Vladi87
08.04.11,19:16
Zdravím,

nasťahoval som sa v decembri do zrekonštruovaného domu s vlastným vykurovaním KK Buderus Logamax plus GB152 s prietokovou prípravou TÚV.

Keďže v byte boli plesne a bol 3 roky neobývaný, bolo ho treba prekúriť. Silnú a slabú prevádzku sme mali najprv nastavenú na 23,5/22,5 a teraz máme 23/22°C

pri prechode do jari však začal jemne blbnúť.

Kotol má štyri prevádzkové fázy
H- = vykurovanie - príprava kúrenárskej vody podľa ekvitermiky (ak je požadovaná teplota vyššia ako nameraná)
H= = vykurovanie - príprava TÚV (ak je odber teplej vody)
OH = bola namerná požadovaná teplota
OY = nameraná teplota kúrenárskej vody je vyššia ako požadovaná (ak zohrejem kotol pri príprave TÚV a potom do radiatorov ide teplejšia voda, ako by mala)

V zime fungoval kotol tak, že buď bol vo fáze H- (keď bola v byte "zima"), alebo OH (keď bola požadovaná teplota - tj. 23°C)

Teraz na jar mi však robí zvláštnu vec. najprv je vo fáze H- a potom prejde rovno do fázy OY.

Ľudovo povedané, najprv je potreba vodu do kúrenia zohriať, a následne vypočíta, že voda v kúrení je vysoká. Vo fáze OY je pritom relatívne dosť často.

Ak v tejto fáze potom pustím teplú vodu 2x po sebe, vypíšemi chybu 2F (tj. kúrenárska voda na výstupe z kotla je príliš horúca, ako voda na spiatočke).

Neviete mi poradiť? ďakujem
presnidavka
02.06.11,08:37
Dobry den,
mam tento isty problem. Podarilo sa Vam to uz vyriesit? celu zimu mi hlasil kotol OY - voda na vystupe je teplejsia ako pozadovane. Ked som si ale prestavila pozadovanu teplotu v miestnosti na vyssiu ako som mala stabilne naprogramovane, zapol sa a kuril. Dnes mi ale kvoli opravam na omietkach demontovali radiator. Pri opätovnej montazi sa ho nepodarilo napustit a kurenie ,,rozchodit,, . Zacalo mi to pisat hlasenie 2F, pripadne 2P, 2Y. Viete mi prosim poradit, co ste s nim urobili?
Vopred dakujem.
fiunko
03.06.11,11:17
Skús na kotli vypnúť ekvitermiku a sleduj ho pár dní či sa to nezlepší. Mám tento istý kotol a pokiaľ som mal pustenú ekvitermiku tak kotol kúril skoro stále a po jej vypnutí (100% izbový termostat) sa problém odstránil. Neviem či to pomôžeme ale za skúšky nič nedáš:-)
Vladi87
16.06.11,19:23
Zdravím,

chybu 2F vypisuje stále, ale už márne hľadám nejaké indície, pretože to robí úplne sporadicky.

Teraz ako sa vonku oteplilo, (mám nastavené 23°C a v byte neklesne pod 25°C v noci), tak je stále vo fáze OH (pokiaľ nepúšťam vodu).

pri púštaní teplej vody, ale sporadicky padá do chyby 2F, ktorá niekedy trvá toľko, že asi 30s tečie studená voda a niekedy tak, že si to ani nevšimnem.

Plánujem však zavolať technika.

Inak podľa mňa môže byť chyba s trojcestným ventilom, pretože mi nejde do hlavy, prečo vypisuje kúrenársku chybu pri púštaní teplej vody - logicky to vychádza tak.

Mimochodom, napriek tomu, že kotol v lete nonstop nekúri (logicky - je teplo), stále sa po vypnutí prepína trojcestný ventil na kúrenie. V návode je spomenuté, že v lete sa priamo na kotli kúrenie vypína (t.j. dá sa vykurovacia teplota na 0), je to dobrá rada? nepomohlo by to?

Zdá sa mi zbytočné, že kotol prepína na kúrenie, keď minimálne do októbra kúriť urČite nebude :-)
Vladi87
20.06.11,21:10
MYSLÍM, ŽE TO MÁM.

Podarilo sa mi vytvoriť hypotézu, ktorá dáva zmysel a nenašiel som doposiaľ nič, čo by ju negovalo.

Toto mi pomohlo:

presnidavka

Dnes mi ale kvoli opravam na omietkach demontovali radiator. Pri opätovnej montazi sa ho nepodarilo napustit a kurenie ,,rozchodit,,

V mojom prípade sa chyba 2F prvýkrát v histórii kotla objavila v novembri 2010. V máji 2010 sme rekonštruovali byt s čím súvisela demontáž radiatorov a ich uskladnenie na 3 týždne v pivnici. Po rekonštrukcii sa radiátory len osadili naspäť (bez vyčistenia). V lete sa nekúrilo, takže kúrenárska voda stála v trubkách a kotol fungoval iba ako ohrievač TÚV.

Do decembra v byte nikto nebýval, iba sporadicky som ho došiel upratať, alebo len obzrieť. Na jeseň sa začalo kúriť a teda kúrenárska voda začala prúdiť vykurovacím okruhom a predpokladám, že zobrala aj nečistoty z nevyčistených radiátorov a zaniesla nimi trojcestný ventil.

Predpokladám, že po pustení teplej vody sa trojcestný ventil prepol, ale vďaka nečistote možno časť vody určená na TÚV prenikla do vykurovacieho okruhu. Keďže sa kúrilo, tak kúrenárska voda bola teplá a čidlo na spiatočke nameralo vysokú teplotu, rovnako ako čidlo na výstupe z kotla (laicky povedané, keď mi vykuruje kotol radiatory na 75°C, tak ak do 75°C presiakne pár kvapiek 60°C vody z TÚV, nič sa nestane).

Ak sa však objavil teplý deň (práve v tie dni mi v zime začal padať kotol do chyby), stalo sa to, že kúrenárska voda sa zohriala na izbovú teplotu. Ak som pustil teplú vodu, tak vďaka nečistote prenikla 60°C voda do vykurovacieho okruhu, ale keďže ten bol vychladnutý, čidlo na spiatočke nameralo hodnotu izbovú (teda tipujem tých +-20°C). Vzhľadom na stav 60°/20° kotol vyhlásil chybu 2F - "teplota nameraná na výstupe kotla je príliš vysoká oproti teplote nameranej na vstupe do kotla".

Tým sa dá vysvetliť aj zvyšovanie intenzity chyby postupným jarným oteplovaním a aj to, že pri púšťaní teplej vody mi de facto vypisovalo chybu kúrenia.

Rovnako sa tým dá vysvetliť aj to, že chyba sa nevyskytuje ak sa kúri a sporadicky sa vyskytuje ak sa nekúri (teda stav OY a OH) - sporadicky preto, lebo predpokladám, že niekedy sa do trojcestného ventilu nečistota nedostane a niekedy hej (vtedy padne do chyby).

Zajtra volám technikovi a oznámim mu moju konšpiráciu (o minuloročnej rekonštrukcii nevedel).

Predpokladám, že podobne sa dá vysvetliť aj prípad presnidavky :-)
presnidavka
25.06.11,15:15
Dobrý typ. Som sama ženská v domácnosti a s technikou narábam len so ,, sedliackym rozumom,, . Všetko som na dlhšie vypla. Znova zapla. Stále bol ten istý problém. Prestavovala som aj nastavené teploty, problém ale pretrvával. Fcia resetovania nefungovala. Remeselníci, čo mi odmontovali radiátor, ale tvrdili, že treba len doplniť tlak. Čo mi logicky aj sedelo ale na displei mi stále ukazovalo dostatočne vysoký tlak, tak som ho nedopĺňala ani po konzultácii s kúrenármi. Nakoniec som zohnala odborníka, čo pôvodne v tomto byte robil kúrenie. Pozrel sa na vec....a čudujme sa svete....stačilo len dopustiť tlak. Ono totiž ukazovateľ tlaku na dispei ukazuje nezmysly a už sa podľa neho neriadim. Dôležité je čo ukazuje manometer , ktorý je vidieť po odstránení krytu (priamo na vedeniach). Zatiaľ kotol funguje, aj keď je viac menej len v režime TUV. Uvidím čo mi to urobí v zime. V zime som mala nastavenú teplotu v byte na 21 stupňov. Ani pri nameranej teplote 19stupňov mi však kotol nezapol kúrenie. A stále mi ukazoval ,,teplota na výstupe vyššia ako nameraná,, tak ked som si chcela zakúriť som si naprogramovala izbovú teplotu na 24stupňov (čo samozrejme nie je dlhodobé riešenie).