mayita1
08.04.11,10:17
Dobrý deň, hľadám na internete už hodiny a stále v tom nemám jasno. Mohli by ste mi prosím poradiť?

Je podnikateľ - má 1 zamestnanca.
1. rok podnikal 8 mesiacov. Rozdiel príjmov a výdavkov za tento 1. rok je 10 680 €.
Prosím Vás: Koľko podnikateľ zaplatí do zdravotnej poisťovne a sociálnej poisťovne za SEBA a koľko za ZAMESTNANCA v 1. roku podnikania a koľko v 2. roku (v 2. mu už vzniká povinnosť platiť i do SP).

Veľmi prosím o nejaký postup, ako vypočíta tie odvody za seba ako za z-ca.

Vopred veľká vďaka
Stina
08.04.11,08:35
Zamestnanec platí preddavky na poistné a to :
* vo výške 4 percent zo svojho vymeriavacieho základu
* vo výške 2 percent zo svojho vymeriavacieho základu, ak je zároveň poberateľom invalidného dôchodku alebo má mieru funkčnej poruchy viac ako 50%

Minimálny preddavok nie je určený
Maximálny = Najviac 4% z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy = 2 233,50.
Preddavok zamestnanca bez zdravotného postihnutia z maxima je 89,34 €, preddavok zamestnanca so zdravotným postihnutím z maxima je 44,67 €.

Odvod zamestnávateľa za zamestnanca je :
* vo výške 10 % z vymeriavacieho základu
* vo výške 5 % z vymeriavacieho základu, ak je zároveň poberateľom invalidného dôchodku alebo má mieru funkčnej poruchy viac ako 50%
mayita1
08.04.11,08:49
zabudla som dodať, že hrubá mzda z-ca má byť 600 € - to je vymeriavací základ zamestnanca?
našla som, že zamestnávateľ odvedie za z-ca do ZP 10%, a do SP 25,2% a za seba ako odvádza zamestnávateľ? či ako?
Prepáčte možno mám hlúpe otázky, ale snažím sa tomu porozumieť.
Stina
08.04.11,09:56
Áno 600,00 € (teda príjem zamestnanca) je vymeriavací základ.

Zamestnávateľ platí poistné
do ZP 10 % z vymeriavacieho základu
do SP :
* na nemocenské poistenie 1,4 % z vymeriavacieho základu,
* na starobné poistenie 14 % z vymeriavacieho základu (ak je zamestnanec sporiteľom starobného dôchodkového sporenia, 9% postupuje Sociálna poisťovňa dôchodkovej správcovskej spoločnosti)
* na invalidné poistenie 3 % z vymeriavacieho základu,
* na úrazové poistenie 0,8 % z vymeriavacieho základu,
* na garančné poistenie 0,25 % z vymeriavacieho základu,
* na poistenie v nezamestnanosti 1 % z vymeriavacieho základu,
* do rezervného fondu solidarity 4,75 % z vymeriavacieho základu.
veronikasad
08.04.11,10:58
zabudla som dodať, že hrubá mzda z-ca má byť 600 € - to je vymeriavací základ zamestnanca?
našla som, že zamestnávateľ odvedie za z-ca do ZP 10%, a do SP 25,2% a za seba ako odvádza zamestnávateľ? či ako?
Prepáčte možno mám hlúpe otázky, ale snažím sa tomu porozumieť.
riešiš úlohu do školy ?