Anik
09.04.11,20:43
tohto roku mi prišla nová klientka stým, že má SL. živnosť na opatrovanie od 2.2.2010 - urobila som DP, RZZP stým, že SP je už prepojená s DÚ.
Včera mi klientka volá zo SP, že ju obchádza infart bola si tam vybaviť dáky formulár neviem či E 106, alebo E101 a tam zistili, že ona má funkčnú živnosť od augusta 1996 povedala mi, že prvé dva roky aj predávala nejakú bižu, ale vôbec to nešlo tak s tým skončila. DP bolo 0. Neviem vôbec či bolo podané aspoň na začiatku DP, alebo či nebolo ani jedno a či teraz treba spätne podať DP za celých 14 rokov - s pokutou v 15 už podané bolo.
Na SP jej dali vypísať 14 výpisov z DP s 0.
Dali jej vypísať prihlášku na poistenie za rok 1996 až 2000 vraj bola povinná platiť odvody aj keď sa vychádzalo z 0. Vyčíslia jej výšku príspevkov, ktoré bola povinná zaplatiť - nič bližšie ani o sume ani o pokutách a penáloch zatiaľ nespomínali
Tento prípad je premňa dosť záhadou, že sa mohlo spojiť toľko zlých náhod aby sa nato prišlo až po 16 rokoch.
Ak môžem poprosím o rady, je na invalidnom dôchodku a je ozaj pred zrútením za každú radu a tiež reakciu budem vďačná
Zita5
09.04.11,19:14
tohto roku mi prišla nová klientka stým, že má SL. živnosť na opatrovanie od 2.2.2010 - urobila som DP, RZZP stým, že SP je už prepojená s DÚ.
Včera mi klientka volá zo SP, že ju obchádza infart bola si tam vybaviť dáky formulár neviem či E 106, alebo E101 a tam zistili, že ona má funkčnú živnosť od augusta 1996 povedala mi, že prvé dva roky aj predávala nejakú bižu, ale vôbec to nešlo tak s tým skončila. DP bolo 0. Neviem vôbec či bolo podané aspoň na začiatku DP, alebo či nebolo ani jedno a či teraz treba spätne podať DP za celých 14 rokov - s pokutou v 15 už podané bolo.
Na SP jej dali vypísať 14 výpisov z DP s 0.
Dali jej vypísať prihlášku na poistenie za rok 1996 až 2000 vraj bola povinná platiť odvody aj keď sa vychádzalo z 0. Vyčíslia jej výšku príspevkov, ktoré bola povinná zaplatiť - nič bližšie ani o sume ani o pokutách a penáloch zatiaľ nespomínali
Tento prípad je premňa dosť záhadou, že sa mohlo spojiť toľko zlých náhod aby sa nato prišlo až po 16 rokoch.
Ak môžem poprosím o rady, je na invalidnom dôchodku a je ozaj pred zrútením za každú radu a tiež reakciu budem vďačná

Prečo vypisovala výpisy z DP a prihlášku bez overenia , že či živnosť zrušila .Je presvedčená o tom, že ju nezrušila ?
Anik
09.04.11,19:16
Zitka ďakujem za reakciu bohužiaľ hneď išla na živnostenský a tam jej potvrdili, že živnosť nikdy nebola prerušená ani ukončená
Anik
10.04.11,07:34
skúsim posunúť a poprosím o názor aj keď včase kedy sa skôr rieši nedeľný obed, ku ktorému Vám želám dobrú chuť a príjemné ničím nerušené poobedie
marjankaj
10.04.11,07:49
skúsim posunúť a poprosím o názor aj keď včase kedy sa skôr rieši nedeľný obed, ku ktorému Vám želám dobrú chuť a príjemné ničím nerušené poobedie

A prečo podpisovala prihlášku na poistenie? Veď hovoríš, že už prihlásená bola.:eek: SP má v evidencii bordel, a ona im iba nahrala. Teraz neviem ako dokáže opak, keď sa "znovu" prihlásila.
Anik
10.04.11,07:53
ona na SP nebola nahlásená - bola overiť na živnostenskom úrade či je pravda, že živnosť nie je zrušená, alebo aspoň prerušená a tam jej povedali že živnosť od roku 1996 trvá nepretržite a na SP jej povedali, že do roku 2000 bola povinná
platiť odvody aj keď tam bola len 0, že vraj to takto platilo do 31.12.2000 potom už nie
marjankaj
10.04.11,08:03
ona na SP nebola nahlásená - bola overiť na živnostenskom úrade či je pravda, že živnosť nie je zrušená, alebo aspoň prerušená a tam jej povedali že živnosť od roku 1996 trvá nepretržite a na SP jej povedali, že do roku 2000 bola povinná
platiť odvody aj keď tam bola len 0, že vraj to takto platilo do 31.12.2000 potom už nie

Ako sa k tomu niekto môže vyjadriť, keď ona sama nevie čo a kedy podpísala?
Xanti
10.04.11,08:10
tohto roku mi prišla nová klientka stým, že má SL. živnosť na opatrovanie od 2.2.2010 - urobila som DP, RZZP stým, že SP je už prepojená s DÚ.
Včera mi klientka volá zo SP, že ju obchádza infart bola si tam vybaviť dáky formulár neviem či E 106, alebo E101 a tam zistili, že ona má funkčnú živnosť od augusta 1996 povedala mi, že prvé dva roky aj predávala nejakú bižu, ale vôbec to nešlo tak s tým skončila. DP bolo 0. Neviem vôbec či bolo podané aspoň na začiatku DP, alebo či nebolo ani jedno a či teraz treba spätne podať DP za celých 14 rokov - s pokutou v 15 už podané bolo. Ja by som DP nepodávala, nakoľko ak nemala príjem, tak mohla nerobiť DP. A ak by DU chcel tak by ju vyzval urobiť DP.
Na SP jej dali vypísať 14 výpisov z DP s 0.
Dali jej vypísať prihlášku na poistenie za rok 1996 až 2000 vraj bola povinná platiť odvody aj keď sa vychádzalo z 0. Vyčíslia jej výšku príspevkov, ktoré bola povinná zaplatiť - nič bližšie ani o sume ani o pokutách a penáloch zatiaľ nespomínali
Tento prípad je premňa dosť záhadou, že sa mohlo spojiť toľko zlých náhod aby sa nato prišlo až po 16 rokoch.
Ak môžem poprosím o rady, je na invalidnom dôchodku a je ozaj pred zrútením za každú radu a tiež reakciu budem vďačná
No skúste prečítať zákon 274/1994 Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o Sociálnej poisťovni (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=13038&FileName=94-z274&Rocnik=1994&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=291&Flags=8352&IndexFile=zz94&Text=z%C3%A1kon+o+soci%C3%A1lnom+poisten%C3%AD) ale vyzerá to naozaj tak, že za tie roky bude musieť doplatiť odvody do SP. Môže požiadať o splátkový kalendár.
veronikasad
10.04.11,08:14
ona na SP nebola nahlásená - bola overiť na živnostenskom úrade či je pravda, že živnosť nie je zrušená, alebo aspoň prerušená a tam jej povedali že živnosť od roku 1996 trvá nepretržite a na SP jej povedali, že do roku 2000 bola povinná
platiť odvody aj keď tam bola len 0, že vraj to takto platilo do 31.12.2000 potom už nie
Kolko vlastne skutočne prevádzkovala živnosť ? Prečo sa neprihlásila v SP ?
Tiež sa mi zdá divné,keď si v roku 2010 vybavovala ŽL na nový predmet podnikania "opatrovanie", že ju neupozornili, že živnosť má ...

Naozaj jej asi nezostatne nič iné, ako nedoplatok na soc. poistení do konca roku 2000 uhradiť.
Xanti
10.04.11,08:23
Kolko vlastne skutočne prevádzkovala živnosť ? Prečo sa neprihlásila v SP ?
Tiež sa mi zdá divné,keď si v roku 2010 vybavovala ŽL na nový predmet podnikania "opatrovanie", že ju neupozornili, že živnosť má ...

Naozaj jej asi nezostatne nič iné, ako nedoplatok na soc. poistení do konca roku 2000 uhradiť.
Veronika,
mne to čudné nie je. Nakoľko niekedy dávno sa živnosť otvárala jedna na kopu činností za 1000 sk poplatok, a teraz si môže rozšíriť živnosť za 5eur. Takže vôbec nemusela prísť na to pri otváraní novej živnosti, že starú ešte stále má. Lebo v starej asi nemala opatrovateľstvo takže systém pustil. mimotemy
Ice dive
10.04.11,08:24
no možno budem mimo zadania, ale kolegov otec, sa prednedávnom našiel v zozname neplatičov SP (nejaké podlžnosti spred 10 rokov) a požiadal v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciam, či je povinný to zaplatiť, a SP mu odpísala, že nakoľko je pohľadávka staršia ako 10 rokov, už je premlčaná... následne požiadal z tohto titulu o výmaz zo zoznamu neplatičov.... takže by som sa skúsil informovať na jej mieste, či náhodou, podlžnosť 1996 - 2001 nie je už premlčaná...
Ice dive
10.04.11,08:27
Veronika,
mne to čudné nie je. Nakoľko niekedy dávno sa živnosť otvárala jedna na kopu činností za 1000 sk poplatok, a teraz si môže rozšíriť živnosť za 5eur. Takže vôbec nemusela prísť na to pri otváraní novej živnosti, že starú ešte stále má. Lebo v starej asi nemala opatrovateľstvo takže systém pustil. mimotemy
inak toto, že nevedela, že má živnosť, je trochu divné... čo nemala internet, aby sa tam pozrela, či náhodou nemá živnosť napríklad môj otec bol v 1996 pár mesiacov živnostník, a na ZRSR jeho meno ako aj info o ukončenej živnosti figuruje dodnes, a v 1996 internet nebol až tak rozšírené médium ako je tomu dnes... a ORSR ako aj ZRSR neboli v tom čase na internete, inak by sa asi nestalo, že by mohli byť dve firmy s rovnakým názvom v iných mestách...
Xanti
10.04.11,08:29
No ludia majú stále nízke právne povedomie. A mnohí na to doplatili, a táto pani zdá sa že teraz tiež.

A ICE dive máš dobrý nápad s premlčaním, ale pochybujem že to bude fungovať kedže ona si nesplnila oznamovaciu povinnosť. Takže to bola jej chyba a nie chyba SP.
Anik
10.04.11,08:29
marjankaj súhlasím s tebou, vymyká sa to síce môjmu mysleniu ako k takému niečomu mohlo z jej strany dôjsť, ale to je v súčastnosti úplne, nepodstatné - vysvetlovala mi že mala rôzne zdravotné problémy aj v rodinnom živote, že odišla od manžela a nakoľko nemala z čoho žiť žila u matky v Čechách neskôr jej pomáhali prežiť deti a teraz keď sa z toho trochu pozviechala chcela im to trochu vrátiť a začala chodiť do Nemecka opatrovať, aby deťom aspoň trochu vrátila ako jej pomohli, lebo to teraz potrebujú oni. Pre nás je často chodenie po úradoch a vybavovanie rôznych záležitostí na úradoch bežnou záležitosťou, ale pre niekoho je to nočná mora a zlý sen. Ľudia často vôbec nerozumejú čo sa im povie, nedokážu prečítať čo je napísané - neverím že aj tebe sa nestalo, že za tebou prišli či už priatelia, rodina, susedia s triviálnym listom a opýtali sa ťa čo majú urobiť a odpoveď bola tak jednoduchá pre nás - stačí prečítať.
Budem mimotemy, ale aj minulý týždeň bol zamnou sused, ktorý ani nevie koľko pôžičiek vlastne má a kde všade treba platiť aby som mu vypísala šeky
- boli to vklady priamo na účet SLSP a do poštovej banky tak som šla sním lebo som videla,že nerozumie čo mu hovorím a v SLSP a na pošte nastala situácia, kde sa mi len potvrdilo že vôbec nevedel o čom je reč predstavila som si, ako by som ja vybavovala niečo v Anglicku. Mohlo by to byť neviem ako jednoduché, ale ak nerozumiem čo odomňa niekto chce, tak jednoducho nieje šanca. Dnes je to bohužiaľ na Slovensku tak, že veľa ľudí nerozumie reči nášho kmeňa a neverím, že si sa stým nestretol aj ty. Mimochodom aj prieskumy čo sa nedávno robili dokázali, že veľa ľudí jednoducho nerozumie na základe prečítaného čo sa od nich chce.
Ale späť k téme ak by mal niekto nejakú radu - riešenie jednak so SP, DÚ a v neposlednom rade aj so zdr. poisťovňou budem Vám vďačná
mimochodom dúfam, že si sa neurazil a naozaj s tebou súhlasím, ale život je niekedy pes a nazbiera sa toľko zhod a náhod, aby všetko skončilo tak zle ako sa len dá, že tú pani ani nejak moc nezatracujem a myslím, že čím ďalej tým viac bude takýchto prípadov ak sa začnú po úradoch robiť naozaj poriadky.
marjankaj
10.04.11,08:35
ona na SP nebola nahlásená - bola overiť na živnostenskom úrade či je pravda, že živnosť nie je zrušená, alebo aspoň prerušená a tam jej povedali že živnosť od roku 1996 trvá nepretržite a na SP jej povedali, že do roku 2000 bola povinná
platiť odvody aj keď tam bola len 0, že vraj to takto platilo do 31.12.2000 potom už nie

A to v tých rokoch nebola vôbec poistená? Nemala iné príjmy? Keďže zo živnosti mala príjem 0, z čoho vlastne žila?
veronikasad
10.04.11,08:36
Anik, že sa tvoja klientka "zabudla" odhlásiť zo živnosti by som možno chápala. Ale že sa neprihlásila v SP, ak to mala ako hlavnú činnosť ... Nesplnenie oznamovacej povinnosti má aj ďalšie dôsledky.
Anik
10.04.11,08:39
veď práve bola invadlidná dôchodkyňa potom, žila chvíľu v čechách a nedostavila sa na posudkovú komisiu tak jej dôchodok vzali a neviem koľko rokov ju živili len deti. Od roku 2004 má inv. dôchodok 130,- Eur - teraz
veronikasad
10.04.11,08:43
veď práve bola invadlidná dôchodkyňa potom, žila chvíľu v čechách a nedostavila sa na posudkovú komisiu tak jej dôchodok vzali a neviem koľko rokov ju živili len deti. Od roku 2004 má inv. dôchodok 130,- Eur - teraz
anik, pri vybavovaní ID sa uvádza priebeh poistenia, vtedy živnosť "zatajila" ?

Je tam strašne veľa "záhad". Pri nedoplatku na poistnom by jej ID nevyplácali ...
marjankaj
10.04.11,08:55
veď práve bola invadlidná dôchodkyňa potom, žila chvíľu v čechách a nedostavila sa na posudkovú komisiu tak jej dôchodok vzali a neviem koľko rokov ju živili len deti. Od roku 2004 má inv. dôchodok 130,- Eur - teraz


No asi by bolo najlepšie zájsť s ňou do SP a popýtať sa tam aký je stav a čo by sa dalo s tým urobiť. Takto budeme iba tápať. A popýtať sa aj či by sa dalo požiadať o odpustenie, keď má príjem pod životným minimom.
Anik
10.04.11,09:55
aj kéď to moc nepomôže objasneniu
ČI dochodok od 5.4.1987, od 2.9.1988 plná invalidita
4.6.1996 opäť zmena na ČID neviem presne kedy pozastavená výplata dôchodku nemá žiaden záznam - živila ju matka v čechách a tiež deti, v roku 2004 sa jej stav veľmi zhoršil a keď už rodina nevládala platiť aj zvýšené náklady na lieky tak ju opäť prinútili požiadať o vyplácanie dôchodku, 1.8.2006 jej nanovo obnovili vyplácanie dôchodku, nakoľko však nemala odpracované roky a nemali je z čoho vypočítať dôchodok dostala len minimum. Aj teraz jej dôchodok činí od 1.1.2011 sumu 131,1 Eura nakoľko je natom trochu lepšie a z toho dôchodku sa nedá vôbec vyžiť začala opatrovať na základe živnosti aby mala aspoň aký taký príjem to znamená, že by jej neodpustili asi nič
veronikasad
10.04.11,12:06
Anik, toto naozaj nevyriešiš cez Poradu.Ak chceš klientke pomôcť, najdi si čas a choď s ňou osobne do SP. Len tam sa dozvieš, či je pohladávka premlčaná (kvoli nesplnenej oznamovacej povinnosti asi nie), alebo je nutné dohodnúť sa na splatkovom kalendári.

Aby jej nesiahli na inv.dôchodok a zostane celkom bez príjmu.
Anik
10.04.11,15:14
všetkým zúčastneným ďakujem za diskusiu