mio001
07.04.11,06:36
Dobry den,

som v praci od 7.00 a pocas prestavok v skole mam sluzbu na chodbach (2x do tyzdna), cize nemam volno na odpocinok. V praci koncim o 14.00 a na obed mozem ist o 13.50hod. je to prosim v poriadku?

Dakujem za odpoved.

D.
Chobot
07.04.11,19:44
Dobry den,

som v praci od 7.00 a pocas prestavok v skole mam sluzbu na chodbach (2x do tyzdna), cize nemam volno na odpocinok. V praci koncim o 14.00 a na obed mozem ist o 13.50hod. je to prosim v poriadku?

Dakujem za odpoved.

D.

Kurňa, čo majú povedať takí robotnící na stavbe, čo obedujú na lešení....

Prečo nám tiež nenapíšeš, koľko hodín medzi 7.00 a 14.00 máš voľna, teda "okien"? Čo robíš v čase, keď nemáš vyučovaciu hodinu? Musíš sa sakra unaviť počas vyučovania, keď si cez prestávku potrebuješ odpočinúť a nemôžeš robiť dozor....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

A netvrď mi, že si každý deň v práci od siedmej. To ti neuverím.
Silvernola
08.04.11,02:06
Dobry den,

som v praci od 7.00 a pocas prestavok v skole mam sluzbu na chodbach (2x do tyzdna), cize nemam volno na odpocinok. V praci koncim o 14.00 a na obed mozem ist o 13.50hod. je to prosim v poriadku?

Dakujem za odpoved.

D.
A prečo by to nemalo byť v poriadku? Tiež som na tom rovnako, dozor dokonca 3x, ale súhlasím s Chobotom. Potom sa nečudujme, že ľudia sa na učiteľov pozerajú "cez prsty"
logomania
08.04.11,19:10
Načo sem zaťahuješ robotníkov? Zamestnávateľ je povinný im zabezpečiť obed, keď ináč nie, tak stravnými lístkami a oni môžu obedovať v reštauráciách, ak to nevyužívajú a jedia na lešení je to ich vec, ale porušujú zákon. Každý zamestnanec robotník aj učiteľ majú právo po šiestich hodinách práce na polhodinovú prestávku na obed dokonca je to určené zákonom a nezáleží na tom či má učiteľ v rozvrhu „okno“. Počas tzv. okna sa pripravuje na dalšie hodiny, opravuje písomky, hladá materiály na internete alebo zastupuje na náhradné voľno, porozprávaj sa s nejakým učiteľom a on ti povie čo všetko sa od neho vyžaduje! Máš veľmi pomýlené predstavy o učiteľskom povolaní. Keď sme mali školenie o Bezpečnosti práce tak nám povedali, že tú polhodinu na obed musíme mať aj keď nebudeme v škole obedovať. Dokonca si musíme písať do knihy príchodov a odchodov čas, kedy sme čerpali obedňajšiu prestávku - to znamená, keď som v škole od 7.00 h tak od 13.00 do 13.30h musím mať prestávku či budem obedovať alebo nie. Táto polhodina sa nezapočítava do pracovného času. Preštuduj si zákonník práce!
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-03-2010-a.html
TRETIA ČASŤ - PRACOVNÝ ČAS A ČAS ODPOČINKU §91
SIEDMA ČASŤ - PODNIKOVÁ SOCIÁLNA POLITIKA §152
day
08.04.11,19:35
ucitelia to nemaju take tazke ako hovoria, ale kazdy sa rad postazuje. zakonnik hovori jasne, prestavka musi (mala by) byt.

ale kto je nespokojny so svojou pracou ..... alebo, ze by to nebolo az take zle?!
JaDo
08.04.11,20:52
V každej práci je stanovený pracovný čas. Väčšinou 8 hodín denne, niekde i 8,5 hodiny denne.
Samozrejme, že máš nárok na 0,5 hodinovú prestávku na obed. Tá sa však nezapočítava do fondu pracovného času. Keď si ju vyberieš v priebehu pracovnej doby, odchod z práce sa tak posunie o tú 1/2hodinku neskôr.
Ak správne rátam, tak v bežnom zamestnaní - ak pracujem od 7.oo a mám 8 hodinovú pracovnú dobu, môžem odísť z práce (po využití prestávky na obed) najskôr o 15.30 hodín. Tak je to normálne. Často však zamestnávatelia vyžadujú nejakú tu 1/2 až hodinku na viac (bez preplatenia).....Považujú to za prejav lojality k firme.
Pokiaľ by som mala taký bonus, že by som mohla odchádzať skôr, tešila by som sa. Len neviem, či by som za kratší čas zvládla moju prácu (skôr som si ju ešte nosila domov).
Chobot
09.04.11,21:37
Počas tzv. okna sa pripravuje na dalšie hodiny, opravuje písomky, hladá materiály na internete alebo zastupuje na náhradné voľno, porozprávaj sa s nejakým učiteľom a on ti povie čo všetko sa od neho vyžaduje!

:D:D:D:D:D:D

Musím sa na tom zasmiať! Minule manželka zistila, že synova triedna (rozvrh majú na internete) má 2 hodiny okno. Tak volala do školy, lebo s ňou potrebovala niečo prediskutovať. Bolo jej povedané, že nie je v škole a že bude tam o 2 hodiny. Chceš mi povedať, že išla kúpiť do ŠEVTu farbičky pre žiakov? :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::D:D

Takže nezovšeobecňuj. Každý si tú voľnú hodinu vyplní inak, niekto možno opraví písomky, ale určite nie všetci sa pripravujú na ďalšiu hodinu. Dovolím si tvrdiť, že väčšina z nich to využije na súkromné aktivity (a to neplatí len pre učiteľov, ale pre všetky povolania - ak nie je čo robiť, tak sa ľudia nepretrhnú, aby robili niečo iné pre zamestnávateľa). Takže neviem, prečo sa sťažujú.
logomania
10.04.11,17:02
:D:D:D:D:D:D

Musím sa na tom zasmiať! Minule manželka zistila, že synova triedna (rozvrh majú na internete) má 2 hodiny okno. Tak volala do školy, lebo s ňou potrebovala niečo prediskutovať. Bolo jej povedané, že nie je v škole a že bude tam o 2 hodiny. Chceš mi povedať, že išla kúpiť do ŠEVTu farbičky pre žiakov? :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::D:D

Takže nezovšeobecňuj. Každý si tú voľnú hodinu vyplní inak, niekto možno opraví písomky, ale určite nie všetci sa pripravujú na ďalšiu hodinu. Dovolím si tvrdiť, že väčšina z nich to využije na súkromné aktivity (a to neplatí len pre učiteľov, ale pre všetky povolania - ak nie je čo robiť, tak sa ľudia nepretrhnú, aby robili niečo iné pre zamestnávateľa). Takže neviem, prečo sa sťažujú.
Nie je to na každej škole! Synova učiteľka porušila pracovnú disciplínu, pretože v čase keď má voľné hodiny musí byť na pracovisku! Odísť môže len so súhlasom vedenia napr.: na priepustku k lekárovi, alebo si čerpá náhradné voľno, alebo išla so žiakmi na súťaž ,atd. Na školách kde som učila vedenie občas urobilo kontrolu, či sme v stanovený čas v škole. Každé opustenie školského areálu musíme nahlásiť! Ja keby som počas prac. času odišla len tak, mala by som veľký problém. ( To najmenšie zlo by bolo strhnutie 2 dní dovolenky alebo finančný postih a to najhoršie by mohla byť aj výpoveď). Je smutné ,že jej to vedenie toleruje. Možno aj vedenie má maslo na hlave a preto si to zamestnanci môžu dovoliť. Nemal si sa uspokojiť s odpoveďou, že príde o 2 hodiny, mal si ihneď požiadať riaditeľa o vysvetlenie z AKÝCH DôVODOV tam učiteľka nieje. Mohol si na to upozorniť aj školskú inšpekciu.
logomania
10.04.11,17:08
ucitelia to nemaju take tazke ako hovoria, ale kazdy sa rad postazuje. zakonnik hovori jasne, prestavka musi (mala by) byt.
ale kto je nespokojny so svojou pracou ..... alebo, ze by to nebolo az take zle?!

Nepáči sa mi ak niekto, kto nieje učiteľ hovorí, že to nieje ťažké. Ja si nedovolím povedať, že .......... to má ľahké lebo celý deň sedí na zadku a pije kávu! Na Slovensku totiž každý by vedel lepšie učiť či hrať futbal ako profesionál!
ivustek
31.05.11,07:28
1.Vo firme máme prestávku na obed 0,5 hod. Môže nám firma nariadiť prestávku 45 min./neplatenú/ s tým, že potom nám o 15 min.predĺžia prac.dobu?

2.Môžem opustiť v čase obedňajšej prestávky priestory firmy bez súhlasu zamestnávateľa?
veronikasad
31.05.11,07:32
1.Vo firme máme prestávku na obed 0,5 hod. Môže nám firma nariadiť prestávku 45 min./neplatenú/ s tým, že potom nám o 15 min.predĺžia prac.dobu?

2.Môžem opustiť v čase obedňajšej prestávky priestory firmy bez súhlasu zamestnávateľa?
Prestávka sa nezapočítava do fondu prac.času (nie je platená). Ak obed nestíhate za 30 min. - môže

Opustenie pracoviska počas pracovnej doby by ste mali mať "ošetrené" v internej smernici. Bežne to zamestnávatelia umožňujú.