Taynee
09.04.11,13:23
Ahojte, prednedávnom som si kúpila 1 izbový byt v Košiciach (35 m2) a keďže nie som úplne zorientovaná vo všetkých cenách, tak by som sa chcela poradiť v otázke financií. Nájom platím 120 € ( mám nahlásené 2 osoby, hoci bývam sama ). Rozmýšľam, že nahlásim len jednu osobu, ale neviem, či to nejak radikálne zníži cenu - aj tak sa mi zdá suma 120 € veľa.
Za elektrinu platím 30 EUR mesačne... je to veľa za jednoizbák? Vyúčtovanie som ešte nedostala, takže neviem ako som na tom.
Za plyn platím 5 EUR ( ale je pravda, že veľa nevarím - prichádzam domov až večer a bývam sama.. )

Bola by som rada, ak by mi niekto poradil ako si upraviť platby, prípadne koľko platíte Vy sami za jednoizbový byt apd.

Ďakujem krásne :)
doktor01
09.04.11,12:23
Z uvedeného nie je zjavné dokopy nič. Pripadá mi to ako povedať moje auto má spotrebu 10l/100 km.
Ak chceš konkrétnu radu je potrebné uviesť aj ostatné parametre ako sú napr.: spotreba vody, spotreba tepla...
Tiež sa ťažko bude porovnávať keď nevieme či ide o zateplenú stavbu po výmene okien, či máš vlastné vykurovanie....
Za el. energiu sa mi zdá 30€ trochu priveľa, ale nepoznáme, čo máš všetko ponapájané (el. rúra, chladnička a ostatné spotrebiče?+ ako často sú používané?) Pokiaľ máš staršie spotrebiče, tak aj tie môžu spôsobovať vyššiu spotrebu. Jednoducho je potrebné spraviť si audit, čo všetko máš pozapájané a prípadne zvážiť kde sú možnosti úspory.
Čo sa tyká počtu osôb samozrejme, že je potrebné to riešiť, ak tam býva len jedna osoba. Ak si len vezmeš (len z tohto dôvodu) mesačnú úsporu 5 €, tak ročne to máš 60 €.
Ďalším faktom môže byť, že zálohové platby platíš vo výške predchádzajúceho majiteľa (a ak tam žili 2 osoby, tak samozrejme platíš viac a pri ročnom vyúčtovaní budeš mať pekný preplatok).
Zitulda
09.04.11,13:01
Po prvé k vete, "mám nahlásené dve osoby, ale bývam sama". Prečo máš dve osoby nahlásené?... to rozumieť tak, že keď si kúpila byt ste boli dvaja a teraz si sama? Ak je to tak, môžeš si ísť to upraviť ku správcovi, a ako máte účtované niektoré platby v zálohových predpisoch, či sú za osobomesiace? V tom prípade, choď, a daj si to upraviť, ale akkaždý byt platí rovnako, tak to je jedno.
A súhlasím s doktorom, za elektriku Ti dali asi predpis podľa predošlých spotrieb, ale aj o tom by si sa mala poinformovať, či sa to dá upraviť, nestojí ťa to nič, iba trochu behania po úradoch.No a nakoniec, všetko záleží od všetkého...staré el spotrebiče veľa žerú, aj žiarovky tiež. Ak sa nemýlim, dá sa u dodávateľa el, energie požičať nikečo ako merač spotreby jednotlivých el.spotrebičov, skús! Je to dobrá vec, až na to, že ak zistíš koľko Ti veľa žerie stará chladnička, čo práčka, máš na obzore výdaje na nové (ako sma mali my) ale oplatí sa to.
bubkoch
09.04.11,15:48
okrem fondu oprav a kurenia ziadna polozka v mesacnych nakladoch nema nic spolocne s velkostou bytu ... ostatne su bud pausalne naklady (správna rezia, poistenie, upratovanie, atd) alebo naklady zavisle od tvojej individualnej spotreby (voda, elektrina, plyn, ohrev TV, ...)
anonym222
10.04.11,09:56
Nájomne 120Euro môže byť veľa, ale ani nemusí. Záleží na tom, kde bývaš a či bol dom opravovaný, a teda koľko sa platí do FO, a samozrejme koľko tepla a teplej vody používaš.
30 euro za elektriku sa mi zdá trochu veľa na 1-izbový byt a 1 osobu, ktorá chodí domov iba večer.
Stanislav 1975
10.04.11,10:21
85% nákladov, teda paleta ktorú zaplatíš je za teplo( vykurovanie) a za teplú vodu- t.zn. toto sama vieš ovplyvniť, takže to je jedno kolko si dáš platiť ako preddavok- zvyšok ti vrátia- len si ustráž tieto 2 položky- ostatné sú také pár eurovky, to nieje nič je strašné ( výťah a pod. to je pár šupek v celkovom vyúčtovaní...)
buchač
10.04.11,13:37
Ahojte, prednedávnom som si kúpila 1 izbový byt v Košiciach (35 m2) a keďže nie som úplne zorientovaná vo všetkých cenách, tak by som sa chcela poradiť v otázke financií. Nájom platím 120 € ( mám nahlásené 2 osoby, hoci bývam sama ). Rozmýšľam, že nahlásim len jednu osobu, ale neviem, či to nejak radikálne zníži cenu - aj tak sa mi zdá suma 120 € veľa.
Za elektrinu platím 30 EUR mesačne... je to veľa za jednoizbák? Vyúčtovanie som ešte nedostala, takže neviem ako som na tom.
Za plyn platím 5 EUR ( ale je pravda, že veľa nevarím - prichádzam domov až večer a bývam sama.. )

Bola by som rada, ak by mi niekto poradil ako si upraviť platby, prípadne koľko platíte Vy sami za jednoizbový byt apd.

Ďakujem krásne :)


okrem fondu oprav a kurenia ziadna polozka v mesacnych nakladoch nema nic spolocne s velkostou bytu ... ostatne su bud pausalne naklady (správna rezia, poistenie, upratovanie, atd) alebo naklady zavisle od tvojej individualnej spotreby (voda, elektrina, plyn, ohrev TV, ...)

Ale má ...

Jedna alebo dve osoby ...smetie si opomenul ...;)

Základom výpočtu nižšej sadzby pre "bytovkárov" by mal byť podľa návrhu ročný poplatok za odpad štvorčlennej rodiny z domu. Nová výška poplatku by potom mala byť 0,068 eura na osobu a deň. „V prípade, že v byte je viac členov domácnosti ako štyri, v nariadení sa ustanoví maximálna suma, t. j. 99,792 eura, ktorú zaplatia poplatníci v jednej bytovej jednotke za kalendárny rok," uvádza návrh. Ten bol už zaslaný na magistrát, radnica sa zatiaľ k nemu nevyjadrila. Návrh predkladá Marek Kažimír, starosta MČ - Krásna
Na magistráte je to anabáza jak sviňa ...to odhlásenie od pobytu ...;)

Všeobecne záväzné nariadenie mesta Košice č. 100
o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady na území mesta Košice
(nariadenie o poplatku za komunálne odpady)
http://www.kosice.sk/vzn.asp?id=108
Taynee
10.04.11,18:41
Ahojte, ďakujem za názory. Pôvodne sme mali bývať v byte dvaja, ale napokon to dopadlo takto. Preto som si aj nahlasovala dve osoby. Inak elektriku som si nastavila ja - teda po odporúčaní pracovníka na call centre. Je mi jasné, že môžem dostať preplatok, a oni mi asi sami znížia preddavkové platby.
Bytový dom je zateplený, byt je pomerne teplý, okná sú plastové, v zime som veľa ani nekúrila. Najviac ma bude zaujímať vyúčtovanie za vodu, lebo tej asi spotrebujem dosť.

Tak teda zájdem za správcom prehlásiť počet osôb a budem čakať na rozúčtovanie.