stink
10.04.11,07:33
Prosím Vás o radu, vysvetlenie, ak niekto viete.
Chcem si rozdeliť zmluvu v PSS: na jednej mi ostanú prevažné nasporené prostriedky, kde budem čerapť úver, a na tej druhej by som chcel zvýšiť cieľovú sumu a ďalej sporiť. Navýšenie cieľovej sumy som plánoval až po rozdelení. Poradkyňa vraví, že je lepšie, ak to urobím pred rozdelením zmlúv, nie po rozdelení, lebo v tom druhom prípade by ma to vyšlo drahšie a musel by som urobiť vklad tuším 2x ročne. Je to tak? musím robiť vklady pri novom navýšení sumy po rozdelení zmluv, hoci na to zo začiatku mať nebudem? Ďakujem.
Chobot
10.04.11,21:22
Prosím Vás o radu, vysvetlenie, ak niekto viete.
Chcem si rozdeliť zmluvu v PSS: na jednej mi ostanú prevažné nasporené prostriedky, kde budem čerapť úver, a na tej druhej by som chcel zvýšiť cieľovú sumu a ďalej sporiť. Navýšenie cieľovej sumy som plánoval až po rozdelení. Poradkyňa vraví, že je lepšie, ak to urobím pred rozdelením zmlúv, nie po rozdelení, lebo v tom druhom prípade by ma to vyšlo drahšie a musel by som urobiť vklad tuším 2x ročne. Je to tak? musím robiť vklady pri novom navýšení sumy po rozdelení zmluv, hoci na to zo začiatku mať nebudem? Ďakujem.

Poradkyni nikdy never, ide im len o provízie. Navyšovať CS môžeš kedykoľvek. Poplatok za zvýšenie CS sa vôbec neodvíja od toho, či predtým rozdelíš zmluvu, ale od sumy navýšenia. Teda je to jedno, či navýšiš pred rozdelením, alebo po rozdelení.
Mila123
11.04.11,04:25
A čo je horšie...ak máš zmluvu v PSS navýšením CS sa ti prepočíta dátum uzavretia zmluvy......niekedy nie je podstatný, ale niekedy áno....napr. vtedy keď máš doklady a potom sú ti naprd.....
Chobot
11.04.11,13:39
A čo je horšie...ak máš zmluvu v PSS navýšením CS sa ti prepočíta dátum uzavretia zmluvy......niekedy nie je podstatný, ale niekedy áno....napr. vtedy keď máš doklady a potom sú ti naprd.....

Navýšením CS sa neprepočíta dátum uzatvorenia zmluvy, ten zostáva rovnaký. Zmení sa len hodnotiace číslo, ktoré slúži na pridelenie cieľovej sumy, teda hodnotiace číslo sa zníži, čím sa predĺži doba na pridelenie cieľovej sumy.

Dátum uzatvorenia zmluvy sa mení len v prípade delenia zmluvy, ak sa nerozdelí proporcionálne cieľová suma a nasporená suma. V opačnom prípade (pri proporcionálnom delení) zostáva dátum uzatvorenia rovnaký u oboch novovzniknutých zmluvách.
JaDo
11.04.11,21:33
Ja by som sporila bez navýšenia a zatiaľ nemusíš platiť 1% z novej CS.
Sporiť môžeš ľubovolnú sumu, pričom CS môžeš kľudne prekročiť.
A až budeš v budúcnosti potrebovať úver vyšší, než aký máš možnosť zobrať s pôvodnou CS, tak si CS zvýšiš.
No ta ne?
Chobot
12.04.11,09:42
Ja by som sporila bez navýšenia a zatiaľ nemusíš platiť 1% z novej CS.
Sporiť môžeš ľubovolnú sumu, pričom CS môžeš kľudne prekročiť.
A až budeš v budúcnosti potrebovať úver vyšší, než aký máš možnosť zobrať s pôvodnou CS, tak si CS zvýšiš.
No ta ne?

Prekročiť síce môže, ale stav. sporiteľňa v takom prípade automaticky navýši cieľovú sumu (ak suma nasporených prostriedkov presiahne cieľovú sumu) a zinkasuje si poplatok za zvýšenie CS.
JaDo
12.04.11,10:56
Prekročiť síce môže, ale stav. sporiteľňa v takom prípade automaticky navýši cieľovú sumu (ak suma nasporených prostriedkov presiahne cieľovú sumu) a zinkasuje si poplatok za zvýšenie CS.

To som nevedela, ale aj tak si myslím, že je čas na zvýšenie CS. Veď bude asi dosť dlho trvať než jej výšku svojmi vkladmi pokorí. Dovtedy je času na zvýšenie CS dosť, nie?
linko1
15.05.11,08:28
zaujímalo by ma ako sa dá ovplyvniť nárast hodnotiaceho čísla...
veronikasad
15.05.11,08:34
zaujímalo by ma ako sa dá ovplyvniť nárast hodnotiaceho čísla...
asi dá, mimoriadnym vkladom (ak sporíš pravidelne mesačne)
linko1
15.05.11,10:23
sporím pravidelne - mesačne, ale to hodnotiace číslo je stále malé... tak som uvažovala, ako by sa dalo navýšiť rýchlejšie...
Chobot
15.05.11,14:25
sporím pravidelne - mesačne, ale to hodnotiace číslo je stále malé... tak som uvažovala, ako by sa dalo navýšiť rýchlejšie...

Hodnotiace číslo ovplyvňujú:
doba sporenia a
pomer vkladov k cieľovej sume.

Dobu sporenia neovplyvníš, ale výšku vkladov môžeš.
Katy a R
15.05.11,14:46
HČ je závislé hlavne od úrokov ... napr ak realizuješ celoročný vklad v januári, úroky sú určite vyššie, ako keby si tú istú sumu vložila v decembri.
Samozrejme závisí aj od varianty, ktorú si zvolíš ... čím rýchlejšia, tým je vyšší prepočítavací koeficient. Ale to má zase vplyv na výšku splátok;)
linko1
15.05.11,15:09
takže ak vkladám mesačne a spravím ešte mimoriadny vklad v januári alebo začiatkom roka, tak by som to mohla ovplyvniť viac
ako keď len zvýšim mesačné vklady...
Chobot
15.05.11,16:24
takže ak vkladám mesačne a spravím ešte mimoriadny vklad v januári alebo začiatkom roka, tak by som to mohla ovplyvniť viac
ako keď len zvýšim mesačné vklady...

V podstate čím skôr vložíš čím viac peňazí, tým lepšie pre hodnotiace číslo. Ak by si hneď pri uzatvorení sporenia vložila polovicu peňazí, tak hodnotiace číslo potrebné pre dosiahnutie úveru by si mohla dosiahnuť cca za 2 roky. Pri pravidelnom vkladaní dosiahneš hodnotiace číslo na pridelenie cieľovej sumy za 6 rokov. Produkt stav. sporenia je tak nastavený.
linko1
16.05.11,05:06
ďakujem
Oliwa
16.05.11,11:00
Prosím Vás o radu, vysvetlenie, ak niekto viete.
Chcem si rozdeliť zmluvu v PSS: na jednej mi ostanú prevažné nasporené prostriedky, kde budem čerapť úver, a na tej druhej by som chcel zvýšiť cieľovú sumu a ďalej sporiť. Navýšenie cieľovej sumy som plánoval až po rozdelení. Poradkyňa vraví, že je lepšie, ak to urobím pred rozdelením zmlúv, nie po rozdelení, lebo v tom druhom prípade by ma to vyšlo drahšie a musel by som urobiť vklad tuším 2x ročne. Je to tak? musím robiť vklady pri novom navýšení sumy po rozdelení zmluv, hoci na to zo začiatku mať nebudem? Ďakujem.
Kedy zvýšiť cieľovú sumu na stavebnom sporení?
Keď nevieš, čo s peniazmi... ;):)