derek191919
07.04.11,18:23
Dobrý deň,
mám živnosť a chcem si založiť s.r.o., kde budem jediný vlastník, bez mandátnej a pracovnej zmluvy, budem si vyplácať len zisk. Dá sa využiť živnosť tak, že svojim klientom, budem vystavovať faktúry cez živnosť do výšky mojho nezdaniteľného minima a keď presiahnem nezdaniteľné minimum, už budem do konca roka vystavovať faktúry na s.r.o.. Nerozumiem sa veľmi učtovnictvu, ale teoreticky ušetrím niečo na daniach z príjmu ak využijem živnosť a potom ked budem vystavovať na s.r.o. tak nebudem musieť platiť vysoké odvody? Je veľmi možné že sa aj mýlim :) lebo sa tomu nerozumiem až tak, tak prosím mi to skuste vysvetliť či je to tak ako som napisal. Diki :)
KEJKA
07.04.11,16:27
zhruba tomu rozumieš, ale chce to úzko spolupracovať s účtovníčkou. Závisí aj od predmetu podnikania.
Máš pravdu, faktúry cez sro je príjem sro a nepodlieha odvodom.
Ak ako SZČO sa tiež "vopcháš" do limitu, tak nebudeš platiť odvody.
Ale čo PN, dôchodok, materská atd.?
KEJKA
07.04.11,16:28
a v akom zmysle si účtovník ak sa účtovníctvu nerozumieš? Teda "nie veľmi" ?
derek191919
07.04.11,16:57
zhruba tomu rozumieš, ale chce to úzko spolupracovať s účtovníčkou. Závisí aj od predmetu podnikania.
Máš pravdu, faktúry cez sro je príjem sro a nepodlieha odvodom.
Ak ako SZČO sa tiež "vopcháš" do limitu, tak nebudeš platiť odvody.
Ale čo PN, dôchodok, materská atd.?


Niesom učtovník (už som to upravil ako to ma byť :) ). Hm úzko spolupracovať s učtovničkou, ja že si sam iba odsledujem výšku vystavených faktúr pri živnosti a potom len začnem vystavovať faktúry na s.r.o., ozaj treba viest asi dve účtovníctva, čiže aj vystavené faktúry budu napr 1/2011 pre živnosť ale aj 1/2011 pre s.r.o.?
Jarka 1
07.04.11,17:05
Presne tak, dve účtovníctva a pre s.r.o. samozrejme podvojné.
Zoltán Kovács
07.04.11,17:08
No po novom vyplatený podiel na zisku spoločnosti podlieha odvodovej povinnosť....
derek191919
07.04.11,17:18
No to som čital, ale aj tak sa mi to oplatí viacej ako na živnost nie?
KEJKA
07.04.11,17:39
Niesom učtovník (už som to upravil ako to ma byť :) ). Hm úzko spolupracovať s učtovničkou, ja že si sam iba odsledujem výšku vystavených faktúr pri živnosti a potom len začnem vystavovať faktúry na s.r.o., ozaj treba viest asi dve účtovníctva, čiže aj vystavené faktúry budu napr 1/2011 pre živnosť ale aj 1/2011 pre s.r.o.?
áno, z tohto jedného hľadiska to stačíš aj sám.
ale vzhľadom na doteraz neznámy predmet podnikania treba odsledovať aj množstvo ďalších skutočností - obrat pre DPH, objem nákupov z EU, ......
derek191919
07.04.11,17:53
áno, z tohto jedného hľadiska to stačíš aj sám.
ale vzhľadom na doteraz neznámy predmet podnikania treba odsledovať aj množstvo ďalších skutočností - obrat pre DPH, objem nákupov z EU, ......

Predmetom podnikania je prenájom reklamných ploch, jediné moje náklady čo stoja za zmienku je mesačné vyplácanie provízií vlastníkom kde mám reklamné miesta (platím to ročne) a raz mesačne tlač reklamných plagátou na tieto reklamné plochy.
KEJKA
07.04.11,18:02
tak potom len obrat pre povinnú registráciu DPH.
aj zámer do istého času fakturovať za SZČO a potom za sro nie je celkom jednoduché.
Ak uzavrieš zmluvu o nájme, tak bud za SZČO alebo za sro a teda počas platnosti zmluvy budeš fakturovať za jednu stranu. Ak by si chcel zameniť - musel by si ukončiť jednu a uzavrieť druhú zmluvu. A to si len tak jednoducho neustriehneš. Aj nájomca môže protestovať, alebo ťa bude tlačiť do iných podmienok, než aké podpísal pri pôvodnej zmluve, alebo zruší aj spoluprácu - je to otázka, kedže tvoje konanie voči nemu bude zaváňať špekuláciou. /môže sa snažiť využiť to vo svoj prospech/.
Ak fakturuješ len na základe aktuálnych, jednorazových objednávok, tak samozrejme tento vyššie opísaný problém odpadá.
======================
to som doplnila len na okraj, že zdanlivo jednoduchý problém sa môže skomplikovať.
KEJKA
08.04.11,04:59
Predmetom podnikania je prenájom reklamných ploch, jediné moje náklady čo stoja za zmienku je mesačné vyplácanie provízií vlastníkom kde mám reklamné miesta (platím to ročne) a raz mesačne tlač reklamných plagátou na tieto reklamné plochy.
v snahe vyhnúť sa odvodom si možno zvyšuješ daňové zaťaženie. pri minimálnychnákladoch pri SZČO môžeš uplatniť paušálne výdavky 40%, pri sro to možné nie je, takže tam zaplatíš daň prakticky z celého príjmu.
Aj tlač plagátov budeš musieť raz objednať za SZCO raz za sro a aj to ešte musí nadväzovať na nasledujúcu fakturáciu.
provízie vlastníkom - ročne - vyplácaš na zmluvu? Zasa možný problém,........ vypočítaš provízie za SZČO osobitne za sro a zaplatíš z dvoch rôznych účtov resp. na dva hotovostné doklady. Ale ak je tam zmluva napr. len na SZČO, tak ako? budeš "refakturovať sro?".
=======================
len chcem naznačiť súvislosti a problémy, ktoré teba riešiť. Opakujem, je potrebná súčinnosť s účtovníčkou, lebo pochybujem, že si PU budeš vedieť urobiť sám.