Peter Ch.
08.04.11,11:14
Zdravím Vás poraďáci, potrebujem poradiť, sme nová s.r.o. a sme výhradný distribútor stavebného materiálu s Poľska. Chceme si kúpiť nákladné vozidlo s prívesom nad 3,5t a tento náš tovar voziť vnútroštátne našim koncovým zákazníkom, nikomu inému nebudeme poskytovať prepravné služby. Potrebujeme na to koncesnú listinu? ďakujem
zalobaba
08.04.11,09:27
Zdravím Vás poraďáci, potrebujem poradiť, sme nová s.r.o. a sme výhradný distribútor stavebného materiálu s Poľska. Chceme si kúpiť nákladné vozidlo s prívesom nad 3,5t a tento náš tovar voziť vnútroštátne našim koncovým zákazníkom, nikomu inému nebudeme poskytovať prepravné služby. Potrebujeme na to koncesnú listinu? ďakujem

Vnútroštátna nákladná cestná doprava už nespadá po Živnostenský zákon a ŽÚ nevydávajú na ňu koncesné listiny. Príslušné osvedčenie ti vydá Krajský úrad cestnej dopravy a pozemných komunikácií. Potrebuješ ale zodpovedného zástupcu v PP, ktorý disponuje Osvedčením na tento predmet podnikania.
Economic
08.04.11,18:25
Zdravím Vás poraďáci, potrebujem poradiť, sme nová s.r.o. a sme výhradný distribútor stavebného materiálu s Poľska. Chceme si kúpiť nákladné vozidlo s prívesom nad 3,5t a tento náš tovar voziť vnútroštátne našim koncovým zákazníkom, nikomu inému nebudeme poskytovať prepravné služby. Potrebujeme na to koncesnú listinu? ďakujem

Áno, vydáva sa na príslušnom Krajskom úrade. Treba pamätať na to, že spoločnosť musí mať okrem iných požiadaviek aj finančnú spôsobilosť. Na jedno nákladné motorové vozidlo je to 9 000.- Eur a na každé ďalšie 5 000.- Eur. Spoločnosť musí mať aj "zodpovedného človeka" s Oprávnením....
akina
11.04.11,15:57
Zdravím Vás poraďáci, potrebujem poradiť, sme nová s.r.o. a sme výhradný distribútor stavebného materiálu s Poľska. Chceme si kúpiť nákladné vozidlo s prívesom nad 3,5t a tento náš tovar voziť vnútroštátne našim koncovým zákazníkom, nikomu inému nebudeme poskytovať prepravné služby. Potrebujeme na to koncesnú listinu? ďakujem
Vo vašom prípade, pokiaľ budete prepravovať len a len vlastný tovar zákazníkom, povolenie na vnútroštátnu dopravu z KÚ nepotrebujete, nakoľko táto preprava je súčasťou a v rozsahu vami vykonávanej obchodnej činnosti. Vyplýva to priamo z § 28 ods. 2 živnostenského zákona.
zalobaba
11.04.11,16:39
Vo vašom prípade, pokiaľ budete prepravovať len a len vlastný tovar zákazníkom, povolenie na vnútroštátnu dopravu z KÚ nepotrebujete, nakoľko táto preprava je súčasťou a v rozsahu vami vykonávanej obchodnej činnosti. Vyplýva to priamo z § 28 ods. 2 živnostenského zákona.

Nemáš pravdu. Živnostenský zákon upravuje iba nákladnú cestnú dopravu do 3,5 tony, § 28 ods. 2 (ani žiadny iný § živnostenského zákona) nemôže preto upravovať dopravu nad 3,5 tony.
blavaciko
11.04.11,18:38
zalobaba a kde je napisane ze sa to tyka len dopravy do 3,5 tony? ja by som to chapal tak, ze pokial prepravujem svoj vlastny tovar k zakaznikovi a napr. mu to ani neuctujem ako sluzbu tak na to zivnostenske opravnenie nepotrebujem (teda dalsie okrem predaja)
zalobaba
11.04.11,18:43
zalobaba a kde je napisane ze sa to tyka len dopravy do 3,5 tony? ja by som to chapal tak, ze pokial prepravujem svoj vlastny tovar k zakaznikovi a napr. mu to ani neuctujem ako sluzbu tak na to zivnostenske opravnenie nepotrebujem (teda dalsie okrem predaja)



TRETIA ČASŤ

ROZSAH ŽIVNOSTENSKÉHO OPRÁVNENIA



HLAVA I

VŠEOBECNÉ USTANOVENIA



§ 28

(1) Rozsah živnostenského oprávnenia (ďalej len "rozsah oprávnenia") sa posudzuje podľa znenia predmetu podnikania s prihliadnutím na ustanovenia tejto časti.

(2) Živnostenské oprávnenie zahŕňa aj oprávnenie na cestnú dopravu nákladu a osôb súvisiacu s vykonávaním živnosti.

Ak si znenie tohto § vysvetľujete takto, tak potom by neboli potrebné napr. ani povolenia pre taxikárov...... prepravuje predsa osoby a súvisí to s vykonávaním živnosti.....:D
blavaciko
11.04.11,19:23
povolenie pre taxikarov potrebne je, nakolko sa nejedna o zivnost a to je rozdiel.
Moja otazka znela, kde v zakone je definovane, ze sa par. 28 tyka len nakladnej dopravy do 3,5 tony.
zalobaba
11.04.11,19:33
povolenie pre taxikarov potrebne je, nakolko sa nejedna o zivnost a to je rozdiel.
Moja otazka znela, kde v zakone je definovane, ze sa par. 28 tyka len nakladnej dopravy do 3,5 tony.

veď to je predsa to isté......taxislužba = nejedná sa o živnosť, doprava nad 3,5 t = nejedná sa o živnosť. Ako by mohol živnostenský zákon nejakým §-om upravovať niečo, čo sa ho netýka. To je ako keby si reklamačný poriadok hľadal v trestnom zákonníku.....:D
akina
12.04.11,05:50
veď to je predsa to isté......taxislužba = nejedná sa o živnosť, doprava nad 3,5 t = nejedná sa o živnosť. Ako by mohol živnostenský zákon nejakým §-om upravovať niečo, čo sa ho netýka. To je ako keby si reklamačný poriadok hľadal v trestnom zákonníku.....:D
Nepochopený § 28 ods. 2 živnostenského zákona.
Samostatná činnosť - už nie živnosť taxislužba, resp. preprava tovarov nad 3,5 tony je niečo iné. Každý podnikateľ môže v rámci obchodu, resp. výroby prepravovať svoj vlastný tovar, vlastné výrobky, nepotrebuje k tomu žiadne špeciálne povolenia. Len ak by prepravoval tovar iného subjketu, vtedy by išlo o podnikanie v doprave podľa osobitného právneho predpisu.
akina
12.04.11,05:54
TRETIA ČASŤ
ROZSAH ŽIVNOSTENSKÉHO OPRÁVNENIA

HLAVA I
VŠEOBECNÉ USTANOVENIA

§ 28

(1) Rozsah živnostenského oprávnenia (ďalej len "rozsah oprávnenia") sa posudzuje podľa znenia predmetu podnikania s prihliadnutím na ustanovenia tejto časti.

(2) Živnostenské oprávnenie zahŕňa aj oprávnenie na cestnú dopravu nákladu a osôb súvisiacu s vykonávaním živnosti.

Ak si znenie tohto § vysvetľujete takto, tak potom by neboli potrebné napr. ani povolenia pre taxikárov...... prepravuje predsa osoby a súvisí to s vykonávaním živnosti.....:D
Tento paragraf hovorí o rozsahu živnostenského oprávnenia a nie o definícii dopravy, prepravy osôb.
Difi
13.04.11,08:30
Nepotrebuje nič! Tá doprava ako ju on chce prevádzkovať sa počíta ako Závodná prepreava-preprava vlastného tovaru od predajcu ,ku zákazníkovy alebo medzi vlastnými prevádzkami ,
Economic
13.04.11,11:20
Nepotrebuje nič! Tá doprava ako ju on chce prevádzkovať sa počíta ako Závodná prepreava-preprava vlastného tovaru od predajcu ,ku zákazníkovy alebo medzi vlastnými prevádzkami ,


No nemôžu služby prepravy ako také niekomu tretiemu vyfakturovať ako prepravu. Preprava tovaru by mala byť zakalkulovaná v cene tovaru.
blavaciko
13.04.11,19:20
No nemôžu služby prepravy ako také niekomu tretiemu vyfakturovať ako prepravu. Preprava tovaru by mala byť zakalkulovaná v cene tovaru.

presne o toto mi islo tu

...
ze pokial prepravujem svoj vlastny tovar k zakaznikovi a napr. mu to ani neuctujem ako sluzbu tak na to zivnostenske opravnenie nepotrebujem (teda dalsie okrem predaja)

pretoze ked mu to raz nefakturujem, tak na to predsa opravnenie nepotrebujem
jakubko2003
14.04.11,17:03
Zákon č. 168/96 ZZ


Tento zákon sa s výnimkou § 20, 21a a § 21b ods. 2 nevzťahuje na

a) cestnú nemotorovú dopravu,
b) cestnú dopravu, ktorá nie je podnikaním,
c) cestnú dopravu, ktorú právnické osoby a fyzické osoby vykonávajú v súvislosti s podnikaním výlučne pre vlastnú potrebu


....takže zákon o cestnej doprave (tam spadá teda nákladná cestná doprava nad 3,5 t) sa nevzťahuje na cestnú dopravu, ktorú vaša sro vykonáva pre vlastnú potrebu...t.j. na rozvoz tovaru. Podľa mňa, ak vaša sro nefaktúruje cestnú nákladu dopravu, tak povolenie z príslušného krajského úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie nepotrebuje.
ninka24
21.06.11,12:09
Dobrý deň, riešim podobný problém a chcela by som sa opýtať:
ak teda som správne pochopila pokiaľ firma má jedno vozidlo nad 3,5 tony, ktorým si chodí nakladať vlastný tovar napr. z Poľska, žiadne povolenie - odbornú spôsobilosť, cmr atd. na dopravu nepotrebuje?
A ešte ako je to so šoférom takéhoto auta - musí mať psychotesty atd...? musí byť zamestnaný na pracovnú zmluvu? Ďakujem za odpoveď