verenka@azet.sk
07.04.11,07:19
Dobrý deň do porady. Potrebujem overiť informáciu, či sa zmenili podmienky nároku na podporu v nezamestnanosti. Mám na mysli dôvod a skončenie pracovného pomeru. Či urad práce preveruje akým a prečo bol skončený PP. A ak bol ukončený dohodou vraj podporu nevypláca. Ďakujem za skorú odpoveď.
verenka@azet.sk
07.04.11,05:19
Dobrý deň do porady. Potrebujem overiť informáciu, či sa zmenili podmienky nároku na podporu v nezamestnanosti. Mám na mysli dôvod a skončenie pracovného pomeru.Podmienka poistenia bola splnená. Či urad práce preveruje akým a prečo bol skončený PP. A ak bol ukončený dohodou vraj podporu nevypláca. Ďakujem za skorú odpoveď.
truch
07.04.11,06:14
Nie je to pravda, teda ak sa náhodou tento rok nič nezmenilo. Nezáleží aký je dôvod výpovede, má nárok sa prihlásiť na ÚP a podporu dostane. Zisťovala som to vlani, keď sme prepúšťali pracovníka, ktorý si "rád vypil".
terezamaria
07.04.11,06:16
Dobrý deň do porady. Potrebujem overiť informáciu, či sa zmenili podmienky nároku na podporu v nezamestnanosti. Mám na mysli dôvod a skončenie pracovného pomeru. Či urad práce preveruje akým a prečo bol skončený PP. A ak bol ukončený dohodou vraj podporu nevypláca. Ďakujem za skorú odpoveď.

Môžeš mať pracovný pomer ukončený aj dohodou, dôvod skončenia pracovného pomeru pre ÚPSV a R nie je podstatný. Podstatné je to,aby si mala za posledné 3 roky 2 roky odpracované.:)
katka50
07.04.11,06:18
Dobrý deň do porady. Potrebujem overiť informáciu, či sa zmenili podmienky nároku na podporu v nezamestnanosti. Mám na mysli dôvod a skončenie pracovného pomeru.Podmienka poistenia bola splnená. Či urad práce preveruje akým a prečo bol skončený PP. A ak bol ukončený dohodou vraj podporu nevypláca. Ďakujem za skorú odpoveď.

Dôvod ukončenia PP na vznik na dávku v nezamestnanosti nemá vplyv.

Zákon 461/2003 § 104
Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti§ 104
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)
(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len "evidencia nezamestnaných občanov") bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov
a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky ab) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.
(3) Nárok na dávku v nezamestnanosti má aj fyzická osoba, ktorá po skončení výkonu služby policajta alebo profesionálneho vojaka bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov,splnila podmienky podľa odseku 1, nesplnila podmienky na vznik nároku na výsluhový príspevok a nesplnila podmienku trvania služobného pomeru na vznik nároku na výsluhový dôchodok alebo nesplnila podmienky nároku na invalidný výsluhový dôchodok podľa osobitného predpisu.2)
(4) U fyzických osôb uvedených v odseku 3 je obdobie poistenia na výsluhový príspevok podľa osobitného predpisu2) obdobím poistenia v nezamestnanosti podľa tohto zákona.
(5) Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa nezapočítava obdobie poistenia v nezamestnanosti, ktoré bolo získané ku dňu vzniku predchádzajúceho nároku na dávku v nezamestnanosti.
(6) Obdobie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti sa započítava na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti len vtedy, ak za toto obdobie poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na poistenie v nezamestnanosti.
(7) Rok poistenia v nezamestnanosti je 365 dní poistenia v nezamestnanosti.
KEJKA
07.04.11,06:21
dosť dôležité - zamestnanec nemôže byť spoločníkom v sro. Týka sa napr. spoločníkov=konateľov aj v nečinných sro, alebo "skrachovaných" sro.
Natty
07.04.11,09:19
Ahojte poraďáci, keďže som tento dotaz už písala pred pár dňami do podobnej témy, ale odpovede som sa nedočkala, skúšam to znova, tak mi to nemajte prosím za zlé :)

Prosím o uistenie, či uvažujem správne, keď chcem vypočítať nárok na podporu v nezamestnanosti. Moja situácia je nasledovná:
- PP od 1.3.2000 do 31.8.2010 (z toho v rozhodujúcom období 2 rokov od 24.5.2010 do 1.6.2010 PN),
- dobrovoľne poistená v nezamestnanosti od 1.6.2010,
- od 29.9.2010 PN s predpokladaným ukončením 26.4.2011.

V prípade, ak sa plánujem zaevidovať na ÚP od 1.7.2011:
1) z akého obdobia sa mi bude rátať podpora?
2) Odhlášku z dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti podám k 30.6.2011 alebo "pre istotu" až po zaevidovaní?

Mne totiž vychádza, že čím dlhšie som PN a potom dobrovoľne nezamestnaná, tým vyššia podpora, pričom predpokladám, že sa mi bude rátať zo zamestnania, potom z kombinácie zamestnanie+dobrovoľné poistenie a následne z dobrovoľného poistenia, uvažujem správne? Prosím o uvedenie konkrétnych dátumov od – do rozhodujúceho obdobia na výpočet podpory... mnohokrát ďakujem! ;)