scooors
07.04.11,22:09
Zdravím , mám 18 rokov , chcem si založiť živnosť(ako to už viem) a následne nato S.r.o-čku , chcem sa opýtať že .


Janko A vyštudoval murára a chcel by podnikať v logistike , Jožko B vyštudoval logistiku , Jožko B mu založí sro aj s predmetom podnikania , ktorú následne predá/prepíše na Janka A(jednoosobová SRO), ktorý nemá nato vyučenie ... (Vec sa má tak že som vyštudoval teda študujem logistiku ale chcem podnikať v reklamenej sfére) Kamarát to tak spravil že zamestnal vo svojej Sro niekoho kto ma nato oprávnenie/vyučenie a nastavil mu minimálny počet hodín a aj výplatu(ktorú ale ten chalanisko pochopiteľne nedostáva) , neviem nerozumiem sa tomu moc, je to teda možne môžu mi zato hroziť nejaké sankcie ?
Keď zakladám S.r.o , a nebudem platiť žiadne odvody(samozrejme pre 18 ročného platiť cca 170€ mesačne ako živnostník je proste veľa ) stávam sa dlžníkom na poistnom ,sociálnom atd. (je mi jasne že nebude žiaden dôchodok,ani pn-ka zaplatená ked budem chorí) ako toto dlho môžem robiť pozeral som dlžníkov a niektorý tam majú pekné pálky (aj niekoľko miliónov €) , teda neplatím odvody = žiaden dôchodok atď = nikto mi nič nemôže pretože ako sro-čka nemusí to platiť.
V prípade že by som chcel predať S.r.o alebo zrušiť živnosť to musím splatiť ?Účtovníčku mám maminu známu z práce(z toho hladiska je to vybavene a poriešené účtovníctvo a dane) , nechcem ju s tým zaťažovať preto sa pýtam tu
ZI pri S.r.o je 5000€ , musí to niekde byť fyzicky na účte alebo stačí čestné prehlásenie ?
Aká je pravda na tom že S.r.o môže neviem či prvý rok ? dva ? tri ? nemusí odvádzať daň teda , minimálne ?
Keď som živnostník,mám aj S.r.o, niekde sa zamestnám ako normálny pracovník, stále neplatím odvody tych 170€ ? kedže mám S.r.o ? A ako je to aj tak že keby poctivo platim sociálku a zdravotné a potom si založím S.r.o a prestanem platiť , a ostanem chorí peniaze mi pôjdu z toho čo som už zaplatil dokým by teoreticky všetky peniaze do SP a ZP neminuli ?


+ Ak by som chcel založiť neziskovú organizáciu kde a čo treba urobiť ? /Chcem si založiť bojový klub teda chcem iba figurovať ako majiteľ a nie ako tréner/


Prepáčte ak sa na tom smejete v zakladaní spoločností som úplný laik,chcem si dať poradiť od skúsených ľudí a čo to sa naučiť a pochytiť , predsa každý nejako začínal. Možno si to predstavujem ružovo ale toto som pochytil na všemožných fórach tak chcem si dať pozor nato čo je pravda a čo nie a čo môžem a čo nie


Dakujem:)
sroservis
08.04.11,11:37
Dobrý deň,

ja len tak stručne. Odpovede sú pri otázkach:



Janko A vyštudoval murára a chcel by podnikať v logistike , Jožko B vyštudoval logistiku , Jožko B mu založí sro aj s predmetom podnikania , ktorú následne predá/prepíše na Janka A(jednoosobová SRO), ktorý nemá nato vyučenie ... (Vec sa má tak že som vyštudoval teda študujem logistiku ale chcem podnikať v reklamenej sfére) Kamarát to tak spravil že zamestnal vo svojej Sro niekoho kto ma nato oprávnenie/vyučenie a nastavil mu minimálny počet hodín a aj výplatu(ktorú ale ten chalanisko pochopiteľne nedostáva) , neviem nerozumiem sa tomu moc, je to teda možne môžu mi zato hroziť nejaké sankcie ? Kamarát nemal zodpovedajúce vzdelanie a prax na výkon viazanej alebo remeselnej živnosti a teda bol povinný ustanoviť zodpovedného zástupcu, ktorý je v jeho s.r.o. (alebo ak ide o živnostníka v jeho firme) v pracovnom pomere, ktorý môže byť aj na kratší úväzok.
Keď zakladám S.r.o , a nebudem platiť žiadne odvody(samozrejme pre 18 ročného platiť cca 170€ mesačne ako živnostník je proste veľa - odkiaľ máte túto informáciu, začínajúci živnostník platí cca prvý rok len zdravotné odvody - 46 EUR) stávam sa dlžníkom na poistnom ,sociálnom atd. (je mi jasne že nebude žiaden dôchodok,ani pn-ka zaplatená ked budem chorí) ako toto dlho môžem robiť pozeral som dlžníkov a niektorý tam majú pekné pálky (aj niekoľko miliónov €) , teda neplatím odvody = žiaden dôchodok atď = nikto mi nič nemôže pretože ako sro-čka nemusí to platiť. Podiel na zisku spoločníka s.r.o. podlieha zdravotným odvodom, nie sociálnym. Ak by ste si z pozície spoločníka alebo konateľa vyplácali iný druh odmeny (napr. z výkon svojej činnosti v spoločnosti), príjem podlieha zdravotným aj sociálnym odvodom.
V prípade že by som chcel predať S.r.o alebo zrušiť živnosť to musím splatiť ?Účtovníčku mám maminu známu z práce(z toho hladiska je to vybavene a poriešené účtovníctvo a dane) , nechcem ju s tým zaťažovať preto sa pýtam tu. Ak mala s.r.o. povinnosť odviesť odvody do verejných poisťovní (ZP, Sociálna) a neodvedie ich, vzniká jej dlh. Možno nájdete človeka, ktorý od Vás kúpi podiel aj na zadlženej s.r.o., veľa asi ale takých ľudí nebude. Ak nebude mať s.r.o. dostatok prostriedkov na úhradu svojich dlhov, môže sa dostať do konkurzu, jediný spoločník ručí za záväzky s.r.o. len do výšky svojho nesplateného vkladu.

ZI pri S.r.o je 5000€ , musí to niekde byť fyzicky na účte alebo stačí čestné prehlásenie ? Stačí čestné prehlásenie + suma sa musí vniesť do účtovníctva.
Aká je pravda na tom že S.r.o môže neviem či prvý rok ? dva ? tri ? nemusí odvádzať daň teda , minimálne ? O tom neviem, s.r.o. odvádza daň (19%) zo svojho zisku.
Keď som živnostník,mám aj S.r.o, niekde sa zamestnám ako normálny pracovník, stále neplatím odvody tych 170€ ? kedže mám S.r.o ? A ako je to aj tak že keby poctivo platim sociálku a zdravotné a potom si založím S.r.o a prestanem platiť , a ostanem chorí peniaze mi pôjdu z toho čo som už zaplatil dokým by teoreticky všetky peniaze do SP a ZP neminuli ?
scooors
08.04.11,12:02
Prvej otázke rozumiem , teda zamestnám si vo svojej S.r.o človeka kt.má oprávnenie a prax vykonávať ten predmet podnikania. + Ked ho zamestnám musím zaňho aj odvody platiť ? ...

Druhá otázka , bol som v tom a to mi viac ľudí vravelo že ked nebudem mesačne platiť tie odvody automaticky sa stávam dlžníkom ale prakticky sa nič nedeje keď odvody neplatím v sroč-ke , keby som obyčajným živnostníkom by som musel nie ? ... Ok prvý rok neplatím teda platím len cca 46€ a potom musim platiť tych cca 170€ ale ked to nebudem platiť teda budme platiť len tych 46€ stávam sa aj tak dlžníkom ale vsetko je oK /citujem :,, No môžeš byť neodmeňovaný konateľ takže odvody žiadne. Iba účtovníčku platíš,,

Co je na tom pravdy ?

+ Keby som zamestnaný v nejakej firme ale sám by som mal SRO-cku takže ani vtedy by som tie odvody neplatil ? ... SKúste mi to napísat ako pre debila lebo v podnikatelskej sfére sa len učim . Dakujem aj tak velmi pekne :)

// O toto sa mi presne jednalo... :

Spoločník ani konateľ s.r.o. (ak nie je zamestnanec spoločnosti a nepoberá odmenu za výkon funkcie) nemusí povinne platiť odvody do Sociálnej poisťovne. Na druhej strane živnostník hoci nemá žiadny príjem, musí zo zákona platiť mesačné odvody do sociálnej poisťovne minimálne v zákonom stanovenej výške. V súčasnosti okolo 90,- EUR mesačne