wegamizi
10.04.11,13:44
Pekny den,
príjmem s ocakavanim kazdu vasu radu k mojej otazke. Po zosnulom majitelovi pozemkov nie su k dispozicii ziadne doklady o ich existencii. Len ustnym podanim vieme, ze boli, alebo sa nachadzaju v urcitej lokalite. Hladala som na katastri portaly, potom v Zozname nezistenych vlastnikov. Chystame sa nahliadnut do pozemkovej knihy v prislusnom katastri. Su este nejake moznosti, kde hladat? Pozemky neboli prededene a vizualne nevieme urcit lokalitu, lebo ti, ktori ich uzivali, uz bohuzial, neziju. Vopred dakujem.
Dáša_
10.04.11,12:26
neviete ani, ako nadobudol pôvodne svoje pozemky? Či ich náhodou nezdedil? Potom by sa dali možno v archívoch vyhladať dedičské rozhodnutia
wegamizi
10.04.11,12:48
Nie, neboli predmetom dedicskeho konania mojej maminky po jej mame. Chceli sme to spolu hladat, ale bohuzial sme to nestihli, takze sa teraz pokusam so sestrou nieco vypatrat, ale neviem, kde hladat, ked nemame v rukach nic, ani fyzicky nevieme, kde sa pozemky nachadzali. Len vieme, ze boli a vieme kataster. Chcela by som len vediet, ci je vobec nejaka moznost hladania v takychto pripadoch. Ked nie, budeme musiet sa stym zmierit.
Dáša_
10.04.11,13:14
Nie, neboli predmetom dedicskeho konania mojej maminky po jej mame. Chceli sme to spolu hladat, ale bohuzial sme to nestihli, takze sa teraz pokusam so sestrou nieco vypatrat, ale neviem, kde hladat, ked nemame v rukach nic, ani fyzicky nevieme, kde sa pozemky nachadzali. Len vieme, ze boli a vieme kataster. Chcela by som len vediet, ci je vobec nejaka moznost hladania v takychto pripadoch. Ked nie, budeme musiet sa stym zmierit.

a dedičské rozhodnutia o generáciu dozadu? Po maminých prarodičoch? Dajú sa dohľadať v štátnych archívoch.

Doležité je urobiť si aj rodokmeň a prehľadať všetky mená
wegamizi
10.04.11,13:37
Rodokmen mam tri generacie dozadu, len som nevedela, kde zacat a hlavne ako. Tie statne archivy sa nachadzaju na sudoch? Mam pravo si ziadat taketo informacie?
Dáša_
10.04.11,13:47
Rodokmen mam tri generacie dozadu, len som nevedela, kde zacat a hlavne ako. Tie statne archivy sa nachadzaju na sudoch? Mam pravo si ziadat taketo informacie?

Dedičské rozhodnutia sa istú dobu archivujú na súdoch, potom sa presúvajú do štátnych archívov. Ty si vlastne potomok, tak by si mala mať nárok žiadať také rozhodnutia.

V tom registri nezistených vlastníkov si skúšala aj tých prarodičov hľadať?

Môj otec roky hľadal také pozemky a neboli. Až dlho po tom, ako zomrel sa zistilo, že vďaka regulácii Váhu boli tieto pozemky už súčasťou iného katastrálneho územia, preto bol neúspešný.
wegamizi
10.04.11,14:12
V registri nezistenych vlastnikov som hladala, tam su nejake indicie, ale musim ist pozriet do pozemkovej knihy na katastri.
Vidis, to ma nenapadlo, ze to moze byt aj iny kataster, skusim este aj tymto smerom.
Aj ten archiv skusim navstivit. Este by som sa chcela opytat, ze ked notari dohliadavaju k dedicskym konaniam, informacie ziskavaju z archivov?