OlgaM
06.04.11,13:00
Prosím o radu:
V roku 2007 bolo kúpené nové osobné motorové vozidlo,nebola uplatnená DPH a teraz v roku 2011 sa predáva. Bude sa teda predávať bez DPH a treba na faktúre uvádzať odkaz na §85i ZDPH (oslobodenie od DPH).? A netreba v daňovom priznaní k DPH to niekde uvádzať?
Katarina
06.04.11,11:46
Ano bude sa predávať bez DPH, na faktúru by som nedávala žiadny odkaz, v DPH priznaní to netreba nikde uvádzať.
Luba
06.04.11,13:44
Na fakúre treba uviesť, že je to dodanie oslobodené od DPH. Ak sa uvedie aj dôvod - odkaz na §, nič zlé sa nestane, je to pomôcka.
sef
07.04.11,12:22
Dobry den,
mohli by ste mi prosim Vas poradit? Som platcom DPH, ale od 1.5.2011 planujem platcovstvo skoncit. Chystam sa vsak predtym kupit na firmu auto. Mozem ho teraz nakupit bez DPH a dan si vyziadat od danoveho uradu aj ked mi potom platcovstvo skonci? dakujem velmi pekne za odpoved
Katarína Cigánová
07.04.11,13:53
Dobry den,
mohli by ste mi prosim Vas poradit? Som platcom DPH, ale od 1.5.2011 planujem platcovstvo skoncit. Chystam sa vsak predtym kupit na firmu auto. Mozem ho teraz nakupit bez DPH a dan si vyziadat od danoveho uradu aj ked mi potom platcovstvo skonci? dakujem velmi pekne za odpoved
Pre ukončenie platiteľa musia byt splnené zákonom stanovené podmienky . Platitel sa nemôže rozhodnut sám o ukončení platiteľa DPH.
Pokiaĺ kúpiš majetok a zásoby v dobe platiteľa , máš nárok na odpočet DPH / samozrejme po splnení zákonom stanovených podmienok /.
Keď je registrácia zrušená , alikvotná čast DPH z majetku a zásob sa vráti do št. rozpočtu. Vysporiada sa to v poslednom DP .
sef
11.04.11,10:49
A ako sa prosim Vas vyratava ta alikvotna cast? Napr.pri tom nakupe auta? dakujem velmi pekne
azla
11.04.11,11:18
http://www.porada.sk/1560693-post2.html

V Tvojom prípade bude zostatková cena taká istá ako obstarávacia. Takže odvod v plnej výške.
sef
12.04.11,13:11
Dakujem za radu, prajem pekny den.
mizu24
12.05.11,20:23
Ano bude sa predávať bez DPH, na faktúru by som nedávala žiadny odkaz, v DPH priznaní to netreba nikde uvádzať.

A ako je to, keď odpísané osobné motorové vozidlo, zakúpené v roku 2007 bez DPH sa predáva ako protihodnota na kúpu nového os. vozidla?
goosesk
16.05.11,08:12
Na fakúre treba uviesť, že je to dodanie oslobodené od DPH. Ak sa uvedie aj dôvod - odkaz na §, nič zlé sa nestane, je to pomôcka.


Plati toto aj ked je auto predavane sukromnej osobe ? Moja situacie je taka ,ze zo zahranicia sa zakupilo 2.5 roka dozadu auto bez DPH, kedze islo o zanovne vozidlo.. Dva krat sa odpisovala uz cena vozidla. Avsak sa casto kazi a chceme ho predat, cize ho predavame zasa bez DPH ?

dakujem za radu .
mizu24
17.05.11,20:15
A ako je to, keď odpísané osobné motorové vozidlo, zakúpené v roku 2007 bez DPH sa predáva ako protihodnota na kúpu nového os. vozidla?

nepomôže nik? prosím...
Luba
06.06.11,17:18
Plati toto aj ked je auto predavane sukromnej osobe ? Moja situacie je taka ,ze zo zahranicia sa zakupilo 2.5 roka dozadu auto bez DPH, kedze islo o zanovne vozidlo.. Dva krat sa odpisovala uz cena vozidla. Avsak sa casto kazi a chceme ho predat, cize ho predavame zasa bez DPH ?

dakujem za radu .
Neviem, či je to ešte aktuálne, ale:
- čo to je "zánovné" vozidlo? pokladané za nové či použité v zmysle zákona o DPH? Chápala by som skôr, že myslíš nie nové.
- ak chápem správne "nie nové", tak čo znamená zo zahraničia kúpené bez DPH? Od súkr.osoby? Od firmy - platiteľa DPH? Prečo nebola DPH? Lebo mal byť prenos daňovej povinnosti do SR, alebo išlo o predaj v režime podobnom nášmu §66?
- od odpovedí na tieto otázky sa môže ďalej odvíjať odpoveď , ako postupovať pri ďalšom predaji
goosesk
09.06.11,08:12
Luba: velmi aktualne prave :)

zanovne ( malo viac ako 6 mesiacov, a viac ako x tisic kilometrov najazdenych ,, cize splnovalo podmienku aby sa to kupovalo bez DPH od firmy )

tym padom ,, sme to kupovali rovno bez dph , a postupne odpisovalo vo firme.

zrejme to spada po ten paragraf 66 1 c .

Ked som pozeral to co sa pisalo o tom par. 85i , tak tam sa odvolava na par. 49 odsek 7a ,co je uplne o inom a odsek 8 a 9 ,,a 9 som ani nenasiel :( ..

Zatial mi to vychadza, ze to spada pod ten par 66,, ale to mi hovori len o tom ,ze to spada pod osobitnu upravu ,,,ale aku ? :(((
Luba
09.06.11,20:10
Dobre, takže ďalej skúsme:
Nebolo to "nové" auto podľa definície v zákone o DPH.
Ale to ešte nevypovedá nič o tom, ako bolo vlastne kúpené. Stále si nenapísal nič o tom, od koho bolo kúpené, či k tomu predaju bola vystavená faktúra a čo na nej bolo - mám na mysli nejaký odkaz na režim DPH, samozdanenie u nás alebo niečo podobné.

Ked som pozeral to co sa pisalo o tom par. 85i , tak tam sa odvolava na par. 49 odsek 7a ,co je uplne o inom a odsek 8 a 9 ,,a 9 som ani nenasiel - hľadaj v zákone o DPH, platnom do 31.12.2009. Od 1.1.2010 došlo k zmene.

§66 je o osobitnej úprave DPH pri použitom tovare. Vo vzťahu k nákupu použitého auta z EÚ to znamená, že ak kúpiš nie "nové" auto z EÚ od platiteľa DPH, ktorý je zároveň aj obchodníkom s použitým tovarom (tu = autobazár), tak tento ti môže predať auto v osobitnom režime. V takomto prípade je povinný uviesť to na faktúre a znamená to, že DPH tam je , ale skrytá a on ju odvedie vo svojej krajine. Ty v SR už žiadnu DPH neodvádzaš, lebo nedochádza k nadobudnutiu v zmysle §11.

Ale ten predaj mohol prebehnúť aj v inom režime DPH. Napr. malo byť samozdanené u nás. Alebo tam mohol byť odkaz na niečo podobné nášmu §42 (85i). Treba preskúmať tú faktúru (ak existuje).

Keď ideš predávať čokoľvek a si platiteľom DPH, tak je predsa úplne jedno, či predávaš súkromnej osobe alebo nie. Dôležitý si ty ako platiteľ DPH, a tvoj nákup, nie kupujúci. T.j. tvoja úplne úvodná otázka je s dovolením nezmyselná. ( Plati toto aj ked je auto predavane sukromnej osobe ?)
saglucka
21.01.13,00:40
Prosim Vas viete mi poradit? Auto, jazdene, nie nove, predava firma v SR platitel dph firme do CR.
Prosim Vas, kde v danovom priznani DPH to uvadzam? Je potrebne podavat aj suhrnny vykaz dph?
Dakujem!!!