jozko2
10.04.11,12:31
je možné, aby som prízemie RD postavil o jeden rad tehál vyššie ako je v projekte? Chcem dať podlahové kúrenie a projekt mám katalógový - bez podlahovky. Tak aby som eliminoval zvýšenie podlahy.
Myslím teraz na vplyv na statiku, alebo niečo iné. Ďakujem.
220870
10.04.11,11:43
Dá sa to zmeniť bez problémov.Na statiku to má zanedbateľný vplyv.Treba si to dať dodatočne zapísať do stavebného povolenia,ako zmenu v projektoch.Tuším(neviem isto) takúto zmenu môže odsúhlasiť stavebný dozor .Nemusí to robiť projektant.
janvirostko
10.04.11,12:02
Kludne tam daj jeden rad navyse. Urobi sa to len zapisom do stavebneho dennika so suhlasom stavebneho dozoru.

Mam vsak otazky: je to nutne? O kolko mm sa navysi podlaha kvoli podlahovke? Aka je terajsia svetla vyska vyska na prizemi? Beries na zretel, ze budes musiet spravit aj ine schody v dosledku zvysenej konstrukcnej vysky? Bude na to miesto?

Este by som doplnil, ze podlaha na prizemi, pod ktorou je teren by mala mat aspon 150 mm. V tejto vyske sa da urobit skladba aj pre podlahove kurenie. Ako je to v tvojom pripade? Napis terajsiu skladbu podlahy na prizemi.
jozko2
10.04.11,14:18
hrúbka podlahy nad izoláciou je 120mm a svetla výška na prízemí je 2630mm. Nemám šajnu, o koľko budem musieť navýšiť podlahu, keď píšete že treba asi 150mm, tak teda iba o 30mm pôjdem hore?
Ide aj o to, že dolná hrana okien je naprojektovaná vo výške 880mm a pri zvýšenej podlahe ich budem musieť asi tiež meniť.
janvirostko
10.04.11,14:45
120 mm je dost malo nad hydroizolaciou v kazdom pripade. Naslapna vrstva podlahy tvori cca 15 mm (dlazba s lepidlom, resp. parkety na podlozke), to je ulozene na nejakom potere v hrubke 55-60 mm. Ostava 45-50 mm na tepelnu izolaciu - je to malo z tepelnotechnickeho hladiska pre kazdu teplotnu oblast na Slovensku.
Osobne projektujem aspon 80 mm tepelnej izolacie a celkova hrubka podlahy na terene je 150 mm (od hydroizolacie smerom hore).
Ak chces hrubku podlahy nechat 120 mm, tak aj do toho spravis skladbu na podlahove kurenie, no neodporucam to. Iba na hornom podlazi je to OK.
V tvojom pripade plati toto: Keramicka dlazba, lepidlo, anhydritovy poter 55 mm (alebo betonovy poter 60 mm), ktorym zalejes vykurovacieho hada, tepelna izolacia v bohvieakej hrubke (asi tam mas 40-50 mm), hydroizolacia atd....

Urcite nedavaj rad tehal navyse. Je to zbytocne. Radsej zainvestuj do tepelnej izolacie v hrubke aspon 80 mm. Parapety pre okna budes mat 850 mm nad podlahou. Je to v pohode. Schodisko potom podla toho prisposob, aby si nemal jeden stupen nizsi.
jozko2
10.04.11,15:07
@janvirostko, ďakujem za info.
Kolega mi hovoril, že mám dať až 200mm polystyrén, tak preto som myslel, že treba ísť o jednu tehlu hore.
janvirostko
10.04.11,15:17
Tak toto je ale nova skutocnost. Ak das do podlahy 200 mm polystyrenu (chvalim), tak to asi pridas jednu tehlu, aby si nemal malu svetlu vysku v miestnostiach.
Podlahovka tu nie je rozhodujuca, ci pridat jeden rad alebo nie. Ten polystyren uz ano.
220870
10.04.11,16:10
nieje to len o svetlej výške stropu ale aj o výške prekladov nad oknami,dverami,celkovom vzhlade domu z exteriéru,ak máte poschodový dom môže byť problém nie len s výškou prvého posledného schodu ale aj výškou stropu nad schodiskom(aby ste si nebúchali hlavu o strop).Malé okná znížené o 200mm nemusia na dome vyzerať dobre.Tak isto oknenné preklady dvihnuté o 200 mm môžu narobiť šarapatu.200mm na podlahu je holý nezmysel.
jozko2
10.04.11,16:34
Čiže nedávať 200 mm polystyrén a ani rad tehiel navyše?
Manželke sa páčia vyššie okná a chce mať aj dolný parapet dostatočne vysoko od podlahy, aby sa jej napr. zmestila sedačka pod okno, respektívne je pod oknom kuchynská linka.
Idem stavať dom aktual 621 od Euroline
janvirostko
14.04.11,06:46
Akou hrubkou tepelnej izolacie izolujes obvodove steny a strechu? Potom sa da vyjadrit k tomu, ci to ma zmysel alebo nie.
@220870 - preco si myslis, ze by mal jozko2 znizovat okna, resp. upravovat okenne preklady? Jednine, co sa u neho zmeni je celkova vyska domu a to navysenie bude pod urovnou podlahy. Vnutri sa nemusi ani nic zmenit. Len to treba rozumne premysliet. Dokonca aj schodisko moze ostat to iste.
fefe30
14.04.11,07:20
tiež riešim podobné, budem stavat bungalov, porfix 300mm, okenné prekldy mám riešené ako súčasť venca parapet okna začína po 4 rade tváric. Tiež chcem dávať podlahovku a 100mm EPS do podlahy, teda podlahu od dosky rátam 200mm a tak v svetlej výške stropu mi chýba cca 150mm. Keby dám okná až na piaty rad tvárnic, už by boli vysoko čo by nebolo pekné, alebo by som musel veniec zdvyhnúť o 120 - 150mm, aby som mal svetlú výšku cca 2630mm. Ale projektant mi poradil dať naležato jeden rad priečkového porfixu 125mm a tým sa my zvýši výška stropu.

Len mám dilemu či týmto radom ktorý bude mať hrúbku iba 250mm (priečkový porfix 125mm na ležato) a nosný porfix má hrúbku 300mm, tým pádom jeden rad po celom obvode bude užší, či to nespraví viac škody ako osohu.

Pretože pevnosť retaze je daná najslapším ohnivkom. Ale zase na druhej strane sú tu stavebníci, čo stavajú obvodové múry z tvárnic hrúbky 250mm. Lenže u mňa tvárnica nepôjde na výšku ale na hrúbku.

čo myslíte ??
janvirostko
14.04.11,07:35
V tomto pripade sa pevnosti neobavaj. Stena pod oknom nesie vlastne iba samotne okno. Zvisle zatazenie sa prenasa nadokennym prekladom do steny vedla okna.
Bud daj nalezato prieckovu tvarnicu a tych 5 cm podoplnuj zvyskami. Alebo zrez vodorovne 300 mm tvarnicu. Alebo z prieckovych tvarnic odrez 300 mm a poukladaj (ostanu ti 20 cm zvysky, ktore niekde pouzijes urcite). Alebo si kup par prieckoviek ytong (maju dlzku 600 mm) a daj ich napolovicu a poukladaj pod okno.
Rataj s celkovou hrubkou podlahy 180 mm. To staci.

Odporucam ti upravit rady tvaroviek tak, aby boli od podkladneho betonu po veniec vzdy cele a nie jeden rad po celom obvode zrezane. Radsej urob vyssie okna a iba pod nimi rez tvarnice, tak ako som napisal vyssie.
fefe30
14.04.11,08:41
No praveže, mne okna vychádzaju dobre, len mi chýba cca 125mm svetlej výšky. tak to chcem urobiť, tak že jeden rad v obvodom múre bude priečkový porfix 125mm na hrúbku a chýbajúcich 50mm vyplním, aby som nemusel rezat porfix na polovicu na výšku.

Kombinovať to s ytongom nechcem. A priečkovy porfix 125mm na hrúbku by som chcel dávať medzi 3 a 4 rad od základovej platne.
Aby mi okno vyšlo cca 925mm od podlahy. tvarovky 250+250+250+125+250 teda 1125mm - 200mm podlaha čo je 925mm
janvirostko
14.04.11,08:57
No ked uz chces dat takto nalezato po celom obvode, tak to by som spravil hned pod vencom. Veniec aj tak nesmie byt rovnako hruby ako murivo 300 mm! Tym padom veniec siroky 250 mm a prieckova nalezato tiez 250 mm. Zvonku zateplis rovnako a pod tymto mas 300 mm stenu.
Parapet ti moze ostat ako chces 925 mm "250+250+250+125+250 teda 1125mm - 200mm podlaha 4o je 925mm"
Bude to takto cistejsie aj z hladiska statiky aj s zhladiska tepelnej techniky.
fefe30
14.04.11,09:29
Neviem nie som stavbár, ale čo som videl na stavbách stužujúci ŽB veniec bol vždy zašalovaný a rovnako hrubý ako obvodové murivo.

Možno to mali všetci zle :-)

Tiež radíš, že priečkový porfix pod veniec, ale pod vencom to vobec nevychádza, pretože, okná majú štandardne výšku 1500mm, čo zodpovedá 6 radom tvárnic (6x250mm). na to to ŽB veniec.

Taktiež zmeniť hrúbku ŽB venca z 300mm na 250mm ....... neviem.......
janvirostko
14.04.11,09:43
ZB veniec musi byt uzsi z jednoducheho dovodu: tepelny odpor zelezobetonu je ovela horsi ako tepelny odpor porfixu, tj treba ho viac zateplit.
Asi si ma nepochopil, mozno by bolo lepsie, ak by som to nakreslil. V mieste okna budes mat naukladane tvarovky takto (250+250+250+250+125+1500okno+veniec), len mimo okna to zmenis a das prieckovky pod veniec(10x250+125+veniec).
fefe30
14.04.11,10:09
Asi si ma nepochopil, mozno by bolo lepsie, ak by som to nakreslil. V mieste okna budes mat naukladane tvarovky takto (250+250+250+250+125+1500okno+veniec), len mimo okna to zmenis a das prieckovky pod veniec(10x250+125+veniec).

už viem co si chcel povedať :) a neni to zlý nápad.


V mojom prípade ZB veniec nebudem zateplovať, pretože okná idem dávať zarovno vonkajšieho muriva, a veniec budý zateplený fasádou.
Snoophy
18.04.11,13:47
No niečo podobné čaká aj mňa....
Staviam bungalov 567 od Euroline trocha zmenený a neviem ako poriešim výšku okien.....tiež kôli podlahovke ( izolácií).
Dom budem zateplovať 15cm EPS (alebo minerál) a do podlahy plánujem dať 12-15cm EPS + priamo na to podlahovka ( žiadne platne na hada) a liaty poter takže to spolu vychádza cca 20cm a to by boli okná 80cm od podlahy a to je asi aj dosť nízko však?
A to chce žena ešte parapet okna vo výške linky (prac. dosky).
Ako by bolo dobré to poriešiť???
Čo odporúčate???