Beska
08.04.11,18:34
Dobrý deň, potrebujem právnu radu. Pred dvoma rokmi mi zomrel brat, bola som jediný dedič, dedičské konanie bolo ukončené, nadobudlo právoplatnosť. Teraz som dostala zo súdu Platobný rozkaz, kde mám uhradiť dlžnú sumu za brata pre istú spoločnosť. Aj napriek tomu, že brat zomrel a dedičské konanie bolo ukončené, trvajú na úhrade sumy. Podľa súdu sa môžem voči platobnému rozkazu odvolať. Potrebujem vedieť, či má význam sa odvolať a ísť s tým na súdne pojednávanie, alebo to budem musieť aj tak uhradiť. Ak nemám šancu uspieť pri odvolaní, tak nemá význam aby som sa odvolávala a rovno sa môžem dohodnúť na splátkovom kalendári. Prosím, ste niekto právnik a viete mi dať radu? Dosť ma to zobralo.:mee:
ivka70
08.04.11,16:46
Aka bola vyska dedicstva a aka je vyska dlhu?
Brat mal v tej spolocnosti pozicku?
Beska
08.04.11,17:04
dedičstvo malo hodnotu do 1000 EUR, z toho som ešte zaplatila 200 EUR dlžnú sumu zdravotnej poisťovni. Nechcela som dedičstvo odmietnuť, lebo som chcela na seba prepísať nejaké pozemky a pôdu, čo sme zdedili po rodičoch na polovicu (veľmi malá hodnota). Ide o dlžobu Slovenskému plynárenskému podniku - 300 EUR. Nie je to veľa, ale ide mi o princíp.
doktor23
08.04.11,17:42
zodpovedáš za dlhy dedičstva do výšky nadobudnutého dedičstva. Bohužiaľ aj za dlhy, ktoré sa objavia až po právoplatnosti osvedčenia o dedičstve.
Mária27
08.04.11,18:14
zodpovedáš za dlhy dedičstva do výšky nadobudnutého dedičstva. Bohužiaľ aj za dlhy, ktoré sa objavia až po právoplatnosti osvedčenia o dedičstve.
Doplním: sú to dlhy, ktoré na dediča prechádzajú. Neprechádzajú len dlhy, ktoré mal poručiteľ osobne plniť, napr. výživné, dlhy z pracovného pomeru, zo zmlúv osobnom plnení (vykonanie diela) a pod.
Dlhy, ktoré prechádzajú, museli vzniknúť za života poručiteľa. Dlh za plyn mohol vzniknúť za života poručiteľovi, alebo po jeho smrti novému vlastníkovi (nájomcovi).
Beska
09.04.11,03:32
Ďakujem za info, vôbec ste ma nepotešili.