veronika1
04.01.06,07:01
Prosím o Váš názor poraďáci.

Zamestnankyňa si chce v roč. zúčtovani dane odpočítať nezdaniť. časť na manžela, ktorý bol v priebehu roka evidovaný na úrade práce ale aj v priebehu roka bol vyradený z evidencie. Odpočíta si len za obdobie, kedy bol evidovaný?
Pepa
04.01.06,06:20
Nezdaniteľnú časť na manžela-manželku podľa §-u 11 odst. 1 písm. a) si môže daňovník uplatniť na manžela-manželku žijúcu s daňovníkom v domácnosti ak nemá vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období, ak má vlastný príjem nepresahujúci dúto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi sumou zodpovedajúcou 19,2 násobku životného minima a vlastným príjmom - ak teda žijú v domácnosti, boli manželmi po celé zdaňovacie obdobie, nemal vlastný príjem - manželka si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manžela vo výške 87936 - nie je tu obmedzenie, že nemôže byť dobrovoľne nezamestnaný.
Chobot
04.01.06,07:34
Presne tak, nezáleží, či bol evidovaný alebo nie, ale aký príjem dosiahol. Ja som tak chcel na manželku dať pred rokom odpočet, lebo 10 mesiacov bola nezamestnaná a pracovala iba 2 mesiace. Ale pozor, do príjmu sa zapičítava aj podpora v nezamestnanosti, preto aj keď počas tých 2 mesiacov mala príjem nižší ako tých 80 tisíc aj niečo, keď mi k tomu pripočítali podporu, tak to vyšlo vyše 80 litrov a z odpočítateľnej položky nič nebolo.
makoska
13.01.06,07:50
Prosim vas a aky prijem sa tu mysli...co sa tej manzelky tyka....je to hruby prijem, alebo po odpocitani poistneho, alebo cisty zdaneny??
Zuziana
13.01.06,07:56
U manželky sa posudzuje hrubý príjem od zamestnávateľa, taktiež sa do prijmu manželky započívavajú nemocenské dávky, materské, podpora v nezamestnanosti.:)
martina fafrakova
13.01.06,08:33
Keď zamestnanec odpracoval v našej organizácii posledné 2 mesiace, som povinná mu urobiť ročné zučtovanie dane ak nepodpísal vyhlásenie? Jedná sa mi o to, že dotyčný pýtal Potvrdenie o príjme, že si na neho odpočíta manželka nezdan. položku za rok 2005. Ak mu ja urobím ročné zučtovanie dane môžem mu vrátiť daň za tie dva mesiace. ktoré som mu stiahla vo výplate (10 mesiacov nezamestananý)? Nebude duplicitne odpočítaná nezdan. časť, raz s manželkou a druhý krát v jeho ročnom zučtoavaní. Za odpovede veľmi pekne ďakujem a všetkým prajem pekný deň.
veronika1
13.01.06,09:14
Zákon 595/2003 § 5 ods. 7 a § 9 ods 2 písm. a) hovoria o príjmoch oslobodených od dane, tak nechápem Zuziana prečo nemocenské dávky, materské, podpora v nezamestnanosti chceš pripočítavať k príjmu! Ak sa mýlim, tak mi to upresni.
MajaV
13.01.06,09:15
Ak mal podpísané vyhlásenie u iného zamestnávateľa, mal by požiadať toho. Ak nemal u žiadneho, môžeš mu urobiť RZ Ty a vrátiť daň. Nezdaniteľná časť nebude odpočítaná, pretože jeho manželka si môže uplatniť len rozdiel: 87936 - jeho príjmy.
JarkaL
13.01.06,09:30
U manželky sa posudzuje hrubý príjem od zamestnávateľa, taktiež sa do prijmu manželky započívavajú nemocenské dávky, materské, podpora v nezamestnanosti.:)

Pozri: §11 Zák. o dani z príjmov, (1) b): do vlastného príjmu sa nezahŕňajú štátne sociálne dávky
Denda
13.01.06,09:36
veronika1
13.01.06,09:53
Chcem si to upresniť.
Ak robím ročné zúčtovanie dane zamestnancovi, ktorý bol v priebehu roka evidovaný na úrade práce a poberal podporu tak musi do príjmu započítať aj tú podporu?
Ak chcem uplatniť nezdeniteľnú časť na manžela našej zamestnakyne, ktorý bol taktiež v priebehu roka evidovaný na úrade práce a poberal podporu, tak musím uplatniť odpočítateľnú položku len z rozdielu 19,2 násobku ŽM a vyplatenej podpory?
Tweety
13.01.06,09:56
Chcem si to upresniť.
Ak robím ročné zúčtovanie dane zamestnancovi, ktorý bol v priebehu roka evidovaný na úrade práce a poberal podporu tak musi do príjmu započítať aj tú podporu?
Ak chcem uplatniť nezdeniteľnú časť na manžela našej zamestnakyne, ktorý bol taktiež v priebehu roka evidovaný na úrade práce a poberal podporu, tak musím uplatniť odpočítateľnú položku len z rozdielu 19,2 násobku ŽM a vyplatenej podpory?
Podpora v nezamestnanosti sa počíta do príjmu na odpočet nezd. častí;).
Zita4
13.01.06,19:26
Chcem si to upresniť.
Ak robím ročné zúčtovanie dane zamestnancovi, ktorý bol v priebehu roka evidovaný na úrade práce a poberal podporu tak musi do príjmu započítať aj tú podporu?
Ak chcem uplatniť nezdeniteľnú časť na manžela našej zamestnakyne, ktorý bol taktiež v priebehu roka evidovaný na úrade práce a poberal podporu, tak musím uplatniť odpočítateľnú položku len z rozdielu 19,2 násobku ŽM a vyplatenej podpory?
Ak robíš RZD zamestnancovi, nezapočítaš podporu v nezamestnanosti. Veď to nie je zdaniteľný príjem.
Ak si ale uplatňuje na manželku, tam do príjmu musíš započítať aj podporu.
matafe
13.01.06,21:35
Pokusím sa zrnúť problematiku nazdaniteľnej časti základu dane na manželku(manžela). (§11 ods.1b)

Túto nezdaniteľnú čiastku si môže daňovník uplatniť iba na manželku žijúcu s ním v domácnosti.

Ak manželka nemá vlastný príjem, daňovník si môže uplatniť čiastku vo výške 87 936 Sk.
Ak manželka má vlastný príjem nepresahujúci čiastku 87 936 Sk, potom si daňovník môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku vo výške rozdielu 87 936 Sk a vlastného príjmu manželky.

Ak manželstvo trvalo len časť roka, ako nezdaniteľnú čiastku si môže daňovník uplatniť pomernú sumu zodpovedajúcu počtu mesiacov,na začiatku ktorých boli splnené podmienky pre uplatnenie tejto nezdaniteľnej čiastky.(§11 ods.4)

Do vlastného príjmu manželky sa započítavajú všetky jej príjmy, aj zdaniteľné aj tie, čo sú oslobodené od dane, aj príjmy zdaňované zrážkou.
Do vlastného príjmu manželky sa nezahŕňa daňový bonus, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.


Medzi štátne sociálne dávky patrí
prídavok na dieťa(§1) - podľa zákona o prídavku na dieťa (600/2003)

dávka (v hmotnej núdzi) (§10)
príspevok na zdravotnú starostlivost (§11)
aktivačný príspevok (§12)
príspevok na bývanie (§13)
ochranný príspevok (§14)
jednorázová dávka v hmotnej núdzi (§15) - podľa zákona o pomoci v hmotnej núdzi (599/2003)

rodičovský príspevok (§1) - podľa zákona o rodičovskom príspevku (280/2002)

jednorazový príspevok na úhradu potrieb dieťaťa (§11 ods.1a)
opakovaný príspevok na úhradu potrieb dieťaťa (§11 ods.1b)
odmena pestúna (§11 ods.1c) - podľa zákona o o pestúnskej starostlivosti a o príspevkoch pestúnskej starostlivosti (265/1998)

príspevok na pohreb (§1) - podľa zákona o príspevku na pohreb (238/1998)

zaopatrovací príspevok (§1) - podľa zákona o zaopatrovacom príspevku (236/1998)

príspevok pri narodení dieťaťa (§1)
príspevok rodičom, kt. sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá (§5) - podľa zákona o príspevku pri narodení dieťaťa (235/1998).

Dúfam, že sa som nezabudla na na nejakú št.soc. dávku.
abel
14.01.06,09:00
matafe, prosím ťa invalidný dôchodok manžela a mesačná renta z dôvodu, že invalidita nastala následkom prac. úrazu, sa počíta do vlastného príjmu manžela? Predpokladám že áno, ale keď to budem mať od teba odklepnuté, budem spokojnejšia:)
matafe
14.01.06,10:58
matafe, prosím ťa invalidný dôchodok manžela a mesačná renta z dôvodu, že invalidita nastala následkom prac. úrazu, sa počíta do vlastného príjmu manžela?
Keďže invalidný dôchodok ani úrazová renta nie sú štátne soc. dávky, lebo invalidný dôchodok je dávkou z invalidného poistenia (§13 ods.2b) a úrazová renta sa poskytuje z úrazového poistenia (§13 ods.3b) podľa zákona o soc.poist., tak tieto príjmy sa zahŕňajú do vlastného príjmu manželky.
MIRKA
14.01.06,16:51
Podľa toho, čo tu čítam a sumarizujem môj prípad, tak materskú, príjem z dohody (hrubý) a aj príjem dividend sa zarátajú do vlastného príjmu manželky.
Mám otázku: Treba k manželovmu DP priložiť aj nejaké doklady? Alebo snáď až pri vyžiadaní DÚ?
Zita4
14.01.06,17:03
Podľa toho, čo tu čítam a sumarizujem môj prípad, tak materskú, príjem z dohody (hrubý) a aj príjem dividend sa zarátajú do vlastného príjmu manželky.
Mám otázku: Treba k manželovmu DP priložiť aj nejaké doklady? Alebo snáď až pri vyžiadaní DÚ?
Pri žiadosti o ročné zúčtovanie dane stačí vyhlásiť, aký bol zárobok manželky (manžela). Nemusíš to dokladovať. Aj v § 32 ods. 9 zákona 595/2003 sa uvádza, že preukazovať treba nárok na daňový bonus. Doložiť by asi bolo treba sobášny list (kópiu).
anet
15.01.06,08:21
Prepáčte,:o

prosím príspevok za opatrovanie (babky) sa berie ako vlastný príjem alebo nie?

Dakujem.:o
matafe
16.01.06,07:38
Prepáčte,:o
prosím príspevok za opatrovanie (babky) sa berie ako vlastný príjem alebo nie?

Dakujem.:o

Príspevok za opatrovanie je priznávaný podľa zákona 195/1998. V zákone nie je napísane, že ide o štátnu sociálnu dávku, takže tento príspevok sa počíta do vlastného príjmu manželky.
Ak sa mýlim, opravte ma.
anet
16.01.06,08:04
Dakujem Martina,
ja si tiez myslim, ze prispevok za opatrovanie je vlastny prijem manzelky, ale keby mi to mohol este niekto potvrdit, bola by som vdacna.:o
Denda
16.01.06,09:14
ewap
23.01.06,17:49
Je to nekonečný príbeh. Teraz sa mi vynorila otázka, či invalidný dôchodok zamestnanca ide do príjmu.
Zita4
23.01.06,18:00
Do príjmu manžela áno. Nie je to štátna sociálna dávka.
ewap
23.01.06,19:17
Zitka, ja som to myslela tak, že ak je zamestnanec čiast. inv. , či sa jeho inv. dôchodok niekde vykazuje.
Myslím, že inval. dôchodok nie je príjem podliehajúci zdaneniu
Zita4
23.01.06,19:22
Samozrejme, nie je to príjem podliehajúci zdaneniu. Ale sme v téme "Zníženie základu dane za manžela", tak som predpokladala, že otázka sa týka témy. ;)
abel
23.01.06,20:46
Zitka, ja som to myslela tak, že ak je zamestnanec čiast. inv. , či sa jeho inv. dôchodok niekde vykazuje.
Myslím, že inval. dôchodok nie je príjem podliehajúci zdaneniu
To je vec, čo mýli viacerých ľudí. Invalidný dôchodok síce nepodlieha dani, ale do vlastného príjmu manžela sa počíta.
Magma
24.01.06,05:00
Pri žiadosti o ročné zúčtovanie dane stačí vyhlásiť, aký bol zárobok manželky (manžela). Nemusíš to dokladovať. Aj v § 32 ods. 9 zákona 595/2003 sa uvádza, že preukazovať treba nárok na daňový bonus. Doložiť by asi bolo treba sobášny list (kópiu).[/quote]

Prikladáte kopie sobášnych listov? V § 37 ods.1 sa uvádza, že nárok na zníženie dane sa preukazuje predložením dokladu o oprávnenosti nároku....
Z toho mi vyplýva, že ten sobášny list by mal byť priložený.
Zita4
24.01.06,07:31
Ja som doteraz prikladala sobášny list len v prípade, keď manželstvo vzniklo v roku, za ktorý sa robí RZD. Aj tak za to zodpovedá daňovník, veď on mi môže predložiť sobášny list a pritom sa už mohol rozviesť a ja o tom ani nemusím vedieť.
domi2
24.01.06,18:36
Ale štátne socialne dávky nie sú príspevok v nezamest., materská dovolenka, ani nemocenské, do štátnych dávok sa počíta napr.rodičovský príspevok, prídavky na deti
Mýlim sa ?
Zita4
24.01.06,20:00
Ale štátne socialne dávky nie sú príspevok v nezamest., materská dovolenka, ani nemocenské, do štátnych dávok sa počíta napr.rodičovský príspevok, prídavky na deti
Mýlim sa ?
Nemýliš sa. V tomto príspevku sú vymenované štátne sociálne dávky: http://www.porada.sk/showpost.php?p=165447&postcount=14
Príspevok v nezamestnanosti, materská dovolenka a nemocenské sa musa započítať do príjmu manžela (manželky).
buba
25.01.06,08:43
ak si chce manžel uplatniť odpočítateľnú položku na manželku, ktorá je na rodičovskom príspevku , ale má živnosť a robí poisťovacieho agenda od 7/05 a mesačne , jej chodí na účet asi 10000,- sk. Pýtam sa aký príjem si máme zobrať z daňového priznania, alebo čo?
ajobs
25.01.06,14:37
ak si chce manžel uplatniť odpočítateľnú položku na manželku, ktorá je na rodičovskom príspevku , ale má živnosť a robí poisťovacieho agenda od 7/05 a mesačne , jej chodí na účet asi 10000,- sk. Pýtam sa aký príjem si máme zobrať z daňového priznania, alebo čo?
Musí si tam uviesť celý príjem za rok 2005 (čiže ak má od 07/2005 mesačne 10000 SK, potom 6 x 10000 = 60000 Sk ).
Uplatní si rozdiel 87936 Sk - 60000 Sk = 27936 Sk.
buba
26.01.06,05:13
ano, ale to dostala v čistom tých 10000, a všade sa píše , že v hrubom na zníženie základu dane, takže asi si musí manželka urobiť daňové priznanie a z toho jej zoberem asi ten hrubý?
Zita4
26.01.06,06:38
ano, ale to dostala v čistom tých 10000, a všade sa píše , že v hrubom na zníženie základu dane, takže asi si musí manželka urobiť daňové priznanie a z toho jej zoberem asi ten hrubý?
Ak zarobila tak, ako píšeš, musí si podať daňové priznanie. Potom bude jasné, koľko si môže uplatniť manžel.
Rasticc
26.01.06,10:01
Mam podobnu otazku.Moja manzelka je na materskej dovolenke od Feb 2005.Nepoberala matersku nakolko bola nizsia ako RP.Zacala teda poberat rodicovsky od Feb 2005.Od septembra zacala pracovat na dohodu.Dostavala preplatene vydavky (Benzin podla zakona) a zarobok zdanene zamestnavatelom.Rad by som si na nu odpocital nezdanitelnu polozku.Predpokladam ako som sa tu docital ze musim vypocitat rozdiel medzi jej zarobkom a 87tis.Moje otazky su: musi sa do jej zarobku zapocitat aj spomenuty benzin? (predpokladam ze nie) ,jej mzda sa pocita hruba alebo cista?Jej zarobok bol necelych 15tisic.Musi podavat danove priznanie?Resp nejak priznat na danovom urade svoj prijem?Je praca na dohodu okrem 300h rocne obmedzena aj na vysku zarobku?
ajobs
26.01.06,11:19
Mam podobnu otazku.Moja manzelka je na materskej dovolenke od Feb 2005.Nepoberala matersku nakolko bola nizsia ako RP.Zacala teda poberat rodicovsky od Feb 2005.Od septembra zacala pracovat na dohodu.Dostavala preplatene vydavky (Benzin podla zakona) a zarobok zdanene zamestnavatelom.Rad by som si na nu odpocital nezdanitelnu polozku.Predpokladam ako som sa tu docital ze musim vypocitat rozdiel medzi jej zarobkom a 87tis.Moje otazky su: musi sa do jej zarobku zapocitat aj spomenuty benzin? (predpokladam ze nie) ,jej mzda sa pocita hruba alebo cista?Jej zarobok bol necelych 15tisic.Musi podavat danove priznanie?Resp nejak priznat na danovom urade svoj prijem?Je praca na dohodu okrem 300h rocne obmedzena aj na vysku zarobku?

1. benzín nezapočítavaš,
2. počíta sa hrubá mzda,
3. ak nemala príjmy vyššie ako 43.968 Sk, nemusí podávať DP,
4. práca na dohodu nie je okrem hodín obmedzená žiadnou výškou odmeny. Nemôže sa však použiť na opakovanú činnosť, iba na jednorazový výkon prác.
empor
26.01.06,20:57
Ahojte,
v tomto roku je mozne odpocitat z danoveho zakladu platby za doplnkove dochodkove sporenie, ucelove sporenie a zivotnu poistku v celkovej sume 12 000 Sk. Moja poistka nevyplni celu tuto sumu, preto by ma zaujimalo, ci tam mozem zapocitat aj zivotnu poistku manzelky, ktora cely rok poberala rodicovsky prispevok, co si idem uplatnit do znizenia danoveho zakladu.
V zakonoch som nic take nenasiel, ale radsej sa spytam na vas nazor.
Dakujem
kvet
27.01.06,04:48
Nie, zaplatené DDP, účelové sporenie a životnú poistku za manželku nie je možné uplatniť ako nezdaniteľnú položku!
Tweety
27.01.06,07:20
Ahojte,
v tomto roku je mozne odpocitat z danoveho zakladu platby za doplnkove dochodkove sporenie, ucelove sporenie a zivotnu poistku v celkovej sume 12 000 Sk. Moja poistka nevyplni celu tuto sumu, preto by ma zaujimalo, ci tam mozem zapocitat aj zivotnu poistku manzelky, ktora cely rok poberala rodicovsky prispevok, co si idem uplatnit do znizenia danoveho zakladu.
V zakonoch som nic take nenasiel, ale radsej sa spytam na vas nazor.
Dakujem
Môžeš si započítať iba svoje poistky, ak splňajú podmienky. Kedže daňovníkom si Ty, tak iba svoje. :eek:
Rasticc
27.01.06,07:31
1. benzín nezapočítavaš,
2. počíta sa hrubá mzda,
3. ak nemala príjmy vyššie ako 43.968 Sk, nemusí podávať DP,
4. práca na dohodu nie je okrem hodín obmedzená žiadnou výškou odmeny. Nemôže sa však použiť na opakovanú činnosť, iba na jednorazový výkon prác.

Dakujem pekne za odpoved.Este by som rad ujasnil tych 43.968 Sk je limitovanych rocne?Je aj nejaka mesacna limitacia?
Da sa za dohodu povazovat aj promoterstvo (prezentovanie vyrobkov,testovanie pleti...) ktore sa sice opakuje ale nie v pravidelnych terminoch?
ajobs
27.01.06,10:46
Dakujem pekne za odpoved.Este by som rad ujasnil tych 43.968 Sk je limitovanych rocne?Je aj nejaka mesacna limitacia?
Da sa za dohodu povazovat aj promoterstvo (prezentovanie vyrobkov,testovanie pleti...) ktore sa sice opakuje ale nie v pravidelnych terminoch?

1. čiastka 43.968 Sk je 1/2 nezdaniteľnej ročnej čiastky ( 87.936 Sk ), mesačný limit nie je žiaden, to znamená, že keď zarobiš všetko v jednom mesiaci, a potom 11 mesiacov nič, riadiš sa iba touto čiastkou,
2. všetko, čo má charakter aspoň trocha opakovanej činnosti musí byť na PZ, alebo sa to dá vykonávať ako živnosť na ŽL. Práca na dohodu by naozaj mala byť len jednorazová činnosť.
Rasticc
27.01.06,11:44
1. čiastka 43.968 Sk je 1/2 nezdaniteľnej ročnej čiastky ( 87.936 Sk ), mesačný limit nie je žiaden, to znamená, že keď zarobiš všetko v jednom mesiaci, a potom 11 mesiacov nič, riadiš sa iba touto čiastkou,
2. všetko, čo má charakter aspoň trocha opakovanej činnosti musí byť na PZ, alebo sa to dá vykonávať ako živnosť na ŽL. Práca na dohodu by naozaj mala byť len jednorazová činnosť.

Dakujem velmi pekne za odpoved.Rasto
ajobs
27.01.06,11:49
Dakujem velmi pekne za odpoved.Rasto

Nemáš začo. Ak cheš oceniť nejaký príspevok, môžeš to urobiť tlačítkom Oceňujem, ktoré máš v príspevku naľavo od Súhlasím.:)
otázka
10.02.06,13:44
Chcem nadviazať na tému: Zamestnanec si chce uplatniť zníženie ZD na manželku za r.2005, kedy dosiahla podľa Potvrdenia o zd.mzde určitý príjem. Pracovala len 6 mesiacov, zostávajúcich 6 mesiacov premaródila. Zaratáva sa do jej celkového príjmu aj príjem za PN?
Pepa
10.02.06,13:46
Chcem nadviazať na tému: Zamestnanec si chce uplatniť zníženie ZD na manželku za r.2005, kedy dosiahla podľa Potvrdenia o zd.mzde určitý príjem. Pracovala len 6 mesiacov, zostávajúcich 6 mesiacov premaródila. Zaratáva sa do jej celkového príjmu aj príjem za PN?
Áno, prijem za PN je vlastným príjmom manželky.
zuhl
11.02.06,18:35
Ľudia prosím vás tak mi to vysvetlite ešte raz. Materská je teda rodičovský príspevok a to znamená že sa neráta do vlastných príjmov alebo ako?
Zita4
11.02.06,18:44
Ľudia prosím vás tak mi to vysvetlite ešte raz. Materská je teda rodičovský príspevok a to znamená že sa neráta do vlastných príjmov alebo ako?
Materské nie je rodičovský príspevok. Materské platí matke sociálna poisťovňa na základe nemocenského poistenia počas 28 týždňov. Ten sa počíta do príjmu manžela/manželky ako aj nemocenské, podpora v nezamestnanosti a pod. Po skončení materskej dovolenky môže rodič požiadať o rodičovský príspevok. Ten sa vypláca jednému z rodičov do 3 rokov veku dieťaťa. Teraz už sa vypláca aj v prípade, keď rodič nie je na rodičovskej dovolenke.
Je to štátna sociálna dávka a táto sa nezapočítava do príjmu manžela/manželky.
zuhl
11.02.06,18:50
Ďakujem Zitka
drndos
13.02.06,08:21
Dobrý deň,
vyhlásenie o vlastnom príjme manželky je nejaké predpísané tlačivo?
Alebo stačí vytlačiť vo Worde.
Ďakujem
Jozef Mihál
13.02.06,08:30
Možno i túto tému pomôže zastaviť link:

http://www.porada.sk/t19231-da-z-prjmu--nezdas-na-manelku.html

Žiadne špeciálne tlačivo neexistuje, v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania sa daňovník vyjadruje v príslušnej kolonke, či uplatňuje a akú sumu na partnera.
MIRKA
13.02.06,09:36
vy ste tu rozpísali prípad, keď si zamestnanec uplatňuje NČ na manželku, ale ja som sa pýtala, čo musí priložiť k DP SZČO (manžel je SZČO a uplatňuje si na mňa NČ, pričom ja som na RD od februára s príjmami z dohody a dividendami).
Velettka
21.03.06,10:24
Tu sa uvádza že do vlastného príjmu sa nezahŕňa príspevok v hmiotnej núdzi (vyplácaný zo sociálky), v inom príspevku tu na porade sa zas uvádza že sa započítava, prosím ako to teda je? ..... Je príspevok v hmotnej núdzi štátna dávka, ktorá sa nezapočitáva do vlastného príjmu manžela (manželky), keď si na nu uplatnujem nezdanitelnu čiastku?

ĎAKUJEM


Pokusím sa zrnúť problematiku nazdaniteľnej časti základu dane na manželku(manžela). (§11 ods.1b)

Túto nezdaniteľnú čiastku si môže daňovník uplatniť iba na manželku žijúcu s ním v domácnosti.

Ak manželka nemá vlastný príjem, daňovník si môže uplatniť čiastku vo výške 87 936 Sk.
Ak manželka má vlastný príjem nepresahujúci čiastku 87 936 Sk, potom si daňovník môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku vo výške rozdielu 87 936 Sk a vlastného príjmu manželky.

Ak manželstvo trvalo len časť roka, ako nezdaniteľnú čiastku si môže daňovník uplatniť pomernú sumu zodpovedajúcu počtu mesiacov,na začiatku ktorých boli splnené podmienky pre uplatnenie tejto nezdaniteľnej čiastky.(§11 ods.4)

Do vlastného príjmu manželky sa započítavajú všetky jej príjmy, aj zdaniteľné aj tie, čo sú oslobodené od dane, aj príjmy zdaňované zrážkou.
Do vlastného príjmu manželky sa nezahŕňa daňový bonus, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.


Medzi štátne sociálne dávky patrí
prídavok na dieťa(§1) - podľa zákona o prídavku na dieťa (600/2003)

dávka (v hmotnej núdzi) (§10)
príspevok na zdravotnú starostlivost (§11)
aktivačný príspevok (§12)
príspevok na bývanie (§13)
ochranný príspevok (§14)
jednorázová dávka v hmotnej núdzi (§15) - podľa zákona o pomoci v hmotnej núdzi (599/2003)

rodičovský príspevok (§1) - podľa zákona o rodičovskom príspevku (280/2002)

jednorazový príspevok na úhradu potrieb dieťaťa (§11 ods.1a)
opakovaný príspevok na úhradu potrieb dieťaťa (§11 ods.1b)
odmena pestúna (§11 ods.1c) - podľa zákona o o pestúnskej starostlivosti a o príspevkoch pestúnskej starostlivosti (265/1998)

príspevok na pohreb (§1) - podľa zákona o príspevku na pohreb (238/1998)

zaopatrovací príspevok (§1) - podľa zákona o zaopatrovacom príspevku (236/1998)

príspevok pri narodení dieťaťa (§1)
príspevok rodičom, kt. sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá (§5) - podľa zákona o príspevku pri narodení dieťaťa (235/1998).

Dúfam, že sa som nezabudla na na nejakú št.soc. dávku.
matafe
21.03.06,11:17
Tu sa uvádza že do vlastného príjmu sa nezahŕňa príspevok v hmiotnej núdzi (vyplácaný zo sociálky), v inom príspevku tu na porade sa zas uvádza že sa započítava, prosím ako to teda je? ..... Je príspevok v hmotnej núdzi štátna dávka, ktorá sa nezapočitáva do vlastného príjmu manžela (manželky), keď si na nu uplatnujem nezdanitelnu čiastku?

ĎAKUJEM

Asi by som to mala dať do poriadku a opraviť moju chybu. Po dôkladnejšom preštudovaní to vychádza tak, že
príspevok v hmotnej núdzi nie je štátna sociálna dávka, čiže sa započítava do vlastného príjmu manželky.

Medzi štátne sociálne dávky patrí iba
prídavok na dieťa(§1) - podľa zákona o prídavku na dieťa (600/2003)

rodičovský príspevok (§1) - podľa zákona o rodičovskom príspevku (280/2002)

jednorazový príspevok na úhradu potrieb dieťaťa (§11 ods.1a)
opakovaný príspevok na úhradu potrieb dieťaťa (§11 ods.1b)
odmena pestúna (§11 ods.1c) - podľa zákona o o pestúnskej starostlivosti a o príspevkoch pestúnskej starostlivosti (265/1998)

príspevok na pohreb (§1) - podľa zákona o príspevku na pohreb (238/1998)

zaopatrovací príspevok (§1) - podľa zákona o zaopatrovacom príspevku (236/1998)

príspevok pri narodení dieťaťa (§1)
príspevok rodičom, kt. sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá (§5) - podľa zákona o príspevku pri narodení dieťaťa (235/1998).
Jozef Mihál
05.03.07,07:15
Pokusím sa zrnúť problematiku nazdaniteľnej časti základu dane na manželku(manžela). (§11 ods.1b)

Túto nezdaniteľnú čiastku si môže daňovník uplatniť iba na manželku žijúcu s ním v domácnosti.

Ak manželka nemá vlastný príjem, daňovník si môže uplatniť čiastku vo výške 87 936 Sk.
Ak manželka má vlastný príjem nepresahujúci čiastku 87 936 Sk, potom si daňovník môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku vo výške rozdielu 87 936 Sk a vlastného príjmu manželky.

Ak manželstvo trvalo len časť roka, ako nezdaniteľnú čiastku si môže daňovník uplatniť pomernú sumu zodpovedajúcu počtu mesiacov,na začiatku ktorých boli splnené podmienky pre uplatnenie tejto nezdaniteľnej čiastky.(§11 ods.4)

Do vlastného príjmu manželky sa započítavajú všetky jej príjmy, aj zdaniteľné aj tie, čo sú oslobodené od dane, aj príjmy zdaňované zrážkou.
Do vlastného príjmu manželky sa nezahŕňa daňový bonus, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.


Medzi štátne sociálne dávky patrí
prídavok na dieťa(§1) - podľa zákona o prídavku na dieťa (600/2003)

dávka (v hmotnej núdzi) (§10)
príspevok na zdravotnú starostlivost (§11)
aktivačný príspevok (§12)
príspevok na bývanie (§13)
ochranný príspevok (§14)
jednorázová dávka v hmotnej núdzi (§15) - podľa zákona o pomoci v hmotnej núdzi (599/2003)

rodičovský príspevok (§1) - podľa zákona o rodičovskom príspevku (280/2002)

jednorazový príspevok na úhradu potrieb dieťaťa (§11 ods.1a)
opakovaný príspevok na úhradu potrieb dieťaťa (§11 ods.1b)
odmena pestúna (§11 ods.1c) - podľa zákona o o pestúnskej starostlivosti a o príspevkoch pestúnskej starostlivosti (265/1998)

príspevok na pohreb (§1) - podľa zákona o príspevku na pohreb (238/1998)

zaopatrovací príspevok (§1) - podľa zákona o zaopatrovacom príspevku (236/1998)

príspevok pri narodení dieťaťa (§1)
príspevok rodičom, kt. sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá (§5) - podľa zákona o príspevku pri narodení dieťaťa (235/1998).

Dúfam, že sa som nezabudla na na nejakú št.soc. dávku.

Dovolím si upozorniť, že príspevky a dávky poskytované podľa zákona č.599/2003 nie sú štátne sociálne dávky a preto sa započítavajú do vlastného príjmu manželky.
lusseta
22.03.13,18:41
no su tu rozne prispevky a zarobky a tak a le co v pripade ze manzelka dostava teda mala by dostavat mesacne vyzivne na dieta ale toto jej pravidelne nechodi treba spocitat za rok kolko krat to prislo a odpocitat alebgo tento prijem nazapocitat dakujem pekne za odpoved
veronikasad
22.03.13,18:45
no su tu rozne prispevky a zarobky a tak a le co v pripade ze manzelka dostava teda mala by dostavat mesacne vyzivne na dieta ale toto jej pravidelne nechodi treba spocitat za rok kolko krat to prislo a odpocitat alebgo tento prijem nazapocitat dakujem pekne za odpoved
Výživné na dieťa je príjmom dieťaťa - nie manželky.
lusseta
22.03.13,18:47
veronika dakujem velmi ste mi pomohli aj ked na toto som mohla aj sama prist :-)