Orange123
07.04.11,18:17
Zdravim Vas,

Prišiel mi list zo slovenksej obchodnej inšpekcie, že sa mam dna xx.xx.2011 dostaviť na SOI a doniesť si zo sebou všetky suvisiace papiere tykajuce sa mojho eshopu. Mam si doniest napr. vytlacenu celu stranku, všeob. obchdone podmienky, reklamacne podmienky, zoznam predavaneho tovaru...

Dosť ma to vystrašilo ale ! može to byť preto, že:

1. priznam sa obchodne podmienky su len z mojej hlavy, resp čo som pozrel na inych eshopoch a takže mi je jasne že tam je kopa chyb...može to byť teda že len za to ma chcu pokarhať a ak áno dostanem hned aj pokutu (v akej vyške) alebo ma najskor upozornia a daju mi čas na napravu ? viem že takto razia na eshopy a presne na obchodne podmienky sa robila na jesen -zimu 2010 a okolo 86% eshpov malo v tomto nedostatky...moze to byt to?

a este mam otazku, ak by ma nejake nspokojny zakaznicka nahlasila na SOI prislo by mi priamo o tom v liste zo SOI aj pisane, nie? ze napriklad doneste si podklady k zakznicke Janke Nosalindovej....a tak ? nie?

Vie niekto o čo môže ísť, poprípade dostal tiež niekto takúto "pozvánku" ???

Vďaka za Vaše reakcie...
KEJKA
07.04.11,16:22
nemám skúsenosť, ale nič iné ako pozbierať to čo máš, prípadne ešte očesať, upraviť a ísť v danom termíne "na koberec" ti nezostáva.
Pokuta nebude, takéto výzvy obvykle značia "miestne zisťovanie", teda nemusí sa to ešte ani priamo týkať teba.
Môže to byť aj ten bod 2, to ti do vyzvy nenapíšu, že ide o p.X.Y.
==============
Budeš vystupovať slušne, robíš podľa svojho najlepšieho vedomia-svedomia, ak ti niečo vytknú, slušne sa spýtaj na zdroj - presne ti musia povedať na základe akého zákona,§, odseku...... a zapíš si to.
Mali by ti dať na prvý raz čas na nápravu, bez pokuty.
Potom napíš o čo šlo.......
Orange123
07.04.11,16:26
Súhlasim s --KEJKA--

Plánujem tam nebahnuť v maximalnej pokore, už s novymi obchod. podmienkamy od právnika (ktoré sa už tvoria), povedať že som len na začiatku že som to nevedel ale že už to napravujem, popripade im už aj predhodiť nove obchodne podmienky nech sa pozru či je tam všetko potrebne...proste s pokorou tam ísť...
Dáša_
07.04.11,18:07
nemal si problém s nejakou reklamáciou?
Orange123
07.04.11,18:14
nemal si problém s nejakou reklamáciou?

S jednou som sa dlho dohadoval lebo mi vratila poškodeny tovar ale nakoniec som ustupil jej sprostosti a vratil som jej prachy...
linko1
08.04.11,04:31
v poslednej dobe sa sa zameriavajú na obchodné podmienky
Orange123
08.04.11,05:47
v poslednej dobe sa sa zameriavajú na obchodné podmienky

No tiež dúfam, že je to "len" ono... Podmienky my už piše pravnik, takže tam dofrčim už s novymi, tie im ukažem, a priznam sa aj k tým starým s tým že som bol na začiatku a nemohol som hned vyhodiť xxx € za pravnika...tak hadam ked uvidia tie nove podmienky a ako pišem vyssie zahrám to tam na pokoru tak to bude ok....

Inak ak by mal niekto už podobnu skusenosť za sebou, budem rad ak my sem niečo o tom napiše.

Vďaka
Dáša_
08.04.11,05:58
No tiež dúfam, že je to "len" ono... Podmienky my už piše pravnik, takže tam dofrčim už s novymi, tie im ukažem, a priznam sa aj k tým starým s tým že som bol na začiatku a nemohol som hned vyhodiť xxx € za pravnika...tak hadam ked uvidia tie nove podmienky a ako pišem vyssie zahrám to tam na pokoru tak to bude ok....

Inak ak by mal niekto už podobnu skusenosť za sebou, budem rad ak my sem niečo o tom napiše.

Vďaka

pred nedávnom tu bola diskusia o kontrole z úradu na ochranu osobných údajov. Niečo podobné. A tuším tu bola aj riešená aj kontrola ŠOI, ale ak ma pamäť neklame, tak výsledok sme sa nedozvedeli.
Orange123
08.04.11,08:11
Ja sa plánujem vyjadriť k tomu ako to dopadne...len hovorim predvolanie je až na 9.5. 2011 takže potom napišem...ale je to dost nanervy...mesiac čakať že čo to chcú... V každom pripade ak niekto niečo napíše zo skúsenosti, alebo či už podobnu kontrolu prežil, popripade ak ma skúsonosť zo SOI v Nitre, že či su v pohode alebo sa mám báť že tam bude nejaký zakomplexovaný skrachovalec....budem vďačný...
miki222
03.05.11,18:42
Na poradu chodí asi tak 60% úradníkov. To si nepekne napísal v poslednom príspevku a koľko si myslíš, že majú predvolancov do Nitry na ten dátum. Nepíš hlúposti nevieš kto to číta :cool:
karfiol
14.05.11,11:39
9.5.2011 je už pár dní preč, myslím si, že by nebolo zlé sa podeliť o to, že o čo šlo, ako si to sľúbil :)
Orange123
15.05.11,12:55
9.5.2011 je už pár dní preč, myslím si, že by nebolo zlé sa podeliť o to, že o čo šlo, ako si to sľúbil :)

Dostal som zmenu terminu, idem tam koncom Mája...potom dám vedieť...
Samantha
16.05.11,08:29
Sme všetci veľmi zvedaví, tak určite nezabudni napísať :)
Orange123
16.05.11,20:39
Sme všetci veľmi zvedaví, tak určite nezabudni napísať :)

nebojte sa, určite dám vedieť čo sa tam udialo :D:eek::confused:
Orange123
20.05.11,14:07
No deťúrence tak som navštívil SOI a dopadlo to asi dobre... jasné že ma niekto nabonzoval a mám aj konkrétny typ (konkurenčný eshop) a skončilo to tak že vlastne už dnes som aj predložil nove VOP (perfektne vyprecované od právnika - inak stáli majland...ale už mám pokoj) a vlastne našli iba 1 malé pochybenie... nemál som na webe uvedenú adresu SOI ako dozorny organ...to je všetko..toto aj dali do zápisu s tým že to ihned napravim a spis odišiel na právnne oddeleni, ktoré rozhodne či budel alebo nebude pokuta...dám vedieť keď mi niečo pošlu...
Dáša_
27.05.11,03:00
No deťúrence tak som navštívil SOI a dopadlo to asi dobre... jasné že ma niekto nabonzoval a mám aj konkrétny typ (konkurenčný eshop) a skončilo to tak že vlastne už dnes som aj predložil nove VOP (perfektne vyprecované od právnika - inak stáli majland...ale už mám pokoj) a vlastne našli iba 1 malé pochybenie... nemál som na webe uvedenú adresu SOI ako dozorny organ...to je všetko..toto aj dali do zápisu s tým že to ihned napravim a spis odišiel na právnne oddeleni, ktoré rozhodne či budel alebo nebude pokuta...dám vedieť keď mi niečo pošlu...


No teda, priznam sa, že informaciu o dozorujúcom SOI orgáne som doteraz zachytila iba na "podvodných" stránkach s básničkami, výsledkami majstrovstiev....

Vďaka za informáciu
Orange123
27.05.11,15:16
No teda, priznam sa, že informaciu o dozorujúcom SOI orgáne som doteraz zachytila iba na "podvodných" stránkach s básničkami, výsledkami majstrovstiev....

Vďaka za informáciu

malo by to tam byť...ja už to radšej mám....
Stefan2005
27.05.11,16:50
No teda, priznam sa, že informaciu o dozorujúcom SOI orgáne som doteraz zachytila iba na "podvodných" stránkach s básničkami, výsledkami majstrovstiev....

Tiež ma zaujalo, z čoho vyplýva povinnosť uvádzať údaj o "dozorujúcom orgáne" - a našiel som toto:

"Výňatok z Občianskeho zákonníka
....
(4) Pri rokovaní prostredníctvom niektorého prostriedku komunikácie na diaľku sa spotrebiteľovi s dostatočným predstihom pred uzavretím zmluvy poskytnúť najmä tieto informácie:
a) obchodné meno alebo mená a priezviská a identifikačné číslo dodávateľa, sídlo právnickej osoby a bydlisko v prípade fyzickej osoby, u zahraničnej osoby aj adresu podniku alebo organizačnej zložky na území Slovenskej republiky, ak boli zriadené, údaj o zápise v obchodnom registri alebo inej podobné evidenciu, vrátane spisové značky, ak je pridelené, a kontaktné údaje, najmä poštovú adresu pre doručovanie, telefónne číslo, prípadne adresu pre doručovanie elektronickej pošty,
b) údaje o príslušnom dozornom orgáne, ak podlieha činnosť dodávateľa režimu povoľovania,
c) názov a hlavné charakteristiky tovaru alebo služieb,
d) cena tovaru alebo služieb, z ktorej jednoznačne vyplýva, či je uvedená vrátane všetkých daní a poplatkov, ak majú k nej byť pripočítané,
e) náklady na dodanie,
f) spôsob platby, dodania alebo plnenia,
g) poučenie o práve na odstúpenie, s výnimkou prípadov podľa odseku 8,
h) náklady na použitie komunikačných prostriedkov na diaľku,
i) doba, po ktorú zostáva ponuka alebo cena v platnosti.
K informáciám podľa písmen a) ab) zabezpečí dodávateľ trvalý verejný prístup; nedodržanie tejto povinnosti sa považuje za nezaslanie informácií podľa § 53 ods 7."

(http://www.zaclonove-garnize.sk/www-zaclonove-garnize-sk/1-Obchodne-a-platobne-podmienky)

... ovšem takého znenie v Občianskom zákonníku nájsť neviem; na základe akého predpisu je potom povinnosť uvádzať údaj o "dozornom orgáne" ?
camozzi
27.05.11,17:05
V zmysle zakona c. 22/2004 Z.z. o elektronickom obchode v platnom zneni je poskytovatel sluzby (obchod) povinny prijemcovi sluzby (zakaznikom) na elektronickom zariadeni (eshope) poskytnut najma tieto informacie:
- nazov,
- meno a priezvisko,
- miesto podnikania a adresu bydliska poskytovatela sluzieb, ak ide o fyzicku osobu,
- DIC, ak je platitelom DPH,
- adresu el. posty a tel. cislo,
- oznacenie registra, ktory ho zapisal a cislo zapisu,
- nazov a adresu organu dozoru alebo dohladu, ktoremu cinnost poskytovatela sluzieb podlieha.
Zakon nespecifikuje, kde by tato informacia mala byt uvedena. Je teda na kazdom obchodnikovi kde si tuto informaciu uvedie (VOP, kontakt...). Porusenie vacsinou konci iba napomenutim.
Orange123
27.05.11,18:32
pozrite, seriózny obchodník nemôže mať problém si to tam dať... takže lepšie je to tam mať ako nemať...
sidnyk
30.05.11,12:07
SOIje možno nepríjemná kontrola,ale tiež má svoje pravidlá,ktoré musia dodržovať a preto ak máte kontrolu a nJDU VÁM aj niekoľko chýb zo zákona Vás musia vyzvať na odstránenie nedostatkov do určitého dátumu...Vaša povinnosť je chyby odstrániť a následné ich písomne upozorniť,že z danou kontrolov ste súhlasil a dané nedostatky si odstránil podľa ich pokynov.mali sme už viac krát soi a vždy sme to tak vyriešili.
hromka
14.11.11,20:01
Dobrý večer.

Mám podobný problém ako zakladateľ tejto témy a preto Vás poprosím tiež o rady.
Dnes mi prišiel list zo SOI(predvolanie) a okrem iného požadujú odomňa:
-zoznam výrobkov odpredávaných prostredníctvom internetového obchodu
-cenovú evidenciu(predajných cien) výrobkov odpredávaných prostredníctvom internetového obchodu za obdobie rokov 2010-2011

Eshop bol spustený len nedávno(1.10.2011). Tovar nemám skladom, je len na objednávku u dodávateľa a jedná sa o približne 4500 produktov.
Priamo k odberu je len pár kusov tovaru, momentálne napríklad iba 6 ks(neprevzatých prípadne ak sa jednalo o výmenu tovaru).
Potrebovala by som ozrejmiť, čo mám vlastne SOI predložiť na základe vyššie vymenovaných požadovaných dokladov.
Je potrebné vytlačiť kompletnú ponuku tovaru z eshopu(teda tých cca 4500 produktov)?
Čo sa týka cenovej evidencie, stačí predložiť faktúry od dodávateľa a prípadne vystavené faktúry zákazníkom?

Vopred veľmi pekne ďakujem za rady a ozrejmenie.
matus411
25.11.11,20:44
Zdravim vsetkych. Cital som Vase prispevky ohladom VOP a dost som sa vydesil kedze som si ich tvoril sam na zaklade inych eshopov a neviem ci som to "polepil spravne". Nevie mi niekto poradit co v ziadnom pripade nesmie chybat vo VOP popripade aj nejake tie zakony hlavne co sa tyka ochrany osobnych udajov spotrebitela? Dakujem
ACCNT
26.11.11,10:15
http://www.google.sk/#q=povinnost+eshopov
(http://www.google.sk/#q=povinnost+eshopov)druhy odkaz
a ked si lepsie sformulujes otazku, urcite najdes toho viac.