zuzanna
03.01.06,20:29
chcem sa opytat tento odpocet 0,5% na kazde dieta sa od 1.1.06 zrusilo je to pravda
TOKY
03.01.06,19:31
ano zrušilo sa
Chobot
03.01.06,20:13
chcem sa opytat tento odpocet 0,5% na kazde dieta sa od 1.1.06 zrusilo je to pravda
Áno, tých 0,5% bolo zrušených a bolo to nahradené zvýšením daňového bonusu na dieťa zo 450 na 540 SKK.
Zaujímavé však je, že kým zvýšenie daňového bonusu bolo neúmerne medializované, zrušenie zníženia odvodu o 0,5% na dieťa sa spomínalo len okrajovo.

Keď som to prepočítal, tak nie pre všetkých to je výhodné, pretože pretože váhody z toho plynú iba zamesntnancom do hrubého príjmu 18.000 SK, kedy výhoda zvýšeného daňového bonusu je rovnaká ako odpočítateľná položka 0,5% (t.j. 90 SK). Ľudia s príjmov nad 18.000 tisíc touto zmenou tratia, pretože čím mali vyšší príjem, tým bola aj odpočítateľná položka nižšia, napr. pri príjme 30.000 to bolo 150 SK, čiže na zmene škodoval tento človek 630 SK. Tatko to stúpa až do maximálneho vymeriavacieho základu 47 475 SK, kde zamestnanec stráca až 147 SK.

Pre štát je to možno jedno, pretože v priemere sa to vyrovná. Priemerný plat v hospodárstve za 3. kvartál bol 16 816 SK a pri určovaní zvýšenia bonusu sa asi prihliadalo na to, že v roku 2006 dosiahne 18.000 SK.


Mnoho zmien, čo sa pezentuje ako výhoda pre zamestnancov nie je vždy výhodné pre všetkých zamestnancov.
tonkat
03.01.06,20:17
Mám jeden dotaz ohľadom daňového bonusu. Môže zamestnanec zrušiť uplatňovanie daňového bonusu na dieťa počas roka u zamestnávateľa a uplatniť si ho jednorazovo pri ročnom zúčtovaní, alebo daňovom priznaní. Nie je v tom nejaký problém?
Chobot
03.01.06,20:28
Mám jeden dotaz ohľadom daňového bonusu. Môže zamestnanec zrušiť uplatňovanie daňového bonusu na dieťa počas roka u zamestnávateľa a uplatniť si ho jednorazovo pri ročnom zúčtovaní, alebo daňovom priznaní. Nie je v tom nejaký problém?
Problém v tom je taký, že v daňovom priznaní si môže od hrubého príjmu odpočítať iba skutočne odvedené odvody do fondov, čiže tam si už nemôže uplatniť odpočítateľnú položku.

Mal tak urobiť najneskôr v poslednom zúčtovaní mzdy a upaltniť si voči soc. poisťovni odpočítateľnú položku a odviesť nižšie poistné na dôchodkové poistenie. Daňové priznanie s tým už nemá nič spoločného. To je také, ako by si chcel teraz uzatvoriť životné poistenie s odpočtom dane.
tonkat
03.01.06,21:28
Problém v tom je taký, že v daňovom priznaní si môže od hrubého príjmu odpočítať iba skutočne odvedené odvody do fondov, čiže tam si už nemôže uplatniť odpočítateľnú položku.

Mal tak urobiť najneskôr v poslednom zúčtovaní mzdy a upaltniť si voči soc. poisťovni odpočítateľnú položku a odviesť nižšie poistné na dôchodkové poistenie. Daňové priznanie s tým už nemá nič spoločného. To je také, ako by si chcel teraz uzatvoriť životné poistenie s odpočtom dane.
Asi sa celkom nerozumieme. Zamestnanec v januári vo Vyhlásení urobí zmenu, že si neuplatňuje daňový bonus na dieťa. Celý rok si ho neuplatňuje. Pri ročnom zúčtovaní alebo daňovom priznaní si ho ale uplatní. Či je v tom nejaký problém. Ty tam píšeš o odpočitateľnej položke voči sociálnej poisťovni- to je pre mňa novinka.
Magma
04.01.06,04:21
Áno, zamestnanec si môže uplatniť daňový bonus na celý rok pri ročnom zúčtovaní dane alebo daňovom priznaní, ale nevidím v tom zmysel.
Chobot
04.01.06,05:29
Asi sa celkom nerozumieme. Zamestnanec v januári vo Vyhlásení urobí zmenu, že si neuplatňuje daňový bonus na dieťa. Celý rok si ho neuplatňuje. Pri ročnom zúčtovaní alebo daňovom priznaní si ho ale uplatní. Či je v tom nejaký problém. Ty tam píšeš o odpočitateľnej položke voči sociálnej poisťovni- to je pre mňa novinka.

Sorry, v tom prípade áno, môže si ho v daňovom priznaní odpočítať. Z toho mi vyplýva, že večer už nemám písať príspevky, keď nedokážem prehodiť myšlienky z rozpísanej témy. Ja som mal v hlave stále to zníženie odvodu do SP o 0,5% na každé dieťa. :D:D
Jozef Mihál
04.01.06,06:29
Keď som to prepočítal, tak nie pre všetkých to je výhodné, pretože pretože váhody z toho plynú iba zamesntnancom do hrubého príjmu 18.000 SK, kedy výhoda zvýšeného daňového bonusu je rovnaká ako odpočítateľná položka 0,5% (t.j. 90 SK).....

:cool:
Keď už podrobnejší rozbor uvedených zmien, tak by som doplnil, že tým, že má zamestnanec vyšší odvod na starobné poistenie, má súčasne nižší základ dane, napr. pri tých spomínaných 90 Sk to potom znamená úsporu na dani 19% z 90 Sk = 17,10 Sk.

Čiže zamestnanec s platom 18.000 Sk má o 90 Sk vyšší bonus, o 90 Sk vyšší odvod na SP a o 17,10 Sk nižšiu daň.
Tweety
04.01.06,06:43
:cool:
Keď už podrobnejší rozbor uvedených zmien, tak by som doplnil, že tým, že má zamestnanec vyšší odvod na starobné poistenie, má súčasne nižší základ dane, napr. pri tých spomínaných 90 Sk to potom znamená úsporu na dani 19% z 90 Sk = 17,10 Sk.
Čiže zamestnanec s platom 18.000 Sk má o 90 Sk vyšší bonus, o 90 Sk vyšší odvod na SP a o 17,10 Sk nižšiu daň.

Aj tu by sa hodilo," jednou si dole, jednou nahoře". :p
Chobot
04.01.06,07:23
:cool:
Keď už podrobnejší rozbor uvedených zmien, tak by som doplnil, že tým, že má zamestnanec vyšší odvod na starobné poistenie, má súčasne nižší základ dane, napr. pri tých spomínaných 90 Sk to potom znamená úsporu na dani 19% z 90 Sk = 17,10 Sk.

Čiže zamestnanec s platom 18.000 Sk má o 90 Sk vyšší bonus, o 90 Sk vyšší odvod na SP a o 17,10 Sk nižšiu daň.

No aspoň že tak, hneď môžem kľudnejšie spávať, že nebudem až toľko škodovať.:D :D :D
zuzanna
05.01.06,06:22
dakujem za odpoved aj ja som to prepocitavala
uko
05.01.06,06:34
Mám jeden dotaz ohľadom daňového bonusu. Môže zamestnanec zrušiť uplatňovanie daňového bonusu na dieťa počas roka u zamestnávateľa a uplatniť si ho jednorazovo pri ročnom zúčtovaní, alebo daňovom priznaní. Nie je v tom nejaký problém?
ja to takto robim jednemu nasmu zamestnancovi. vo vyhlaseni som poznacila zmenu-ze si bonus neuplatnuje. na konci roka si ho uplatni naraz v danovom priznani. on si bude robit DP sam. zmysel v tom je asi taky, ze to ma nieco ako formu setrenia.
ajka
05.01.06,12:39
Problém v tom je taký, že v daňovom priznaní si môže od hrubého príjmu odpočítať iba skutočne odvedené odvody do fondov, čiže tam si už nemôže uplatniť odpočítateľnú položku.

Mal tak urobiť najneskôr v poslednom zúčtovaní mzdy a upaltniť si voči soc. poisťovni odpočítateľnú položku a odviesť nižšie poistné na dôchodkové poistenie. Daňové priznanie s tým už nemá nič spoločného. To je také, ako by si chcel teraz uzatvoriť životné poistenie s odpočtom dane.

Prosím o radu, chytám sa tohto príspevku.
Ak som zamestnancovi neuplatnila zníženie na SP na dieťa 0,5% od mája a zistila som to teraz(zamestnanec mal všetko riadne vyplnené, proste všetky doklady), môžem teda voči Soc.poist. uplatnniť toto zníženie teraz v decembrovej výplate?Vyrátam od mája o kolko bol ukrátený a uhradím o tolko menej? Alebo tomu dostatočne nerozumiem? čo ak jeho pohľadávka voči SP presahuje výšku odvodu na SP???Prosím poradte, nemám s tým ešte vôbec skúsenosti, mzdy nerobím dlho a stále sa učím na vlastných chybách...
ajka
05.01.06,13:20
Neporadí nik?
VERONIKA6
05.01.06,13:29
Mala som tiež taký prípad v uplynulom roku a na sociálke mi poradili opraviť
tak ako hovoríš. Čiže ručne si vypočítaj za každý mesiac ako máš opraviť, nasčítaj to a za december urob tú opravu. Dokladať nemusíš k výkazu nič, ale Ty si to založ spolu s výkazom, aby si v prípade kontroly mohla predložiť, čo si opravovala.
Chobot
05.01.06,13:32
Prosím o radu, chytám sa tohto príspevku.
Ak som zamestnancovi neuplatnila zníženie na SP na dieťa 0,5% od mája a zistila som to teraz(zamestnanec mal všetko riadne vyplnené, proste všetky doklady), môžem teda voči Soc.poist. uplatnniť toto zníženie teraz v decembrovej výplate?Vyrátam od mája o kolko bol ukrátený a uhradím o tolko menej? Alebo tomu dostatočne nerozumiem? čo ak jeho pohľadávka voči SP presahuje výšku odvodu na SP???Prosím poradte, nemám s tým ešte vôbec skúsenosti, mzdy nerobím dlho a stále sa učím na vlastných chybách...

Už som tu. Som rád, že aj pomýlený príspevok možno niekomu pomôže.

Áno je to tak. Zákon o SP neupravuje bližšie, ako si uplatňovať spätne odpočítateľnú položku. Je tam len uvedené v § 131 ods. 3, že sadzba poistného sa znižuje o tých 0,5% na každé dieťa. Nárok na odpočet vzniká už v mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo (teraz neviem nájsť ten §). Takže ak zamestnanec má podľa zákona nárok na zníženie poistného od mája a neuplatnil si to doteraz, tento nárok mu nezanikol. Vypočítaj mu, koľko by mu to vyšlo za tie mesiace a o toľko zníž terajší odvod. Ak by to bolo viac, než čo má zaplatiť, tak mu v podstate vrátiš poistné (ak to môžeš vykompenzovať voči SP na poistnom ostat. zamestnancov).

Ďalšou možnosťou, na ktorú som narazil pri študovaní zákona o SP, je § 145 - Vrátenie poistného. tu sa hovorí, že poistné prijaté bez právneho dôvodu (toto by asi mohlo byť také) je SP vrátiť do 30 dní od prijatia žiadosti o vrátenie poistného.

Takže ak stíhaš spätne vypočítať poistné v mzde za december, tak to urob tak, ak nie, tak nech si zamestnanec napíše žiadosť o vrátenie poistného (tej časti, o ktorú si neznížil v príslušných mesiacoch).
ajka
05.01.06,13:38
Ďakujem obom za príspevky, idem na vec.
ajka
05.01.06,14:15
Už som tu. Som rád, že aj pomýlený príspevok možno niekomu pomôže.

Áno je to tak. Zákon o SP neupravuje bližšie, ako si uplatňovať spätne odpočítateľnú položku. Je tam len uvedené v § 131 ods. 3, že sadzba poistného sa znižuje o tých 0,5% na každé dieťa. Nárok na odpočet vzniká už v mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo (teraz neviem nájsť ten §). Takže ak zamestnanec má podľa zákona nárok na zníženie poistného od mája a neuplatnil si to doteraz, tento nárok mu nezanikol. Vypočítaj mu, koľko by mu to vyšlo za tie mesiace a o toľko zníž terajší odvod. Ak by to bolo viac, než čo má zaplatiť, tak mu v podstate vrátiš poistné (ak to môžeš vykompenzovať voči SP na poistnom ostat. zamestnancov).

Ďalšou možnosťou, na ktorú som narazil pri študovaní zákona o SP, je § 145 - Vrátenie poistného. tu sa hovorí, že poistné prijaté bez právneho dôvodu (toto by asi mohlo byť také) je SP vrátiť do 30 dní od prijatia žiadosti o vrátenie poistného.

Takže ak stíhaš spätne vypočítať poistné v mzde za december, tak to urob tak, ak nie, tak nech si zamestnanec napíše žiadosť o vrátenie poistného (tej časti, o ktorú si neznížil v príslušných mesiacoch).


Ešte sa chcem spýtať že ten odvod ponížim vlastne iba v prevoďáku?alebo mám opraviť odvod vo vypočítanej mzde priamo v programe na tvrdo?
Lebo ak to aj opravím v mzde v programe, tak na výkaze mi hádže sumu ktorú má odvieť normálne a nie tú poníženú. Ak by som ale poslala o tolko menej len v prevoďáku tak im tam bude vyskakovať nedoplatok.
Dá sa to nejako opraviť aby to hádzalo výkaz s nižšou sumou alebo mám napísať nejaký list? Nerobil to už niekto?
Chobot
05.01.06,14:26
Ešte sa chcem spýtať že ten odvod ponížim vlastne iba v prevoďáku?alebo mám opraviť odvod vo vypočítanej mzde priamo v programe na tvrdo?
Lebo ak to aj opravím v mzde v programe, tak na výkaze mi hádže sumu ktorú má odvieť normálne a nie tú poníženú. Ak by som ale poslala o tolko menej len v prevoďáku tak im tam bude vyskakovať nedoplatok.
Dá sa to nejako opraviť aby to hádzalo výkaz s nižšou sumou alebo mám napísať nejaký list? Nerobil to už niekto?

Ak Ti to umožní program, tak oprav vypočítanú sumu ručne priamo v programe. Ak sa Ti to nepodarí, tak budeš musieť urobiť ako si napísala, alebo ten druhý spôsob, ako som uviedol - požiadať písomne SP o vrátenie preplatku poistného.