radamko
10.04.11,15:28
Ahojte,

mam taku otazku do buducna.
Akym sposobom by ma mohli rodicia vydedit, resp ako by mohli spravit nieco tak, aby som nedostal ani 1 euro.
Ide o to, ze uz som s nimi nekomunikoval 5 rokov a cele to zacalo tym, ze moj brat ked sme spolu podnikali ma okradol o takmer 40.000 este Sk a rodicia sa postavili na jeho stranu, ze to neexistuje. Brat zacal brat vikendove drogy, rodicia su samozrejme slepi a hluchi. Navyse neboli ochotni ani dojst na moju svadbu, pretoze som nepozval brata, to bola posledna kvapka a od vtedy nie sme v kontakte.
To ze sa s nimi asi do ich smrti v kontakte nebudem je jasne, ale za cely zivot som im pomahal a bol som slusny a vzorny syn.
Cize ako ma mozu vydedit
Nechcem vyzerat ako niekto komu ide len o majetky, ale ma to zaujima uz len z principu
Moc dakujem za odpovede
arizona
10.04.11,13:36
Rodič môže vydediť dieťa len v štyroch prípadoch, ak priamy dedič:
• nestaral sa oňho v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
• o poručiteľa trvalo neprejavoval záujem,
• bol odsúdený pre úmyselný trestný čin najmenej na jeden rok,
• vedie neusporiadaný život.
Dôvod vydedenia – v paragrafovom znení – musí byť uvedený v závete alebo v listine o vydedení.

Ale rodicia ta nemusia priamo vydedit. Ak budu chciet, tak majetok este za zivota daruju,alebo "predaju" bratovi. V tom pripade moc nenarobis, s svojim majetkom si mozu robit, co chcu...
radamko
10.04.11,13:59
Rodič môže vydediť dieťa len v štyroch prípadoch, ak priamy dedič:
• nestaral sa oňho v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
• o poručiteľa trvalo neprejavoval záujem,
• bol odsúdený pre úmyselný trestný čin najmenej na jeden rok,
• vedie neusporiadaný život.
Dôvod vydedenia – v paragrafovom znení – musí byť uvedený v závete alebo v listine o vydedení.

Ale rodicia ta nemusia priamo vydedit. Ak budu chciet, tak majetok este za zivota daruju,alebo "predaju" bratovi. V tom pripade moc nenarobis, s svojim majetkom si mozu robit, co chcu...

ok berem ze ked by bratovi nedarovali za zivota majetok, a dali by sa na cestu formou vydedenia, mohli by operovat ze som o nich neprejavoval dlhodobo zaujem, ale mohol by som sa nasledne ja branit tym, ze tento nezaujem mal svoju pricinu, ci by mi to moc nepomohlo
durisovad
10.04.11,14:10
Preco hned uvazujes o dedeni pripadne vydedeni. Dedi sa po mrtvom. Ked rodicia ziju, vzdy je sanca, ze sa vase vztahy upravia a napravia. A na druhej strane pokus sa zit a pracovat tak, aby si nemusel cakat na to, ze nieco zdedis, ale vytvor si majetok svojou cinnostou.
pepsikova
10.04.11,14:15
..citujem:
To ze sa s nimi asi do ich smrti v kontakte nebudem je jasne, ale za cely zivot som im pomahal a bol som slusny a vzorny syn.
Cize ako ma mozu vydedit


..no ak sú tvoji rodičia zaťatí, ako ty, tak dôvod na vydedenie si nájdu..tomu ver!...
radamko
10.04.11,17:15
Preco hned uvazujes o dedeni pripadne vydedeni. Dedi sa po mrtvom. Ked rodicia ziju, vzdy je sanca, ze sa vase vztahy upravia a napravia. A na druhej strane pokus sa zit a pracovat tak, aby si nemusel cakat na to, ze nieco zdedis, ale vytvor si majetok svojou cinnostou.

mimotemy
Chobot
10.04.11,21:01
Ahojte,

mam taku otazku do buducna.
Akym sposobom by ma mohli rodicia vydedit, resp ako by mohli spravit nieco tak, aby som nedostal ani 1 euro.
Ide o to, ze uz som s nimi nekomunikoval 5 rokov a cele to zacalo tym, ze moj brat ked sme spolu podnikali ma okradol o takmer 40.000 este Sk a rodicia sa postavili na jeho stranu, ze to neexistuje. Brat zacal brat vikendove drogy, rodicia su samozrejme slepi a hluchi. Navyse neboli ochotni ani dojst na moju svadbu, pretoze som nepozval brata, to bola posledna kvapka a od vtedy nie sme v kontakte.
To ze sa s nimi asi do ich smrti v kontakte nebudem je jasne, ale za cely zivot som im pomahal a bol som slusny a vzorny syn.
Cize ako ma mozu vydedit
Nechcem vyzerat ako niekto komu ide len o majetky, ale ma to zaujima uz len z principu
Moc dakujem za odpovede

Dôvody na vydedenie sú v § 469a:


(1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak

a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
d) trvalo vedie neusporiadaný život.
pepsikova
11.04.11,00:58
..opakovanie je matka múdrosti...