vemala
06.04.11,12:10
Dobry den,prosim vas vedel by mi niekto poradit?Od oktobra 2009 do konca juna 2010 som pracovala na normalny pracovny pomer,a od jula 2010 do 4.februara 2011 som pracovala v tej istej firme na dohodu.Od decembra 2010 si dobrovolne platim nemocenske do socialky.Na matersku by som mala nastupit 13 maja 2011 a dnes mi doktorka oznamila ze by som sa mala poinformovat ci mam v mojom pripade narok na matersku alebo nie.Kedze byvam na dedine a mam zdravotne prroblemy tak toto je pre mna jednoduchsia moznost.Dakujem kazdemu za odpoved
GabiZ
08.04.11,10:37
Hlavnou podmienkou nároku na materské dávky je platenie si nemocenského poistenia po dobu minimálne 270 dní v posledných dvoch rokoch pred nástupom na materskú dovolenku. (čo je cca 9 mesiacov, tu to splnené je). Nemocenské poistenie sa uhrádza Sociálnej poisťovni, ktorá potom z jeho výšky vypočítava samotnú výšku materskej dávky. Ale najlepšie túto informáciu získaš tam.

Treba si potom zabezpečiť doklad „Žiadosť o materské“, ktorú potvrdí tvoj gynekológ na tlačive zo Sociálnej poisťovne. Uvedie v ňom tvoje osobné údaje, pravdepodobný termín pôrodu i nástup na materskú dovolenku. Ak si zamestnaná, tlačivo ti tvoj zamestnávateľ potvrdí a odošle Sociálnej poisťovni. Ak nie si, musíš si ho odniesť sama, pričom sa hneď informuj, ako a z čoho ti budú počítať materskú v tvojom konkrétnom prípade.

Ak ti z rôznych dôvodov nevznikne nárok na materské dávky, môžeš hneď od narodenia dieťatka požiadať o vyplácanie rodičovského príspevku na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste tvojho trvalého bydliska.
veronikasad
08.04.11,10:53
Dobry den,prosim vas vedel by mi niekto poradit?Od oktobra 2009 do konca juna 2010 som pracovala na normalny pracovny pomer,a od jula 2010 do 4.februara 2011 som pracovala v tej istej firme na dohodu.Od decembra 2010 si dobrovolne platim nemocenske do socialky.Na matersku by som mala nastupit 13 maja 2011 a dnes mi doktorka oznamila ze by som sa mala poinformovat ci mam v mojom pripade narok na matersku alebo nie.Kedze byvam na dedine a mam zdravotne prroblemy tak toto je pre mna jednoduchsia moznost.Dakujem kazdemu za odpoved
Splňaš podmienku nároku na materské (270 dní nem. poistenia v posl. dvoch rokoch).
Materské ti bude SP vyplácať z minima, lebo od začiatku DNP zrejmu neuplynie 26 týždňov.
Ak bude nižšie ako rodičovský príspevok, od mesiaca v ktorom sa dieťa narodí, môžeš požiadať UPSVaR o doplácanie do výšky rod,príspevku.
Katy a R
08.04.11,11:18
.. a ešte doplním, že ak máš zdravotné problémy, môže ťa lekárka vypísať na PNku ... aj hneď - a trvať môže až do nástupu na MD. pochopila som, že teraz nemáš príjem:confused: ... tak aspoň niečo;)
suzika1979
08.04.11,11:55
.. a ešte doplním, že ak máš zdravotné problémy, môže ťa lekárka vypísať na PNku ... aj hneď - a trvať môže až do nástupu na MD. pochopila som, že teraz nemáš príjem:confused: ... tak aspoň niečo;)
Ahojte, ktory lekar ma vypisat pacientku na tu PN az do nastupu na md ... gynekolog,alebo prakticky/obvodny ? diky
ivka70
08.04.11,12:10
Ahojte, ktory lekar ma vypisat pacientku na tu PN az do nastupu na md ... gynekolog,alebo prakticky/obvodny ? diky

to zavisi od diagnozy, ale zvcajne pri rizikovom tehotenstve vypisuju PN gynekologovia.
suzika1979
08.04.11,12:56
dik, pytam sa preto,lebo vsetky tehotne okolo mna su vypisane uz od nejakeho 3.mesiaca. ja mam velmi tazku robotu,absolutne nevhodnu pre tehotne,mam velke bolesti a napriek vsetkemu moj gynekolog nenavrhol rizikove tehotenstvo. pri kazdej navsteve som mu vravela,ako zle sa citim po sichte. tlak mam 90/50, diagnozu m54.9,astmu a s alergiou,prvy porod bol vakuoextraktorovy,domov chodim vecer ako hojdaci konik a s placom od bolesti v nohach,pri kazdom kychnuti ci zakaslani sa citim,akoby ma prebodli ...proste nie som v poriadku. gyndosovi je to uplne jedno.robila som ,kym som vladala a kym mi sam sef nepovedal,ze s tym velkym bruchom by som uz nemala pracovat. isla som k obvodnej a ta ma bez okolkov vypisala,ked ma vysetrila. doteraz som ani nevedela,ze mam tu diagnozu s chrbticou...brala som tie bolesti tak,ze to mam z tazkej prace. isla som k lekarke,lebo uz myslim aj na svoje babatko,nielen na seba. preco je moj gynekolog taky lahostajny kumne ? nerozumiem tomu. menit ho nemozem, spisala som s nim zmluvu,ked som otehotnela a je najblizsie,aspon nemusim cestovat. ale zaujimalo by ma,preco ine mozu byt doma na rizikovom a ja nie. sorry,ak som odbocila od temy,no dobre mi padlo sa vam vyzalovat