vladof
08.04.11,14:47
Dobry den,

vo firme pracujem na polovicny uvazok, vacsinou medzi 16:00 a 20:00 hodinou. Je to moje druhe zamestnanie. Podla rozhodnutia o plate, je moj uvazok 18,75 hod./tyzden = 3,75 hod./den. Veduca vsak odo mna pozaduje, aby som odpracoval aj alikvotnu cast obednajsej prestavky, t.j. spolu 4 hod./den.
Ma veduca pravo ziadat to, hoci po prichode do firmy som uz davno po obede a pocas pracovnej doby nemam ziadnu prestavku na jedlo a pod.?

Dakujem za pomoc a zdravim,


Vlado
Tweety
08.04.11,12:52
Dobry den,

vo firme pracujem na polovicny uvazok, vacsinou medzi 16:00 a 20:00 hodinou. Je to moje druhe zamestnanie. Podla rozhodnutia o plate, je moj uvazok 18,75 hod./tyzden = 3,75 hod./den. Veduca vsak odo mna pozaduje, aby som odpracoval aj alikvotnu cast obednajsej prestavky, t.j. spolu 4 hod./den.
Ma veduca pravo ziadat to, hoci po prichode do firmy som uz davno po obede a pocas pracovnej doby nemam ziadnu prestavku na jedlo a pod.?

Dakujem za pomoc a zdravim,


Vlado
Nárok na obed nevzniká, takže o žiadnom odpracovani prestávky nemôže byť ani reč.
§ 91 ZP
Prestávky v práci
(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.