henry.p
09.04.11,09:40
Dobrý deň,
otrebujem poradiť. Moja situácia:

V septembri roku 2005 som založil živnosť. Odvtedy som neodvádzal odvody do soc.poisťovne, rovnako ani do zdravotnej. Daňové priznanie som odovzdal iba za roky 2005 a 2006.

Teraz by som chcel dať veci do poriadku. Ocením radu kde začať a čo očakávať. Ďakujem.
Tweety
09.04.11,08:14
Dobrý deň,
otrebujem poradiť. Moja situácia:

V septembri roku 2005 som založil živnosť. Odvtedy som neodvádzal odvody do soc.poisťovne, rovnako ani do zdravotnej. Daňové priznanie som odovzdal iba za roky 2005 a 2006.

Teraz by som chcel dať veci do poriadku. Ocením radu kde začať a čo očakávať. Ďakujem.
Začala by som rokom 2007, ako prvým by bolo podanie DP za tento rok, samozrejme, ak vznikla daňová povinnosť.
henry.p
11.04.11,05:25
Ďakujem. Máte ešte niekto pre mňa nejaké múdre tipy? Bol by som vďačný.
Zoltán Kovács
11.04.11,05:41
V prvom rade potrebujeme ešte informácie od teba:
1. V rokoch 2007,2008,2009 a 2010 vznikla vôbec povinnosť podať daňové? Vykonával si živnosť?
2. Od roku 2005 živnostníci majú povinnosť podávať tzv. ročné zúčtovanie zdravotného poistenie. Odporúčam to riešiť v súčinnosti s poisťovňou.
3. Zanedbané povinnosti voči SP závisia od toho aká bude odpoveď na prvú moju otázku.
henry.p
11.04.11,14:07
V prvom rade potrebujeme ešte informácie od teba:
1. V rokoch 2007,2008,2009 a 2010 vznikla vôbec povinnosť podať daňové? Vykonával si živnosť?
Živnosť som vykonával počas všetkých rokov od 2005.


2. Od roku 2005 živnostníci majú povinnosť podávať tzv. ročné zúčtovanie zdravotného poistenie. Odporúčam to riešiť v súčinnosti s poisťovňou.
Závisí nejak táto záležitosť od daňových priznaní z roku 2007 a následných rokov?
Zoltán Kovács
11.04.11,15:01
Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia je od r. 2005 povinnosťou každého živnostníka, bez ohľadu na jeho príjmoch, či základu dane. Jednoducho povedané, ak si bol čo i len jeden deň v roku živnostníkom (szčo) vznikla povinnosť vykonania RZZP.
Odporúčam urýchlene navštíviť ZP a v súčinnosti s nimi dodatočne vykonať tieto zúčtovania, a prípadné nedoplatky uhradiť.
henry.p
12.04.11,08:12
Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia je od r. 2005 povinnosťou každého živnostníka, bez ohľadu na jeho príjmoch, či základu dane. Jednoducho povedané, ak si bol čo i len jeden deň v roku živnostníkom (szčo) vznikla povinnosť vykonania RZZP.
Odporúčam urýchlene navštíviť ZP a v súčinnosti s nimi dodatočne vykonať tieto zúčtovania, a prípadné nedoplatky uhradiť.

Ok, diky moc. Čiže tam môžem skočiť ešte predtým, ako podám všetky daňové priznania. Príjmy o platbách v ZP nerozhodujú, správne?
henry.p
12.04.11,08:14
3. Zanedbané povinnosti voči SP závisia od toho aká bude odpoveď na prvú moju otázku.

A prosím ťa, čo tá SP? Písal som vyššie, že živnosť som vykonával od roku 2005 a už si sa k tretiemu bodu, teda povinnostiam voči SP, nevrátil. Budem rád, ak mi to môžeš ešte upresniť.
Zoltán Kovács
12.04.11,10:15
Ok, diky moc. Čiže tam môžem skočiť ešte predtým, ako podám všetky daňové priznania. Príjmy o platbách v ZP nerozhodujú, správne?

Rozhodujú. Nikde som nepísal, že sa môže ZP vybaviť bez daňového priznania. Práve naopak, bez daň.priznania nie je možné si urobiť ročné zúčt. ZP.
Zoltán Kovács
12.04.11,10:17
A prosím ťa, čo tá SP? Písal som vyššie, že živnosť som vykonával od roku 2005 a už si sa k tretiemu bodu, teda povinnostiam voči SP, nevrátil. Budem rád, ak mi to môžeš ešte upresniť.

Voči SP bola tiež každoročne povinnosť podávať výpis z daňového priznania. Na základe čo sa zistí, či vznikne povinnosť platiť odvody alebo nie.

Takže aby sme to zhrnuli:

Najprv je potrebné si vysporiadať nepodané daňové priznania za roky, a až potom sa môžu riešiť ostatné veci voči ZP a SP.
Lenka1979
12.04.11,10:21
... to za celé tie roky Ti neprišla ani jedna upomienka zo žiadneho úradu???
A Tebe na povinnostiach tiež nezáležalo? No ked Ti dopočítajú aj penále z omeškania, neviem, neviem.. či sa doplatíš...
henry.p
12.04.11,11:36
Takže aby sme to zhrnuli:

Najprv je potrebné si vysporiadať nepodané daňové priznania za roky, a až potom sa môžu riešiť ostatné veci voči ZP a SP.

Už mi je to jasné a mám lepší prehľad, diky moc.

Ešte sa spýtam.
1. Čo môžem okrem nedoplatkov na jednotlivých úradoch očakávať? Pravdepodobne aj penále a pokuty. Či pokuty nie, keď nie som nikde vedený ako dlžník?
2. Prípadne, dá sa potom proti niečomu odvolávať? Také informácie či niekoho skúsenosti by mi tiež pomohli.
bizonik
12.04.11,12:48
Dobry den ,neviem kde sa mam pytat kedze mi tema nesla vytvorit.
Tak napisem sem chcem sa spytat na ukoncenie prac.pomeru ked dostanem k 30.marcu a chcel by som ist na Urad prace ale uz je trebars 15 april.
Je tan tusim ze do 7 dni ste povinny to nahlasit na Urad prace aj do Zdravotnej poistovne.Co ak som tak nespravil a pridem az 15 aprila?Hrozi mi pokuta,alebo ze sa na mna vykaslu a nedaju mi moznost byt prihlaseny a aj platit za mna zdravotnu poistku,tych 6 mesiacov na co ma clovek tusim narok?
veronikasad
12.04.11,12:52
Dobry den ,neviem kde sa mam pytat kedze mi tema nesla vytvorit.
Tak napisem sem chcem sa spytat na ukoncenie prac.pomeru ked dostanem k 30.marcu a chcel by som ist na Urad prace ale uz je trebars 15 april.
Je tan tusim ze do 7 dni ste povinny to nahlasit na Urad prace aj do Zdravotnej poistovne.Co ak som tak nespravil a pridem az 15 aprila?Hrozi mi pokuta,alebo ze sa na mna vykaslu a nedaju mi moznost byt prihlaseny a aj platit za mna zdravotnu poistku,tych 6 mesiacov na co ma clovek tusim narok?
Prihlásiť sa na UP nie je povinnosť. Ak evidenciu stihneš do 7 dní, zaevidujú ťa ako uchádzača od 1. dňa skončenia prac.pomer.

Ak prídeš neskôr, odo dňa doručenia prihlášky. Chýbajúce dni od skončenia prac.pomeru si musíš doplatiť v zdr. poisťovni ako samoplatitel. Doba evidencie na UP nie je obmedzená, ak splniš podmienky na výplatu dávky v nezamestnanosti, táto sa vypláca po dobu 6 mesiacov.
bizonik
12.04.11,12:56
Diky za odpoved,lebo v zdravotnej poistovni mi bolo povedane ze ak nahlasim neskoro ,mozu ma sankciovat.
A ze aj na Urad prace musim ist do 7 dni odo dna vypovede,ale asi mala na mysli ze aby som nemal teda problemy s platenim si sam to co som zmeskal:)
Mam odrobenych 18 mesiacov cize asi nesplnam na davky v nezamestnanosti,ale nejake tie socialne davky ako boli volakedy,neviem si su aj teraz snad mam narok.
veronikasad
12.04.11,13:00
Diky za odpoved,lebo v zdravotnej poistovni mi bolo povedane ze ak nahlasim neskoro ,mozu ma sankciovat.
A ze aj na Urad prace musim ist do 7 dni odo dna vypovede,ale asi mala na mysli ze aby som nemal teda problemy s platenim si sam to co som zmeskal:)
Mam odrobenych 18 mesiacov cize asi nesplnam na davky v nezamestnanosti,ale nejake tie socialne davky ako boli volakedy,neviem si su aj teraz snad mam narok.
V ZP ťa môžu sankcionovať za nesplnenie oznamovacej povinnosti - že si sa do 8 dní od skončenia prac.pomeru neprihlásil ako samoplatitel.

Na Úrad práce ísť nemusíš (ak nechceš aby za teba ZP platil štát). 7-dňovú lehotu si zmeškal, spätne sa prihlásiť nemôžeš ...

Nárok na dávku v nezamestnanosti nemáš, potrebuješ 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch.
bizonik
12.04.11,13:09
V ZP ťa môžu sankcionovať za nesplnenie oznamovacej povinnosti - že si sa do 8 dní od skončenia prac.pomeru neprihlásil ako samoplatitel.

Na Úrad práce ísť nemusíš (ak nechceš aby za teba ZP platil štát). 7-dňovú lehotu si zmeškal, spätne sa prihlásiť nemôžeš ...

Nárok na dávku v nezamestnanosti nemáš, potrebuješ 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch.

Ok,jasne ze chcem aby za mna stat platil zdr.poistenie,urcite tam na Urad prace pojdem.

A k tej sankcii,aku pokutu mozem ocakavat kolko € to je? Tou 7 dnovou lehotou co som premeskal a spatne ze sa nemozem prihlasit si myslela tu zdravotnu poistku vsak?
veronikasad
12.04.11,13:13
Ok,jasne ze chcem aby za mna stat platil zdr.poistenie,urcite tam na Urad prace pojdem.

A k tej sankcii,aku pokutu mozem ocakavat kolko € to je? Tou 7 dnovou lehotou co som premeskal a spatne ze sa nemozem prihlasit si myslela tu zdravotnu poistku vsak?
Myslela som úrad práce. V zdr.poisťovni sa musíš zaevidovať ako samoplatitel od 1.4.2011. Pokutu teraz nedostaneš (či ti nepríde neskôr zaručiť neviem) ...
bizonik
12.04.11,13:33
Dakujem este raz za odpovede,napisal som ti sukromnu spravu,uz to tu nechcem zakydavat zbytocne,kedze mi je uz vacsina jasna:)
henry.p
13.04.11,05:02
Dobré ránko! Aby sme sa vrátili k mojej téme, zopakujem posledné otázočky pre tých, ktorí majú nejaké skúsenosti.

1. Čo môžem okrem nedoplatkov na jednotlivých úradoch očakávať? Pravdepodobne aj penále a pokuty. Či pokuty nie, keď nie som nikde vedený ako dlžník?
2. Prípadne, dá sa potom proti niečomu odvolávať? Také informácie či niekoho skúsenosti by mi tiež pomohli.
EMILY04
13.04.11,05:23
1. Daňový úrad ti pravdepodobne vyrúbi penále a tiež aj pokutu za nepodané daňové priznania. Soc. poisťovňa a ZP počítam, že až pri kontrole. Je potrebné čo najskôr si vysporiadať tieto veci, v prvom rade DÚ.
2. Odvolanie DU, ťažko obstojí, máš nejaký konkrétny dôvod, prečo si si neplnil povinnosti voči DÚ, Soc.poisť. a ZP?
veronikasad
13.04.11,06:01
Dobré ránko! Aby sme sa vrátili k mojej téme, zopakujem posledné otázočky pre tých, ktorí majú nejaké skúsenosti.

1. Čo môžem okrem nedoplatkov na jednotlivých úradoch očakávať? Pravdepodobne aj penále a pokuty. Či pokuty nie, keď nie som nikde vedený ako dlžník?
2. Prípadne, dá sa potom proti niečomu odvolávať? Také informácie či niekoho skúsenosti by mi tiež pomohli.
Pokutu za neskoré podanie DP z DU určite dostaneš. Nemá význam sa voči nej odvolávať.

Pokutu za nepodanie RZZP asi tiež - pokutu nerieši prísl.zdr.poisťovňa, ale Úrad pre dohlad nad zdr.starostlivosťou. Tam pred podaním RZZP treba splniť v ZP oznamovaciu povinnosť ako SZČO (bol si len SZČO, alebo aj zamestnancom ?)

Sociálna poisťovňa - tam ti možno ani povinná registrácia nevznikla, ak tvoj príjem v konkrétnom kal. roku neprekročil 12-násobok min.vymer.základu. Aké si mal príjmy=tržby?
henry.p
13.04.11,10:31
Pokutu za nepodanie RZZP asi tiež - pokutu nerieši prísl.zdr.poisťovňa, ale Úrad pre dohlad nad zdr.starostlivosťou. Tam pred podaním RZZP treba splniť v ZP oznamovaciu povinnosť ako SZČO (bol si len SZČO, alebo aj zamestnancom ?)

Bol som len SZČO. Ohľadom ZP teda stačí, keď prídem podať a vyplatiť všetky RZZP do ZP? Oznamovaciu povinnosť vybavím spolu s tým, ak dobre rozumiem. Má s tým teda niečo aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou? Nerieši ten len dlžníkov, ktorí sú aj v zozname na stránke poisťovne? (Tam nefigurujem.)
henry.p
13.04.11,10:36
Sociálna poisťovňa - tam ti možno ani povinná registrácia nevznikla, ak tvoj príjem v konkrétnom kal. roku neprekročil 12-násobok min.vymer.základu. Aké si mal príjmy=tržby?

Pre tento výpočet sú rozhodné celkové príjmy alebo výsledok po odpočítaní položiek? Aký môže byť môj ročný príjem, aby povinnosť registrácie nevznikla?
(Odvody pre dôchodok, nemocenské atď. sa v takom prípade platia dobrovoľne?)

A ďakujem ti za odpovede!
veronikasad
13.04.11,10:37
Bol som len SZČO. Ohľadom ZP teda stačí, keď prídem podať a vyplatiť všetky RZZP do ZP? Oznamovaciu povinnosť vybavím spolu s tým, ak dobre rozumiem. Má s tým teda niečo aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou? Nerieši ten len dlžníkov, ktorí sú aj v zozname na stránke poisťovne? (Tam nefigurujem.)
Nesplnil si si oznamovaciu povinnosť, ZP o tebe nevie, že si živnostník (v čase vzniku tvojej živnosti ešte ŽU nenahlasoval do ZP). Inak by ťa už dávno Úrad pre dohlad nad zdr.starostlivosťou vyzval na podanie RZZP.

Takže,ako ti už bolo viackrát poradené - ak si chceš v týchto veciach urobiť poriadok - začni na DU, podaním DP.
henry.p
13.04.11,10:42
Nesplnil si si oznamovaciu povinnosť, ZP o tebe nevie, že si živnostník (v čase vzniku tvojej živnosti ešte ŽU nenahlasoval do ZP). Inak by ťa už dávno Úrad pre dohlad nad zdr.starostlivosťou vyzval na podanie RZZP.

Takže,ako ti už bolo viackrát poradené - ak si chceš v týchto veciach urobiť poriadok - začni na DU, podaním DP.

Áno, dik, tomu rozumiem, kde treba začať, už sa na tom pracuje. Potreboval som si len ujasniť, čo mám kde očakávať.
bizonik
10.11.12,17:32
Dobrý deň Vám,mam otazky tykajuce sa dodatocneho dochodkoveho poistenia,som od aprila 2011 vedeny na Urade prace ako nezamestnany,ale medzi tym som bol uz aj PN .Viem ze to bolo niekedy minuly rok tak vyse mesiaca,ale nebol som vtedy nemocensky poisteny ,cize som nepoberal nic,ale neviem ci to ma nejaky vplyv na to dodatocne doch.poistenie.Presne podla tohoto formulara co je na tejto stranke http://www.socpoist.sk/formulare-ohc/48016s totoje to presne nazov : Žiadosť o dodatočné zaplatenie poistného na dôchodkové poistenieŽiadosť o dodatočné zaplatenie poistného na dôchodkové poistenie
Chcem to tam vyplnit trebars ze od toho aprila 2011 do trebars 31.decembra 2011.Ako dal by som to aj do teraz cize 1.novembra,len teraz mam tiez ten problem ze uz som vyse 5 mesiacov PN.Cize neviem ci to mozem aj takto urobit,ci to PN sa nejak nebije s tym ze som na Urade prace ,ci to ma nejaky vplyv na to.Mne ide hlavne o tie odpracovane roky aby som to mohol doplatit.Keby som nahodou sa ocitol na ciastocnom invalidnom dochodku(co sa dufam nestane)Nakolko aj teraz mam uz lepsi zdr.stav a chcem sa zacat opat prebijat v zamestnani.
A este k tymto veciam viete mi cca problizne vypocitat na kolko by ma vyslo to doplatenie toho dodatocneho dochodku trebars od toho aprila2011 do konca decembra 2011?
Lebo podla tohoto si to ja neviem vyratat,ale je mi jasne z toho textu ,ze sa mi viac oplati to uhradit do konca roku 2012.Lebo od januara 2013 sa to dava na tych 50% ako tam pisu: http://www.socpoist.sk/aktuality-od-januara-2013-bude-novy-zaklad-pre-vypocet-dodatocneho-dochodkoveho-poistenia-/48411s54290c
Neviem ci je vyhodne to ratat z toho minimalneho vymeriavaceho zakladu,mam nejakych cca tisic €,ze ako by ste mi poradili vy skusenejsi?Urcite by som dal na Vase rady.
Dakujem
bizonik
10.11.12,17:39
Este len dodam k tomu UP samozrejme cely cas aj pocas PNky som tam odovzdaval papiere a vsetko tam mam ok.Skor uz mi ide aj o to aspon aj doplatit nejake to obdobie a mozno uz aj cele to obdobie co som bol vedeny na UP aj pocas PNky.Aby mi nechybali tie odpr.roky,keby som mal ist na ciastocny inv.dochodok.A hlavne ci to mozem aj v tom formulary takto trebars uviest to obdobie,ked som bol aj PN v tom obdobi,trebars april 2011 az do november 2012 a ta suma co by mi tam vysla aj je dost dolezita.Mam tak akosom pisal tisic € ,ze aky zaklad tam vymeriavaci uviest,co by bolo najlepsie?RAdsej som to napisal este takto,lebo tam vyssie som sa zase motal a pisal asi dost zamotane.
Katy a R
10.11.12,18:04
Este len dodam k tomu UP samozrejme cely cas aj pocas PNky som tam odovzdaval papiere a vsetko tam mam ok.Skor uz mi ide aj o to aspon aj doplatit nejake to obdobie a mozno uz aj cele to obdobie co som bol vedeny na UP aj pocas PNky.Aby mi nechybali tie odpr.roky,keby som mal ist na ciastocny inv.dochodok.A hlavne ci to mozem aj v tom formulary takto trebars uviest to obdobie,ked som bol aj PN v tom obdobi,trebars april 2011 az do november 2012 a ta suma co by mi tam vysla aj je dost dolezita.Mam tak akosom pisal tisic € ,ze aky zaklad tam vymeriavaci uviest,co by bolo najlepsie?RAdsej som to napisal este takto,lebo tam vyssie som sa zase motal a pisal asi dost zamotane.
No ak som dobre pochopila - tak chceš doplatiť dôchodkové poistenie
A to mi povedz - že načo teraz :confused::eek: - to chceš len tak úverovať sociálnu poisťovňu?
veď ak v budúcnosti by si to potreboval - napr k ID - tak doplatíš potom - keď to bude aktuálne.
Dovtedy sa všeličo môže zmeniť ešte !
Obdobia - za ktoré môžeš poistné spätne doplatiť nájdeš v § 142 zák o SP.
veronikasad
10.11.12,18:07
Este len dodam k tomu UP samozrejme cely cas aj pocas PNky som tam odovzdaval papiere a vsetko tam mam ok.Skor uz mi ide aj o to aspon aj doplatit nejake to obdobie a mozno uz aj cele to obdobie co som bol vedeny na UP aj pocas PNky.Aby mi nechybali tie odpr.roky,keby som mal ist na ciastocny inv.dochodok.A hlavne ci to mozem aj v tom formulary takto trebars uviest to obdobie,ked som bol aj PN v tom obdobi,trebars april 2011 az do november 2012 a ta suma co by mi tam vysla aj je dost dolezita.Mam tak akosom pisal tisic € ,ze aky zaklad tam vymeriavaci uviest,co by bolo najlepsie?RAdsej som to napisal este takto,lebo tam vyssie som sa zase motal a pisal asi dost zamotane.
Kolko máš rokov a kolko rokov dôchodkového poistenia ?
bizonik
10.11.12,18:12
No chcel som mat vsetko uz na poriadku,pokial mam este peniaze,som myslel ze to teraz doplatim nech tam nemam uz tu dieru a mal by som pokoj.Inak hladam cez googl ten paragraf12 nejak to neviem najst.Ale aspon z toho co som pisal vyssie,by som to mal splnat asi,neviem co je tou PN pocas evidencie na Urade Prace,ci sa to nejako meni vtedy?A ci pri tom formulari nemusim na to brat ohlad,keby som to dodatocne vyplnal doch.poistenie.
Vies islo mi skor o to aby som mal pokoj uz na dusi,ked su nejake bubaciky a neviem co bude neskor.Aby som nebol na mizine a bol uplne bez penazi a nemohol si potom doplatit nic a este by som nemal ani narok na ciast.invalidny tym padom.Aspon teda to obdobie od aprila 2011 do 31.decembra 2011 nech mam.To by si mi vedela vyratat cca ako by sa mi to oplatilo zaplatit?Ci mam naozaj na to radsej kaslat a nechat to tak a ist dalej sa skusat prebijat?Lebo pri tom mojom chatrnom zdravi je to nic moc,ale dam teda na teba a urcite nezaplatim cele to obdobie.Skor len ten rok 2011 co osm tam mal.
bizonik
10.11.12,18:14
Veronika mam 29 a naozaj presne netusim,ale priblizne nejake 3roky,cize s tymto keby som doplatil by to bolo cca okolo 5 rokov.Tym padom by som mal narok uz na ciatocny inv.dochodok aspon co sa tyka tych ich odpracovanych rokov.Lebo tam je to ako som pozeral tusim od 28 do 34 rokov uz musi mat clovek 5 a viac rokov odpracovanych.
To preco mam tak malo of.odpracovanych rokov neries,ale bol som aj blbec-cize je to mojou aj vinou.
veronikasad
10.11.12,18:23
Veronika mam 29 a naozaj presne netusim,ale priblizne nejake 3roky,cize s tymto keby som doplatil by to bolo cca okolo 5 rokov.Tym padom by som mal narok uz na ciatocny inv.dochodok aspon co sa tyka tych ich odpracovanych rokov.Lebo tam je to ako som pozeral tusim od 28 do 34 rokov uz musi mat clovek 5 a viac rokov odpracovanych.
To preco mam tak malo of.odpracovanych rokov neries,ale bol som aj blbec-cize je to mojou aj vinou.
Počet rokov dôch.poistenia potrebných pre vznik nároku na ID máš tu

§ 72
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-09-2012-a.html#hore)

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
e) nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
f) nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.

Ak nemáš zdravotné problémy, radšej si euráčiky odlož na horšie časy a pokračuj v práci s dôchodkovým poistením (tvoje odpracované roky neriešim).
bizonik
02.01.13,22:18
Dobry den presiel nejaky nie dlhy casa som tu znovu.Tak zdrv.stav sami zhorsil alekarka mi samaodporucila nech zbehnem na Socialnu poistovnu na Zahradnicku "Posudkova komisia" a popytam sa tam ohladom invalidneho dochodku ciastocneho-naplny nebudem mat narok.Tak chcem vediet len teda som cca 20 mesiacov na Urade prace v evidencii nezamestnany.&Co si tam mam pytat a ci mi tam vydaju a mam na to narok,aby mi ukazali kolko mam tych rokov,a na kolko viem ze cca asi 3 roky nieco ci tam hned aj mi vediapovedat,ci si to mozem doplnit ,toobdobie co som na Urade Prace?Aby som splnil tych ich 5 rokov odpracovanych ci doch.poistenia kedze som osoba nad 28 rokov.Neviem na ako principe totam funguje,nechcem byt odtial odmietnuti ci vyhodeny alebo co,ten kto ma uz skusenosti ako to tam chodi,by mi mohol poradit,dakujem.
A este samozrejme akou sumou si to najlepsie potom doplatit ,tiemesiace co sabudu dat co som bol na UP,ale o tom potom,to nechcem predbiehat,hlavne je aby mi to vyslo nad tych 5 rokov.Potommozem uvazovat nad tym kolko tam doplatit z akeho vymeriavaceho zakladu ci ako sa tomu hovori.Aby ked mi uznaju ciast.invalidny som to trosku navysil,kedze par stovak eur mam ...