Luv
08.04.11,15:18
Dobry den,

chcem sa spytat..som tehotna a v 5 tt.
V praci som zamestnana od 1.11. 2010 a PP mam na dobu urcitu, ktora mi
konci 1.5.2011.
Zaujima ma na ake davky by som mala narok v tychto pripadoch:
- ak by mi zamestnavatel zmluvu nepredlzil,ALEBO
- ak by som sla na PN este pred skoncenim doby urcitej
- ak by som sla na PN po predlzeni zmluvy
Kazdy mi hovori inak, mam v tom chaos, dakujem
veronikasad
08.04.11,13:54
Dobry den,

chcem sa spytat..som tehotna a v 5 tt.
V praci som zamestnana od 1.11. 2010 a PP mam na dobu urcitu, ktora mi
konci 1.5.2011.
Zaujima ma na ake davky by som mala narok v tychto pripadoch:
- ak by mi zamestnavatel zmluvu nepredlzil,ALEBO
- ak by som sla na PN este pred skoncenim doby urcitej
- ak by som sla na PN po predlzeni zmluvy
Kazdy mi hovori inak, mam v tom chaos, dakujem
pracovný pomer na dobu určitú končí dohodnutým dňom v prac.zmluve (bez ohladu na to, že si tehotná). Ak máš rizikové tehotenstvo, môžeš isť na PN pred skončením prac. pomeru, alebo do 7 kal. dní od skončenia prac.pomeru. Nem. dávky bude vyplácať soc. poisťovňa aj po skončení prac.pomeru.

Pre posúdenie nároku na materské musíš uviesť, či máš 270 dní nem. poistenia v posledných dvoch rokoch. Do obdobia nem.poistenia sa PN-ka počíta len za doby trvania prac.pomeru.
Luv
08.04.11,14:15
Dakujem za odpoved..
No kedze som zamestnana od 1.11.2010 tak este tych 270dni nemam ale
pred tymto prac.pomerom som bola zamestnana u ineho zamestnavatela ale iba po dobu od 16.9.2010 do 8.10.2010 a predtym som bola u toho isteho zamestnavatela ako som teraz v case od 5.10.09 do /neviem presne ale cca 14.9.2010/
Neviem, ci do toho spadaju teda aj tieto obdobia, alebo s arata len obdobie posledneho zamestnavatela.
Dakujem
ivka70
08.04.11,14:44
Dakujem za odpoved..
No kedze som zamestnana od 1.11.2010 tak este tych 270dni nemam ale
pred tymto prac.pomerom som bola zamestnana u ineho zamestnavatela ale iba po dobu od 16.9.2010 do 8.10.2010 a predtym som bola u toho isteho zamestnavatela ako som teraz v case od 5.10.09 do /neviem presne ale cca 14.9.2010/
Neviem, ci do toho spadaju teda aj tieto obdobia, alebo s arata len obdobie posledneho zamestnavatela.
Dakujem

Vsetky zamestnania, kde si mala zmluvu na trvaly pracovny pomer do toho spadaju.
Na platenu PN mas narok, ci zacne pocas zamestnania alebo do 7 dni po jeho ukonceni. A rovnako, kedze porodis do 8 mesiacov od ukoncenia PP, budes mat narok aj na matersku, lebo porodis v ochrasnnej dobe pre tehotne.
Luv
08.04.11,15:17
No dobre teda, ale keby mi nahodou tu zmluvu nepredlzili, ake dalsie kroky musim podniknut na aku davku by som
teda mala narok./hruby plat cca 465 bez bonusov/
Este podotykam, ze si platim dobrovolne poistenie do SP od 08/2010 az do dnes vo vyske 28,50eur .
Malo by toto nejake vyhody v pripade ze sa ukonci PP?dakujem
janullika
10.04.11,07:19
Dobry den, poprosila by som o radu. Idem pekne po rade az mi viete poradit. Na MD som nastupila 4/2007, pracovala som na dobu urcitu ktora mi koncila 4/2007 takze dalej mi zmluvu nepredlzili. Po skonceni MD 4/2010 som pracovala do 12/2010.Narok na podporu som nemala tak som aspon od1/2011 do 3/2011 som pracovala na dohodu. Teraz mi zacal PP so skusobnou dobou 3 mesiace a ostala som tehotna. Teraz neviem ako dalej ci ist na PN alebo este chvilu pracovat a az potom to povedat v praci, tazku pracu nemem, lebo ked to poviem v praci isto som mnou skoncia PP. Dakujem
veronikasad
10.04.11,07:23
Dobry den, poprosila by som o radu. Idem pekne po rade az mi viete poradit. Na MD som nastupila 4/2007, pracovala som na dobu urcitu ktora mi koncila 4/2007 takze dalej mi zmluvu nepredlzili. Po skonceni MD 4/2010 som pracovala do 12/2010.Narok na podporu som nemala tak som aspon od1/2011 do 3/2011 som pracovala na dohodu. Teraz mi zacal PP so skusobnou dobou 3 mesiace a ostala som tehotna. Teraz neviem ako dalej ci ist na PN alebo este chvilu pracovat a az potom to povedat v praci, tazku pracu nemem, lebo ked to poviem v praci isto som mnou skoncia PP. Dakujem
Ak s tebou zamestnávatel bude chcieť ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe, PN-ka, ani oznámenie tehotenstva zamestnávatelovi ti nepomôže.
Pracovný pomer v skúšobnej dobe môže skončiť aj bez uvedenia dôvodu.

Ak máš splnenú podmienku 270 dní nem. poistenia v posledných 2 rokoch, v prípade skončenia pracov.pomeru budeš mať nárok na materské zo súčasného zamestnania (ochranná lehota pre tehotné 8 mesiacov).
janullika
10.04.11,12:27
A musim to v praci povedat ze som tehotna? Mozem to povedat az po skusobnej doby. Lebo ak pridem o pracu nedostanem ani cent.
veronikasad
10.04.11,12:30
A musim to v praci povedat ze som tehotna? Mozem to povedat az po skusobnej doby. Lebo ak pridem o pracu nedostanem ani cent.
Kým to v práci neoznámiš, pre zamestnávatela tehotná nie si (nedozvie sa to z priepustky od lekára, ak ich bude viac ?)

Ak si pozornejšie prečítaš predch. príspevok, do 270 dní poistenia sa ti počíta aj predch. zamestnanie. Nesplňaš podmienku nároku na materské ?
janullika
10.04.11,12:37
Tu podmienku splnam, ale materska sa vyplaca az 6-8 tyz. pred porodom, nie? A dovtedy by som nedostava nic.
veronikasad
10.04.11,12:39
Tu podmienku splnam, ale materska sa vyplaca az 6-8 tyz. pred porodom, nie? A dovtedy by som nedostava nic.
Ak máš rizikové tehotentvo, môžeš dovtedy poberať nemocenské, ak PN-ka začne pred skončením prac.pomeru alebo do 7 KD po skončení.

Nemocenské vypláca sociálna poisťovňa
janullika
10.04.11,13:04
Este som len na zaciatku tehotenstva tak uvidime. Pekne dakujem za radu.
Luv
13.04.11,06:58
Este sa chcem spytat..znama mi povedala, ze mam ist na PN, ze je to vyhodnejsie a aj po zdravotnej stranke, kedze cele dni som na nohach.no neviem..preto chcem vediet..keby som teda sla na PN pred skoncenim doby urcite/1.5.2011/ alebo do 7 dni po skonc.PP , bola by som teda v ochrannej dobe pre tehotne?
A kedze si platim doplnkove zdrav.poistenie, dostanem z toho v mojom pripade vobec nieco? Bolo mi povedane, ze ano, ze dostanem najvyssiu moznu matersku pretoze si platim tych 28,50e a vraj pocas doby tehotenstva budem od tochto platenia oslobodena..Co je prosim vas na tom pravdy???? DAKUJEM PEKNE
ZA ODPOVED:))
Daju
13.04.11,17:38
Dobrý deň,
neviem, či to môžem riešiť v tejto porade, ale nenašla som inú vhodnú. Moja dcéra od školy pracovala na Slovensku do 31.12.2010. Od Januára - kedy sa vydala - žije v Česku a tam aj teraz pracuje. Po dvoch mesiacoch otehotnela a teraz nastal ten problém, že poistená bola v SR do toho 31.12. a v ČR je poistená teraz - z pracovného pomeru. Bude mať niekde nárok na materskú dovolenku - príspevok a ak áno čo treba pre to urobiť. Zo znalosti našich pomerov - tu bola poistená teda nárok by normálne mala. V ČR odpracovala zatiaľ málo má krátku dobu poistenie - bude tam mať nárok? Dá sa nejako zohľadniť aj poistenie u nás? Čo treba teraz urobiť? Na MD by mala ísť niekedy v auguste-septembri. Ďakujem za akúkoľvek radu.


Ešte dodatok - v SR má odpracovaných 7 rokov vkuse.
Daju
18.04.11,18:13
Dobrý deň,
neviem, či to môžem riešiť v tejto porade, ale nenašla som inú vhodnú. Moja dcéra od školy pracovala na Slovensku do 31.12.2010. Od Januára - kedy sa vydala - žije v Česku a tam aj teraz pracuje. Po dvoch mesiacoch otehotnela a teraz nastal ten problém, že poistená bola v SR do toho 31.12. a v ČR je poistená teraz - z pracovného pomeru. Bude mať niekde nárok na materskú dovolenku - príspevok a ak áno čo treba pre to urobiť. Zo znalosti našich pomerov - tu bola poistená teda nárok by normálne mala. V ČR odpracovala zatiaľ málo má krátku dobu poistenie - bude tam mať nárok? Dá sa nejako zohľadniť aj poistenie u nás? Čo treba teraz urobiť? Na MD by mala ísť niekedy v auguste-septembri. Ďakujem za akúkoľvek radu.


Ešte dodatok - v SR má odpracovaných 7 rokov vkuse.


Naozaj mi nikto s tým neviete poradiť? Nemáte podobné skúsenosti?
brčko
23.05.11,06:26
Dobrý deň,
neviem, či to môžem riešiť v tejto porade, ale nenašla som inú vhodnú. Moja dcéra od školy pracovala na Slovensku do 31.12.2010. Od Januára - kedy sa vydala - žije v Česku a tam aj teraz pracuje. Po dvoch mesiacoch otehotnela a teraz nastal ten problém, že poistená bola v SR do toho 31.12. a v ČR je poistená teraz - z pracovného pomeru. Bude mať niekde nárok na materskú dovolenku - príspevok a ak áno čo treba pre to urobiť. Zo znalosti našich pomerov - tu bola poistená teda nárok by normálne mala. V ČR odpracovala zatiaľ málo má krátku dobu poistenie - bude tam mať nárok? Dá sa nejako zohľadniť aj poistenie u nás? Čo treba teraz urobiť? Na MD by mala ísť niekedy v auguste-septembri. Ďakujem za akúkoľvek radu.


Ešte dodatok - v SR má odpracovaných 7 rokov vkuse.

dni nem.poistenia na Slovensku sa jej k dnom trvajúceho nem.poistenia v čr prirátajú, tj. podmienky splní ( v čr myslím je podmienkou aspon 270dní nem.poistenia dva roky pred nástupom na md, na rozdiel od sr, kde je to dva roky pred pôrodom). Nech si zistí, aké potvrdenie bude potrebovať zo soc.poistovni na sk, či to je tiež formulár Exxx o dobe nem.poistenia alebo iné potvrdenie.

ostatné nároky predpokladám si bude uplatnovať v čr, kde pracuje a žije. To by si najlepšie zistila v čr.
na stránkach www.modrykonik.sk alebo .cz je myslím možné sa dozvedieť od mamičiek o príspevkoch v čr viac.
janullika
23.05.11,07:31
[QUOTE=janullika;1748742]Dobry, potrebujem radu pre kamaratku. Pracovala jednej firme 8 mesiacou, potom bola 3 mesiace dobrovolne nezamestnana a teraz pracuje od aprila a ostala tehotna.Zmluvu ma so skusobnou dobou do 5.06.2011 a nasledne na zastupovanie jednej pani ktora je dlhodobo PN. Ked to oznami tak ju prepustia. Keby isla na PN dostavala by marodku az dovtedy pokial by ju doktor nevypisal na metersku? Z coho sa jej bude ratat materska? A co je pre nu lepsie oznamit to a skoncit a nasledne ist na PN alebo to nepovedat a ist na PN. A ked je skonci skusobna musi ist sa niekam prihlasit. Kam potom s marodkou. Dakujem velmi pekne
zuzubb
23.05.11,08:20
Dobry den, potrebovala by som jednu radu. Som zamestnana od 1.6.2009 na dobu urcitu /zastupovanie pocas materskej a rodicovskej dovolenky-pracov.pomer este trva/ DNP som si zacala platit od 18.8.2010 z maxima,v oktobri som bola 11dni PN, o 2 tyzdne mam ist na matersku t.j. 6.6.2011, moj lekar ma uz chcel vypisat na PN, lenze neviem ci tych 11dni PN z minuleho roka mi nejako ovplyvni tych 270dni...ak som spravne pocitala podmienku 270dni by som mala mat splnenu ku dnu 14.5.2011, ci sa mi k tomuto datumu nacita aj tych 11dni z predosleho roka ked som bola PN/tym padom najskor na PN mozem ist 26.05/, alebo nie...nerada by som kvoli par dnom prisla o celu matersku. dakujem
Jana Motyčková
23.05.11,08:27
Ak máš rizikové tehotentvo, môžeš dovtedy poberať nemocenské, ak PN-ka začne pred skončením prac.pomeru alebo do 7 KD po skončení.

Nemocenské vypláca sociálna poisťovňa
Opravim, u tehotnej je ochranná doba 8 mesiacov a tá platí nielen pre materské ale aj pre nemocenské.
Jana Motyčková
23.05.11,08:35
Dobry den, potrebovala by som jednu radu. Som zamestnana od 1.6.2009 na dobu urcitu /zastupovanie pocas materskej a rodicovskej dovolenky-pracov.pomer este trva/ DNP som si zacala platit od 18.8.2010 z maxima,v oktobri som bola 11dni PN, o 2 tyzdne mam ist na matersku t.j. 6.6.2011, moj lekar ma uz chcel vypisat na PN, lenze neviem ci tych 11dni PN z minuleho roka mi nejako ovplyvni tych 270dni...ak som spravne pocitala podmienku 270dni by som mala mat splnenu ku dnu 14.5.2011, ci sa mi k tomuto datumu nacita aj tych 11dni z predosleho roka ked som bola PN/tym padom najskor na PN mozem ist 26.05/, alebo nie...nerada by som kvoli par dnom prisla o celu matersku. dakujem
Niekoľko vecí (možno to máš v poriadku, ale pre istotu):
- ak si popri zamestnaní platiš DNP, nemôžeš ho platiť z maxima, iba v úhrne do maxima - ak si zaplatila viac, to navyše zaplatené sa nezohľadní pri výpočte materskej ani PN ale SP ti to vráti - môžeš si o vrátenie požiadať aj teraz.
- ak si PN z poistenia zo zamestnania, počas tejto PN treba stále platiť poistné na DNP - ak si počas októbrovej PN neplatila, treba to doriešiť
- počas PN poistenie trvá, čiže tá doba sa započítava do 270 dní.
zuzubb
23.05.11,08:40
platila som v uhrne z max a pocas pn som platila poistne z dnp, len mi islo o tie dni ci sa to nahodou nenavysi +11, takze v podstate kebyze ma dnes lekar vypise na pn tak materske ziskam plne a v podstate si mozem poziadat aj o cerpanie pn z dnp....
Jana Motyčková
23.05.11,08:41
[QUOTE=janullika;1748742]Dobry, potrebujem radu pre kamaratku. Pracovala jednej firme 8 mesiacou, potom bola 3 mesiace dobrovolne nezamestnana a teraz pracuje od aprila a ostala tehotna.Zmluvu ma so skusobnou dobou do 5.06.2011 a nasledne na zastupovanie jednej pani ktora je dlhodobo PN. Ked to oznami tak ju prepustia. Keby isla na PN dostavala by marodku az dovtedy pokial by ju doktor nevypisal na metersku? Z coho sa jej bude ratat materska? A co je pre nu lepsie oznamit to a skoncit a nasledne ist na PN alebo to nepovedat a ist na PN. A ked je skonci skusobna musi ist sa niekam prihlasit. Kam potom s marodkou. Dakujem velmi pekne
Pre nárok na materské musí splniť dve podmienky
- 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch
- začiatok materskej počas poistenia alebo v ochrannej lehote.
Obe podmienky spĺňa - aj keby ju prepustili - ochranná lehota je 8 mesiacov. Tiež aj po prepustení by mohla ísť na PN - podľa potreby.
Ak ju prepustia ďo 90 dní od začiatku zamestnania, nemocenské aj materské sa jej bude počítať z príjmu (VZ) zo zamestnania v r.2010. Ak ju prepustia neskôr alebo ostane zamestnaná, materská sa jej bude počítať z príjmu (VZ) z nového zamestnania.
Ak skončí zamestnanie mala by ísť na Úrad práce, ak nebude na PN.
janullika
23.05.11,09:34
Dakujem a esta jedna vec, na UP by ist nemusela ked narok na podporu aj tak nema. Ma dieta do 6 rokov tak by mala ist prihlasit do SP a ZP vtedy by to za nu platil stat? PN potom doniest do SP?Este raz pekne dakujem
Jana Motyčková
23.05.11,11:08
Ak má dieťa do 6 rokov, tak je to lepšie - nemusí sa hlásiť na ÚP. Ale prihlási sa v ZP aj v SP, štát bude platiť zdravotné a dôchodkové poistenie.
Kam treba priniesť PN z hlavy neviem, niekto napíše, alebo zajtra keď prídu kolegyne sa spýtam.
brčko
25.05.11,08:28
tých 8mesiacov pracovala v tej istej firme ako teraz? a kolko je tehotná?

pn treba odniesť na SP, pod ktorú patril posledný zamestnávatel, predpokladám (ak sa dovtedy neprihlási na dnp, to by mohlo byť inak, no záleží, či sa prihlási počas trvania pp alebo po jeho ukončení, čo nemusí byť dobré riešenie, ak je tehotná viac ako 8tt)

v jej prípade záleží od presných dátumov a či má napr. vysoky vym.základ v r.2011 alebo 2010, či ide o toho istého zamestnávatela, či skončí pp do 90dní, či je tehotná do 8tt...
janullika
26.05.11,05:22
Tych 8 mesiacou pracovala u ineho zamestnavatela, a je uz 12. tyzdni. Oznamila to zamestnavatelovi a samozrejme koncia s nou PP k 31.5. Tak o 1.6 ide na PN. Takze s PN na SP?Doktor v PN napise este zamestnavatela ci ako? Co je pre nu vyhodnejsie ist na PN este pocas PP K 31.5 alebo je to jedno a moze ist az toho 1.6. Dakujem