bendži
07.04.11,21:43
Ahojte poraďáci,

obraciam sa na vás s prosbou o radu s nasledovným problémom, ktorý sa ku mne dostal:

Spoločnosť s.r.o. má 4 spoločníkov, pričom jeden - väčšinový - má 67%-ný podiel a zvyšní traja spoločníci majú každý po 11%. Teraz bol valnému zhromaždeniu predložený návrh na vyplatenie podielu zo zisku len väčšinovému spoločníkovi. Zvyšní traja spoločníci sa proti tomu odvolali, napriek tomu väčšinový spoločník ich prehlasoval a schválil to a podiel na zisku bol vyplatený len jemu - zvyšní traja spoločníci podiel na zisku vyplatený nemali.

Otázkou je, či je to vôbec možné, ak je schválené vyplatenie podielov na zisku, aby nemali tieto podiely všetci spoločníci v alikvótnej výške podľa ich majetkového podielu.. ak majú na podiel aj oni nárok, akým spôsobom si ho môžu nárokovať? - zvolať ďalšie valné zhromaždenie? podať nejakým spôsobom oficiálne ďalší nesúhlas? alebo len súdna cesta?

A ešte mám jednú otázku (aj keď nesúvisí úplne s pôvodnou, len okrajovo..): Ak chce jeden spoločník predať svoj podiel, nechce naďalej zostávať v spoločnosti ako majiteľ, môže nejakým spôsobom donútiť ostatných spoločníkov, aby jeho podiel odkúpili?

Ďakujem vám za pomoc
KEJKA
07.04.11,20:52
donútiť nemôže, iba presvedčiť, resp. predať niekomu inému, ale všetky zmeny aj tak schvaľuje VZ.
Zostáva obrátiť sa na súd.
A to aj v prípade nesprávne deleného zisku.
/môj názor/
promont maja
08.04.11,04:38
... neviem, nemá Vaša spoločenská zmluva ustanovenia o tom, že pri predaji podielu majú ostatní spoločníci predkupné právo na tento podiel ... či? ... a až potom, ak by nebol záujem, tak by tento svoj podiel mohol predať niekomu inému ... a čo sa týka hlasovania ... a schvaľovania rozdelenia hospodárskeho výsledku ... bude to "asi vždy" tak, že o všetkom rozhodne väčšinový spoločník ... a ostatní budú ťahať za kratší koniec ... ale o tom predsa všetci vedeli, keď vstupovali so svojim "kapitálom" do spoločnosti ... no, je to tiež iba môj názor, a nie som právnik ... aj keď, to nie je od neho ( väčšinového spoločníka) férové ... asi si tým niečo kompenzuje ... a možno, že má jasný cieľ, a chce takto ostatných zo spoločnosti vystrnadiť ..?
bendži
12.04.11,07:26
Niekoľko dní som tu nebola, takže čítam vaše odpovede až teraz.. presné znenie spoločenskej zmluvy nemám k dispozícií, na čo ale stále hľadám odpoveď je najmä otázka, či je zákonne vôbec možné, aby bol vyplatený zisk len jednému zo spoločníkov. Pozerala som aj obchodný zákonník, tam sa uvádza, že "Spoločníci majú nárok na podiel zo zisku v pomere zodpovedajúcom ich splateným vkladom, ak spoločenská zmluva neurčuje inak." Znamená to, že sa opäť vraciam k spoločenskej zmluve a ak je to tam uvedené, je skutočne možné, aby sa schválilo vyplatenie len jednému spoločníkovi?
KEJKA
12.04.11,08:09
áno, SZ môže stanoviť vyplatenie zisku inak,. ved si to odcitovala.
promont maja
12.04.11,09:45
... možno, že Ti táto rada pomôže a budeš si už načistom ... spoločenskú zmluvu, resp. jej kópiu, ak ju nemáš ( hoci by ju spoločník mal mať) si môžeš vyžiadať v Zbierke listín ... samozrejme, že za každú stranu sa niečo platí ... takže si tam najprv zavolaj, t. j. na Obchodný register pri Okresnom súde v ... či?