majkamala
08.04.11,21:05
Dobrý deň, rada by som sa poradila, ako čistíte, resp. periete periny z čistej ovčej vlny. Nechcela by som sa unáhliť a mať potom spučené periny, chcela by som ich oprať, ale tak, aby ostali pekne vzdušné. ďakujem
Melnick
08.04.11,19:13
Dobrý deň, rada by som sa poradila, ako čistíte, resp. periete periny z čistej ovčej vlny. Nechcela by som sa unáhliť a mať potom spučené periny, chcela by som ich oprať, ale tak, aby ostali pekne vzdušné. ďakujem

Ja používam prostriedok na vlnu s obsahom lanolínu. Mám ich už strašne dlho /1993 /a či chceš, alebo nie, časom ...... :o

Neper ich v horúcej vode. Voda musí byť skôr letná, ako teplá.
lujza.j
08.04.11,19:28
majkamala
09.04.11,10:05
Ja používam prostriedok na vlnu s obsahom lanolínu. Mám ich už strašne dlho /1993 /a či chceš, alebo nie, časom ...... :o

Neper ich v horúcej vode. Voda musí byť skôr letná, ako teplá.


Ďakujem za odpovede, skusim ten prostriedok s lanolinom, len mi prosim este napiste, periete ich v pracke? v podstate ani neviem ci mi jedna perina vobec do pracky vojde a ako ich potom susite, nakolko na tej stranke ovcieruno uvadzaju neodstredovat, nesusit na slnku, nesusit v susicke, tak si to neviem predstavit, taka jedna moja perina ked namokne a kym by prirodzene vyschla zavesena na zinke nad vanou, tak by to trvalo hadam aj tyzden, a to by mi urcite zatuchla (((-:
ilona
09.04.11,11:08
Majkamala,ja sa chcem opýtať, či všetky hovoríte o rovnakých perinách. Ja mám tiež paplóny s ovčej vlny,no nenabrala som ešte odvahu ich prať a myslím si,že sa to ani nedá.Sú to klasicky poprešívané paplóny z vlny / z ostrihaných oviec/ robili nám to v Mikuláši ,ako boli páperové. Niekto máte na mysli aj takéto,alebo tie prikrývky, ovčieruno.
majkamala
09.04.11,11:35
Majkamala,ja sa chcem opýtať, či všetky hovoríte o rovnakých perinách. Ja mám tiež paplóny s ovčej vlny,no nenabrala som ešte odvahu ich prať a myslím si,že sa to ani nedá.Sú to klasicky poprešívané paplóny z vlny / z ostrihaných oviec/ robili nám to v Mikuláši ,ako boli páperové. Niekto máte na mysli aj takéto,alebo tie prikrývky, ovčieruno.


No pôvodne som mala v otázke na mysli presne také isté periny, aké spomínaš ty, ale v podstate ma zaujímajú aj tie prikrývky, tak snáď nám niekto poradí, ja tiež nemám odvahu prať tie periny, ale zase mám ich už 5 rokov a používali sme ich teda 5 zím, tak by sa už snáď aj hodilo nejako ich vyčistiť :D
Melnick
09.04.11,18:56
Ďakujem za odpovede, skusim ten prostriedok s lanolinom, len mi prosim este napiste, periete ich v pracke? v podstate ani neviem ci mi jedna perina vobec do pracky vojde a ako ich potom susite, nakolko na tej stranke ovcieruno uvadzaju neodstredovat, nesusit na slnku, nesusit v susicke, tak si to neviem predstavit, taka jedna moja perina ked namokne a kym by prirodzene vyschla zavesena na zinke nad vanou, tak by to trvalo hadam aj tyzden, a to by mi urcite zatuchla (((-:
majkamala, ja mám s praním vždy zážitok. Nikdy som ich neprala v pračke, ale do vane sa nasáčkujem s vnúčatami a poriadne sa vyšalieme , poskáčeme po nich a sú čisté. Po dôkladnom vypláchaní / mám dojem, že by som naplnila 3 bazény / ich nechám poriadne odtiecť a prevesím cez 3 šnúry - bývam v rodinnom dome a pod balkónom mám ideálne miesto na sušenie.:)

Asi tie periny nemáme rovnaké . :o Ja mám také ako na obrázku, ale celé biele.
majkamala
10.04.11,10:35
jeeej, tak to si musim este nejake vnucatka zaobstarat (((-: skusim to teda rucne v lete, a uvidim, dakujem vsetkym za rady (-:
Bruno Baran
14.12.15,08:33
ja to periem v práčke romo alebo v Tatramat mini máme to na chalupe a periny su vzdušné
mareko
14.12.15,10:11
Tiež používam prostriedok s lanolínom, no periem ich ručne vo vani vo vlažnej vode. Veľa vody, nechať odmočiť a potom ich "vymlátim" päsťami. Podľa potreby aj dva krát vymením vodu s prípravkom. Po vypustení vody nechám stiecť a odkvapkať, aby odtieklo čo najviac vody a až potom ich vyplákam. Robím to vždy v lete, vyvesím na balkóne na sušiak. V zime by v byte asi schli veľmi zle a dlho. Na práčku je to dosť objemné, preto radšej ručne vo vani. Dopĺňam, jedná sa o "prikrývky", nie sú prešívané. Na tvojom mieste by som "periny" dala asi radšej do čistiarne :(