pupkin
09.04.11,19:10
ahojte poraďáci. poraďte mi prosím. prenajímam byt jednej žene, ktorá je v rakúsku a neviem sa s ňou stretnúť a rozumne sa dohodnúť, keďže žiaľ, a to je moja chyba, už nemám platnú zmluvu. ale ako som písal, vôbec sa neviem s ňou stretnúť. v byte je jej syn, s ktorým sú neustále problémy. robí bordel, hluk, schádzajú sa tam partie a stále sa mi sťažujú susedia. a tiež sú problémy s platením. vyrobil mi sekeru na elektrine a nechce mi ju vyrovnať. viackrát som im vravel aby sa učlovečili. avšak stále sa tie problémy opakujú. dnes som mu dal ultimátum, aby sa do týždňa vysťahoval. chcem sa poradiť. ak to nespraví, chcem vymeniť zámok a vyložiť mu veci pred dvere. neporuším tým nejaký zákon?
video1983
09.04.11,17:25
o tyzden napis
misoft
09.04.11,17:42
Zmluva o prenájme je robená na meno ženy v Rakúsku? Ak áno a on tam nemá zahlásený pobyt, je osobou neoprávnene užívajúcou cudzí majetok.
pupkin
09.04.11,17:42
dík, ale predsa. niečo rozumné poradiť?
osky
09.04.11,17:43
syn ma na mamu iste kontakt-ak ho nemas ty.zavolaj jej a dohodni sa s nou.myslim,ze by stalo za to,aj keby si mal cestovat ty za nou do rakuska,ved vyriesit sa musi.naco riskovat,ze budu este väcsie problemy?....
pritlac na nu po telefone,a az ked sa nebude dat normalne,vezmi to do vlastnych ruk.
arizona
09.04.11,17:50
Mas v zmluve uvedene, ze prenajimas iba tej zene,alebo aj to, ze pocas jej nepritomnosti tam bude byvat niekto iny?

Inak, rozumne ti poradil aj misoft...
KoxXxo
09.04.11,18:03
Ak nemáš platnú zmluvu, tak čo tam ešte robí?
Mária27
09.04.11,18:11
Syn ako rodinný príslušník má právo bývať s matkou v nájomnom byte, mali by to však prenajímateľovi oznámiť. Nájomná zmluva je platná aj vtedy, keď nie je uzatvorená písomne. Výpoveď z nájmu musí byť písomná. Najjednoduchšie je dať trojmesačnú výpoveď, žiadať aj penále za dlžné nájomné. Pozri si občiansky zákonník najmä tieto paragray - nútené vysťahovanie je na konci.

Občiansky zákonník
§ 688
Nájomca bytu a osoby, ktoré žijú s nájomcom v spoločnej domácnosti, majú popri práve užívať byt aj právo užívať spoločné priestory a zariadenie domu, ako aj požívať plnenia, ktorých poskytovanie je spojené s užívaním bytu.
§ 689
Nájomca je povinný užívať byt, spoločné priestory a zariadenie domu riadne a riadne požívať plnenia, ktorých poskytovanie je spojené s užívaním bytu.

§ 690
Nájomcovia sú povinní pri výkone svojich práv dbať, aby sa v dome vytvorilo prostredie zabezpečujúce ostatným nájomcom výkon ich práv. (analogicky vlastníkom)

§ 711
(1) Prenajímateľ môže vypovedať nájom bytu, ak
d) nájomca hrubo porušuje svoje povinnosti vyplývajúce z nájmu bytu najmä tým, že nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu za dlhší čas ako tri mesiace, alebo tým, že prenechal byt alebo jeho časť inému do podnájmu bez písomného súhlasu prenajímateľa,

§ 672
(1) Na zabezpečenie nájomného má prenajímateľ nehnuteľnosti záložné právo k hnuteľným veciam, ktoré sú na prenajatej veci a patria nájomcovi alebo osobám, ktoré s ním žijú v spoločnej domácnosti, s výnimkou vecí vylúčených z výkonu rozhodnutia.
(2) Záložné právo zanikne, ak sú veci odstránené skôr, než boli spísané osobou poverenou súdom, ibaže by boli odstránené na úradný príkaz a prenajímateľ ohlási svoje práva na súde do ôsmich dní po výkone. Ak sa nájomca sťahuje alebo ak sa odstraňujú veci, napriek tomu, že nájomné nie je zaplatené alebo zabezpečené, môže prenajímateľ zadržať veci na vlastné nebezpečenstvo, do ôsmich dní však musí žiadať o súpis osobou poverenou súdom, alebo musí veci vydať. Osobou poverenou súdom môže byť aj súdny exekútor.
pupkin
09.04.11,18:21
vyvolávam jej aj vypisujem sms - ky, ale k ničomu to nevedie. vôbec sa mi neozýva. a v zmluve je uvedená len ona. trojmesačnú lehotu by som skúsil, ale neozýva sa. a veľmi pekne ďakujem všetkým, čo ste mi odpísali
arizona
09.04.11,18:25
ahojte poraďáci. poraďte mi prosím. prenajímam byt jednej žene, ktorá je v rakúsku a neviem sa s ňou stretnúť a rozumne sa dohodnúť, keďže žiaľ, a to je moja chyba, už nemám platnú zmluvu. ale ako som písal, vôbec sa neviem s ňou stretnúť. v byte je jej syn, s ktorým sú neustále problémy. robí bordel, hluk, schádzajú sa tam partie a stále sa mi sťažujú susedia. a tiež sú problémy s platením. vyrobil mi sekeru na elektrine a nechce mi ju vyrovnať. viackrát som im vravel aby sa učlovečili. avšak stále sa tie problémy opakujú. dnes som mu dal ultimátum, aby sa do týždňa vysťahoval. chcem sa poradiť. ak to nespraví, chcem vymeniť zámok a vyložiť mu veci pred dvere. neporuším tým nejaký zákon?
Mali ste zmluvu na dobu urcitu a ta skoncila? Kedy?
Mária27
09.04.11,18:26
vyvolávam jej aj vypisujem sms - ky, ale k ničomu to nevedie. vôbec sa mi neozýva. a v zmluve je uvedená len ona. trojmesačnú lehotu by som skúsil, ale neozýva sa. a veľmi pekne ďakujem všetkým, čo ste mi odpísali
Tak ju doruč synovi, hoci aj so svedkom osobne - aj ked by ju nechcel podpísať.
220870
09.04.11,18:35
Poznám jedného čo prenajíma garsónky,ten by ho vyšmaril v ten deň ,ako nemá zaplatené.Už bol za to aj pred súdom.On ho jednoducho schmatol pod krk a vyšmaril na pred ubytovňu .mal zopár paragrafov ublíženie,nedovolené vniknutie do garsónky a pod.Takže moja rada ak sa ho rozhodnete deložovať (evidentne na to máte právo)nemožete to urobiť osobne ručne stručne ,musia tam byť prítomný policajti.Len si dajte pozor neviem ,ako to máte zmluvne opatrené.Odporúčam ak bude porušovať domový poriadok privolať na neho políciu a zjednala poriadok.Oni to vždy zapisujú aj keď nič dokopy neurobia .Pri prípadných problémoch budete mať takto aký-taký + bod.
pupkin
09.04.11,18:47
skončila k 31.12.2010
andrej757
09.04.11,19:01
Najjednoduchsie by bolo rovno zohnat par chlapov a vyhodit z bytu, ale naozaj tym riskujes problemy, ak ta da na sud. A navyse tazko by si asi dostal dlzne najomne.
Ak si mal uzavretu zmluvu na dobu urcitu a nemas v zmluve automaticke predlzenie, zmluva je neplatna a byvaju tam neopravnene, takze podla mna 3mesacna vypovedna lehota podla obc. zakonnika neplati.
Najlepsie spojit sa s advokatom, ktory ti napise ziadost na sud a ten rozhodne o vypratani bytu, tusim to riesi potom exekutor. Sud ak o to poziadas jej nariadi vyplatit aj dlzne najomne.
Ja by som jej este skusil poslat doporuceny list s vyzvou na vypratanie bytu a doplatenie dlhu, s tym, ze ak nie, budes to riesit sudnou cestou, v zmluve by si mal mat jej adresu. Ak si ho aj nepreberie, sud ho bude brat ako doruceny.
Mária27
09.04.11,19:21
Ak bola nájomná zmluva na dobu určitú, nájom skončil - neplatí § 676 ods. 2 o automatickom predĺžení nájmu.
Odporučiť možno aj použitie § 672 - požiadať súd o spísanie vecí v byte ako zálohu (zadržať ich) na zabezpečenie dlžného nájomného ... veď nájomca tam už ani nebýva.
220870
10.04.11,04:00
Nie som právnik,ale je to asi to isté ,ako keď sa ubytujete na hotelovej izbe.
pupkin
10.04.11,06:16
a to znamená?
misoft
10.04.11,13:16
Vyhodia! A ešte dajú k náhrade aj to, čo tam pobýval.
Katka01
12.04.11,09:28
Pokial porusuju zmluvu a to oni porusuju nemusis dat ziadnu 3-mesacnu vypoved. Mozes ich vysmarit zo dna na den. Je ten syn tam vobec nahlaseny? A ti dalsi ludia co tam s nim ziju - asi tazko. Porad sa na policii, ale nemam skusenosti, viem ze policia je dost neschopna a pokial nejde o vrazdu nejde o nic. Cize uplne najlepsie potom bude vziat nejakych silnych chlapcov nech ich vyhodia, vymenit zamky a s hentou sa potom len sudit.
Katka01
12.04.11,09:33
S najmomniky su casto problemy to poznam :( Ja mam tiez jednu problemovu, sice nastastie nic nedemoluje, ale ked spolu telefonujeme vzdy na mna zacne kricat ze to mam strasne predrazene a ze hento sa jej nepaci tamto sa jej nepaci, nic sa jej nepaci, byt sa jej nepaci, dom sa jej nepaci, ze su na schodisku nejake carbanice sa jej nepaci.. Uz som jej hovorila ked sa jej tak hrozne nepaci a ked si mysli, jak sama tvrdi ze vsetky ine podnajmy su lacnejsie (ma to za 300 mesacne aj s E) tak nech da vypoved a nech ide. Ale to ne. Vie, ze lacnejsie by byvala uz len v kanaly. Energie si tiez nechcela doplatit, robila hrozny cirkus, mesiac vyvadzala a vrieskala, no nakoniec to sice zaplatila ale stalo ma to kopu nervov. Rozmyslam, ze jej dam vypoved, ale mam strach, ze kedy si najdem niekoho noveho, aby ten byt dlho nestal.
Mária27
12.04.11,09:58
Ide len o to, ako ho vypratať, aby nemohol žiadať nejakú náhradu škody. Na základe skončenia nájmu môže byt vypratať exekútor alebo súd. Môžeš skúsiť zobrať si svedkov, spísať veci a oznámiť mu, kam si ich uložil na jeho náklady, podmienky ich prevzatia, vyhodenia .... Sú aj také sklady.