Janyke
07.04.11,16:56
Potrebujem pomoct s jednym problemom. Cez e-shop som si zakupil bicykel este v jeseni minuleho roka. Asi po 2 mesiacoch som prisiel na vadu, ktoru som vyreklamoval. Este na nejazdenomm bicykli som pri jeho presuvani v ramci pivnice zistil, ze ma osmicku. Zavolal som na infolinku e-shopu, kde ma vybavili tak ze mi poslali kuriera, ktory bicykel vyzdvihol a po oprave asi 2 tyzdne nato mi ho psat priviezol. Neplatil som ani cent. Este ked som si ho kupoval, kedze firma sidli na opacnej strane republiky som sa pýtyl ako je to v prípade reklamacie a pani mi povedala ze reklamaácia je pocas 24mesacnej zarucnej lehoty riesena na ich náklady, teda aj doprava. Bicykel nemá ani pol roka a objavil som na nom dlasie 2 závady. Ked som tam zavolal ze to chcem vyreklamovat, tak pani ma odbila slovami: ze naklady na dopravu uz neznasaju oni ale zakaznik, lebo ich to vela stalo a boli na tom stratovi. Preto sa chcem opýtať či môže obchod len tak zmeniť podmienky reklamácie aj v priebehu niekoľkých mesiacov. Aj keď ma uisťovali o tom, že reklamácia ide na ich náklady.
Za rady ďakujem
doktor01
07.04.11,15:38
Potrebujem pomoct s jednym problemom. Cez e-shop som si zakupil bicykel este v jeseni minuleho roka. Asi po 2 mesiacoch som prisiel na vadu, ktoru som vyreklamoval. Este na nejazdenomm bicykli som pri jeho presuvani v ramci pivnice zistil, ze ma osmicku. Zavolal som na infolinku e-shopu, kde ma vybavili tak ze mi poslali kuriera, ktory bicykel vyzdvihol a po oprave asi 2 tyzdne nato mi ho psat priviezol. Neplatil som ani cent. Este ked som si ho kupoval, kedze firma sidli na opacnej strane republiky som sa pýtyl ako je to v prípade reklamacie a pani mi povedala ze reklamaácia je pocas 24mesacnej zarucnej lehoty riesena na ich náklady, teda aj doprava. Bicykel nemá ani pol roka a objavil som na nom dlasie 2 závady. Ked som tam zavolal ze to chcem vyreklamovat, tak pani ma odbila slovami: ze naklady na dopravu uz neznasaju oni ale zakaznik, lebo ich to vela stalo a boli na tom stratovi. Preto sa chcem opýtať či môže obchod len tak zmeniť podmienky reklamácie aj v priebehu niekoľkých mesiacov. Aj keď ma uisťovali o tom, že reklamácia ide na ich náklady.
Za rady ďakujem
V prvom rade neuvádzaš o aké závady ide. Napríklad spomínaná osmička je vo väčšine prípadov spôsobená používaním (ak nešlo o výrobnú chybu, ktorá bola už pri kúpe). A k reklamačným podmienkam. Predpokladám, že keď si kupoval bicykel, tak si k nemu nedostal podmienky reklamácie. To že jedna pani povedala neobstojí. Defakto nemáš ako preukázať že došlo k zmene.
Podstatné ale je, že pri reklamácii máš nárok aj na úhradu (preplatenie) nevyhnutných nákladov, ktoré vznikli v súvislosti s uplatnením reklamácie (§ 598 OZ). A náklady na prepravu sú náklady, ktoré vznikli v súvislosti s uplatnením reklamácie.
Citácia SOI: http://www.soi.sk/files/documents/rspotreb/Uplatnenie_reklamacie01112008.rtf
Ak spotrebiteľ reklamáciu výrobku uplatnil po 12 mesiacoch od kúpy a predávajúci ju zamietol, osoba, ktorá reklamáciu vybavila, je povinná v doklade o vybavení reklamácie uviesť, komu môže spotrebiteľ zaslať výrobok na odborné posúdenie. Ak je výrobok zaslaný spotrebiteľom na odborné posúdenie určenej osobe, náklady odborného posúdenia, ako aj všetky ostatné s tým súvisiace účelne vynaložené náklady znáša predávajúci bez ohľadu na výsledok odborného posúdenia. Ak spotrebiteľ odborným posúdením preukáže zodpovednosť predávajúceho za vadu, môže reklamáciu uplatniť znova. Znova uplatnenú reklamáciu nemožno zamietnuť. Predávajúci je povinný spotrebiteľovi uhradiť do 14 dní odo dňa znova uplatnenia reklamácie všetky náklady vynaložené na odborné posúdenie, ako aj všetky s tým súvisiace účelne vynaložené náklady.