Najka
04.01.06,06:47
Ahojte,
vie mi niekto poradiť s následovným problémom? Zomrel nám zamestnanec a šéf chce rodine preplatiť pohrebné služby zo sociálneho fondu. A ja neviem čo s tým teraz. Mám mu to dať na výplatnú pásku do prémií alebo do ostatných zdaniteľných príjmov? A ako to zúčtujem?
liba2
04.01.06,06:30
Ahojte,
vie mi niekto poradiť s následovným problémom? Zomrel nám zamestnanec a šéf chce rodine preplatiť pohrebné služby zo sociálneho fondu. A ja neviem čo s tým teraz. Mám mu to dať na výplatnú pásku do prémií alebo do ostatných zdaniteľných príjmov? A ako to zúčtujem?
Pohrebné služby zrejme zaplatia pozostalí priamo, preto zo strany zamestnávateľa pôjde o príspevok zo SF. Treba to urobiť cez výplatnú listinu. Bude to zdaniteľný príjem (ale nie prémie ani za prácu).
Najka
04.01.06,06:37
A ako to mám zaúčtovať na 527/331?
Taktiež sme mu ako firma kúpili vence, tie mám tiež dať zo SF ako daňový náklad a čo DPH?
liba2
04.01.06,06:53
Najka:
472/331 príspevok zo SF
331/342 predpis DZČ
Ako s vencami ? Dala by som 528/211. a DPH ? asi neodpočítať.
Snáď ma niekto doplní.
Najka
04.01.06,07:19
A na výplatnú pásku to mám dať do tých ostatných zdaniteľných príjmov?
Najka
05.01.06,07:04
Poradí niekto, či mám nárok na odpočet DPH pri tých vencoch?
Najka
10.01.06,10:37
Ani dnes sa nikto nenájde, kto by vedel poradiť?
Libi
10.01.06,13:56
kúpa vencov nesúvisí s podnikaním, takže DPH neuplatniť.
anina
02.05.06,07:33
Dnes rano zomrel zamestnanec. Ako sa mu vyplati mzda za mesiac april? Posielala sa mu na ucet, ale neviem, ci ucet je pristupny aj manzelke. Takze by som nerada, aby bola vyplata zablokovana do dedickeho konania, mal male deti. Mozem vyplatu dat manzelke v hotovosti?
Marianna01
02.05.06,14:31
Dnes rano zomrel zamestnanec. Ako sa mu vyplati mzda za mesiac april? Posielala sa mu na ucet, ale neviem, ci ucet je pristupny aj manzelke. Takze by som nerada, aby bola vyplata zablokovana do dedickeho konania, mal male deti. Mozem vyplatu dat manzelke v hotovosti?

Do dedičského by to nešlo iba v prípade, ak ich mal vyplatené so včerajším dátumom.
nikulik
17.08.06,04:00
Zdravim všetkých poradákov. Včera nám zomrela zamestnankyňa, ktorá bola od 24.04.2006 na PN-ke. Aké povinnosti má teraz zamestnávateľ? A hlavne sa mi jedná o to, že má ešte nevyčarpanú dovolenku za starý rok 12 dní, plus ked pripočítam dovolenku za tri mesiace v roku 2006 čo pracovala-lebo 4.mesiac sa nerata ked nemá celý odrobeny, tak jej to výjde, 12dní starej dovolenky a 6 dni novej. Ako to vyplatím? Až v augustovej výplate? A automaticky to ide manželovi?
BOBY
17.08.06,04:10
Zdravim všetkých poradákov. Včera nám zomrela zamestnankyňa, ktorá bola od 24.04.2006 na PN-ke. Aké povinnosti má teraz zamestnávateľ? A hlavne sa mi jedná o to, že má ešte nevyčarpanú dovolenku za starý rok 12 dní, plus ked pripočítam dovolenku za tri mesiace v roku 2006 čo pracovala-lebo 4.mesiac sa nerata ked nemá celý odrobeny, tak jej to výjde, 12dní starej dovolenky a 6 dni novej. Ako to vyplatím? Až v augustovej výplate? A automaticky to ide manželovi?
Ja som mala minulý rok úmrtie zamestnanca a nevyčerpanú dovolenku som vyplatila v poslednej výplatnej páske. Mzdu som neposielala na účet, ale vyplatila v hotovosti jeho manželke na základe potvrdenia, že vybavuje pohreb a donesenia úmrtného listu.
nikulik
17.08.06,08:06
Ja som mala minulý rok úmrtie zamestnanca a nevyčerpanú dovolenku som vyplatila v poslednej výplatnej páske. Mzdu som neposielala na účet, ale vyplatila v hotovosti jeho manželke na základe potvrdenia, že vybavuje pohreb a donesenia úmrtného listu.

Ano, ale chcela som vediet, kedy jej mam vyplatit tu nevyčerpanu dovolenku. Lebo ja som uz za jul vyplaty robila. A ona zomrela v auguste. Tak ako to ma byť správne? Vyplatit jej dovolenku az ked budem robit augustove vyplaty, alebo mam este prerobit vyplaty a dat jej to do julovej vyplaty?
BOBY
17.08.06,09:03
Ja som to dala do poslednej jeho výplaty, t.j. do výplaty mesiaca, kedy zomrel ako nevyčerpanú dovolenku dľa §115 ZP - nemohol ju vyčerpať z dôvodu ukončenia prac.pomer. A pracovný pomer predsa skončil podľa §59 ZP odst.4 - PP zaniká smrťou zamestnanca.
apo
17.08.06,09:31
A na výplatnú pásku to mám dať do tých ostatných zdaniteľných príjmov?

to záleží od softvéru, nie je to až tak dôležté.

Čo je dôležité je to, aby sa o príspevok zvýšil základ dane a nezvýšil sa vymeriavací základ pre odvody do fondov.

apo
Danila
17.08.06,09:37
Zdravim všetkých poradákov. Včera nám zomrela zamestnankyňa, ktorá bola od 24.04.2006 na PN-ke. Aké povinnosti má teraz zamestnávateľ? A hlavne sa mi jedná o to, že má ešte nevyčarpanú dovolenku za starý rok 12 dní, plus ked pripočítam dovolenku za tri mesiace v roku 2006 čo pracovala-lebo 4.mesiac sa nerata ked nemá celý odrobeny, tak jej to výjde, 12dní starej dovolenky a 6 dni novej. Ako to vyplatím? Až v augustovej výplate? A automaticky to ide manželovi?Mzdové nároky z pracovného pomeru smrťou zamestnanca prechádzajú na okruh osôb, ktorý je ustanovený. Tieto nároky prechádzajú postupne na manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v spoločnej domácnosti v čase smrti. Tieto nároky sa nezapočítavajú do dedičstva. Predmetom dedičstva sa stávajú len v tom prípade, ak takýchto osôb niet.
nikulik
17.08.06,11:13
Ja som to dala do poslednej jeho výplaty, t.j. do výplaty mesiaca, kedy zomrel ako nevyčerpanú dovolenku dľa §115 ZP - nemohol ju vyčerpať z dôvodu ukončenia prac.pomer. A pracovný pomer predsa skončil podľa §59 ZP odst.4 - PP zaniká smrťou zamestnanca.

Ano, ale po správnosti by som jej mala dovolenku vyplatit až vo výplate za august, keďže zomrela v auguste, nie?

A nemáte niekto vzor takéhoto skončenia PP?
BOBY
17.08.06,11:45
Nepotrebuješ nijaký vzor. Skrátka PP skončil podľa §59 ZP odst.4. Pošleš odhlášku do ZP a SP a tiež ELDP ku dňu úmrtia. A do osobnej zložky zamestnanca si založ fotokópiu oznámenia o úmrtí - žiadaj od pozostalých. Tam je v poznámke aj uvedené, kto vybavuje pohreb. V mojom prípade to bola jeho manželka a jej som teda vyplatila aj poslednú mzdu (v Tvojom prípade vo výplate za august) aj s preplatenou nevyčerpanou dovolenkou.
nikulik
19.08.06,07:56
Ona nebude mať vo výplatnej páske žiadnu výplatu, len tú nevyčerpanú dovolenku, lebo bola na PN-ke a tu jej vyplácala SP.
Ďakujem Vám všetkým za rady. Pekný víkendik prajem...
nikulik
21.08.06,10:40
Ešte by som mala jednu otázočku. Pracovníčka bola ale pred smrťou na PN-ke, mam poslať do SP aj ukončenie PN-ky? Lebo mne jej rodina nedoniesla ešte nič. Alebo sa PN-kou vobec nemam zaťažovať a mám ju len odhlásiť zo SP ako zamestnanca?
BOBY
21.08.06,11:54
Môj názor je taký, že do SP donesú pozostalí úmrtný list, tým je jasné, že PN skončila. Najlepšie bude, ak si do SP zavoláš.Prípadne k odhláške dolož fotokópiu dokladu o úmrtí.