Lenka-Smejo
08.04.11,18:07
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, či má zamestnávateľ právo ukončiť prac.pomer počas materskej dovolenky? Údajne som hrubo porušila pracovnú disciplínu tým, že som po materskej dovolenke nenastúpila do zamestnania. Zamestnávateľ si však zle vypočítal moje ukončenie materskej, nakoľko podľa nového zákona má byť materská ukončená až 13.5.2011. On si však myslel, že má skončiť 1.4.2011, na základe toho, som vraj mala nastúpiť do práce 4.4.2011, do 6.4.2011 mi dal absenciu a 7.4.2011 výpoveď. Pokiaľ viem, keď zamestnávateľovi oznámim, že nastupujem na rodičovskú dovolenku, ktorá môže trvať najviac do 3 rokov dieťaťa, nemá právo mi dať výpoveď. Mám pravdu? Ešte by ma zaujímalo, ako je to s nevyčerpanou dovolenkou, ktorá mi vznikla počas materskej dovolenky? Aké mám práva, ak nekonal v súlade so zákonom? Ďakujem krásne.
veronikasad
08.04.11,16:22
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, či má zamestnávateľ právo ukončiť prac.pomer počas materskej dovolenky? Údajne som hrubo porušila pracovnú disciplínu tým, že som po materskej dovolenke nenastúpila do zamestnania. Zamestnávateľ si však zle vypočítal moje ukončenie materskej, nakoľko podľa nového zákona má byť materská ukončená až 13.5.2011. On si však myslel, že má skončiť 1.4.2011, na základe toho, som vraj mala nastúpiť do práce 4.4.2011, do 6.4.2011 mi dal absenciu a 7.4.2011 výpoveď. Pokiaľ viem, keď zamestnávateľovi oznámim, že nastupujem na rodičovskú dovolenku, ktorá môže trvať najviac do 3 rokov dieťaťa, nemá právo mi dať výpoveď. Mám pravdu? Ešte by ma zaujímalo, ako je to s nevyčerpanou dovolenkou, ktorá mi vznikla počas materskej dovolenky? Aké mám práva, ak nekonal v súlade so zákonom? Ďakujem krásne.
Kedy dieťa dovrši vek 3 roky ?
Lenka-Smejo
08.04.11,16:36
08.11.2013
ivka70
08.04.11,16:44
Ak si to zamestnavatel zle vypocital, ma smolu, na vypoved mu treba odpisat, ze s nou nesuhlasis a z akych dovodov, a ze trvas na trvani zamestnania. Ak to neda do povodneho stavu a nestiahne tvoju vypoved, tak sa budes musiet obratit na sud.

O uvolnenie na rodicovsku dovolenku musis zamestnavatela pisomne poziadat, je povinny ti vyhoviet. Idealne je urobit to hned, poslat mu to s dorucenkou, aby to do toho maja mal dokazatelne dorucene. Na MD a na nu nadvazujucej RD si pred vypovedou chranena.
Lenka-Smejo
08.04.11,16:51
dakujem velmi pekne, okamzite mu idem odpovedat
Lenka-Smejo
09.04.11,06:40
Dobrý deň, ešte by som sa rada opýtala, ako je to s dovolenkou, ktorá mi vznikla počas materskej dovolenky. Na koľko dní dovolenky mám nárok a kedy ju môžem čerpať? A kedy mám nárok na odstupné? Ďakujem krásne.
ivka70
09.04.11,12:29
Dobrý deň, ešte by som sa rada opýtala, ako je to s dovolenkou, ktorá mi vznikla počas materskej dovolenky. Na koľko dní dovolenky mám nárok a kedy ju môžem čerpať? A kedy mám nárok na odstupné? Ďakujem krásne.

Narok na dovolenku pocas Md vznika, lebo MD sa pocita ako odpracovany cas.
Presny vypocet zavisi od presnych datumov zaciatku a konca MD.
Cerpat dovolenku, na ktoru vznikol narok pocas MD mozes az po ukonceni RD, teda az po 3 rokoch dietata, neprepada kvoli MD a RD.
Narok na odstupne mas v pripade, ze dostsanes vypoved kvoli zruseniu firmy (tuto jedinu mozes dostat aj pocas MD a RD) , kvoli zruseniu prac. miesta a kvoli zdr.dovodom alebo dohodou z tychto dovodov.
Kedze zakonnik prace sa ma menit na jesen, do ukoncenia tvojej RD o viac ako 2 roky moze byt vsetko uplne inak.