johnykes
10.04.11,18:33
Mám trvalý pobyt u rodičov, ale bývam inde, budem chcieť požiadať o dávku v hmotnej núdzi, stačí, keď tam kde bývam budem mať nahlásený prechodný pobyt, alebo si musím zmeniť trvalý pobyt?
Ďakujem.
Xanti
10.04.11,19:00
Koľko máš rokov?
johnykes
10.04.11,19:06
23 a končím VŠ, takže predpokladám, že budem pár mesiacov bez práce a mám možnosť bývať inde ako u rodičov
Xanti
10.04.11,19:13
23 a končím VŠ, takže predpokladám, že budem pár mesiacov bez práce a mám možnosť bývať inde ako u rodičov
No musíš požiadať rodičov o výživné, súdnou cestou. Až ked bude schválené nižšie ako dávka v hmotnej núdzi ... tak potom ti doplatia do tej výšky ...

Ináč mimochodom, ty si myslíš že bez pomoci rodičov pri hladaní práce sa zaobídeš? Dávka v hmotnej núdzi s príspevkov na zdrav. starostlivosť je 62,50 eur. To ti vystačí? Pochybujem.
johnykes
10.04.11,19:59
my sme sa nejako nepochopili :D ja mám s rodičmi dobrý vzťah, tu ide len o to, že keby bývam s nimi tak nedostanem dávku v hmotnej núdzi, a preto sa radšej prehlásim a budem bývať inde, a už budem v hmotnej núdzi, len neviem či stačí zmeniť prechodný pobyt alebo treba trvalý
johny88
11.04.11,08:10
tak vie niekto poradiť, či sa pri posudzovaní dávky v hmotnej núdzi berú do úvahy spoločne posudzované osoby aj v prechodnom pobyte (ak je nahlásený), alebo iba v trvalom?
Xanti
11.04.11,08:40
my sme sa nejako nepochopili :D ja mám s rodičmi dobrý vzťah, tu ide len o to, že keby bývam s nimi tak nedostanem dávku v hmotnej núdzi, a preto sa radšej prehlásim a budem bývať inde, a už budem v hmotnej núdzi, len neviem či stačí zmeniť prechodný pobyt alebo treba trvalý
Ak chceš obísť systém, tak jedine, že požiadaš o určenie výživného od rodičov. Ináč to nejde, bezohľadu na to aký máš s nimi vzťah.
nedielka
11.04.11,08:43
Tak ja som to spravila tak,ze : Zmenila som si trvale bydlisko (prechodne nestaci) , ale v ramci jednej obce,takze v tom pripade nemusis menit OP, ak by tam bola zmena trvaleho byd. medzi obcami,tak musis menit aj OP. Prides na UP,po skonceni skoly,a poziadas o davku v hmotnej nudzi,ako doklad musis dat zmenu trvaleho bydliska..a je to :-) a ostatne osoby na buducom bydlisku sa neposudzuju. Kedze to nie su tvoji rodicia.
ivka70
11.04.11,08:54
Tak ja som to spravila tak,ze : Zmenila som si trvale bydlisko (prechodne nestaci) , ale v ramci jednej obce,takze v tom pripade nemusis menit OP, ak by tam bola zmena trvaleho byd. medzi obcami,tak musis menit aj OP. Prides na UP,po skonceni skoly,a poziadas o davku v hmotnej nudzi,ako doklad musis dat zmenu trvaleho bydliska..a je to :-) a ostatne osoby na buducom bydlisku sa neposudzuju. Kedze to nie su tvoji rodicia.

Kedze sa ti zmenil trvaly pobyt, aj ked v ramci jednej obce, tak si povinna zo zakona si zmenit OP, pretoze ten tvoj uvadza neaktualne udaje.
Ak si pojdes po novy po vyprsani platnosti, alebo dalsej zmene , mozes s tym mat problemy a dostat aj pokutu.
johny88
11.04.11,10:08
Ak chceš obísť systém, tak jedine, že požiadaš o určenie výživného od rodičov. Ináč to nejde, bezohľadu na to aký máš s nimi vzťah.

No výživné s tým vôbec nesúvisí, ja hovorím o dávke v hmotnej núdzi, kde ak nemám žiadne príjmy a som evidovaný na úrade na práce (po skončení školy) a nebývam s rodičmi, manželkou (ktorý sú spoločne posudzovanými osobami) mám nárok na dávku v hmotnej núdzi (60eur).
Mne išlo len o to či náhodou nestačí na to len prechodný pobyt, ale tiež som si myslel, že asi bude treba trvalý pobyt zmeniť.
Fanny62
25.04.11,13:58
Ked maš 23 rokov, nemaš narok na davku v hmotnej nudzi, lebo rodičia su povinni ťa živiť.
veronikasad
25.04.11,14:05
No výživné s tým vôbec nesúvisí, ja hovorím o dávke v hmotnej núdzi, kde ak nemám žiadne príjmy a som evidovaný na úrade na práce (po skončení školy) a nebývam s rodičmi, manželkou (ktorý sú spoločne posudzovanými osobami) mám nárok na dávku v hmotnej núdzi (60eur).
Mne išlo len o to či náhodou nestačí na to len prechodný pobyt, ale tiež som si myslel, že asi bude treba trvalý pobyt zmeniť.
Predstav si, že výživné s dávkou v hmotnej núdzi (vzhľadom na tvoj vek) súvisí a nebude ti stačiť len prechodný pobyt.