.04.11,10:35
Ďakujem za rýchlu odpoveď..po prečítaní toho všetkého mám teda poriadny zmätok, jeden paragraf protirečí druhému, ale skúsim to vyriešiť asi následovne..

na základe prečítaného :

"Od 1. 8. 2006, na základe zmeny v § 9 ods. 4 zákona o náhrade príjmu zákonom č. 310/2006 Z. z., sa ustanovuje právo zamestnávateľa vykonať kontrolu, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti. Túto kontrolu má právo zamestnávateľ vykonať v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava. Ak zamestnávateľ takouto kontrolou zistí, že dočasne práceneschopný zamestnanec sa nezdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti bez súhlasu lekára, zákon o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca vylučuje zamestnancovi nárok na náhradu príjmu. V takomto prípade nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec odo dňa zistenia tejto skutočnosti, a to do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najneskôr do uplynutia 10. kalendárneho dňa trvania dočasnej pracovnej neschopnosti. "

... som si vyvodil, že v podstate mi zamestnávateľ na peniaze šiahnuť nemôže, keďže kontrola bola vykonaná 10.deň.. snáď som to pochopil správne..
nesca
06.04.11,10:39
Ty kokso,dávno som už také drísty nečítala...ten tvoj šéf musí byť riadny... a riadne nasratý..ale k veci.
Podľa zákona č.462/2003 §9 ods.4 má zam-taľ právo vykonať kontrolu.
a podľa §5 odst.1 čl.d nemá zam-nec nárok na náhradu príjmu,ak sa nezdržiava na mieste určenom,ale pozor odo dňa zistenia tejto skutočnosti.
Takže ti môže nezaplatiť max ten 1 deň.
veronikasad
06.04.11,10:50
shofatko, pokial si v čase kontroly nemal povolenú vychádzke, resp. nevieš ospravedlniť svoju neprítomnosť, porušil si základné povinnosti zamestnanca v zmysle § 81 písm. d).

Zamestnávatel nevypláca nemocenské, ale náhradu príjmu - počas prvých 10 KD PN-ky. Zistené porušenie liečebného režimu nahlasuje do SP, ktorá vypláca nem.dávky od 11. dňa PN-ky.

§ 81
Základné povinnosti zamestnanca
Na začiatok

Zamestnanec je povinný najmä

a) pracovať zodpovedne a riadne, plniť pokyny nadriadených vydané v súlade s právnymi predpismi,
b) byť na pracovisku na začiatku pracovného času, využívať pracovný čas na prácu a odchádzať z neho až po skončení pracovného času,
c) dodržiavať právne predpisy a ostatné predpisy vzťahujúce sa na prácu ním vykonávanú, ak bol s nimi riadne oboznámený,
d) v období, v ktorom má podľa osobitného predpisu nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom,
shofatko
06.04.11,11:15
Je pravda že svoju neprítomnosť neviem ospravedlniť, ale podla toho co som sa dočítal tu na porade, tak zamestnávateľ môže skontrolovať či sa počas PN zdržiavam na uvedenej adrese, ale či dodržiavam liečebný režim, to môže skontrolovať iba SP na jeho podnet. Neviem či to on spätne môže ešte nejako vybaviť.

To že som porušil základné povinnosti zamestnanca, uznávam, ale každopádne ma nemôže ukrátiť o tú náhradu príjmu tých prvých 9 dní, alebo sa mýlim?
Viper
06.04.11,11:20
A ako zistil,ze si nebol doma ? Mohol si spat a zvoncek si nepocul - ved si chory.
Alebo si clovek odbehne do lekarne po lieky,alebo kupit nieco na jedenie.
Zamestnavatel neposkytuje teplu stravu aj cez PN.
Co potom ?
shofatko
06.04.11,11:23
prave som bol na ceste domov, asi dve minuty od domu, kedze som bol z domu iba kusok na otocku.. no a v tej chvili mi volali nasi, ze mam pred domom sefa, no tak som dosiel a pokecal s nim..nevyhovaral som sa, povedal som pravdu a hotovo..a taaak, noo :)
JankaO
06.04.11,11:30
cit: PaM č 6/2009
POVINNOSŤ ZAMESTNANCA DODRŽIAVAŤ LIEČEBNÝ REŽIM určený ošetrujúcim lekárom v*období, v*ktorom má nárok na náhradu príjmu - sa vyžaduje aj pre poskytovanie náhrady príjmu u*zamestnanca. Zamestnanec je povinný v*období, v*ktorom má nárok na náhradu príjmu, dodržiavať liečebný režim určený lekárom a*zdržiavať sa počas dočasnej PN na adrese uvedenej v*žiadosti o*priznanie nemocenského.

PRÁVO ZAMESTNÁVATEĽA VYKONAŤ KONTROLU, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej PN, sa ustanovuje od 1. 8. 2006, na základe zmeny v*§ 9 ods. 4 zákona o*náhrade príjmu zákonom č.*310/2006 Z. z. Túto kontrolu má právo zamestnávateľ vykonať v*obydlí zamestnanca s*jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava. Ak zamestnávateľ takouto kontrolou zistí, že dočasne práceneschopný zamestnanec sa nezdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti bez súhlasu lekára, zákon o*náhrade príjmu pri dočasnej PN zamestnanca vylučuje zamestnancovi nárok na náhradu príjmu. V*takomto prípade nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec odo dňa zistenia tejto skutočnosti, a*to do skončenia dočasnej PN, najneskôr do uplynutia 10. kalendárneho dňa trvania dočasnej PN.
ZP teda umožnil zamestnávateľovi kontrolovať zamestnanca aj mimo pracoviska. Kontrolu zamestnávateľ vykonáva len v*období, počas ktorého má zamestnanec nárok na náhradu príjmu pri dočasnej PN, nie v*období, počas ktorého má zamestnanec nárok na nemocenské.
V*prípade, že sa zamestnávateľ rozhodne vykonať kontrolu dodržiavania liečebného režimu u*zamestnanca, je možné kontrolu vykonať iba spôsobom zistenia prítomnosti zamestnanca v*mieste liečenia, kde existuje predpoklad, že sa zamestnanec počas dočasnej PN zdržuje, pretože vstup do bytu, resp. domu zamestnanca je obmedzený súhlasom zamestnanca, a*to z*dôvodu ochrany zamestnanca danej Ústavou SR na ochranu súkromia. Neumožnenie súhlasu zamestnanca na vstup zamestnávateľa do bytu nie je možné považovať za nesplnenie príkazu zamestnávateľa.
Je potrebné, aby existoval o*výkone kontroly a*jej výsledku písomný dôkaz, ktorý by v*prípadnom súdnom spore preukazoval tvrdenie zamestnávateľa, že zamestnanec porušil liečebný režim. Je potrebné, aby tvrdenie zamestnávateľa bolo podporené napr. aj výpoveďou svedka prítomného pri vykonaní kontroly.


NEPRÍTOMNOSŤ ZAMESTNANCA nie je možné však posudzovať za absenciu, avšak porušenie základnej povinnosti zamestnanca dodržiavať liečebný režim je porušením pracovnej disciplíny.
Zisťovanie porušenia liečebného režimu patrí do pôsobnosti Sociálnej poisťovne, ako aj zamestnávateľa. Kontrola dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca sa môže vykonať na podnet posudkového lekára, ošetrujúceho lekára, zamestnávateľa a*inej fyzickej alebo právnickej osoby.
Podľa § 81 písm.*d) ZP zamestnanec je povinný v*období, v*ktorom má nárok na náhradu príjmu pri dočasnej PN, dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom. Porušenie liečebného režimu, resp. neprítomnosť zamestnanca na mieste určenom znamená nesplnenie základnej povinnosti zamestnanca, čo môže byť zo strany zamestnávateľa kvalifikované ako porušenie pracovnej disciplíny. ZP rozlišuje dva stupne porušenia pracovnej disciplíny, a*to závažné porušenie pracovnej disciplíny a*menej závažné porušenie pracovnej disciplíny ako je uvedené v*prvej časti článku. O*stupni porušenia pracovnej disciplíny rozhoduje zamestnávateľ. Závažné porušenie pracovnej disciplíny môže byť dôvodom pre okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa a*menej závažné porušenie pracovnej disciplíny môže byť zasa dôvodom pre výpoveď zo strany zamestnávateľa. Pre zamestnanca to zn., že pri porušení liečebného režimu, resp. pri neprítomnosti na určenom mieste počas PN zamestnávateľ môže s*ním okamžite skončiť pracovný pomer alebo mu môže dať výpoveď.
Príklad
Ako musí zamestnávateľ dokázať, že bol na kontrole počas prvých 10 dní PN a*zamestnanec nebol počas kontroly doma, aby to bolo právne v*poriadku?
V*prvom rade musí zanechať kontrolovanému zamestnancovi písomné oznámenie (v schránke alebo vo dverách), že v*konkrétnom dni o*takej hodine bol na adrese v*mieste jeho bydliska, príp. nahláseného pobytu počas PN, z*dôvodov kontroly. Ak sa zamestnanec nenachádzal doma, zamestnávateľ mu napíše list, kde mu oznamuje, že chcel vykonať kontrolu v*dňoch.... o*hodine a*menovaný sa v*danej dobe nenachádzal v*mieste svojho pobytu. Preto ho žiada o*okamžité dokladovanie, kde sa v*tej dobe nachádzal (či mal povolené vychádzky; bol na nejakom ošetrení, lekárskej kontrole... atď.). Ak to zamestnanec do 3 dní od výzvy nezdokladuje, zamestnávateľ to bude považovať za nedodržiavanie liečebného režimu a*teda za porušenie pracovnej disciplíny.
autor: Mária Zelníková
SSAndrea
17.04.12,08:11
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť. Čo ak je zamestnanec na PN prvých 10 dní a na tretí deň ho zamestnávateľ stretne v dedine ako sa prechádza v monterkách? Nerobil kontrolu u neho doma. Môžme tiež napísať list s tým, že porušil liečebný režim a od daného dňa mu nezaplatiť náhradu príjmu do 10 dňa, v prípade ak od neho nedostaneme žiadne rozumné vyjadrenie. Zároveň napísať, že zamestnanec porušil pracovnú disciplínu, čo môže byť neskôr dôvodom na skončenie pracovného pomeru v zmysle §63 ods 1 písm e). ďakujem za skorú odpoveď
Tweety
17.04.12,08:17
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť. Čo ak je zamestnanec na PN prvých 10 dní a na tretí deň ho zamestnávateľ stretne v dedine ako sa prechádza v monterkách? Nerobil kontrolu u neho doma. Môžme tiež napísať list s tým, že porušil liečebný režim a od daného dňa mu nezaplatiť náhradu príjmu do 10 dňa, v prípade ak od neho nedostaneme žiadne rozumné vyjadrenie. Zároveň napísať, že zamestnanec porušil pracovnú disciplínu, čo môže byť neskôr dôvodom na skončenie pracovného pomeru v zmysle §63 ods 1 písm e). ďakujem za skorú odpoveď
Prečo by sa nemohol prechádzať, veď môžeš mať vychádzky. Ak chcete zistiť, či naozaj neporušuje PD, treba mu urobiť kontrolu doma.
Katy a R
17.04.12,08:21
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť. Čo ak je zamestnanec na PN prvých 10 dní a na tretí deň ho zamestnávateľ stretne v dedine ako sa prechádza v monterkách? Nerobil kontrolu u neho doma. Môžme tiež napísať list s tým, že porušil liečebný režim a od daného dňa mu nezaplatiť náhradu príjmu do 10 dňa, v prípade ak od neho nedostaneme žiadne rozumné vyjadrenie. Zároveň napísať, že zamestnanec porušil pracovnú disciplínu, čo môže byť neskôr dôvodom na skončenie pracovného pomeru v zmysle §63 ods 1 písm e). ďakujem za skorú odpoveď
... čo ak mal vychádzku :confused: Skontrolujte ho doma - a ak nebude, nechajte mu tam aj odkaz. Alebo bonznite na SP;)
(ja by som sa na len základe "videnia v montérkach" do ničoho nepúšťala)
SSAndrea
23.04.12,07:23
No ono sa to ešte celé viac zamotalo, ale pre toho zamestnanca. On aj zamestnávateľ žijú v malej dedinke a na 4 deň ho stretol večer v krčme na čo má množstvo svedkov. Takže už ani nerobil návštevu doma ale sme rovno napísali list. A vychádzky určite nemal, to máme overené.