zefgo
07.04.11,15:29
Zdravím, chcel by som Vás oboznámiť a poradiť s našim problémom.
Moji starý rodičia v roku 1964 kúpili pozemok aj s domčekom dnes vo veľmi lukratívnej časti mesta. Kúpna zmluva je, aj je založená v tedajšom štátnom archíve. časom im to mesto odobralo a dalo do užívania mestké majetky v podobe domu. odobraný dom dali do užívania inému, po čase to tí ludia predali, a nový majitelia to predali terajším. chcem sa spýtať, či sa mi oplatí do toho íst-súdiť sa. mal som to aj u právnika, ktorý mi určitú časť už vymohol a zapísal na kataster, vrátil mi prapiere s tím, že je už starší, a netrúfa si na ten zbytok.
Peniaze na vyhadzovanie nemáme.
Ďakujem za odpoveď.
Mária27
07.04.11,18:12
Z toho čo píšeš sa odpoveď nedá ani vykúzliť. Kto je zapísaný ako vlasník v katastri?

Predpokladám, že vám právnik vymohol pozemky, lebo o tie sa nik nestaral, vlastníctvo ste stále mali niekde zapísané len vy.
Na akom právnom dôvode vám bol "odobraný dom"? V ktorom roku to bolo? Od roku 1964 je platný občiansky zákonník. Ak ste mali pozemok kúpený, išlo o osobné vlastníctvo, ktoré bolo chránené ako teraz vlastníctvo.

Ak vám dali do osobného užívania mestský dom, nedal sa predať, to sa teraz zmenilo na nájom. tak isto váš dom dali len do užívania iným, ako to mohli potom predať? Nešlo o zámennú zmluvu?

Vlastnícke právo sa nepremlčuje. Ak by vaše vlastníctvo niekto neoprávnene "predal" tak, že nový vlastník ho nadobudol v dobrej viere, že to kupuje od vlastníka, nehnuteľnosť už nezískate, môžete si vymáhať len bezdôvodné obohatenie alebo škodu.
zefgo
10.04.11,16:08
V roku 1962 moji rodičia kúpili dom aj s pozemkami, majú kupnu zmluvu. Následne v roku 1970 im to mesto zobralo-vyvlastnilo. a po krátkom čase predalo, do dnešného času je to už tretí krát predané, ale podla informácii-ktoré som sa dočítal by to malo stále patriť nám. chcel by som vediet či by sa to dalo vysúdiť spät. a tie pozemky, ktoré už vrátili- su neobývané. myslím , že preto to bolo lahšie.
Mária27
10.04.11,17:10
Aký bol dôvod vyvlatnenia? Kto je zapísaný v katastri ako vlastník? Tá kúpna zmluva bola aj niekde zaevidovaná - kde? Neodpovedal si mi na otázky. Ak to bolo kúpené v roku 1962, platil iný zákon ako od roku 1964 (tak si prv písal). Musíš si to všetko zistiť!!!

V zásade môžeš dať žalobu o vydanie nehnuteľností, kde bude súd predbežne riešiť vlastníctvo. Ak to však bolo vyvlastnené, treba vedieť ako a prečo, podľa toho sa ten úkon môže - nemôže napadnúť. Ak bude úkon absolutne neplatný, vlastníctvo neprešlo, ale už aj to som ti písala o ďalších vlastníkoch.