KIKA12345678
09.04.11,17:26
Ahojte poraďáci,

dobre viem, že sa tu táto téma riešila už niekoľko krát, no rada by som sa spýtala na niekoľko doplňujúcich informácií. Moja stará mama na mňa chce prepísať byt v OV, informácie mám zatiaľ také, že bude potrebné odniesť na kataster kúpno-predajnú alebo darovaciu zmluvu, návrh na vklad, potvrdenie od správcu a kolok.
Viete mi poradiť, či tieto dokumenty si môže človek spísať aj sám, keď áno, či je na to nejaký podklad, alebo to radšej prenechať notárovi/právnikovi? Tento výkon je určite spoplatnený, a práve teraz nemáme veľa prostriedkov :)
No a posledná moja otázka je, či energie - teda plyn, voda, elektrina - môžu zostať písané na moju starú mamu, keďže ona si to tak praje.

Ďakujem vám veľmi pekne vopred za rady. :---
ivka70
09.04.11,18:29
Podklady pre kataster si mozete spisat aj sami, ak vsak nebudu mat vsetky pravne nalezitosti, tak vam kataster dokumenty vrati a bude sa prepis bytu predlzovat.
Energir mozu ostat pisane na starej mame, nie je to problem, vlastnik bytu nemusi byt odberatel energii.
buchač
10.04.11,14:02
Ahojte poraďáci,

dobre viem, že sa tu táto téma riešila už niekoľko krát, no rada by som sa spýtala na niekoľko doplňujúcich informácií. Moja stará mama na mňa chce prepísať byt v OV, informácie mám zatiaľ také, že bude potrebné odniesť na kataster kúpno-predajnú alebo darovaciu zmluvu, návrh na vklad, potvrdenie od správcu a kolok.
Viete mi poradiť, či tieto dokumenty si môže človek spísať aj sám, keď áno, či je na to nejaký podklad, alebo to radšej prenechať notárovi/právnikovi? Tento výkon je určite spoplatnený, a práve teraz nemáme veľa prostriedkov :)
No a posledná moja otázka je, či energie - teda plyn, voda, elektrina - môžu zostať písané na moju starú mamu, keďže ona si to tak praje.

Ďakujem vám veľmi pekne vopred za rady. :---
Doklady :
1. návrh na vklad , ktrého súčasťou je :
2. kúpno-predajná alebo darovacia zmluva
- kde je potrebné vypísať všetky náležitosti predmetného bytu
- nacionále zúčastnených
3. kolok 66 €

...potvrdenie od správcu nemusí byť ...
MarianM
10.08.11,11:10
Na to potvrdenie som síce paragraf nenašiel, ale keď som ho nedoložil, tak mi konanie prerušili podľa paragrafu 5 odst. 2 zákona 182/1993 z.z.. Ale ten hovorí o úplne inom.
Pripadám si ako debil. A pritom by si tak mal pripadať niekto iný, ten, kto sa na ten paragraf odvoláva.
Ak nemám pravdu, tak mi niekto, kto má právne vzdelanie a rozumie veci, napíšte. Ďakujem.
Mária27
10.08.11,11:31
§5 odst. 2 zákona 182/1993 z.z.:

(2) Prílohou zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo zmluvy o prevode vlastníctva nebytového priestoru je vyhlásenie správcu alebo predsedu spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, že vlastník bytu nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv; to neplatí, ak ide o prvý prevod vlastníctva bytu. Ak ide o prvý prevod vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru, prílohou zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo zmluvy o prevode vlastníctva nebytového priestoru je aj vyhlásenie prenajímateľa o tom, že nájomca bytu alebo nebytového priestoru nemá žiadne nedoplatky na nájomnom a na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru
MarianM
10.08.11,11:38
Ja som našiel v zbierke :(2) Vlastníctvo bytu alebo nebytového priestoru v
dome, spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach
domu, na spoločných zariadeniach domu a na príslušenstve
a spoluvlastnícky podiel na pozemku sa nadobúdajú
vkladom do katastra nehnuteľností.

pre istotu prilepím ešte celý paragraf.
§ 5
Z m l u v a o p r e v o d e v l a s t n í c t v a b y t u
a n e b y t o v é h o p r i e s t o r u v d o m e
(1) Zmluva o prevode vlastníctva bytu alebo zmluva
o prevode vlastníctva nebytového priestoru v dome
musí okrem všeobecných náležitostí9) obsahovať
a) popis bytu alebo nebytového priestoru v dome a
príslušenstva bytu,5) vymedzenie polohy bytu alebo
nebytového priestoru v dome, určenie rozsahu
podlahovej plochy a vybavenia bytu a nebytového
priestoru v dome,
b) vymedzenie spoluvlastníckeho podielu vlastníka
bytu alebo nebytového priestoru v dome na spoločných
častiach domu a spoločných zariadeniach
domu, na príslušenstve a na pozemku, pričom
veľkosť spoluvlastníckeho podielu je daná podielom
podlahovej plochy bytu alebo nebytového
priestoru k úhrnu podlahových plôch všetkých
bytov a nebytových priestorov v dome,
c) určenie a popis spoločných častí domu, spoločných
zariadení domu a príslušenstva a prípadne určenie,
ktoré časti domu sú spoločné len niektorým
vlastníkom bytov a niektorým vlastníkom nebytových
priestorov v dome,
d) určenie technického stavu domu, bytov a nebytových
priestorov znaleckým posudkom so špecifikovaním
opráv, ktoré treba nevyhnutne vykonať v
najbližších dvanástich mesiacoch, ak o to nadobúdateľ
požiada,
e) úpravu práv k pozemku, na ktorom je postavený
dom, a k pozemku, ktorý patrí k domu, napríklad
dvor, záhrada (ďalej len „priľahlý pozemok“),
f) vyhlásenie vlastníka bytu alebo nebytového priestoru
v dome o pristúpení k zmluve o spoločenstve
vlastníkov alebo k zmluve o výkone správy,
g) úpravu práv k účelovým objektom civilnej ochrany
obyvateľstva, ak také v dome sú.
(2) Vlastníctvo bytu alebo nebytového priestoru v
dome, spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach
domu, na spoločných zariadeniach domu a na príslušenstve
a spoluvlastnícky podiel na pozemku sa nadobúdajú
vkladom do katastra nehnuteľností.10)
(3) S návrhom na zápis vkladu vlastníckeho práva
do katastra nehnuteľností sa predloží dokumentácia,
z ktorej je zrejmá poloha a plocha bytu a nebytového
priestoru v dome, spoločných častí domu a spoločných
zariadení domu a príslušenstva. K prvej zmluve o prevode
vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v
dome sa pripoja situačné plány jednotlivých poschodí
domu s vyznačením jednotlivých bytov a nebytových
priestorov v dome, ich čísiel a identifikácia pozemku.
Návrh na zápis a dokumentáciu je povinný predložiť
predávajúci.
(4) Práva a povinnosti zo zmluvy o prevode vlastníctva
bytu alebo nebytového priestoru v dome prechádzajú
na právneho nástupcu vlastníka bytu alebo
nebytového priestoru v dome.
(5) Ak nedôjde k prevodu vlastníctva všetkých bytov
a nebytových priestorov v dome, je pôvodný vlastník
domu vlastníkom ostatných bytov a nebytových priestorov
v dome, spoluvlastníkom spoločných častí domu,
spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku
a má práva a povinnosti vlastníka bytov a
nebytových priestorov v dome.
Mária27
10.08.11,11:41
V Zbierke nehľadaj, nie je to novelizované.
Na Porade v sekcii SVB-BYTOVKY (pozri hore) je aktuálne znenie zákona.
Kvaka
10.08.11,11:41
Ahojte poraďáci,

dobre viem, že sa tu táto téma riešila už niekoľko krát, no rada by som sa spýtala na niekoľko doplňujúcich informácií. Moja stará mama na mňa chce prepísať byt v OV, informácie mám zatiaľ také, že bude potrebné odniesť na kataster kúpno-predajnú alebo darovaciu zmluvu, návrh na vklad, potvrdenie od správcu a kolok.
Viete mi poradiť, či tieto dokumenty si môže človek spísať aj sám, keď áno, či je na to nejaký podklad, alebo to radšej prenechať notárovi/právnikovi? Tento výkon je určite spoplatnený, a práve teraz nemáme veľa prostriedkov :)
No a posledná moja otázka je, či energie - teda plyn, voda, elektrina - môžu zostať písané na moju starú mamu, keďže ona si to tak praje.

Ďakujem vám veľmi pekne vopred za rady. :---
Treba si nájsť zmluvu o prevode bytu, ktorou byt prešiel do osobného vlastníctva starej mamy. Stačí zmluvu aktualizovať, prípadne upraviť na darovaciu zmluvu. Vzory návrhu na vklad ako aj zmluvy o prevode bytu, prípadne darovacej zmluvy je možné nájsť na internete.
MarianM
10.08.11,11:44
Tak pekne ďakujem. Išlo mi o princíp a nevedel som, že zbierka je nanič. Prajem pekný deň.
JankaO
10.08.11,11:48
Zákony v platnom znení k určitému dátumu nájdeš aj tu: http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_mini_fr0.htm
na zbierke nie sú kompletné znenia, len čiastkové, čo sa mení. (okrem tých, keď je nový zákon a ten je publikovaný ako celok).
Chobot
10.08.11,12:45
Zákony v platnom znení k určitému dátumu nájdeš aj tu: http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_mini_fr0.htm
na zbierke nie sú kompletné znenia, len čiastkové, čo sa mení. (okrem tých, keď je nový zákon a ten je publikovaný ako celok).

NA zbierke človek nájde zákony tak, ako vychádzajú v Zbierke zákonov. Je vlastne elektronická verzia Zbierky zákonov. NA zbierka.sk sú všetky zákony, ale treba si vyhľadať pôvodné znenie a potom k tomu všetky novely a zmeny. IBa niektoré zákony sú na zbierke v úplnom, aktuálnom znení.

Pre bežného užívateľa je Jaspi lepšie, lebo tam nájde plné znenie zákonov po každej novele a to dokonca aj spätne (napr. dá sa nájsť napr. znenie zákonníka práce platné k 1.1.2008).