junior78
11.04.11,06:16
Ahojte poraďáci

Potreboval by som Váš názor. Prečítal som x príspevkov k téme auto v podnikaní a potrebujem to zosumarizovať a použiť pre môj prípad. Vedel by to niekto potvrdiť alebo vyvrátiť.


Manželka SZČO + konateľ v jednej s.r.o., manžel fyzická osoba. Majú auto na lízing. V TP je uvedené, že majiteľom je lízing spol. a užívateľom je manžel. Auto používa manželka. Potreboval by som dostať výdavky/náklady spojené s užívaním vozidla do daňových výdavkov manželky alebo do nákladov s.r.o..

1, prvá možnosť by bola podľa zákona o DP § 19 odsek 2 písm. e). V prípade vlastného motorového vozidla nezahrnutého do obch. majetku je možné uplatniť náhrady za PHL + základnú náhradu za km.
- V uvedenom prípade to neprichádza do úvahy lebo auto nie je vlastné a je majetkom lízing. spoločnosti. Je to tak?

- Riešením by mohlo byť prepis užívateľa vozidla na manželku ako SZČO. Takto by sa auto zahrnulo do obch. majetku SZČO a mohlo by sa auto odpisovať + uplatniť výdavky spojené s lízingom+ by sa mohli uplatniť výdavky na PHL podľa zákona o DP § 19 odsek 2 písm. l) napr. ako paušálne výdavky.

2, druhá možnosť by bola keby bola písaná nájomná zmluva s s.r.o. o používaní vozidla.
- pri tejto možnosti vidím problém zase v tom, že auto patrí lízing. spol. a a nie fyzickej osobe. Takže zrejme nie je možné prenajímať auto.


Podľa Vás je to tak ako som napísal? Sú podľa Vás iné možnosti dostať výdavky alebo náklady medzi daňové v uvedenom prípade? Vedeli by ste mi odporučiť materiál ktorý rieši problematiku?

Ďakujem
Mila123
11.04.11,04:31
A čo tak iba zmluva o používaní auta a spotrebonavé PHL......máš to komplikované...ja by som sa do toho auta, do jeho nákladov, tak nepúšťala.....už iba to, že jedna spoločnosť platí leasing, poistky, údržbu a druhá bude auto užívať?????
junior78
11.04.11,05:53
Ďakujem za názor

Nechcem uplatňovať v dvoch spoločnostiach naraz. Len som uviedol, že existuje viac možností ktoré prichádzajú do úvahy. Buď by sa to používalo v s.r.o. alebo na živnosť. Je to jedno kde len aby sa mohli uplatňovať náklady. Môj problém je, že auto je na fyzickú osobu nepodnikateľa (manžela užívateľ) a ešte navyše na lízing.

Tú zmluvu o používaní auta si ako myslela kto by ju uzatvoril a s kým?